Šta je novo?

Da li je crkla graficka? (Sapphire RX 570 Pulse 4GB)

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
159
Poena
180
Pre nedelju dana sastavio sam novi komp:
AMD Ryzen 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
32GB 3200Mhz CL16 HyperX Predator
SeaSonic napajanje 650W
kuciste Fractal Design Meshify C

i graficka Sapphire RX 570 Pulse 4GB.

Instalirao Windows, sve je radilo ok ovih nekoliko dana. Medjutim veceras mi je u jednom trenutku samo nestala slika sa monitora i na njemu je pisalo "no DP signal". Iskljucio/ukljucio kabal iz monitora u graficku opet ali nista. Prikljucio sam monitor na laptop i tu je imao sliku, znaci nije do monitora. Pogledam u kuciste vidim ventilatori graficke se vrte uredno. Otvorim kuciste, izvadim graficku, vratim je nazad, promenim kabal napajanja koji ide u nju (doduse ista grana samo drugi kraj), opet upalim komp, ventilatori na cpu, gpu i kucistu se vrte, svetle diode maticne ploce ali i dalje "no signal" na monitoru.

Igrice nisam igrao igrice ni jednom. Graficka je stara 7 dana i kupljena od najpoznatijeg madjara.

Mozda je relevantno da kazem da mi je memorija u pocetku po defaultu radila na 2400Mhz pa sam sam u BIOSu preko XMP podesio da radi na 3200Mhz. Onda kad sam pokrenuo Windows sledeci put slika je nesto pobrljavila i tu sam uradio jedan restart na dugme kucista ali posle je slika bila ok, usao sam u Windows i tu se neki Radeon softver nesto zalio i prijavio neku gresku, i ja sam kliknuo ok i nista dalje je sve radilo normalno.

U trenutku kad je nestala slika pokusavao sam da instaliram MacOS na vmware virtuelnu masinu (ako to uopste moze da ima neke veze posto vmware + macos ne podrzavaju amd platformu pa tu ima nekog hakerisanja da se to pokrene ali opet, se je to samo softver).

Da li je ovo crkla graficka? Da li mogu jos nesto da probam da utvrdim sa sigurnoscu pre nego sto je reklamiram? Da ponovim, graficku nisam overklokovao niti se bavim time, ventilatori na njoj se vrte kada se upali kompjuter ali monitor ne dobija sliku preko display porta (trenutno nemam hdmi kabal da probam preko njega).

Jos da napomenem da nemam beeper speaker za dijagnostiku, tj. bar ga ja nisam nasao ni na kucistu ni na ploci tako da sam vezanih usiju.

Saveti?
 
Poslednja izmena:
vrati default podešavanja u biosu matične ploče. (izvadi bateriju na minut dva i vrati je nazad, naravno sve iskopčano iz struje)

ako i dalje nemaš signal, odnesi karticu kod nekog prijatelja i probaj je tamo

ako i tamo ne radi, kontaktiraj madžara
 
Probaj drugi HDMI kabal i promeni mesto na kartici.
 
Ako nemaš kod koga da odneseš i isprobaš, odnesu u bilo koji servis i zamoli za dijagnostiku graf. kartice, samo to ne i servis :). Ne verujem da će da te košta više od 1000 din.
 
Zar nemas diode na maticnoj za slucaj da nece da butuje?
Ne verujem da je ista crklo vec je ploca zabrljavila, vadjenje baterije i promena slota za grafu ce sigurno resiti problem.
 
Probacu danas kod drugara pa cu da javim.

Inace kako to ploca moze da zabrljavi? Da li moze da bude zbog toga sto sam memoriju podesio na 3200Mhz? Jel i to spada u neki overklok koji cini sistem nestabilnim ili?

@drakula74, mozda i imam diode na maticnoj ali ne znam... nisam nesto detaljno proucavao manual a i nisam neki hardverash.
 
pa eto, kao meni,mesecima stabilan overklok i onda se zaglupi i pisti nece da se butuje. clear cmos i opet mesecima miran sa istim overklok podesavanjima dok joj opet ne dune nekad....
 
