Šta je novo?

9900K hackintosh - stabilan kao stena

RingeRaja

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
18.03.2005
Poruke
6,664
Poena
775
S obzirom da već izvesno vreme “vozim” hack koji je prilično stabilan, rekoh da podelim info sa zajednicom, pa ko hoće može da ima odličnu (ali ne i jeftinu) Hi-End makinu.
Rade i Mojave i Catalina, sve kombinacije (clean install ili upgrade Mojave -> Catalina)

Matična ploča: AsRock Z390 Phantom ITX
https://www.asrock.com/MB/Intel/Z390 Phantom Gaming-ITXac/index.asp
Možda trenutno i najbolja Intel ITX matična ploča, a definitivno jedina koja u punoj meri može da isprati “aždahu” u obliku 9900K i OC egzibicije sa njim.

Hlađenje: EKWB Phoenix 240 radijator + cpu block combo
https://www.ekwb.com/shop/ek-mlc-phoenix-240-radiator-core-module
Prva stvar na koju treba misliti kad se sklapa ovakva makina je ultimativno hlađenje za Intel “ringlicu”. Slovenci su ovo napravili za medalju, ali tako i naplaćuju. Srećom, letos bio na popustu, pa me izašlo dosta jeftinije. Hladi perfektno, u full loadu, sa cpu na 100% trenutno ne prelazi pojedinačno za sva jezgra nekih 72-73 stepena.

PSU: Super Flower Leadex 80+ Gold 650W Full Modular White/Super Flower custome cables white
https://www.overclockers.co.uk/supe...0-plus-gold-power-supply-white-ca-024-sf.html
Za ovakve potrošače mora kvalitetno napajanje. Pošto nema diskretne grafike ovo je i više nego dovoljno.

Case: Fractal Design Meshify C White TG
https://www.amazon.de/Fractal-Desig...ractal+design+meshify+c&qid=1570545710&sr=8-1
Da bi se upasovali vodeno hlađenje, koje je sve samo ne kompaktno, ovo je u principu najkompaktniji case, a da je dobar i da sve bude provetreno kako treba. EKWB može da se montira samo napred, i to u jednom položaju.


Kako radi?
Kao original mek, uopšte ne vidim neku razliku. Nema štucanja i nekih problema, sve radi (kod mene ne radi thunderbolt zato što mi ne treba), zvučna (zvuk mi ide preko HDMI) i prednji USB konektori (ovo je jedino što me nervira, ali nikako da sednem i namestim).
Ideju za ovaj hack sam pokupio sa tonymac foruma, kao i gomilu saveta i fajlova - postoji tema baš za ovaj combo.
Grafika je UHD630, radi bez greške, ne treba mi diskretna. Ali sa ovim setovanjem radi i RX 570, samo se ubode.

Kad uzmognem okačiću komplet EFI i još neka objašnjenja ovo ovog comboa, prevashodno mislim na ploču, fasciniran sam kako je AsRock ovo napravio.

edit: ipak je EFI veliki, neće da može.

Od kextova je potrebno: IntelMausiEthernet.kext, Lilu.kext, WhateverGreen.kext, USBinjectAll.kext
Staviću config kao najvažniji i patched folder, sa tri bitn fajla koja su neophodna da bi sve radilo.
 

Prilozi

  • config.plist.zip
    2.1 KB · Pregleda: 27
  • patched.zip
    2.8 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
Šta je namena te mašine?
Inače super predlozi, možda se još neko pridruži sa svojim hackintosh konfiguracijama.
 
Prevashodnao sam pravio ovakvu konfu da bi handbreak radio kako treba (rad sa HD video materijalom).

Zaboravih da napišem, bez 32GB RAM-a nije za svaki iole ozbiljan rad na Catalini. Kod mene G.Skill 2x16GB DDR4 3200 radi super, a nije bila skupa memorija.
 
Poslednja izmena:
Hvala za temu, planiram skorije da sastavljam nesto novo, pa ce me ovo verovatno vise privuci na intel stranu. Da li znas koja bi jeftinija Z ploca radila lepo za hackintosh? Nesto u rangu 130-150e
 
Recimo: Gigabyte Z390 UD.

Sent from my OnePlus 5T using Tapatalk Pro
 
Jako losa iskustva imam sa gigabyte plocama... Od milion losih zakrpa, reklamiranja pa dobijanja nove revizije koja je skroz drugacija...ma uvek haos neki. Nije vezano za temu, ali morao sam da spomenem.
 
Za hackintosh najbolje još uvek.

Imaš Asus Prime Z390-P, kao opciju.

Sent from my OnePlus 5T using Tapatalk Pro
 
kod mene je radio hack bez ikakvih problema na asusovim itx Z170/270 i 370. samo sto ja ne volim asus pa ga i ne preporucujem ovom prilikom.
 
