Šta je novo?

Konfa za Adobe LR, PS, Premiere itd

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,261
Poena
300
Poslednjih par godina sam ispao iz price skroz po pitanju sta je za sta bolje intel vs amd, pa mi je potrebna pomoc. Sastavio bih konficu za komotan rad u Adobe paketu, hiljade fotki dnevno,a sve cesce i cesce montaza videa (nekad prost,a nekad komplikovan sa dosta efekata i cackanja)...
Stara konfa je i7 2600 i gtx1060 3gb.
Sada mi treba preporuka za proc,plocu i ram. I savet da li se isplati menjati graficku i da li je uopste vredno doplate. Ili da je zadrzim.
Budzet nije definisan, ali neka bude 500-800 okvirno, bez grafe.
 
Mislim da ti je graficka skroz dovoljna za to sto radis. :)
E sad, LR, PS i PR su poprilicno neoptimizovani programi...nisam siguran kako se ponasaju na ryzenu, on trosi manje struje od intela, ima vise jezgara i jeftiniji je, ali znam da je uvek bila prica da adobe bolje radi na intelu...e sad, ne znam da li je to jos uvek aktuelno... :D

Sto se procesora tice, imas 2 opcije...ryzen 7 3700k i intel i7 9700k...oba su oko 350-400e
Maticna neka od 100e
I rama sto vise i obavezno dual channel...tipa za 170e ima 2x16gb 3200mhz ddr4... :)

To je sve ukupno 600-700e... :)

E da...ako radis u premieru, intel ima onu quicksync opciju i onda se vreme exportovanja poprilicno smanji... :)
Ja sam sad ubacio nekih 10ak minuta raznih snimaka u 1080p rezoluciji, roknuo neku kolor korekciju i eksportovao, zavrsio je sve za 2 i po minuta...bez toga mu treba sigurno 3x vise...sad zamisli ako radis nesto mnogo vece, pa umesto 2h eksportovanja, ti eksportujes za 40min... :)
 
I ja sam nekako skontao da imam te dve opcije... Ali ne mogu da se resim sta mi je bolje... Mada, moguce je i da je svejedno, verovatno ni ne bih primetio razlike neke
 
Poslednja izmena:
Znam da su ljudi ranije imali problema sa Adobe programima i AMD konfiguracijom, pa zato je mozda intel i dalje bolja opcija, ali da Ryzen daje vise za manje para, to jeste... :)
Nekako mislim da quicksync daje brzi eksport i od AMD-a sa vise jezgara...e sad, sto se tice lajtruma, koliko znam, bitno je za imas jaka jezgra, tj da ima sto vise ghz po jezgru i sto vise rama...i obavezno da stavi sto veci cashe za lr...photoshop koristi jezgra, tako da bi trebalo da je ryzen tu bolji... :D
 
Mislim da ne vredi. I ako ima razlike, nije primetna. Mislim da je 3700X best-buy za dati novac. Ne znam gde kupuješ, ali kod "komšija" je oko 310€. Kod nas su cene redom ~43k, ~47k, ~63k i ~68k za 3700X, 9700K, 9900K i 3900X. Možda bolje uložiti malo više u ploču, pa ako ti nekad CPU postane slab, imao bi dobru podlogu za 12c/24t ili 16c/32t procesore (polovne za "male" pare :D ).

E da...ako radis u premieru, intel ima onu quicksync opciju i onda se vreme exportovanja poprilicno smanji... :)
Ja sam sad ubacio nekih 10ak minuta raznih snimaka u 1080p rezoluciji, roknuo neku kolor korekciju i eksportovao, zavrsio je sve za 2 i po minuta...bez toga mu treba sigurno 3x vise...sad zamisli ako radis nesto mnogo vece, pa umesto 2h eksportovanja, ti eksportujes za 40min... :)
https://invidio.us/watch?v=soKjqYIW...er_style=youtube&quality=dash&thin_mode=false
Bolje videti gde se multi-core CPU i dGPU mogu iskoristiti ;)
 
Prošlo je vreme za edit...elem, preporučujem da sve kupiš od Mađara na KP jer je bolji izbor i jeftinije je. Raspitaj se i za garanciju ali ploče, procesori i RAM (ne svaki) bi trebalo da imaju po 3 godine...

Na primer:

Procesor: Intel 9700K - 350-370€. Drastično jeftiniji od 9900K, ne znam zašto...

Ploča: Gigabyte Z390 Aorus Pro (190-200€) ili Aorus Elite (170-180€)

RAM: 2x16GB DDR4 - Patriot Viper 4 3200MHz CL16 (160€) ili Kingston HyperX 32GB Predator DDR4 3000MHz CL15 HX430C15PB3K2/32 (170€) ili G.SKILL 32GB Trident Z DDR4 3600MHz CL17 F4-3600C17D-32GTZSW (180€). Uzmi koju god ima najveću garanciju, može da se desi da neka ima samo jednu godinu, mada se RAM jako retko kvari.
Alternativno, kod nas ovaj Kingston zbog 10 godina garancije, ali nešto skuplje nego od Mađara (200€): https://www.emmi.rs/ram-memorija-dimm-ddr4-2x16gb-3200mhz-kingston-hyperx-fury-cl16-hx432c16fb3k2-32.11.html?productId=85790&utm_source=eponuda.com&utm_medium=product_price_click&utm_campaign=Eponuda.com&code=810b

Kuler (trebaće ti) za 50-60€: Moj predlog bi bio Scythe Fuma 2 (55-60€), alternativno Arctic Freezer 34 eSports Duo (40€, po meni minimum za 9700K), Thermalright Macho 120 Rev. B, Scythe Mugen 5 Rev. B, Noctua U12S...


To bi trebalo da izađe na 700 i nešto do 800€, zavisno od cena koje nađeš. Ako pazariš kod nas, proći ćeš dosta slabije...

Grafičku nemaš potrebe da menjaš.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno