Šta je novo?

Blokirati Internet pristup da klinac ne može da visi na netu? (Android)

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Postoji li način da se na Androidu podesi da barem wi-fi (ako ne može i mobilni net) bude uključen samo u određeno vreme? Eventualno da se podešava koji programi mogu ili ne mogu da idu na net. Važno je da ta podešavanja (kada je net dostupan/blokiran, koji programi mogu na net) budu zaštićena nekom lozinkom. Poenta je da vlasnik telefona (klinac) ne može da menja kako mu odgovara i da ne može da visi na raznim viberima po ceo dan, a da ipak ima telefon. Program treba da bude besplatan i da ne zahteva rutovanje. Idealno bi bilo da roditelj može sa svog telefona da podešava opcije (uključuje/isključuje net, "pušta" programe), ali nije neophodno.

Najveći problem je što, koliko sam razumeo, vlasnik telefona može prosto da uradi uninstall programa i da opet ima pun pristup, a to onda ne služi ničemu. Takođe, potpuno su beskorisni programi koji blokiraju mac adresu na ruteru, jer ga klinac kod kuće i nema, koristi po komšiluku. Dakle, postoji li (programsko) rešenje problema klinaca koji vise na netu po ceo dan? Trenutno je klinac skroz bez telefona, ali to ne vidim kao rešenje.
 
Ovo i mene zanima, najlakse ako moze da skroz blokiram wifi detetu.
4g mogu da odem do operatera i da blokiram ali mi trrba resenje za wifi

Sent from my motorola one zoom using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pogledajte da li na ruterima imate parent control ili neku sličnu opciju koja omogućava da filtrirate određene sajtove/ip adrese. Takođe bi trebalo da imate opcije da podesite i vreme kada je određenom uređaju dozvoljeno da se uopšte poveže na ruter.
Primera radi ovako nekako bi to trebalo da izgleda.
WqNwKLzr4iF2pXPeA
 
Poslednja izmena:
Jedino malo bolji ruter koji ima podešavanja i kontrolu preko telefona (roditelj).
Ali ako ode kod komšije ili dobije šifru za unifaj.... :)
 
Ljudi pitaju za android, a to podrazumeva i mob. mrežu.

Ja sam čisto radi fore isprobao na detetovom telefonu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.infoweise.parentalcontrol.secureteen.child&hl=en

Samo što nije besplatna kako se reklamira ali ima sve. Možeš klikom sa kompa ili drugog telefona da ukineš šta god pozeliš, da vidiš šta dete piše, šta gleda, koje app koristi i koliko.

Samo sam mu pokazao da mogu da ga kontrolišem ako hoću. Moje dete ne preteruje puno, sem igrica vikendom ali to je bila vaspitna mera. App sam nakon isteka free perioda obrisao sa njegovog telefona ali sam morao da kucam password za to. Dete nije moglo da obrise tu app sem da resetuje telefon.

Sugurno ima i boljih app za to.
 
Poslednja izmena:
Nadam se da nije off, kad već naleteh na temu:

Sa koliko godina ste dali detetu njegov lični mobilni telefon, da li ste mu dali dobar ili neki loš sa malo opcija za početak? I zašto ste mu uopšte dali telefon, koja je vaša potreba da on/ona imaju telefon? Da li je postojao pritisak sredine da dete ima svoj telefon?

Do kada ste mu branili da uopšte dira vaš telefon?
 
Na ruteru se moze videti da se ugasi gateway ili promeni pri DHCP dodeli ip adrese, tako dobija mrežu ali ne i net. Međutim ovo povlači da cete na Vašim uređajima ručno morati uneti i sačuvati gateway.
Ovo resenje je na duze staze, a ne pola dana, pa opet sve menjati.
 
Čovek reče da dete uglavnom koristi komšijski net, što isključuje podešavanje rutera.
 
Da li ste isprobali vec Digital Wellbeing ? To je googlov app koji omogucava ujedno i parental control o kome pricate.
Ne mogu da proverim ovog momenta posto jedino na zeninom telefonu imam Android Pie, ali koliko sam citao tu se moze dosta toga ograniciti nadam se da ima i mogucnost postavke passworda.
Vise o tome ovde:
https://www.xda-developers.com/google-digital-wellbeing-parental-controls-required-android/

Inace sto se te kontrole tice, na detetovom starom iphonu koji trenutno koristi postoji Screen Time, u kome se bukvalno sve moze podesiti i limitirati i naravno zasticeno je kodom. Dozvolio sam joj jedino pozive i sms stalno, na sve ostalo ima ukupni dnevni limit od 50min. E sad na njoj je da li ce potrositi sve cim ustane, ili ce da razvuce na ceo dan, ali limit je tu. Da li ce da potrosi sve na viber ili sve na yt njena stvar, ali je koliko vidim vrlo disciplinovana i desava se da uvece kad krene na spavanje nije sve potroseno. Dakle shvatila je da ukoliko sprzi sve na youtube, nece moci da se dopisuje sa drugaricama i tako to.
U svakom slucaju vrlo korisno je postaviti takav neki limit, ja se nadam da ovaj digital wellbeing radi isti posao, kada se docepam zeninog telefona isprobacu mu mogucnosti pa javljam.
 
Screen time po tvom objasnjenju deluje jako zanimljivo i dobro dobro si to postavio, taman i da nauci da trosi.Da li to mozda moze i na androidu

Sent from my motorola one zoom using Tapatalk
 
Koliko sam kopao o tome prosle godine nisam nasao nista slicno za android, cini mi se da sam tada nasao jednu aplikaciju na play store-u koja je radila posao i ta je bila na bazi subskripcije placala se nesto tipa 8$ mesecno, a to mi je bilo malo skupo. Igrom slucaja tjera je dobila kao poklon neki stari iphone(mislim da je 6), i na njemu je screen time app ugradjena u sam IOS.

Google je od Androida 9 poceo sa tom digital wellbeing aplikacijom i verujem da ce da je unaprede vrlo brzo.
Nasao sam jos jednu zanimljivu stvar u medjuvremenu koju ima google, a zove se Family Link app. Moracu i sa njom da se pozabavim ovih dana.
https://support.google.com/families/answer/7103340?hl=en
 
Moze da posluzi Screen Time App limit kod iOS-a, sto kaze Marsovac, a prava stvar za tako nesto je opcija Family Sharing, onda sa svog uredjaja (ajfona) kontrolises bukvalno sve na detetovom uredjaju i dobijas izvestaje. Znam da je pitanje vezano za Android, ali cisto neka se nadje u temi, ako nekome zatreba.

IMG_0338.JPG


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dete nije moglo da obrise tu app sem da resetuje telefon.

Čekaj, restartuje telefon i nema više zaštite/ograničenja? Ovaj klinac restartuje telefon poprilično često, obično zbog prazne baterije.
Problem je i što većina klinaca o telefonima zna mnogo više od roditelja. Nema ovde potrebe nadzirati svako slovo, čak bih ja bio izrazito protiv takve vrste kontrole (a i koji bi roditelj bio toliko dokon?), ali gledam i šta bi za tehnički ne baš vrsne roditelje bilo najbolje. Jedno veliko uključivanje/isključivanje blokade jednom ili dvaput dnevno je ok, sve preko toga ne vidim da bi za većinu imalo smisla. Zato bi bilo najbolje da se programira samo kada pristup netu može da radi i gotovo. Kao oni programatori za TA. :) I da, mora da bude na nivou samog telefona, to sa ruterima džaba.
 
Pazi,nije napisao restart vec reset. Mislim da je mislio na fabricka da se resetuje

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Zar nije jednostavnije reći detetu da je dosta telefona za danas i da ga ostavi? Ako ne posluša, to je već znak za uzbunu, tu nikakve aplikacije ne pomažu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ah, ja nisam baš u mobilnom svetu, meni je na kompu restart i reset isto. Ako mora baš fabrički reset, to je možda ok, jer bi izgubio sve živo (što ne ume sam da namesti).

@bobster Zavisi od okolnosti. U većini slučajeva verovatno je tako, ali nažalost nisu sve okolnosti iste.

Pogeldah neke linkove. Family Link zvuči super, mada nije baš jasno kako funkcioniše kad dete napuni 15 godina (ovde je to slučaj za manje od dva meseca), odnosno koliku samostalnost ima, ako se zadrži roditeljski nadzor. Ima li neko iskustva? A tek treba da vidim i koje su verzije OS-a na telefonima. No, svakako ću pogledati detaljnije i to i još par pomenutih ideja. Hvala.
 
Da reset na fabrička podešavanja ali on to trenutno ne zna da uradi tako da mi to nije ni bilo bitno.
 
Mali update za ono sto sam prethodno preporucio.

Digital Wellbeing je zapravo samo neka vrsta statistike i moze da se namesti neko limitiranje za odraslu osobu koja je svesna i savesna stetnosti buljenja u ekran, a svi znamo da deca to nisu. Nakon vremenski postavljenog limita ispisace vam da je vreme isteklo i to je to. Dete/tinejdzer ce tu naravno da ode u podesavanja aplikacije, pobrise time limit i nastavi da pila. Dakle ovo ne radi pos`o.

Family Link je vec druga prica i tu se sve do tancina moze ispodesavati, ko upravlja detetovim telefonom, limiti i vremenski i dnevno i da se nocu telefon ne moze koristiti jer je vreme spavanja i koje aplikacije su dozvoljene i koliko vremenski i play store instalacija/kupovina, i koje sajtove u chromeu moze da poseti, i pretraga u chrome, i zabranu upotrebe kamere i lokaciju i cuda m00xx, aliiiii... prilicno je komplikovano za nekog ko ne pliva u tehnoloskim vodama i zahteva podosta vremena da se sve to ispodesava. Ima varijanta i da vam iskace notifikacija ako dete pokusa nesto da gleda na yt, pa vi mozete da odobrite ili zabranite. Ne dopada mi se sto dete mora imati google nalog da bi ovo funkcionisalo, ok moze neki fejk nalog, ali opet moja paranoja mi govori da google tu lepo slaze kockice, ko je kome rod, detetove navike, youtube feed "po meri" i sl.
Deca su pametna i recimo da pokusa sa svojim google nalogom da se uloguje na neki drugi uredjaj, bicete obavesteni o tome, odnosno sa Family linkom mozete da kontrolisete na koje uredjaje se moze logovati, a koje ne.
Ukoliko dete na bilo koji nacin pokusa da ukloni ili zaustavi Family link vi kao roditelj cete dobiti notifikaciju da je pokusano, i telefon ce biti privremeno blokiran. Radice samo pozivi.
Pritiskom na jedno dugme uredjaj se moze zakljucati sto je odlicna fora, ako vas dete ne slusa.
Ovo nisam proverio, ali mislim da restart telefona ne pomaze, posto je vezano za google nalog jel, a reset telefona na fabricka podesavanja zahteva ponovnu instalaciju google naloga koji ce kapiram automatski da povuce podesavanja, ako i ne, svakako cete morati ponovo sve instalirati. Rekao bih da je tu bulletproof.
Odlican posao je tu google odradio, bar sam takav utisak stekao za ovo kratko vreme, nisam isprobao kako funkcionise na relaciji android<>ios mada kapiram da bi trebalo da je ok s obzirom da sve ide preko google naloga. Odo sad da pobrisem sve pre nego sto zena ne provali da moze da mi kontrolise telefon remotely. :d
 
Zadnji put kada sam ja podešavao Google family nalog to nije bilo moguće za nas region.
 
Nazad
Vrh Dno