Šta je novo?

Philips 22AH963 iz 1977-me

nestolex

Cenjen
Učlanjen(a)
17.08.2010
Poruke
711
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen7 5800X3D + LC Power CC-120
Matična ploča
ASUS TUF B550 Gaming - Plus
RAM
2x16Gb Kingston HyperX 3200Mhz CL16 DDR4
GPU
AMD Radeon Dual RX 6700XT, 12Gb, 192bit
Storage
V-Nand SSD M.2 970 Evo Plus 3.0 250Gb + SSD M.2 Adata Legend 1Tb 1200TBW 4.0 + WD Blue 1Tb + WD Blue 1Tb
Zvuk
SONICGEAR SPACE 3 Maroon 2.1 Bluetooth
PSU
FSP Hammer 600W
Kućište
CoolerMaster MB-511
Monitor
GIGABYTE 32" VA G32QC A-EK, 165Hz, 2560x1440
Miš & tastatura
Miš - Logitech G402 Hyperion Fury + Tastatura - MS Gaming ELITE C330
Ostale periferije
Podrum vina
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G
Pametni uređaji
Xiaomi Watch S1 Active
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Pozdrav društvo,

Izvinjavam se ako sam promašio temu, ali nekako mi se činilo najprikladnijim da ovde postavim pitanje vezano za aparat iz naslova, pošto tema kaže i Audio komponente :)

https://www.radiomuseum.org/r/philips_963_22_ah_963.html?language_id=2

Naime, imam ovaj model više godina, u odličnom je stanju, ali mu se istrošila (istrulila) gumica za ploču, tako da istu ne vrti.
Pokušavao sam da pronađem preko interneta (Ebay, Ali Express itd...) ali bezuspešno. Verujem da originalnih gumica više nema, ali svakako postoje neke odgovarajuće koje mogu poslužiti kao zamena.
Dobio sam određenu količinu LP ploča i čisto iz nostalgije prema starom i dobrom pucketavom zvuku sa vinila, rešio sam da popravim aparat.
Gumica nije samo za pokretanje ploče, takođe služi i za premotavanje kaseta napred-nazad. Mogu da pustim kasetu, ali premotavanje ne radi...tako da bih pronalaženjem i ugradnjom neke zamenske gumice rešio dva problema odjednom.

Ono što sam hteo da pitam, ima li možda ovde među forumašima neko ko se razume u te stvari, možda čak i neki majstor elektroničar koji ima predstavu koju bih gumicu mogao da ubacim kao zamensku, ili možda poznajete nekog dobrog majstora kome bih mogao da se obratim za pomoć?

Svaki predlog je dobrodošao...zato hvala unapred!
 
Ајд да ја лупим неку глупост, можда нека гумица за тегле или слично. Ја сам их стављао на касетофон.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Hahahaha....pazi, palo je i meni to jednom na pamet. Ali nema tako velikih gumica za tegle kao što je ova za Philips. Po mojoj proceni, prečnik ove gumice je nekih 30cm...i to dobrih 30cm. Na žalost, nisam mogao da je izmerim, da vidim koje je debljine, elastičnosti itd pošto je toliko bila u lošem stanju (trula, ispucala, umotana u "osmicu"), da sam je bukvalno vadio deo po deo.
 
Kada sam pročitao naziv teme, pomislih kakav li je ovo monitor od 22 inča iz 1977. godine [emoji4]
 
И ја, или неки телевизор и човек тражи лампе за њега.[emoji2]

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Hahahaha...da, da monitor

Još i u specifikacijama ima i rezoluciju : Philips; Eindhoven: 22AH963 [Radio] ID = 1218023 933x763
 
Traktorska ili kamionska unutrašnja pa seci na debljinu zlebova na točkićima koja ti treba.
 
Kakve bre traktorske gume?!? :trust:

Gumice za gramofone ima da se kupe (googlaj turntable belt), ima ih i kod nas kod pojedinjih HiFi servisera, ima i na KupujemProdajem, ali je veliki problem ako nemaš originalnu da izmeriš veličinu. Novih gumica ima u veličinama na svakih par mm, ali ako je tek malo veća od potrebne, motor proklizava. Ako je tek malo manja, suviše je nategnuta što preopterećuje motor i brzina nije stabilna (a to se na gramofonima jako čuje i čini ga neupotrebljivim).

