Šta je novo?

Konfiguracija za softvere tipa 3Ds Max, Photoshop, AutoCAD

Andrejee

Poštovan
Učlanjen(a)
01.08.2019
Poruke
137
Poena
60
Pozdrav ljudi.

https://ufile.io/rlw1umgk

Nadam se da je postavljanje linkova dozvoljeno i da ce moderator odobriti. Ovo je konfiguracija mog kompa, nije virus, trojanac ili nesto slicno, nego sam samo isao na komandu dxdiag i save information. U obliku txt fajla.
Treba mi pomoc oko konfiguracije za rad u navedenim programima.
3Ds Max se cesto zablokira. Imam studentsku verziju (mada, kao da je bitno koju imam), jer kada se zablokira 3Ds Max, softver ponudi da posaljem/prijavim gresku AutoCAD-u - i oni ce navodno odgovoriti u najkracem roku... Uradio sam to mnogo puta, nikad nisu odgovorili.

Verzije programa koje imam gore su 3Ds Max 2020, AutoCAD 2020, Photoshop 2018.
Mogu i kad mi izbaci te greske da uploadujem njih, pa da ako neko zna vidi u cemu je problem. Mada, kontam da je problem do memorije. Jer imam samo 4 GB rama.
Sad... kad sam uzimao komp davno, bila je prica koliko se secam da sam imao 8gb rama, ali je komp prosao razna servisiranja... i onda je bila prica neka da Windows7 moze da podrzi samo 4 GB rama, pa sam kao shvatio zasto i otpisao tih 4 gb rama ako ih je i bilo. Sad imam Windows10.
Maticna ploca koju imam je takva da ima dva slota za ram memoriju, i oba su popunjena.

Sad, u vezi sa cim mi treba pomoc. Noob sam ne totalni, ali za vecinu aktivnih ljudi ovde, totalni.
Treba mi pomoc da radim sa ovim programima.
1) Da li ja imam 8 gb rama (a tih 4 gb Windows10 ne podrzava u praksi) ili ako mogu to da proverim nekako?
2) Kako da radim sa ovim programima, a da softver ili hardver optimizujem (podesvanja), pa da mi ne blokira?
3) Ili kako da promenim hardver, samo da uzmem vise memorije? Mislite da ce biti ok?
4) Ili da promenim operativni sistem?
5) Ili da koristim starije verzije tipa 2016? (ovde ako neko radi u AutoDESK programima, znacilo bi mi da kaze koje su mane u odnosu na 2020, ali koliko sam pratio, sve je 90% isto, ne znam)

To je to otprilike.
 
Ovo je konfiguracija mog kompa, nije virus, trojanac ili nesto slicno, nego sam samo isao na komandu dxdiag i save information. U obliku txt fajla.
Nisi mogao copy paste ovde?

Drži "Win" taster i stisni "Pause / Print Screen"(poslednji taster u gornjem redu, levo od Num Lock lampice). Pojaviće ti se prozor, prepiši šta piše pored Installed memory(RAM) ovde.
32bit-i operativni sistemi neće "videti" preko 4GB RAM memorije. Ako je tvoj Windows 10 64bit-ni, videće svih 8GB(ako integrisana grafička koristi sistemsku memoriju, uzeće deo za sebe).
Što se tiče podešavanja, ništa sem brisanja/gašenja nepotrebnih programa. Na primer, Skype i Steam se podrazumevano pokreću sa uključenjem kompjutera. Ili ih onemogući, ili ih ugasi ili obriši i oslobodićeš deo resursa kompjutera za rad u ostalim programima. Antivirusi znaju da jedu resurse i opterete kompjutere(pogotovo starije). Što manje aktivnih/pozadinskih programa/servisa imaš, više ostaje slobodnih resursa računara za aplikacije u kojima radiš.
Korišćenje starijih verzija programa može biti lakši "posao" za tvoj računar, ali se onda nameće pitanje kompatibilnosti fajlova, prisutnost licenci, sigurnosti, podrške, itd.
Ako nameravaš da zarađuješ radeći u tim programima, kupi nov kompjuter i računaj to kao investiciju u sebe i svoju budućnost.
 
Kada kažeš da dobiješ grešku, nema te osobe na ovome svetu koja zna o čemu pričaš. Uvek navedi koja je greška u pitanju(ili prepiši ili okači screenshot). Ovo nije namenjeno samo tebi nego svima koji obrazlažu probleme sa software-om.
 
@Zhracko,
Hvala na detaljnom odgovoru.
Ok, nije problem. Nego kad se ide na to save information nakon komande dxdiag, pojavi se txt fajl sa mnogo informacija, cak mi se pojavilo da mi je neka igrica problem - sad citam detaljno taj fajl. Razumem ovo ostalo. Da, to sam iskljucio. Po difoltu, imam Avast driver updater, Avast, Windows Security, Java Update available, i tu se pojavljuje ikonica USB (koja je za wireless internet). Isao sam i na device manager i na dxdiag komandu.

