Šta je novo?

AMD Navi RX 5500/5500M

Nemoj mnogo da se pravis pametan, moderatore...Nego uzmi lepo pogledaj neke novije naslove i vidi kako stoje stvari. Izuzetak je Outer Worlds, ako bas hoces u detalje, koji je jasno mnogo bolje optimizovan za NV, namenski, razlike su nerealne kao i u AC.

Ili jos bolje, uzmi bilo koji naslov koji je izasao pre godinu ili dve i pogledaj rezultate sa novijim revizijama drivera i kod jednih i kod drugih. Sve je jasno kao dan.
Opste poznata stvar je da zeleni ne rade gotovo nista po tom pitanju, vec godinama unazad. Da ne govorimo o totalnom zastoju optimizacije za karte prethodne generacije cim se pojavi nova. To je odlicno vidljivo i danas.
Ovo dolazi od coveka koji nije nikakav fan boy, dve karte pre RX 560 (na kojoj sam silom prilika) su bile Nvidia i jedna od njih je upravo bila GTX 1060 6GB.
 
@djokosrb: nisi u pravu. 1060 je Pascal koji deli arhitekturu sa Kepler/Maxwell generacijom pa je u trenutku njegovog predstavljanja već praktično bio na vrhuncu. S druge strane AMD po pravilu izbacuje kartu sa nedovršenim drajverima pa otuda zabluda o 'fine wine'-u..
1650 S je Turing koji ima daleko jače shejdere od Pascal karti. Ništa loše neće da se desi sa 1650 S u odnosu na 5500 u budućnosti.
Evo baci pogled na nove naslove:

https://www.techpowerup.com/review/?category=PC+Port+Testing&manufacturer=&pp=25&order=date

i upredi Turing i Navi, recimo 5700XT sa RTX 2070 Super, karte koje imaju sličan TFLOPS. U nekim igrama karte su on par dok u nekim 2070S je solidno brži (Control, Outer Worlds, Jedi: Fallen Order)...tako da je to sve kako treba.

E sad, možda će 5500 i dostići 1650 S, ipak ima više snage teoretski, a na TPU je raylika samo 5%. Ali to nit znači da nVidia "ne misli i ne pazi" na svoje kupce nit potkrepljuje mit o fine wine-u.
Ljudi lako updaju u zablude, to je sve..

EDIT: Evo sad baš gledam: 5500 ima i više sjedera (1408 vs. 1280) i bržu memoriju (14 vs 12 Gbps) od 1650 S, tako da mi nije jasno ni kako radi brže :) Moguće da boost-uje dosta više pa zato..
 
Poslednja izmena:
Kako nisam u pravu?
Moj komentar je se odnosio pre svega na to kako se nvidia odnosi prema kupcima, a i svojim proizvodima na duze staze, a to duze kod njih se vidi odmah sa sledecom generacijom.
Prica oko nedovrsenih proizvoda AMD-a od Polarisa pa na ovamo i nemaju neke logike, ne racunamo Vegu mada je Vega 56 odlicna karta uz problem nedostatka custom modela. Dosta kompletniji proizvod od konkurenta, GTX 1070.

Sto se tice tvog poredjenja 2070S vs RX5700XT, sve je kako treba, osim sto je RX 100$ manje :d
RX 5500 nema sta da dostize GTX 1650S kada je vec tu.

edit: Testove tog sajta sto si okacio odavno ne citam...svega je tu bilo, za obe strane, i crvenu i zelenu.
Razlo(g)zi mojih stavova su cisti pilicarski potezi zelenog tabora iz godine u godinu, a dugo sam bio vlasnik njihovajbih karti. Apsolutno isto vazi za intel. Evo sama GTX 1650 Super je najbolji primer, prvo su (kada nije bilo konkurencije u klasi ~150e, ako govorimo o novoj Navi generaciji) izbacili su GTX 1650 koja je kriminalna kartica, sramota. A onda super model koji bije isti 40%++ zbog cega? Zbog postojanja RX 5500. To je za mene sramno, prema krajnjim kupcima.
 
Poslednja izmena:
Ponavljam, nemoj da lupas, clanu...
Ne znam sta si imao, znam sta gledamo svaki dan a to su 1080, 1060, cak i 750ti (novije ne racunamo) i nikakav perf drop primetili nismo.
Takodje ne znam firmu koja ne forsira najnovije proizvode i koja daje long term support ako to izricito nije naglasila ili joj nije u interesu a to gpu proizvodjacima sigurno nije. E sad sto mi ocekujemo da nam low-mid low gura 10 godina naslove je druga prica...
Kada amd zaredja jos par serija, radice isto jer i ovako kaska sa sw, nema sanse sve da isprati i da hoce, jednostavno bespotrebno trosenje resursa.

...riding on 720p...
 
O kakvom ti covece performans dropu pricas??? I gde sam ja to pomenuo??
STRIKTNO, STRIKTNO sam rekao da nikakav, znacajan napredak ne postoji sa novijim driverima i da karte starije generacije opasno zanemaruju, dok drugi tabor u ovom slucaju crveni, radi dosta bolji posao po tom pitanju. To se lepo vidi na bilo kom testu tipa igre iz 2017-te ili 2018-te naspram novijih naslova. Jos jedan primer RDR2 radi bolje na RX 570 nego na GTX 1060, RX 580 jos ispred.
HW Unboxed ima odlican test na tu temu.

Sta god....Nego, koji su kriterijumi za moderatora?
 
Poslednja izmena:
Gtx 1650s je izasla u petak i u Evropi su cene oko 200e, u zavisnosti od proizvodjaca. Kad bi trebala da se pojavi u domacim prodavnicama? Verovatno ce ovde da joj nasviraju cenu, ali je pitanje za koliko. Valjda ne bi trebalo da bude vise od 30k? Kad bi rx 5500 bio za 20ak evra jeftiniji, to bi bila dobra kupovina, narocito kad malo ispeglaju drajvere i izbace custom verzije, dostigla bi mozda rx 590 sa manjom potrosnjom i temperaturom.
 
Cene oko 200e:zgran:

Super je onda, bas super :d MSRP karte je 160$, ako je po Evropi u startu toliko, kod nas ispod 230-250e nece ici, sto je kriminalno. Za 250e kod madjara imas GTX 1660 Super, i to je malo jaca cena, ali je to ipak dosta ozbiljnija kartica.
 
Ako se zanemaruju, kako se to odrazava na rad kartice?
Naravno da su crveni bolji kada su donedavno (ako ne jos uvek) peglali drajvere.
Najveci problem amd gpu-a nikada nije bio hw vec sw. Imao sam ih od low do high iz svih serija do rx i sve su bolovale od iste boljke zbog kojih sam ih batalio. Ovako je ne boli glava, boli dzep.

Ako imas problem sto sam moderator, obrati mi se na pm ili administraciji, javno podbadanje se nece dobro zavrsiti.

...riding on 720p...
 
Pa tu cenu sam video po madjarskim sajtovima, jedan youtuber iz Portugala je uzeo najeftiniju 1650s, mislim da je Asus Phoenix za 190e. Zato ne treba gledati americke preporucene cene, deluju odlicno, a onda za evropsko trziste su 30ak procenata skuplje. Naravno onda tu treba dodati nase ''kraljeve'' koji se dobro ugrade i eto ispadne preko 60% skuplja od preporucene cene. Naravno da su madjari jeftiniji, ali ne treba zanemariti da dobar deo kupaca kupuje delove kod domacih zbog mogucnosti placanja na rate. Ja sam jedan od tih, zato me i interesuju domace cene. U svakom slucaju bice skuplje, i bas me zanima kolike ce cene da budu i kad ce kod nas da se pojavi.
Rx 5500 bi bila dobra kupovina ako cena kod domacih bude ispod 30k, mada onda je bolje uzimati rx 580 jer ce cene sigurno jos da im padnu kad se rx 5500 pojavi, ali prednost 5500 je manja buka i temperatura.
 
Bolje onda uzmi RX 580, zbog duplo više VRAM-a i potencijano niže cene. Mislim da je malkice bolja u 1440p, takođe. Ionako nije naročito vreo čip...
 
Ne planiram uopste da idem prelazim na 1440p, jer bi mi onda trebala i bolja karta od rx 580 da sve to gura na pristojnim detaljima i 60fps. Mislim da su 1650s,rx 580 sasvim solidne karte za 1080p, a po testovima 1650s je bolja od rx 580, a i manje se greje. Sve sto sam gledao od rx 580 osim mozda nitro verzije ide preko 70c. Rx 5500 i 1650s ce biti seigurno hladnije karte. Naravno ostaje da se vidi kolike ce cene biti kod nas i dal se to isplati. Ako su preskupe uvek ostaje kao opcija rx 580.
 
Kako se meni nikad ne zadese svi ti problemi sa drajverima ;)

Kao što rekoh, ta priča o drajverima je danas preterana. nVidia ima iste probleme sa svakom novom arhitekturom. RTX 2080/Ti karte su imale probleme sa drajverima. RTX 2060 ili 1660 nisu, pošto je ispeglano do njihovog izlaska. AMD je imao problema sa RX 5700 na početku. Po informacijama koje imamo RX 5500 radi bez problema sa poslednjim dostupnim drajverima.

Besmisleno je više pričati o ovome, posebno što se i na ovom forumu ljudi često žale na zelene drajvere, vraćaju stare i sl.
 