Reset BIOS-a, vadis bateriju i drzis power taster 30 sekundi.
Ubaci samo jedan RAM modul u slot koji treba, pise u uputstvu, obicno drugi od procesora.
Meni je tako zezalo mada sam uvek imao sliku ali su bili plavi ekrani, crna slika. To je bilo do profila, stavi na 3000 pa probaj kasnije al prvo sliku da dobijes.
Za grafiku stavi samo drajver bez softvera a kontrolu podesi sa MSI Afterburnerom, mnogo stabilnije radi, AMD softver i onaj Wattman je tesko djubre.
 
Poslednja izmena:
izvadiš naponski kabal iz struje
ugasiš napajanje na off
staviš jumper za reset biosa, ili pristisneš prekidač ako ima, ako nema ni jedno ni drrugo skineš bateriju
pritisneš i držiš dugme za paljenje kompa 7 sekundi
vratiš bateriju, vratiš naponski kabal, upališ napajanje na prekidač upališ komp
ako radi dobro je ako ne probaj grafičku na drugi komp,
 
Probao sam sve sto ste rekli i nista nije uspelo.

Uputstvo ploce kaze da CMOS moze da se resetuje i jumperom na odredjenim pinovima, samo sto nisu dali jumper u pakovanju... pa sam onda probao da spojim te pinove srafcigerom kao kratak spoj 10 sekundi ali nista. Onda sam vadio bateriju na minut-dva, drzao prekidac za paljenje >30s, vratio bateriju... ostavio samo jedan RAM modul u slotu DIMMA2, stavljao graficku na drugi pcie port, probao drugi DP izlaz (graficka ima 2xDP i 2xHDMI samo sto nema HDMI kabl jer mi uz monitor dali samo DP)... sve ovo sam probao u razlicitim kombinacijama i nista, ventilatori na njoj se vrte ali i dalje "no signal from DP" na monitoru.

Inace nasao sam led diode na ploci za dijagnostiku. Ono sto je zanimljivo je da kad sam izvadio ceo RAM uredno se upalila dioda koja signalizira da RAM nije nadjen. Ali dioda koja signalizira da nema GPU-a se nije palila ni kad sam izvadio graficku ni kad je graficka bila utaknuta.

Ostaje mi jos kod druga da probam u njegovom kompu...
 
Poslednja izmena:
probao si drugi pci express slot ?
 
Da probao sam i drugi...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Probaj kod drugara, ako ne radi zveknula je grafika.
Iako, meni pre miriše da je ploča prsla.
 
Evo sad mi drugar javlja da kod njega radi moja graficka... Znaci ploca izgleda... A nju sam kupio u domacoj radnji [emoji2]

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Ok uradicu to sad pa cu vratiti kad dodjem sa posla. Ima li jos nesto da mogu da uradim da definitivno zakljucimo da je ploca?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Ranije bili neki testeri, pa u zavisnosti od nacina pistanja se moze zakljuciti sta je neispravno u racunaru.
Al bez seljacke zamene komponenata nista drugo nije 100% :d
 
Pa to... Razmisljam sad nesto da nije memorija ili cpu. Npr kad tek upalim komp dioda za cpu not found zasvetli u prve 1-2 sekunde ali se posle ugasi.

A kad izvadim potpuno memoriju "ram not found" dioda svetli sve vreme sto je ok.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sve komponente su nove, samo sto sam plocu i kuciste kupio u domacim prodavnicama a ostalo kod madjara. Napajanje je kvalitetnije (Seasonic focus plus gold 650w) i svi ventilatori se vrte, tako da sumnjam da je ono problem.

Tako da razmisljam dal mogu jos nesto da proverim pre nego sto definitivno zakljucim da je ploca i odnesem je na reklamaciju.
 
Ploca je definitivno, tako je bilo kod ortaka isto kao kod tebe, svi ventovi se vrte i na procesoru i na grafickoj ali nije bilo slike, oni su mu navodno u servisu "resetovali" bios, ali nisu napisali "resetovali" vec drugo nesto u vezi sa biosom, radilo 2 dana pa onda opet isto, odneo ponovo i zamenilu mu plocu i sad je sve ok.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Ranije bili neki testeri, pa u zavisnosti od nacina pistanja se moze zakljuciti sta je neispravno u racunaru.