BIOS: Award modular BIOS v.6.00PG
OS: Windows 10 pro 64-bit (10.0 Build 17763)
Manufacturer: Nvidia pise preko device manager-a; a preko dxdiag komande je System manufacturer: Gigabyte Technology
Processor: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 @2,33GHz 2.33GHz (4 CPUs)
Installed memory RAM: 4.00GB
System type: 64bit Operating system x64-based processor
Pen and touch: no pen and touch is available for this display
Graficka: Nvidia GeForce 210

Trebalo bi da imam i graficku integrisanu, i preko dxdiag komande pored spomenute graficke kartice (koja je u ovoj komandi opisana kao CHIP type) pise i DAC type: integrated RAMDAC.
Preko iste komande, ispod detalja o grafickoj, pise approximate total memory 3019 MB, display memory: 972 MB (VRAM), shared memory 2047 MB.
Zanimljivo da taj dxdiag - DirectX Diagnostic Tool kaze da nema problema, ali onda kada idem na save information u tom obliku txt fajla: naidjem da ih ima.

Kada gledam u task manageru - RAM memoriju mi jede najvise google chrome pored 3Ds Max-a kad je ukljucen. A Avast jede memoriju, ali ne toliko puno i znacajno, pre neki dan mi je jeo "disk" u task manageru. Da, razumem to za starije verzije. Sta mislis po ovoj konfiguraciji da li je za rad u ovim programima?

Greske: Pa jednostavno zablokira pri radu, dobije se poruka od softvera - 3Ds Max-a da je naisao na problem i da ce aplikacija se zatvoriti i da ako hocu mogu da sacuvam trenutno stanje (u 98% slucajeva, u ostalih 2% ne mogu da sacuvam trenutno stanje). Kliknem ok/yes/no u zavisnosti od toga da li hocu da sacuvam trenutno stanje ili ne. Onda se aplikacija sama ugasi, i pojavi se 3ds MAX error report - gde ja treba da opisem isto problem u radu sa softverom i posaljem 3ds maxu, oni to da rese, i da mi odgovore na problem. Kazem, to ne funkcionise. Ali dobra stvar je sto ima tu:
"view report details" opcija. Na koju sam otisao.
I tu mi se pojavi da pise da je error: Unhandled exception. I pise da greska moze da ukljucuje:
- operativni sistem, ime i verziju,
- ime softvera i verziju,
- konfiguraciju drajvera za graficku karticu i verziju (najnoviji je instaliran za tu graficku na mom kompu, a taj je iz 2016. drajver, proveravao i preko sajta geforce i svega)
- aplikacije koje su bile koriscene u trenutku koriscenja programa 3ds max
- aktivne komande kada se greska dogodila
- ime racunara (if enabled via the deployment wizard or the CAD manager control utility)

I ima tu poseban odeljak gde pise: report contents:
i to su fajlovi koji se kreiraju u slucaju crash dumpa na nekom programu, a ovde su to uvek:
3dsmax_minidum.dmp
dmpuserinfo.xml
dumpdata.zip

I pise da se oni nalaze u imeracunara/appdata/local/temp. Mogu da ih uploadujem ako je potrebno.
I to bi bilo sve.
 
Pozdrav, hvala na odgovoru. Prethodni odgovor mi nije odobren.
Ne moze copy paste, jer je txt fajl dugacak preko komande dxdiag - kada se ide na save information, ali nije problem.
Podesavanja razumem, tako mi je i optimizovano da imam samo antivirus - 2 programa, jedan je updater, windows defender, updater za Javu i USB konektovan koji je u stvari prikljucak za wireless net.
Razumem i za operativne sisteme.
Meni chrome jede dosta memorije (i kad iskljucim sve te ekstenzije cak i ostavim jedan tab, sam po sebi), a ostalo je sve neznatno za memoriju.

Konfiguracija je preko System sledeca:
Proizvodjac: Nvidia,
Processor: Intel Core 2Quad Q8200 @2,33 GHz (4CPUs)
System type: 64 bit Operating system, x64-based processor
Operating system: Windows 10 pro (meni je istovremeno i Windows 7 tu za razne stvari, valjda to tako ide kad se nadogradi verzija - npr. za backup je Windows 7 tu)
Graficka kartica je: Nvidia GeForce 210 sa zadnjim drajverom za nju instaliranim. I ima i integrisana graficka kartica neka, ali to pise preko komande dxdiag.

Sad, komp je pretrpeo dosta izmena i u polju softvera i hardvera. Imam problem i da mi nekad programi opterecuju disk - kada se ide na task manager. Imam jedan terabajt memorije na dva hard drajva, a slobodno mi je od toga oko 250 GB.
Procesor je originalan. Znaci da ipak imam 4 GB RAM memorije. Imam dva slota popunjena na maticnoj ploci, sto znaci da mogu da upgrejdujem memoriju?
Je l preporucujes neki savet sto se toga tice, tj. da li bi mi samo upgrejdovanje RAM-a bar duplo na 8 GB RAM-a bilo dovoljno? I kako da proverim da li moja maticna ploca podrzava vecu kolicinu RAM-a, jer bi to mogao biti problem?



A softver, jasno mi je sve to oko licenci, starije verzije i "lakseg posla".
3Ds Max je u pitanju, jednostavno se zablokira (nakon odredjenog rada, bilo sta da kliknem). Pojavi se poruka da je softver naisao na gresku i da ce morati da se zatvori i ponudi mi se opcija da se sacuva trenutno stanje. Nakon toga se softver zatvori i izadje 3Ds max error report. U tom reportu imam mogucnost da posaljem proizvodjacima opis greske, pa da mi oni kao odgovore odmah, ali to sam vec radio, nista od toga.
Medjutim, ima u tom reportu opcija - view report details. I u toj opciji pise error: unhandled exception:
Pise da su moguci razlozi od: imena operativnog sistema i verzije, verzije samog softvera, drajvera za graficku karticu, aplikacija koje su bile ukljucene pored samod 3ds max-a, aktivnih komandi u 3ds max-u, sve do computer name (if enabled via deployment wizard or the CAD manager control utility).
Ali ono sto je bitno. Ispod toga pise i report contents, gde se nalaze fajlovi koji se kreiraju nakon sto se aplikacija zablokira i iskljuci: i to su 3dsmax_minidump.dmp ; dmpuserinfo.xml ; i dumpdata.zip
To su sve fajlovi kojih nema kada 3ds max nije ukljucen i ne napravi gresku, a nalaze se u sledecoj lokaciji: users/name/appdata/local/temp.
Eto to je to. Mogu da uploadujem i same te fajlove ako neko moze da cita i sta znace? Ili da proguglam jos vise.
 
Tvoj procesor je izašao pre 11 godina, pregazilo ga je vreme. 4GB memorije je možda dobro za neko osnovno korišćenje računara. Za zahtevne aplikacije koje si naveo treba puno RAM-a. Kada računar nema dovoljno radne memorije(RAM-a), operativni sistem(Windows) koristi hard disk za tu svrhu(virtuelna radna memorija). Na taj način ti možeš da koristiš više radne memorije od instalirane po cenu brzine(hard disk je mnogo sporiji od RAM memorije). Umesto da se program i projekat učitaju u super brzu memoriju, deo završi na hard disku i dobiješ spor program.
Reče da imaš popunjena oba RAM slota na matičnoj ploči. Ako je u pitanju 2x2GB RAM-a, onda ćeš morati zameniti bar jedan modul za veći(prodaš 2GB i kupiš 8GB da bi imao ukupno 10GB). Ovo je najjeftinija opcija.
Sve ostale opcije uključuju kupovinu nove matične poloče + procesora + RAM memorije(za tvoj posao bar 2x8GB) i eventualno napajanja i SSD diska.
Pretpostavljam da su greške u programima uzrokovane nedostatkom radne memorije. Recimo, specifičnost Photoshop-a je da ima svoj "scratch disk" na hard disku, pa tvoj hard disk ima trostruki posao: svoj redovan - da čita i piše, da bude zamena za RAM i bude "scratch disk". Te tri operacije su ogroman posao za jedan star računar.
Dok ti pišem ovaj odgovor moj browser koristi 1.2GB RAM-a a antivirus 550MB. Cilj je da imaš aplikacije u RAM memoriji a ne u virtuelnoj memoriji. Ne treba preterivati, jer računar neće biti mnogo brži sa 128GB RAM-a ako ti koristiš maksimum 20GB. Isto bi radio i sa 32GB i sa 64GB.
 
Hvala na razumljivom objasnjenju i na odgovoru!
Zapravo, 3Ds Max mi je pre neki dan radio skroz normalno (dobro, nisam mogao bas da klikcem najbrze, vec je malo sporiji bio, ali nije bilo iskljucivanja) kada sam sve sto RAM koristi iskljucio/minimalizovao. Bukvalno, kod mene zbog tog nedostatka RAM-a, jedan tab google chroma uzrokuje i da se 3ds max zablokira. Ili AutoCAD.
Da, tad sam i kupio procesor, on i HDD su valjda jedina stvar pored RAM-a koje nisu menjane. Maticnu sam menjao.
Izgleda da su mi uvalili najjefitniju i stariju od one koje sam imao (a i ja nisam koristio racunar za programe ove tad, pa nisma ni proveravao performanse), jer sam tad i uzeo komp kad je izasao procesor. Maticna je iz 2006, umalo nisam pao sa stolice sad. GA-G31M-ES2L. Maksimalno 4 GB RAM mogu da koristim po jednom slotu, sto u prevodu znaci da mi treba nova maticna ploca.
Procesor deluje meni tu i najbolje od svega sto imam, a ako je to najbolje...
Jer 3Ds max otprilike zahteva tu brzinu procesora, ali dzaba kad je RAM los.

Da, razumem da ne treba preterivati, i da hocu, trenutno ne mogu sa ovom maticnom. Videcu, hm. Jako stara konfiguracija, jako novi programi. Moracu o cenama da se raspitam, da vidim sta mogu, a sta ne. Plus jos napajanje i sve ostalo sto je bitno. Hvala jos jednom. Pa se javljam ako budem kupovao ili sta vec ako nesto zaskripi, ali trudicu se da iscitam sve.
 
Nazad
Vrh Dno