Tačna oznaka gramofona pomaže samu u slučaju vrlo popularnih i poznatih modela, u čega ovaj tvoj ne spada.
Probaj i da googlaš nešto tipa, Philips 22AH963 belt dimension, ili Philips 22AH963 service manual. Možda nađeš specifikaciju.

Ako ti je originalna još koliko toliko čitava ali istegljena, izmeri je te poruči broj manju.

Ako je originalna skroz raspadnuta, pitaj dalje na HiFiles forumu. Ima način kako se izmeri potrebna veličina gumice, i kako se izabere zamenska.

BTW, igla ti je isto veliki problem. Istrošena igla ore ploče, i čini ih neupotrebljivim posle nekoliko preslušavanja. Gledaj da nabaviš i novu iglu.

BTW2, imaš i na našem forumu HiFi deo, ovo si trebao tamo da pitaš.
 
Poslednja izmena:
Probaj i da googlaš nešto tipa, Philips 22AH963 belt dimension, ili Philips 22AH963 service manual. Možda nađeš specifikaciju.
BTW, igla ti je isto veliki problem. Istrošena igla ore ploče, i čini ih neupotrebljivim posle nekoliko preslušavanja. Gledaj da nabaviš i novu iglu.

Hvala puno, ovo je zaista pomoglo iako sam sumnjao da će se pojaviti nešto za ovako star radio uređaj.
Naime, našao sam Service Manual baš za ovaj tip u kome su po serijskim brojevima obeleženi svi delovi aparata.
Tu sam našao i gumice koje su mi potrebne i ima ih dve...jedna za LP, druga za kasetofon. Obe, pod serijskim brojevima sam našao na Ebay po ceni od 10e/kom plus 6e dostava, što mu na kraju dođe nekih 32e.
Daljom pretragom po nekim nemačkim sajtovima iste te gumice sam našao za 2.5e (OBE !!!). Samo je pitanje kako da poručim i da li uopšte šalju za Srbistan.

A što se tiče igle, imam potpuno novu, neotpakovanu, koja je dobijena uz aparat kao rezervna. Mada i ova što stoji deluje sasvim ok, ali zbog stajanja i dugog nekorišćenja biće zamenjena kada i gumice...

Hvala NShappy još jednom!


:happy::happy::happy::happy::happy:
 
Poslednja izmena:
Koristi se isti motor i za gramofon i za kasetofon?!?
Baš štedna varijanta. :p

Ako imaš tačnu dimenziju gumica, može da zoveš i ove naše KP servisere, i da uzmeš zamensku.

Kada sve sklopiš, obavezno pravilno podesi i gaznu silu gramofona (tracking force). Ima tutorijala na YT kako se to radi, i u principu, isto je za sve gramofone. Googlaš turntable tracking force setting (ne mora za konkretan model).
 
Hvala puno, ovo je zaista pomoglo iako sam sumnjao da će se pojaviti nešto za ovako star radio uređaj.
Naime, našao sam Service Manual baš za ovaj tip u kome su po serijskim brojevima obeleženi svi delovi aparata.
Tu sam našao i gumice koje su mi potrebne i ima ih dve...jedna za LP, druga za kasetofon. Obe, pod serijskim brojevima sam našao na Ebay po ceni od 10e/kom plus 6e dostava, što mu na kraju dođe nekih 32e.
Daljom pretragom po nekim nemačkim sajtovima iste te gumice sam našao za 2.5e (OBE !!!). Samo je pitanje kako da poručim i da li uopšte šalju za Srbistan.

A što se tiče igle, imam potpuno novu, neotpakovanu, koja je dobijena uz aparat kao rezervna. Mada i ova što stoji deluje sasvim ok, ali zbog stajanja i dugog nekorišćenja biće zamenjena kada i gumice...

Hvala NShappy još jednom!


:happy::happy::happy::happy::happy:
Imas na face stranicu zove se "ebay Srbija", oni narucuju sa Nemackih sajtova i donose u Srbiju, posalji im link tih gumica i oni ce ti reci koliko kosta da tebi isporuce ako nemas druge opcije.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno