Šta je novo?

Intel core i5 3470 visoka temperatura

Munja

Čuven
Učlanjen(a)
25.01.2003
Poruke
474
Poena
620
Pozdrav svima,

Nakon što sam zamenio stari procesor Celeron G530 novim iz naslova i5 3470, zadržao sam stock cooler sa Celerona (Foxconn E97379-001) u nadi da će moći da "oladi" i5.

Iako u specifikaciji kulera piše da je kompatibilan sa razno-raznim i3/i5/i7 intel procesorima, nakon što sam izvadio stari cpu, naravno stavio novu pastu na i5, montirao kuler - komp je proradio,

ali temperatura i5 se nije spuštala ispod 80°C. U pojedinim trenucima pod opterećenjem temperatura išla i do 104°C i RPM ventilatora išao preko 2300.

Nadam se samo da toliko visoka temperatura nije oštetila trajno CPU. Naravno da sam odmah nakon dostizanja te temperature izgasio komp.

E, sad se postavlja pitanje da li je realno da ovaj fabrički kuler nije u stanju da ohladi i5, s obzirom na to da sa tim istim kulerom Celeron nije prelazio 50°C, a na idle je bio oko 34-35°C?

Po specifikaciji ovaj i5 ima TDP neznatno veći od Celerona 77W naspram 65W, što u teoriji ne bi trebalo da bude prevelika razlik. Barem sam ja tako mislio kada sam se odlučio da bar na neko vreme zadržim stari kuler

koji je do sada hladio Celerona besprekorno.

Da li bi postavljanje nekog "ozbiljnijeg" kulera (i kog) rešilo problem ili je problem u nečem drugom?
 
Nije ti ostetilo procesor 100%.
Nadji negde fabricki box bakarni kuler.
Dakle isti kao taj sto imas, samo braon/crvenkast na dnu i to je to.

Mada cudno da je tolika bila temperatura i sa tim nebakarnim kulerom.
Jesi li siguran da si ga dobro postavio, sve cetiri nozice cvrknule ?
Novu pastu stavio ?
 
Da, i meni je palo na pamet da nije dobro nalegao kuler. Proverio sam sve 4 nožice su kliknule, ne mogu de pomeraju. Čak se bojim da sam i preterao koliko sam pritegao, ali probacu da skinem danas pa ponovo montiram.

Što se tiče paste, stavio sam Arctic MX-4 pastu i to lepo premazao ravnomerno preko čitavog procesora nisam samo onako ovlaš stavio mrvicu na sredinu pa da se razmaže kad nalegne hladnjak.

Jedino ako se pasta pokvarila ;-) , s obzirom na to da sam je kupio davnih dana ima sigurno blizu 10 godina od kada sam je kupio. Ovako na oko deluje da nije izgubila svojstva...

P.S. Koju tačno oznaku ima taj bakarni box kuler?
 
Kakve su bile temperature tog procesora kod prethodnog vlasnika?
 

Hvala na linku. Ne znam ovaj bukvalno izgleda isto kao moj samo ima taj bakarni deo. Gledam po oglasima ti stock kuleri nisu uošte jeftini tipa da ih uzmem za smešne pare da probam pa ako i nije do toga u svakom slučaju neće škoditi novi kuler.

Moraću to još malo da proverim pre nego što se odlučim za zamenu kulera da ne bacam bzveze pare.
 
Imas na oglasima Coolermaster TX3 CPU za 15e!
Daj print screen sa HW iNFOM, mozda ploca gura nenormalne napone za CPU!
 
Poslednja izmena:
Hvala na linku. Ne znam ovaj bukvalno izgleda isto kao moj samo ima taj bakarni deo. Gledam po oglasima ti stock kuleri nisu uošte jeftini tipa da ih uzmem za smešne pare da probam pa ako i nije do toga u svakom slučaju neće škoditi novi kuler.

Moraću to još malo da proverim pre nego što se odlučim za zamenu kulera da ne bacam bzveze pare.

Bolje ces proci sa delid. Imao 4790 i sa krstenim custom kulerom se znao lepo ugrejati, sa stock fabrickim uzas... ako imas nekog ko se seta Frankfurt - do tebe, saljem ti free intelov bakarni, imam viska.
Mada za sitne pare nalazis CC120, ako ga on ne ohladi, nista nece.
 
Hvala svima na pomoći ipak se ispostavilo da je problem u montaži kulera. Pregledao sam još jednom kuler i tačno jedna žabica nije lepo prošla kroz ploču i samim tim kuler nije lepo nalegao na procesor. Za sada je temperatura i sa ovim stock kulerom ok.

Videću kako će da se ponaša u budućnosti.

Mada mi je čudno da "zaštita" procesora nije odreagovala čim je temperatura prešla 100 stepeni da se komp ugasi. Ovako je mogao i da crkne skroz, dok sam se ja setio da pokrenem SpeedFan.

Kolika je inače "podnošljiva" temperatura za ovaj procesor koju ne bi smeo da premaši?
 
Hvala svima na pomoći ipak se ispostavilo da je problem u montaži kulera. Pregledao sam još jednom kuler i tačno jedna žabica nije lepo prošla kroz ploču i samim tim kuler nije lepo nalegao na procesor. Za sada je temperatura i sa ovim stock kulerom ok.

Videću kako će da se ponaša u budućnosti.

Mada mi je čudno da "zaštita" procesora nije odreagovala čim je temperatura prešla 100 stepeni da se komp ugasi. Ovako je mogao i da crkne skroz, dok sam se ja setio da pokrenem SpeedFan.

To je ono na sta sam ja prvo pomislio :)
Klikne nozica, zatvori se skroz, al ako crna igla ne ode do kraja, onda to nije to.
 
To je ono na sta sam ja prvo pomislio :)
Klikne nozica, zatvori se skroz, al ako crna igla ne ode do kraja, onda to nije to.

Baš tako.

dam-dam je napisao(la):

Da, onda sam dobro prošao. Izgleda da je i5 tvrd orah kad je izdržao skoro duplu max temperaturu dok sam se ja setio da pokrenem SpeedFan radio je sigurno jedno 15-tak minuta na temperaturi između 85°C i 103°C. Kad ga tad nisam ubio nikad neću. Mada mi i dalje nije jasno kako senzori nisu odreagovali i ugasili komp.

Razmišljam da podesim neki alarm bar u SpeedFan-u ili u BIOS-u kad pređe određenu temperaturu. Je l ok da se pali alarm na 67°C ili da stavim na neku nižu vrednost?
 
Ma nije to ta temperatura, to u specifikaciji je temperatura metalnog dela procesora, koju niko ne može da izmeri jer tu ni nema senzora. Ono što se očitava u programima je temperatura jezgara koju javlja senzor u samom procesorskom čipu. Gašenje procesora je na 105' čini mi se. Trebalo bi Core Temp da pokaže pod max Tj. A za BIOS nisam siguran, možda očitava i temperaturu soketa.
 
Temperatura do 80 stepeni za intel procesore za jezgra i gleda se u core temp kada se testira najbolje sa prime95 small fft test.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno