Šta je novo?

Asus VivoBook

pro_bokaco

Poštovan
Učlanjen(a)
21.09.2014
Poruke
183
Poena
69
Pozdrav, interesantan mi je Asus VivooBook 15 X512DK-EJ036(90NB0LY3-M00390) sa 4gb memorije,pise da ima 1 memorijski slot.Interesuje me posto bi prosirio memoriju da li je to dodatni slot ili moram da izvadim tih 4gb i da u taj slot ubacim vecu memoriju? I da li je danas dovoljno tih 4gb memorije za net,filmove i slicno uz mozda neku obicnu igricu?

https://www.emmi.rs/laptop-računari-asus-x512dk-ej036-sivi-156fhd.11.html?productId=84620

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Najverovatnije može do 12gb rama uglavnom novi asus laptopovi do 12gb mogu , ima sigurno slobodan slot ne verujem da je u njemu 2x2gb ddr4 pošto koliko ja znam ne proizvode se memorije 2gb ddr4 nego samo 4gb minimum.
 
Tih 4gb je lemljeno na ploči. Imaš još jedan slot slobodan gde je maksimum dodati još 8gb ram-a. Slobodne memorije od tih početnih 4gb će ti biti oko 3gb inače, jer Vega pozajmljuje od ram-a. Nema u biosu opcije da se manuelno podešava taj stepen podeljenosti - što je šteta.

4gb ti je dovoljno za net/filmove/office.
 
Poslednja izmena:
Znaš kako, nije baš sto posto jasno. Uzmi skini CPUZ i pomoću njega ćeš videti koliko ti različitih memorijskih slotova očitava (čak iako su prazni).

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ne mogu da vidim preko cpuz jer nisam kupio laptop. Mozes li mi neko reci koju memoriju da uzmem ako bi prosirivao? Na kojoj frekvenciji?

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Laptop iz 2019 da ima jedan memorijski slot bezveze , moguće je ali je ovih 4gb zelemljeno sigurno što džoni reče mora slobodan slot da ima za upgrade.
 
I meni je to logicno da je taj slobodan slot ali pitam jer se ne razumem bas u hardver lap topova...

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Ima još jedan slot. Memorija je na 2400mhz (ta zalemljena). Sad ću ti nađem video... pa baci pogled pre otvaranja laptopa.

edit: pogrešan video, negde sam iskopao baš za taj model pre koji mesec... ću da izbunarim
 
Poslednja izmena:
Po čemu mora? Bolje to da se proveri nekako...

Kupio Zenbook od 110k pre godinu i po, ima samo 8gb memorije i zalemljena je (nema drugi slot). Postoje i desetine high-end modela čak i od 200k din koji imaju istu memorijsku konfiguraciju (8gb zalemljeno, bez dodatnog slota).

Edit: glup sam... Kako može 4gb zalemljeno, bez dodatnog slota, a ukupan kapacitet je 12gb... [emoji38]

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Hteo bi Asus da uzmem jer mislim da su najkvalitetniji...ali moze i Lenovo cuo sam da su kvalitetni...ovaj je izgleda dobar. Uzecu ga u razmatranje[emoji106]

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
@Zekovic

Nije fensi kao Vivobook. :)

Vivobook zaista uživo izgleda lepo (tanko).

@pro_bokaco

Ako bi gledao/igralo ulogu nešto manje fensi (i jače) - https://www.bcgroup-online.com/lapt...hd.-ryzen-5_2500u.-8gb.-1tb-÷-128gb-ssd-56681

Izrada je ispod Vivobook-a (ima i lan kojeg Vivobook nema), malo bolje od HP-ova tog ranga. Da kažemo rang Lenovo 330 serije npr.

Ništa bolje kad pitaš jednu stvar i dobiješ posle još preporuka pa se zabaguješ. :D
 
Poslednja izmena:
Vivobook stvarno izgleda bruka,jos volim Asus[emoji16] ne bi HP uzeo,ne volim ih. A sta mislite o Ryzen procesoru jel bolji od te i3 7020u? Ja bih najradije uzeo ovaj Asus samo da budem sto posto siguran da mogu nadograditi memoriju,da mi za koju godinu ne bude malo tih 4gb.

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
 
Hteo bi Asus da uzmem jer mislim da su najkvalitetniji...ali moze i Lenovo cuo sam da su kvalitetni...ovaj je izgleda dobar. Uzecu ga u razmatranje[emoji106]

Послато са HTC 10 помоћу Тапатока
Ja bih i Lenovo zaobisao bas zbog lemljenog RAM-a.
 
Uglavnom ovi novi laptopovi imaju uvek osnovni RAM zalemljen na ploci. Drugi slot je za expansion. Mene jedino zanima ta triper kombinacija 12 GB max, sta kao ne bi radilo da mu se stavi u taj expansion slot recimo 16GB :) Ne verujem da je chipset limitiran na tako malo RAM-a.
To mu onda dodje neki razroki dual channel - 4 + 8.... ona preostala 4 plutaju negde, ali tu su kada zatreba sto je najvaznije jer je 4 GB danas sramotno i pateticno sto ugradjuju samo - niko im nije rekao da je RAM konacno jeftin.

E sad jedino za ovaj Asus sto sam cuo da se malko dosta greje, tj. da zbog fensi kucista nije lepo reseno hladjenje... nazalost nema ni benchmark review ovakvih all (a)round notebook-ova koji se valjaju kod nas na trzistu.
 
Što se tiče Asus-a kao brenda, ja sam se isto zanosio ponešen Asus matičnim pločama i grafama iz doba dok sam još furao desktopove, ali Asus kao brend gotovih uređaja nije ništa bolji od drugih, čak bih možda dao i prednost omalovaženom Acer-u, jednostavno zbog iskustva u proizvodnji laptopova (Acer to radi još od 90-ih). Makar znamo da sve laptopove zapravo proizvode pa čak većinu i dizajniraju tri kineske fabrike, za račun svih brendova. Od dva Acera koje imamo, jedan iz 2008. drugi iz 2013. nijedan se još nije kvario.

Elem, Asus kao brend sam po sebi nije nikakva garancija kvaliteta kad su gotovi uređaji (gedžeti) u pitanju. Ja sam u poslednjih 5 godina kupio dva Asus gedžeta - jedan tablet za dete i jedan ROG laptop za sebe. Tablet se pokvario još za garantnog roka, i nedugo nakon servisa se opet isto pokvario, samo tog puta van garancije - digoh ruke, kupio Samsung tablet.

Asus ROG laptop radi ok, ali evo pre mesec dana mi je riknuo displej na njemu, što je izuzetno redak kvar generalno na laptopovima. Zamenio sam ekran i sve radi OK, ali eto desilo se i to baš na Asus-u i to ROG koji nije baš najjeftiniji konfekcijski model.

Tako da, OK je Asus, ali nije garancija kvaliteta kad su gedžeti u pitanju. Komponente poput MB i GPU su verovatno i dalje među najboljima, ali to je druga klasa proizvoda.
 
@pro_bokaco Druže aj napiši nešto o Asus laptopu ako si ga uzeo. Da li se greje mnogo? Ili ako neko ima isti, pa neka napiše neku malu recenziju. Uzeo bih ga ćerki, koristila bi ga uglavnom za crtanje preko grafičke table.
 
Nisam ga uzeo...

Послато са SM-A805F помоћу Тапатока
 
Ili njemu ne radi senzor?! :D ali da, izgleda su sugavo resili hladnjenje... tj. zabole ih da se bave time - i tako je 1g garancija world wide, dok radi - radi.
 
asus karakteriše loša pasta,ako nema uslova za servis zamena paste je pola sata,a vivobook nije neka nauka rastaviti...
 
I to sto kazes. Ali da li je samo pasta root cause? Navodno mu je blokiran neki grill sa komponentama pa je bad design zarad "lepog izgleda".
 
pa jedno 5-6 vivobook-a koje sam licno rastavljao nije bilo takvih problema,okej nije sampionsko hladjenje jer vecma su U procesori pa je samo onaj aluminijumski hladnjak i blower prislonjen ali radi posao i adekvatno je dizajniran...ali je sklapanje bolna tacka,i to je najosetljivije na pasti i aplikaciji iste.moj licni utisak je da asusov dizajn tim je sasvim okej,softver takodje (u vecini slucajeva ali ocigledno i tu nesto autsorsuju i fusare) a sam assembly je bolna tacka i najveca usteda.zato kad zamenis partu i sklopis ga sam na kraju to bude sasvim okej masina sveukupno gledano...bar su laki i podrska je 'aj da kazem korektna.
 
Zavisi koji, ovi jeftini Vivobook modeli imaju takvo hladjenje, a Vivobook Pro ima mnogo bolje to reseno, ovako je kod mene na N550JK. Neka ok pasta, (ja sam stavio Arctic MX-4) i ciscenje ventilatora s vremena na vreme i ne cuje se osim nesto malo kad se optereti igrama. Ventilatori ne moraju ni da se skidaju jer se jako malo prasine lepi za njih pa moze i npr cackalicom lagano da se skine sve, a ovo resenje gde duva pozadi je bas bas dobro sto se tice prasine.

maxresdefault 1.jpg

Veci problem bude nesrecan polozaj konektora za displej nego hladjenje
 
Zanimljivo, ali jedini laptop sa kojim NISAM imao nikakvih problema u poslednjih 10-ak godina je:
Samsung Series 9 15-inch.
Samsung laptopovi se već godinama NE prodaju u Evropi, pa i kod nas.

Neverovatno, ali sa prilično skupim laptopovima skoro SVIH drugih proizvođača imao sam veoma loše iskustvo.
Već u garantnom roku KVARILI su mi se:
HP EliteBook, Zbook/Studio, Omen, Spectre, Probook
ASUS ROG
ThinkPad Yoga, T, X i P serije i Lenovo Legion
ACER Aspire, Swift, Predator i Nitro
DELL G-series, Inspiron i Precizion.

Navedene laptopove sam godinama koristio (i koristim) na poslu i/ili kod kuće.

Sa MSI i Alienware laptopovima NEMAM iskustva u radu.

APPLE MacBook Pro i/ili Air NE koristim iz RAZUMLJIVIH RAZLOGA.
 
Ja koristim VivoBook Pro sa 8750H (6/12 CPU) procesorom za Android development koji tera taj CPU u 100%, nista se ne pregreva, CPU retko prelazi 70c.

Doduse, ja sam undervoltovao CPU preko ThrottleStop-a, legendarni program :)
 
Zanimljivo, ali jedini laptop sa kojim NISAM imao nikakvih problema u poslednjih 10-ak godina je:
Samsung Series 9 15-inch.
Samsung laptopovi se već godinama NE prodaju u Evropi, pa i kod nas.

Neverovatno, ali sa prilično skupim laptopovima skoro SVIH drugih proizvođača imao sam veoma loše iskustvo.
Već u garantnom roku KVARILI su mi se:
HP EliteBook, Zbook/Studio, Omen, Spectre, Probook
ASUS ROG
ThinkPad Yoga, T, X i P serije i Lenovo Legion
ACER Aspire, Swift, Predator i Nitro
DELL G-series, Inspiron i Precizion.

Navedene laptopove sam godinama koristio (i koristim) na poslu i/ili kod kuće.

Sa MSI i Alienware laptopovima NEMAM iskustva u radu.

APPLE MacBook Pro i/ili Air NE koristim iz RAZUMLJIVIH RAZLOGA.


Interesantno iskustvo! :)

Da li si imao Fujitsu (-Siemens tada)? Mene moj i dalje sluzi - 10g napunio ove godine. Intel Core2Duo, 4 GB DDR2, naravno stavio sam mu SSD... tera GNU/Linux Mint sve u 16 :)

Fujitsu isto nazalost nema vise kod nas, ali su skupi i moguce i dalje jako dobri.
 
Koga zanima, što se tice modela sa amd procesorom i 8gb rama. 4gb je zalemljeno na plocu, dok je drugih 4gb izmenjivo (ima samo 1 slot)

Pod punim opterećenjem se umereno greje, jedina zamerka ide na ventilator, prilično drndavo deluje... Ali radi svoj posao...

Velika zamerka ide na ekran, full hd varijanta ima dosta isprane boje i loš ugao gledanja. Ne znam da li je varijanta sa IPS ekranom bolja.
 
Nazad
Vrh Dno