Šta je novo?

Promena platforme

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
896
Poena
180
Nameravam uskoro da zamenim maticnu i procesor iz potpisa i predjem na AM4 platformu, verovatno Ryzen 5 3600 i adekvatna ploca. Naravno, kada dodje do konkretizacije kupovine potrazicu savet iskusnijih u rubrici "Sta da kupim od....", a do tada me interesuje par stvari oko tehnike prelaska na novu platformu.
Dakle, ja bih zadrzao postojece napajanje, graficku, HDD sa podacima i SSD sa WIN10.
E sad me interesuje sta se dogadja kada ubacim novu plocu i procesor i na to prikljucim stare komponente. Da li ce se sistem podici? Ako se podigne, da li ce mu biti potrebna nova aktivacija? Da li ce MS Office 2016 traziti ponovnu aktivaciju? Da li ce prepoznati HDD? (na HDD je samo jedna particija sa podacima)
Da li to prebacivanje samo tako jednostavno da uradim ili su prethodno potrebne neke pripreme.
Prvi put cu ovako nesto raditi pa bi mi puno znacili saveti iskusnih clanova.
Unapred hvala na savetima i sugestijama.
 
Hardware nebi trebalo da bude problem, najviše struje ide na grafičku a ostatak hardwera će sigurno trošti još manje pa ako PSU nije baš mnogo mator ili bedan model i ima sve potrebne kablove, biće OK.
Sad za OS je važno koji je a imaš W10 pro pa će verovatno sam da se prilagodi, možda će trebati par restarta da se sam sredi. Ja nisam imao nikakvih problema sa Fx6350 an Ryzen-a. Gledaj da bude priključen na intenet žično pa će da pokupi bar osnovne drajvere. Što se aktivacije windows-a tiče,najsigurnije ja da ga activiraš sa MS e-majlom i sam će da prebaci aktivaciju čim se konektuje sa MS serverom. Za Office 2016 neznam, ja imam 2013 a on ima samo lokalnu aktivaciju.
Od ostalih priprema, full backup sistemskog diska bi bilo najbolje a to i tako treba da se radi.
Jedan mogući problem može da bude zbog UEFI ako je stari kompjuter bio na Legacy BIOS-u. U tom slučaju možeš da namestiš Auto ili Ligacy u BIOS-u pa psole se to može prebaiciti u UEFI mode.
 
Poslednja izmena:
Uz samsung ssd sam dobio programcic samsung migration tool, nisam ga probao, ali sam citao po njemu na netu da je dosta dobar.
Ja recimo nikad ne bih na novu platformu stavio stari sistem, i meni se smuci zivot kad menjam komponente jos se bavim montazom i 3d-om , pa sve to instalirati pa pluginovi, muka ziva , ali i pored toga imam princip , nova masina novi sistem!
 
To sigurno jeste naj sigurnija opcija specijalno ako se orelazi sa Legacy na UEFI BIOS, sa MBR na GPT, IDE na AHCI itd. Još je najlakše preko Macrium Reflect free. Napraviš full disk backup pa Restore na novi system. Ima mogućnost da prilagodi na UEFI i sredi BOOT probleme.
Čak i kada prođe sve kako treba uvek ostaje ubacivanje novih drajvera pa možda i reinstalacija nekih programa.
 
Poslednja izmena:
Tu se ja sa obojicom slazem i mislim da cu svakako uraditi cistu instalaciju windowsa, samo me je interesovalo da li ce uopste podici postojeci sistem i prepoznati HDD sa podacima na novoj platformi. Spremicu i flash disk ISO WIN10 ako treba i tako da ga instaliram.
Nisam ovo nikada radio pa ne znam kakvi sve evntualno problemi mogu da nastanu, a voleo bih da se spremim za operaciju tako da imam resenje za sve opcije.

Samo kratko da objasnim odakle mi ova bojazan.
Pre desetak dana sam prebacivao potpuno ispravan HDD (sa dve particije, obe sa podacima) iz laptopa u desktop racunar. Kada sam upalio desktop WIN ga nije video, u DeviceManageru je pisalo da je HDD tu i da radi normalno, a u DiskManagement-u je stojalo da je HDD Dynamic i Invalid. Onda sam ga vratio u laptop ali tamo je windows video samo jednu particiju, takodje i DiskManagement, dok je u Devicemanager-u sve bilo OK.
Na kraju sam odneo disk u servis gde su to sredili i usput mi prilicno sturo objasnili da je do problema doslo zato sto su na laptopu i desktopu instalirane dve verzije WIN 10 - Home i Pro i tu je doslo do nekog neslaganja i inkompatibilnosti. Nisam bas najboilje shvatio tu pricu,(ni u snu mi tako nesto nije padalo na pamet - ipak sam ja amater) ali zato htedoh da proverim kakve me sve smicalice mogu sacekati pri promeni platforme, kad se ovako iskomplikovalao obicno prebacivanje HDD-a
 
Home je samo malo osiromašeni Pro, oko je samo jedan od njih onda nema veze. Ako imaju neke systemske particije na tom disku, deletuj ih, jedino to može da smeta. Nemoj da ga prikačinješ dok ne završiš instalaciju na SSD.
 
Prvo cu ja sve podatke sa HDD-a da bekapujem na eksterni disk. Pripremim na flash disku najnoviji ISO WIN10. Onda ubacim samo SSD sa OS, ako podigne sistem uradim clean install, ako ne, instaliram sa ga sa flasch diska i gotovo. Onda prikacim HDD, ako radi OK, ako ne formatiram ga i posle toga vratim podatke sa eksternog diska. Zvuci kao da na taj nacin ne mogu nista da zeznem. Ili, ipak, mogu?
 
Ne ako uradiš sve po propisu, nije ti sigurno prvi put. Ako moraš clean install, izbriši sve particije na tom disku, u BIOS.u namesti UEFI i pusti windowse da sve odrade.
 
Sto se tice aktivacije windowsa zavisi koju verziju imas - retail ili oem. Oem se vezuje za plocu i sa novom plocom neces moci da koristis stari kljuc. Ako je bila retail verzija, ne bi trebalo da imas problema.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Retail je verzija, sto se toga tice ne brinem.
Mnogo veci problem sam ja. Uvek uspem da zablistam i nesto zabrljam, pa me ljudi onda ovde spasavaju. Na srecu, nisam jos nista katastrofalno zeznuo, pa se nadam da necu ni sada.
 
Nazad
Vrh Dno