Šta je novo?

Procesor se pregrejava a kuler kulira :(

Prometheus

Poštovan
Učlanjen(a)
22.05.2015
Poruke
11
Poena
54
Pozdrav,
procesor: i7 2600
cooler: LC-CC-95: LC Power
problem je kao iz naslova procesor dolazi do 91 stepen a kuler ne prelazi 1200-1300 obrtaja.

Pogled na cpu Temp i fan Speed:
https://ibb.co/MBHptWK

Takodje sam proveravao u advanced power option da li cpu sam kontrolise fan:
https://ibb.co/LZcSRzc

Razmisljao sam, kada sam video da temperatura dolazi do 90 stepeni, odma da promenim pastu ali mozda je problem u kuleru, cini mi se da jednostavno ne reaguje na cpuTemp.
Pomoc plz.
 

Prilozi

  • FAN_RPM.jpg
    FAN_RPM.jpg
    107.8 KB · Pregleda: 88
  • powerOption.jpg
    powerOption.jpg
    155.3 KB · Pregleda: 78
Jel ti dobro nalegao kuler na procesor?

Imao je ove jedan forumas slican problem,a nisu mu sva 4 pina bila lepo legla na maticnu
 
I meni liči da kuler nije lepo legao ,ili da je stavljeno previše paste. Ne bi bilo loše da se kada se sve to proveri i opere, postavi i nova pasta.
 
Proveri i BIOS da li je ok podeseno.

U BIOS-u je za fan speed bilo namesteno na standard... ja sam pokusao prvo sa Turbo medjutim ista brzina ostala... na kraju sam stavio na manual da kada predje 70 stepeni da kuler vrti na 100% i opet nista...
I pre 5 min sam otvarao kuciste pa ponovo povezao kuler nista se ne menja...
Takodje kada sam u BIOS-u temperatura na tom monitoru ne prelazi 35 stepeni i tako stoji.... a cim ucita windows odma skace na 90 stepeni iako nista ne radim...
 
Treba da skines pa ponovo postavis kuler, a ne da ponovo vezes kablom kuler za plocu.

Definitivno ti nije legao kuler kako treba.
Izvadi plocu iz kucista pa to prvo proveri.

A druga, mnogo manja mogucnost, je da je procesor termalno ostecen.
 
Ok provericu, sutra kupujem pastu neku pa cu ponovo da instaliram kuler.

Skinuo sam jos koji program za proveru temperature pa radi poredjenja pogledajte:
https://ibb.co/sbYLkjW

Na prvom programu levo vidi se cpu: 90c i AUX 53c (nisam siguran sta je taj aux i da li je to mozda ono sto predstavlja problem)
Na drugom programu se vidi da sva 4 jezgra ne prelaze 30 stepeni (screenshot je uradjen u usto vreme, program jedan do drugog)
Takodje sam pokusao da pojacam fan speed manualno na prvom programu.. kuler nije reagovao...
 
Skini HWMonitor pa vidi šta pokazuje, izgleda da je sve OK.
 
Malo glupo pitanje, ali ne znam koliko se razumeš u računare. Da li ti je CPU fan uključen na mesto za to. Da ga nisi slučajno uključio u mesto za fan kućišta koje nema regulaciji obrtaja. Da li ti se to od skoro javlja ili ti se desilo posle neke intervencije na kućištu?

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Malo glupo pitanje, ali ne znam koliko se razumeš u računare. Da li ti je CPU fan uključen na mesto za to. Da ga nisi slučajno uključio u mesto za fan kućišta koje nema regulaciji obrtaja. Da li ti se to od skoro javlja ili ti se desilo posle neke intervencije na kućištu?

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk

Prikljucen je na pravo mesto (cpu fan)
Ne znam, to sam od skoro primetio, jesam skoro ubacio graficku novu ali nista procesor nisam dirao... Mozda je tako bilo i ranije ali nista mi se nije pojavljivalo, sada sam sasvim slucajno to video...

e da i jos nesto sam primetio... i nista mi nije jasno, iako je procesor na 90 stepeni pokrenem lepo Battlefield V i fan speed se ubrza na nekih 1800-1900 i temperatura procesora padne na 45c. Kada sam na desktopu i ne radim nista onda skoci na 90 stepeni...
Trazio sam ali opet da pitam da li ima neki program za manuelno podesavanje brzine rada kulera?
 
CPUTIN.jpg

Evo Boqy sto je rekao da skinem mozda se tu vidi nesto vise. Tj taj CPUTIN je 91 dok jezgra normalna...
 
Poslednja izmena:
Nešto nije ok sa očitavanjem tog senzora, temperatura u biosu je tačna i poklapa se sa core temp i još ti fan lepo ubrzava kako se greje CPU.
 
Zar je uopste moguce na idle da bude 91c , mislim da bi temperatura morala biti manja cak i da ventilator ne radi ako je cooler legao lepo a verovatno jeste cim igras igrice bez throtling.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Toliko odgovora, a problem je u korišćenom programu. Kada merite temperaturu procesora, koristite nešto što vam meri temperaturu jezgra i prikazuje Tj. max (čisto da bi ste znali koliko imate lufta). To je temperatura jezgra do koje CPU neće da pokrene zaštitu od pregrevanja.

Što se tiče CPUTIN i CPU temperatura u HWMONITOR i SpeedFan, ako nije neka temperatura sa senzora matične, onda je moguće da je to zapravo razlika između Tj. max i temperature jezgra. Kod mene se smanjuje kako se temperatura jezgra povećava.
 
Nazad
Vrh Dno