Jako losa iskustva imam sa gigabyte plocama... Od milion losih zakrpa, reklamiranja pa dobijanja nove revizije koja je skroz drugacija...ma uvek haos neki. Nije vezano za temu, ali morao sam da spomenem.

I ja isto. Revizije me izluđuju. Prestao sam da ih kupujem pre par godina.
 
Obećao sam još informacija, pa koga zanima.....

Matična ploča je pravi mali dragulj, nevezano za to da li se pravi hackintosh ili ne.
Sveden dizajn, ništa fensi, a urađeno brutalno kvalitetno.
Ono što me je nekada odbijalo od AsRock matičnih ploča (sa razlogom) je bio skoro uvek kljakav BIOS/UEFI. Uspevali su mnogo puta tako da zaseru odično urađen hardver i da mi ogade kupovinu. Ali, u poslednje vreme jedna druga firma, nekad moj favorit, je uspela da me jako neprijatno više puta iznenadi, pa sam počeo da tražim neku alternativu i tako ponovo obratio pažnju na AsRock.
Z390 Phantom ITX je uistinu pravi mali fantom. Ima sve što treba, urađena kvalitetno, nije se štedelo bukvalno ni na jednom mestu, bez fensi šmensi novogodišnje rasvete (koja je vidim u poslednje vreme jako popularna).
Kad smo kod ove ploče, pa saveta ako neko hoće da krene ovim putem u hackintosh.
Kod ove ploče je prva caka na koju treba obratiti pažnju UEFI. Ako je kupljena ploča sa verzijom UEFI-ja manjom od v4.x NIKAKO NE RADITI UPDATE, zato što je onda onemogućen downgrade, a sa višim verzijama UEFI-ja potencijalni problem nekompatibilnosti ploče za hackintosh je veća. Inače, ploča radi nativno do v1.3, nakon toga SAMO I ISKLJUČIVO UZ PATCH u Cloveru (patch je već ubačen u config koji sam okačio).
Druga stvar na koju treba obratiti pažnju je voltaža RAM-a. Iz nekog razloga, sa nekim memorijama, dešava se da UEFI uradi overvoltage, čak ide i na suludih 1,7-1,9V (a onda je za memoriju the end). Proveriti u podešavanjima šta piše, zlu ne trebalo.

Sve ostalo radi perfektno, 9900K se na ovoj ploči oseća odlično, pošto i pri solidnijem overkloku dobija dovoljno struje, pa nema ama baš nikakvih problema.

Koga zanima eventualno još nešto neka slobodno pita, meni je ovo za sada najbolji combo koji sam sastavio za hackintosh.


edit:

Što se tiče jeftinije opcije za hackintosh, probao sam svašta, ali Gigabyte (na žalost) jeste najkompatibilniji, kao i ASUS....Z ili H, svejedno, 170, 270, 370, 390.
Ono gde treba voditi računa je LAN (da bude Intel), a zvučna da bude neki od popularnih Realtek čipova (preferirati da ploča ima display port, ako to ima monitor - generalno, HDMI je najmušičaviji).
Od grafika je sigurica neki Radeon RX (ne i 5700 serija), nVidia za izbegavanje, Intel 630 je najbolji ako se ide na integralu. Od proizvođača izbegavati Sapphire i XFX.
Otprilike je to sve, nema neke velike mudrolije ako se ide ciljano i bez egzibicija.
Ako se hoće egzibicionizam onda neka se proba npr. neki Xeon na X matičnim pločama.
 
Poslednja izmena:
XFX je za izbegavanje ali samo RX 560,ostale karte rade bez problema.

Ni Xeon-i nisu neka egzibicija uspsno sam instalirao hack na x79,x99 cak i na dual socket plocu.


A od kext-ova vidim da koristis USBinjectAll.kext,ali on zna da izazove nestabilnost sistema i namenjen je pre svega da se koristi za otkrivanje i konfigurisanje USB portova i kreiranje SSDT-a.


I da koliko vidim koristis SSDT za CPU power managment,a mnogo je bolja opcija PluginType=1 koja aktivira nativni PM.
 
Poslednja izmena:
Hvala za power management, izbacio sam SSDT i uključio opciju PluginType=1 u config.plist
Napravio sam custome made SSDT za USB-ove, ali negde mašim, pošto mi jedan USB 3.1 ne radi, a prednji portovi, koji su inače USB 3.0, rade kad se ušteka 3.0 device, 2.0 ne vide.
Izbačen USBInjectAll.kext, na njegovo mesto došao custome made USBInject.kext.
U folderu patched je jedan SSDT za USB i to je to.
U principu ovako mogu da funkcionišem, bilo mi je potrebno samo da obezbedim da mi rade prednji portovi sa USB 3.0 fleškama, pošto njih u principu koristim. Nemam više vremena i živaca da se drndam oko USB-ova.
 
Poslednja izmena:
Nema na cemu :)

Pa to je zato sto nisu pravilno konfigurisani USB portovi ubaci u config.plist zadnji USB Port Limit Patch a sve ostalo sto se tice USB-a skloni.
Ova opcija ce ti raditi bez problema do updejta.Ali imas program Hackintool v2.8.3 preko koga napravis USBPower.kext i resio si problem zauvek sto se tice USB2.0/3.0.Hackintool12.thumb.png.2394299f2883c0e99d287397c81c2bd5.png

Kad upalis program i krenes sa USB detektovanjem prvo u sve portove ubacujes USB2 pa onda u sve USB3.0 i tako napravis USBPower.kext za svoju masinu.


- Add USB port limit patch
- Plug and unplug USB2 / USB3 devices and set port connector types then generate a USBPorts.kext


Ovo ti je USB Port Limit Patch za 10.15


Catalina 10.15.0 (2 Patches)
Patch #1:
Name*: com.apple.iokit.IOUSBHostFamily
Find* [HEX]: 83FB0F0F
Replace* [HEX]: 83FB3F0F
Comment: USB Port Limit Patch 1 PMHeart/DalianSky
MatchOS: 10.15.x
Patch #2:
Name*: com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI
Find* [HEX]: 83F90F0F
Replace* [HEX]: 83F93F0F
Comment: USB Port Limit Patch 2 PMHeart/DalianSky
MatchOS: 10.15.x
 
Poslednja izmena:
Imam hackintool, probao sa njim, ali prvi i osnovni problem je što kad idem po uputstvu koje si i ti postavio prednja dva porta na case-u se ne detektuju u softveru. Ubode se fleška, 2.0 ili 3.0, svejedno, ali ništa se ne dešava.
Patchevi su mi u configu, to sam odradio.

Nije mi jasno gde mašim, pokušaću za vikend da se pozabavim sa ovim, ako budem imao vremena.

Za sada sam namestio prednje da rade ovako i rešio problem korišćenja fleški i zavlačenja iza case-a.
 
Namešteno, rade svi USB portovi, 2.0/3.0/3.1
Thunderbolt nisam nameštao, pošto mi ne treba, kao ni Wi-Fi/BT (tu već mora da se menja kartica).

Sve ostalo radi kao sat.

Okačio sam ono što sam promenio, config.plist je isti.
U attachmentu imate patched folder u okviru ACPI, kao i other folder sa kextovima u okviru foldera kexts.
 

Prilozi

  • patched.zip
    1.4 KB · Pregleda: 28
  • Other.zip
    498.1 KB · Pregleda: 30
Poslednja izmena:
Glupo je ne staviti neku jaču grafiku na to recimo neku Vegu kako i dolaze u prenosnoj varijanti (preporučio bih RTX da je Win, ali su nVidia i Apple u dugogodišnjoj svađi bez ohrabrujućih naznaka o web drajverima).
 
Možda, ali meni nije, pošto mi realno ne treba.
Ne igram igre na meku, win imam samo i isključivo zato što DAC koji koristim nema drajvere za novi macOS, pa mi radi pod Win10.
Ono što na meku koristim je handbreak, a za to mi je trebala snaga ovog procesora, kako bi posao bio odrađen za neko normalno vreme. Handbreak ima opciju hardverskog enkodinga korišćenjem snage AMD GPU-a, ali je izlazni kvalitet skoro pa uvek na strani softverskog 264/265 kodeka. Sporije je, ali rezultat je kvalitetniji.
Eto, zato ovde neće čučnuti grafika, nema potrebe.
 
Može li neka računica, kada si kupovao pretpostavljam da si uzimao u obzir i Mac mašinu (primer Mac mini i7 koliko bi bio slabiji u performasnama a kolika bi bila razlika u ceni), da li se uopšte može tako nešto porediti ili jednostavno i9 odradi posao tipa duplo brže?
 
Pa ovako....
Ako se poredi najjači macmini sa mojom mašinom (što ako se gleda suv hardver nije fer), npr. geekbench na mojoj mašini je nešto preko 9000, dok su najbolji rezultati sa najnovijom mac mini i7 8700B makinom nešto preko 6000.
Ako se poredi cena, minika je solidno skuplji.... 1450 EUR vs. 1100 EUR....25% skuplji, a otprilike 50% sporiji. Plus, imaj u vidu da je kod mene EKWB hlađenje koje nije nimalo jeftino i vuče skoro 25% ukupne cifre.
Jedina prednost je što je mini kompaktniji i ništa više.
 
To me je zanimalo. Hvala.
 
Skoro pola godine furam ovaj hack u nepromenjenom obliku, radio update operativnog sistema najnormalnije kao na original meku, nikad problem, ali ni najmanji....rock stable kao nikad do sad.
Što se mene tiče ovaj konfa je topla preporuka za ozbiljan profi rad, uz neki RX580 ima da bude još jači (meni diskretna grafa ne treba).
 
koliko sam video ubacili su podrsku i za novije amd grafike a u nekom beta buildu su pronasli i ryzen kodove, ko voli ryzen...
 
Nazad
Vrh Dno