Šta je novo?

Prebacivanje HDD-a

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
897
Poena
180
Imam HDD od 320GB za laptop. Dobro bi mi dosao kao dodatni prostor na desktop masini. Da li je moguce taj HDD ubaciti u desktop racunar? Da li to moze da napravi bilo kakav problem ili je tako nesto OK?
Unapred hvala na savetu.
 
Samo ga formatiraj pre ubacivanje u PC i zavrsio si posao. Mozda ces i moci prvo da ga "bucnes" pa da ga isformatiras iz windowsa ali moze se desiti da ti povuce windows sa njega. Msm nista nije strasno iscupas njega i obet ce ti butovati postojeci windows na PC-u. Samo napred, gledaj da ubacis SATA i naponski kabl lepo i cepaj.
Razmisljaj da u buducnosti pazaris jedan SSD gde ce biti samo windows i programi na njemu (ima za 20ak eura da biras ove od 240gb) sto je vise nego dovoljno slozices se sa mnom. Razlika ce biti vise nego osetna.
 
Za 25e ima SSD od 120GB, nema nigde za 20e SSD od 240GB :)
 
Samo ga formatiraj pre ubacivanje u PC i zavrsio si posao. Mozda ces i moci prvo da ga "bucnes" pa da ga isformatiras iz windowsa ali moze se desiti da ti povuce windows sa njega. Msm nista nije strasno iscupas njega i obet ce ti butovati postojeci windows na PC-u. Samo napred, gledaj da ubacis SATA i naponski kabl lepo i cepaj.
Razmisljaj da u buducnosti pazaris jedan SSD gde ce biti samo windows i programi na njemu (ima za 20ak eura da biras ove od 240gb) sto je vise nego dovoljno slozices se sa mnom. Razlika ce biti vise nego osetna.


Na HDD-u nema OS, i u laptopu je sluzio samo za skladistenje podataka, popunjeno je mozda nekih 60-tak GB. Hteo sam samo da ga prebacim u desktop i da i dalje sluzi kao storage. Jedino nisam bio siguran da li su kompatibilni zbog prikljucaka i eventualno napona.
Ako tu nema razlike, ostaje samo da ga prikacim, zar ne?
A u desktopu je WIN odavno na SSD - Crucial MX100, 256GB
 
Samo teraj, nemas problema 100%, @Sand_Man eee moguce verovatno mi se uvrtelo to u glavu...
 
Da ne otvaram novu temu. U sklopu akcije prebacivanja HDD u komp javila mi se potreba za ovakvim kablom, odnosno adapterom90 stepeni adapter.jpgSATA to SATA x 2 adapter.jpg
Bio bih zahvalan ako bi me neko uputio gde se nesto od ovoga moze nabaviti. Znam da ima na Ebay-u, odatle su i slike, ali meni bi to trebalo hitno, a rok isporuke je preko mesec dana.....
 
Poslednja izmena:
Razdelnik za struju, SATA, imaš toga na KP.
 
Ne shvatam potrebu postojanja ovog adaptera sa prve slike. Koliko vidim to je ugaoni, pod 90 stepeni konektor u koji se ubadaju sata naponski i data kabl a sam adapter poput kablova uboden na hdd... Cemu postojanje neceg takvog pored postojanja samih kablova po 90 stepeni?

Postojanje drugog adaptera razumem, samo nisam siguran da li ce uvek funkcionisati jer moze neki hdd biti veci potrosac, pa da li ce biti dovoljno dobra struja ako razdelimo na 2 uredjaja?
 
To je tipičan Y adapter od jednog SATA sa PSU na 2 diska, ništa naročito, nema tih diskova koji vuku previše struje da to ne može da se upotrebi.
 
Razdelnik za struju, SATA, imaš toga na KP.

Razdelnika ima, ali nema ovakvih pod uglom od 90 stepeni, a ja u kucistu (Lenovo ThinkCentre M83 sff) nemam mesta za ovaj ravan konektor napajanja. Mora da bude savijen pod 90 stepeni inace ne moze da se zatvori kuciste. Prekopao sam ceo KP i nisam nasao to sto mi treba.
Naravno, narucio sam sa Ebay-a i iskreno se nadam da ce stici pre Nove godine. Zato i pitam ovde dali neko mozda ima ili zna gde ima da se nabavi ova sitnica koja mi trenutno zagorcava zivot.
 
Ja sam uzimao ovakav ali za Molex:

Da li imas neki Molex konektor?

Na zalost nemam molex. Racunar ima dva SATA konektora za napajanje - jedan za HDD i jedan za DVD. Oba kabla idu sa ploce, ne iz samog PSU. Na ploci postoji i treci SATA prikljucak za DATA kabl, ali ne postoji treci izvod za napajanje. Zato mi treba ova racva, a zbog skucenosti prostora - u pitanju je sff kuciste - potrebno je da konektori budu pod uglom od 90 stepeni.
I kao za inat, ne mogu nigde tako nesto da nadjem.
Za pocetak cu, naravno, na ta dva prikljucka povezati SSD i HDD a DVD ce do daljnjeg biti van funkcije. Jeste da se DVD danas ne koristi mnogo, ali kad je vec prisutan, neka bude u funkciji, ne moze da skodi....
 
Nije HP nego Lenovo ThinkCentre M83 sff....mnogo lep komp, sve je lepo osmisljeno, samo mi nije jasno kako su zamislili to sa napajanjem za drugi disk. U uputstvu ima detaljno objasnjeno kako se montira drugi disk, ali se nigde ne spominje napajanje za isti......Sacekacu da mi stigne odgovarajuci kabl iz Kine, a do tada cu biti bez DVD-a sto i nije previse strasno....
 
I ja isto mislim sto se tice DVD uredjaja. Ali pronadje se jos poneki CD ili DVD sa slikama ili video snimcima sa nekih rodjendana isl, pa je tada zgodno imati ispravan opticki uredjaj da bi se to prebacilo na komp...... inace, je vec odavno prevazidjen.
 
Evo mene opet sa problemom.....
Prebacio sam HDD iz laptopa u desktop. Prvo WIN nije video disk kada udjem u ThisPC, ali ga je video u DeviceManageru. Onda sam premestio SATA kabl na ploci na drugu poziciju i sada ga i WIN vidi, ali vidi samo jednu particiju na - manje od pola diska - na kojoj je nekada bio OS. U DiskManagementu vidi disk kao Disk1, Dynamic, i pise da je Invalid i uopste ne prikazuje njegove particije.......evo kako to izgleda....

Disk.jpg

Kada kliknem desnim klikom na Disk1 daje mi sledece opcije

Disk1.jpg

Sta mi valja ciniti da nesto ne zabrljam, imam na disku dosta slika i dokumenata koji mi trebaju.

Hvala unapred za svaki koristan savet.

E da, a kada otvorim This PC pokaze mi ovo

PC.jpg

Help!
 
Poslednja izmena:
Pa uradi Reactivate

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Naravno, to je jedna od opcija koje nudi. Mene prosto interesuje da li postoji opasnost da prilikom sprovodjenja neke od tih opcija iygubim podatke, sto nikako ne bih yeleo. Drugim recima koja je sigurna opcija za resavanje ove situacije.
 
Mislim da ti to niko ne moze garantovati.
Ali mislim da je Reactivate ono sto treba da uradis.
 
Probao sam sa Reactivate ali mi izbaci komentar da ta opcija nije podrzana. Druga opcija za konvertovanje diska iz Dynamic u Basic podrazumeva brisanje podataka sa diska sto, naravno, ne zelim. Izgleda da ce HDD da zavrsi na servisu kod nekog malo pametnijeg od mene....
 
Na kraju je majstor u servisu sve sredio. Kaze da je problem bio u dve razlicite verzije windowsa na racunarima na kojima je prebcivan HDD. Home i pro verzija se nesto tu ne slazu i zato nije video disk kako treba. E sad ne znam tacno kako je on to i cime presnimio podatke na drugi disk, pa ovaj ponovo formatirao i vratio podatke, tek sada sve radi i problem je resen.
 
Nazad
Vrh Dno