Zato ja besnim što su makli POST code displeje sa low/mid range ploča i sad ih stavljaju samo na skuplje...to čudo je mnogo dobra stvar a ne verujem da ih košta više od desetak centi da ga stave. Ne samo to već gomila ploča nema čak ni osnovne diode za dijagnostiku da po njima makar otprilike provališ šta zeza. Bitno da trpaju light show i svakakve gluposti na ploče...mufljuzi.
 
Tako da razmisljam dal mogu jos nesto da proverim pre nego sto definitivno zakljucim da je ploca i odnesem je na reklamaciju.

Možda je glupo pitanje, da li si priključio dodatno napajanje PCIe 8pin na grafičku? Verovatno jesi, ali bolje da pitam.

Ostaje ti mogućnost eventualno da probaš da flešuješ BIOS na matičnoj, možda je to vrati u radno stanje.
Po opisu kvara, rekao bih da ploča negde zastane u inicijalizaciji komponenata (GPU led dioda ne svetli, bez obzira da li je grafička u slotu ili ne), moguće je da je BIOS zabagovao.

Ovde imaš upustvo za flešovanje preko opcije flashback:



Link za BIOS: http://download.msi.com/bos_exe/mb/7C02v33.zip

Skini BIOS i raspakuj, pošto je u .zip formatu, i sledi uputstvo sa video snimka.
 
Uf ja vec rasklopio komp i spakovao plocu da je nosim sutra na reklamaciju... Videcu veceras ako stignem pa da probam i bios update.

Inace bio mi je drugar, doneo svoju ispravnu graficku da probamo kod mene i ista prica kao sa mojom.

Posle kad sam rasklapao masinu izvadih i cpu na kraju, ukljucim plocu i led za "cpu not found" uredno svetli. Znaci led lepo dijagnostikuje missing ram i missing cpu ali za gpu ne.

A ovaj sapphire rx 570 ima samo jedan 8-pinski ulaz za napajanje.


Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Ne moraš da sklapaš celu mašinu, za BIOS flashback je dovoljno da priključiš samo napajanje na ploču, može i van kućišta.
 
To da ali da bih video da li je problem resen ipak moram da sklapam opet :)
Ali evo probao sam i to. I nista novo.

Sledio sam to uputstvo sa yt i uputstvo iz manuala ploce, i u oba kaze da kad ubasim usb i pritisnem dugme da startujem updatovanje biosa, led dioda na ploci pored tog dugmeta treba da blinka dok traje operacija. Kod mene ne blinka ali mi taj sam usb stick (8gb fat32) ima svoju diodu koja vidim da blinka sto znaci da se radi neko citanje sa njega. Uglavnom kad se to blinkanje zavrsilo sacekao sam jos 5 minuta i izvadio usb. Pretpostavljam da je bios updatovan jer nikakav indikator vise nemam da se nesto desava. Zatim sam vratio cpu, mem, gpu i upalio masinu ali sve po starom.


Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Najnovija vest je da su mi iz servisa, pola sata posle ostavljanja ploce, javili da kod njih sve radi i da njihova graficka daje sliku na monitoru.
Ali ostace ploca kod njih da provere jos par dana.

Nisam pametan :)
 
Poslednja izmena:
Komponente u mom sistemu su:
CPU: AMD Ryzen 5 3600 3.60GHz AM4 BOX Wraith Stealth
RAM: HyperX 32GB Predator DDR4 3200MHz CL16 KIT HX432C16PB3K2/32
GPU: SAPPHIRE 11266-67-20G RX 570 4GB GDDR5 PULSE PCIE
SSD: ADATA 512GB XPG SX8200 Pro M.2 PCIe M.2 2280 ASX8200PNP-512GT-C
PSU: SEASONIC Focus Plus 650 Gold 650W

Da li je moguce da ovaj RAM pravi problem? Gledao sam na QVL za ovu plocu (https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-mem-19) i ovaj model se nalazi tamo:

Untitled.png

Da li je moguce da ovaj RAM onda nekako nije kompatabilan sa Ryzen 3600?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno