Šta je novo?

Studije (onlajn, u inostranstvu, u Srbiji)

Andrejee

Poštovan
Učlanjen(a)
01.08.2019
Poruke
137
Poena
60
Pozdrav ljudi!

Dobio sam preporuku da ovde otvorim temu, a nisam nasao neku koja bi obuhvatala sve studije, pa da postavim pitanja. Pa onda, ako ova tema zazivi, bilo bi ok da ljudi pisu ovde, jer je generalna tema. A sto sam citao o fakultetima u Srbiji, stalno se provlaci po nekim temama koje su za konfiguracije, laptopove, hardver, softver, a ne gde bi trebalo. Pa kontam da ce ljudima biti lakse ovde na jednom mestu da vide sva iskustva, ako ih zanima.

Nego, moj problem.
1) Je l ima neko iskustva sa onlajn studiranjem (nije bas bilo sta, ali sva iskustva su dobrodosla - IT, graficki dizajn, dizajn enterijera... arhitektura i civilno inzenjerstvo su sad mozda previse, ali moze i to, pa bilo kakva iskustva, sto da ne) u inostranstvu iz Srbije? Besplatno sa EU pasosem ili po niskim cenama?
Nisam nista uspeo da nadjem u ovom polju. Nemacka nudi dosta besplatnih studija onlajn na nemackom jeziku. Imam i linkove ako nekome bude trebalo. Tj. kod njih se placa overa semestra ili tako nesto simbolicno do 250 evra najvise.
Mnogi fakulteti nude sada kurseve na MOOC platformi/sistemu ili kako vec. To je dobro, ali to su kursevi, ne studije i fakulteti koje sam istrazivao ih ne priznaju kao te ECTS kredite. Neki fakulteti u IT sektoru nude onlajn studije, tj. kurseve, koje bi priznali u slucaju upisivanja tog fakulteta. Ali to opet nije distance learning, nego tipa da neko zavrsi odredjeni kurs, pa ako odluci da se odseli u inostranstvo i upise bas taj fakultet i taj smer, onda ce mu priznati taj kurs.
Ono sto trazim je - bachelor ili undergraduate degree distance learning (ne mora to da bude iskljucivo onlajn).

2) Studije u inostranstvu.
Je l ima neko iskustva sa troskovima zivota? Citao sam o troskovima preko Norveske i Spanije do Italije i Grcke. Ali me interesuje neko ko zna nekoga odavde ili ko je sam studirao da podeli svoja iskustva. Fora je u tome sto mnogi nude besplatne studije u inostranstvu, ali troskovi zivota su diskutabilni. Npr. u Nemackoj i Norveskoj sam nasao da su troskovi zivota 800 evra mesecno maksimalno (renta, hrana, odeca, "izlasci"). Sad, posto mi nismo bas nesto bogati, a ni ja, kako je to u praksi me zanima. Necu da idem u Nemacku da bih se razbacivao po restoranima i klubovima ili da trosim pare na odecu. Minimalisticki studentski zivot, uz ok hranu iz menze ili koju mogu u stanu da spremim, na primer.
Generalno me interesuje bilo koja zemlja u Evropi... Znam da u studentskim domovima u zemljama Skandinavije je tesko upasti, a i ako se upadne to se placa. Samo sto izadje jeftinije, mada i to zavisi gde. Nasao sam npr. u Geteborgu u centru za 250 evra sobu u privatnom stanu sa jos dvoje studenta. I to je bila najjeftinija opcija.
Imam neke rodjake koji imaju rodjake... npr. bas u Nemackoj, i placaju stanove po visokim cenama, ali u to je ukljucene i komunalije, dok u studentskim domovima bas u Nemackoj komunalije nisu ukljucene, koliko sam istrazivao. Znam za to pravilo - veci grad, veci troskovi u Nemackoj koje verovatno vazi svuda u Evropi.
Ukratko, interesuju me iskustva sa koliko novca je moguce obezbediti sebi zivot za studiranje u inostranstvu (da li je materijal ukljucen u studije u raznim zemljama, znam da to varira)?
U okviru svega toga, interesuju me i te stipendije za studiranje na osnovnim studijama, jer u Evropi ima dosta tih mogucnosti, ali nisam nesto upucen kako za nas iz Srbije ili sa EU pasosem.

Prosao sam vecinu tih portala, tipa bachelorsportal gde se to isfiltrira sve i nisam nasao bas puno toga. Samo jedan program koji se nudi besplatno. I program je o studijama Arktika.

Hvala na iskustvima ako ih neko ima, a ako ne, onda *mjau**mjau**mjau*, moracu dalje da trazim. :D
 
Nazad
Vrh Dno