Šta je novo?

Karambol zbog struje

-j1ggy-

Slavan
Učlanjen(a)
31.10.2007
Poruke
483
Poena
365
Elem, renoviram kucu i majstor (elektricar, dobar i skolovan) mi menja i topive osigurace u satu sa automatskim. No, sta se desilo?
Morao je da iskljuci sklopku da bi sve to prevezao itd. i onda je u zurbi podigao sklopku i sve automatske osigurace, a da nije spojio NULU na sabirnici. I sada mi ne rade komp i klima.
Pretpostavljam da je doslo do nekog medjufaznog udara, ali me interesuje da li postoji sansa da mi nije izgorela maticna vec samo napajanje?
Probao sam da ga startujem i on krene da vrti ventove za hladjenje, graficka se okrece, ali se ne cuje onaj BEEP, da je sve OK i da se startuje, vec imam samo crn ekran. Izvadio sam graficku, svu memoriju i raskacio sve hardove i i dalje nista... Pa bih vole da znam da li napajanje ima neku svoj zastitu?

A crnjak je da sam juce uzeo novo napajanje Chieftec od 600w, jer mi je na Thermaltake-u crkao vent i otislo je u zaborav zbog pregrevanja...
 
Zavisi, kvalitetnija napajanja bi korala da imaju zaštitu od toga. Niko ti ne može reći napamet da li je otišla i ploča - pozajmi od nekoga napajanje i probaj da li se pali.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Pre će biti da je spojio fazu umesto nule pa je prošlo 380v kroz tu granu. Bez nule sa baš ništa nebi dogodilo.
 
Kako to mislis bez nule se nista ne bi desilo.Dobio je medjufazni napon i tako zatvorio strujni krug.Dobro si prosao.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ako je zvanična elektrodistribucija, može se tražiti naknada štete. Ako ne, zna se.
 
Nije spojio nulu 100%, jer sam stojao pored njega i video kada je shvatio sta je uradio.
A to da bez nule ne bi bilo nista je istina, ali samo na meonofaznoj struji. Ovde je u pitanju trofazna, tako da je dobio medjufazni napon. Ali se nadam da je samo do napajanja, jer sam osetio onaj lep miris belog dima.
A znam da sve komponente rade na beli dim, a ne mogu da sq sigurnoscu da proverim iz koje je izasao...
 
Ja mislim da je proslo kroz napajanje i ubilo plocu ali ajde zameni napajanje pa vidi.
 
Kako to mislis bez nule se nista ne bi desilo.Dobio je medjufazni napon i tako zatvorio strujni krug.Dobro si prosao.


Sent from my iPad using Tapatalk
Kako da dobije međufazni napon bez dve faze ? U svakom slučaju dobio je 380v umesto 220, dovoljno da izgori electroniku.
 
99% je otišao samo Chieftec, videćeš to kada staviš drugo napajanje.
 
Chieftec je sve podneo "like a champ" i nema kolateralne stete.

Ono sto mi je zao, je sto sam uzeo Cooler Master Elite v3 sada i bas je primetno glasnije.
Cini mi se da ce pasti jedan mali mod, da ga spojim na Lamptron i smanjim obrtaje. Iako time gubim garanciju...

CPU je u idle 90% vremena i temp mu je oko 45c sa klokom na 3.6. Grafika je na 45-46 stepeni, a on opet vrti ovaj vent kao lud. Sad mi bas ide na zivce...

I Thermaltake i Chieftec su (bili) primetno tisi...
 
Jesi li gledao šta je crklo na napajanju? Možda se popravka isplati.
 
Koliko sam video, iscurilo je neko ulje. Kondezator se naduvao, otopila se neka crna plastika (izolacija?) negde oko / sa namotaja.
Sigurno je da moze da se popravi, jer daje znake zivota i ima napone na svim pinovima, ali mozda nema snage da potera sve na odgovarajucim naponima pri opterecenju tj ukljucivanju.

Pritom, jeste iz eco serije Chieftec-s, ali deluje mi bolje od Elite serije Cooler Master, ali samo na oko, jer nisam elektronicar...
 
Ako je zvanična elektrodistribucija, može se tražiti naknada štete. Ako ne, zna se.
Sta se zna?
Kod mene bi se znalo da bi elektricar platio stetu.
Kad ne pazi i brljavi neka ima i "doktorat" iz montaže elektroinstalacija ali što svojom nepažnjom, neznanjem, brzanjem, upropasti ima da popravi ili nastalu stetu plati...
Jesi na to mislio?

Nije spojio nulu 100%, jer sam stojao pored njega i video kada je shvatio sta je uradio.
...
Dakle zna majstor da ti znas da je on zakakendisao stvar?

Chieftec je sve podneo "like a champ" i nema kolateralne stete.
...
Samo napajanje je crklo u kompu?
Koliko je to para bilo da uzmes drugo?
A sta je sa klimom?!
Jesi ti njega vec platio ili ...?
 
Ja mislim da je proslo kroz napajanje i ubilo plocu ali ajde zameni napajanje pa vidi.

Slažem se sa ovim. Čim se njemu vrte ventilatori na ploči zanači da ima struje (nije pregoreo zaštitni osigurač na napajanju). Ovo je jedan od razloga gde kažem da su dve najbitnije koponente na računaru napajanje i matična. Baš tim redosledom. Chieftec nije više dobro napajanje. Bolje da si na tom Thermaltake-u zamenio kuler i skupljao pare za neki Seasonic od 500w. ovako ti preostaje samo da daš na reklamaciju Napajanje, Matičnu i eventualno ako sumnjaš na još nešto.
 
Kao što je neko gore već napisao. Čovek koji je bio plaćen za posao postavke instalacija treba da nadoknadi štetu. Znam za primer gde je prijatelj koji je izvodio instalacije na velikom broju kuća i otišao u penziju kao električar napravio grašku iz nepažnje (nešto slično kao kod tebe). U ovom slučaju je šteta bila 1500e, jer je pregoreo više aparata u kući. Naravno štetu je platio on.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Kao što je neko gore već napisao. Čovek koji je bio plaćen za posao postavke instalacija treba da nadoknadi štetu. Znam za primer gde je prijatelj koji je izvodio instalacije na velikom broju kuća i otišao u penziju kao električar napravio grašku iz nepažnje (nešto slično kao kod tebe). U ovom slučaju je šteta bila 1500e, jer je pregoreo više aparata u kući. Naravno štetu je platio on.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk

Srećno sa takvom naplatom. Nije da ne kažem da ne treba, ali obično ljudi rade na crno. Treba da pokreneš tužbu, da čekaš godinama na presudu, a onda na naplatu. Ovo što sam napisao je u vezi računara, šta sam može da pokuša da uradi. Ako je izgorelo pola stvari u kući, neka se posavetuje sa advokatom šta je najbolje raditi.
 
Odgovoricu svima ovde:
Dakle, crklo je samo napajanje i to oni delovi, koje sam naveo.
Ploca, cpu, gpu, 6 ram modula, tri hard diska, dvd rw, kontroler i svi ventovi su ispravni.

Zamenio sam napajanje i sve je ok, vec 5 dana radi 24h.

Dalje, crkla mi je klima. Majstor je odmah doveo elektronicara i ovaj je sve popravio. Uzeo je i moj strujni adapter za brijac, da mi donese nov.

Kada sve saberem, bio sam bez kompa i klime max 24h i sve je bilo o njegovom trosku tj ja sam samo uzeo napajanje, jer mi je bilo usput, a onda smo to odbili od cene njegovih radova i to je to.
 
Sreca pa ima i postenih ljudi koji priznaju svoju gresku :)
 
Svaka čast.
Pozdravi tog majstora i reci mu u moje ime da je čovek.
I meni je drago da jos uvek ima postenih majstora.
 
Nazad
Vrh Dno