...i u 90 posto slucaja na kraju ne bude ni do drajvera,ni do win-a,ni do karte.
 
Ne planiram uopste da idem prelazim na 1440p, jer bi mi onda trebala i bolja karta od rx 580 da sve to gura na pristojnim detaljima i 60fps. Mislim da su 1650s,rx 580 sasvim solidne karte za 1080p, a po testovima 1650s je bolja od rx 580, a i manje se greje. Sve sto sam gledao od rx 580 osim mozda nitro verzije ide preko 70c. Rx 5500 i 1650s ce biti seigurno hladnije karte. Naravno ostaje da se vidi kolike ce cene biti kod nas i dal se to isplati. Ako su preskupe uvek ostaje kao opcija rx 580.

Postoje i igre koje rade veoma dobro na staroj RX 580 8GB (u ovom slucaju sa stalnih 60fps/v-sync) a itekako im znaci taj ''visak'' vram-a u odnosu na 4GB verziju iste karte. Npr. Dirt Rally 2.0, 4-8XMSAA + ultra podesavanja (ili bar ultra teksture i detalji staze, automobila) bez problema zauzimaju ~7GB vram-a, i to u 1080p rezoluciji. E sad, najzahtevnije igre, koje za maksimalna podesavanja traze 1080ti (i novije, slicne ili brze karte), svakako nece dobro raditi ni sa RX 580 ni sa ovim novim RX 5500/GTX 1650 ali bih ipak pre kupio stariju RX sa 8GB vram, jeste da trose vise (posebno u f.ull load-u) ali nije to nista strasno.

Inace RX 5500 deluje odlicno, sve zavisi od pocetnih cena (a i pada na realnu vrednost) a mozda ce vremenom izbaciti i 8GB verzije.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta su neki ovde ocekivali od ove karte, valja neku "revoluciju"? Ovo je karta donjeg segmenta i kao takva jednostavno nemoze biti brza od stare "480/580" serije. Njen cilj je da zameni tekucu seriju u donjem segmentu nudeci manju potrosnju i nadajmo se vremenom nizu cenu, jer trenutno kako stvari stoje i NV i ATI su u fazonu da nam 2x skuplje naplacuju karte od realnog segmenta kom pripadaju. Pravo pitanje je kako smo dosli do toga da nam "tras" u vidu rx5500 i GF 1650 "super" naplacuju 200eur, a da "prava stvar" kosta 400-500eur, valja na slican nacin na koji su mob. telefoni otisli na 800-1000eur :)
 
Poslednja izmena:
Nije 200, već 170€ :d Bar je u DE tako. Otišli smo dotle malo zbog inflacije, malo zbog većih troškova proizvodnje u nižim procesima, a malo i zbog toga što kupci žele da plate toliko ;)
 
Postoje i igre koje rade veoma dobro na staroj RX 580 8GB (u ovom slucaju sa stalnih 60fps/v-sync) a itekako im znaci taj ''visak'' vram-a u odnosu na 4GB verziju iste karte. Npr. Dirt Rally 2.0, 4-8XMSAA + ultra podesavanja (ili bar ultra teksture i detalji staze, automobila) bez problema zauzimaju ~7GB vram-a, i to u 1080p rezoluciji. E sad, najzahtevnije igre, koje za maksimalna podesavanja traze 1080ti (i novije, slicne ili brze karte), svakako nece dobro raditi ni sa RX 580 ni sa ovim novim RX 5500/GTX 1650 ali bih ipak pre kupio stariju RX sa 8GB vram, jeste da trose vise (posebno u f.ull load-u) ali nije to nista strasno.

Inace RX 5500 deluje odlicno, sve zavisi od pocetnih cena (a i pada na realnu vrednost) a mozda ce vremenom izbaciti i 8GB verzije.

U pravu si, postoje takve igre, a bice ih sve vise sto se tice zahtevnosti vrama-a, ali ne verujem da ce vecina igara na 1080p u naredne 2-3 godine traziti za ultra teksture vise od 5gb. Naravno i to se da zaobici smanjivanjem na high teksture, gde razlika nece biti toliko primetna. Odavno sam se navikao da pravim kompromise sto se tice detalja da bi izvukao veci fps, naravno dok sam pre 5-6 godina bio u situaciji da imama flagship i kartice u visokom segmentu nije bilo frke, ali ovo je neki entry-mid nivo i ne moze se previse ocekivati, ali za neko vreme bice dovoljne za high/ultra, ako treba i medium i pristojan fps. E sad kad bi izasle verzije rx 5500 sa 8gb, to bi bio best buy, ako ne opice neku veliko cenu, sto ce verovatno i biti slucaj. Sve je nagadjanje dok ne izadje u prodaji.
 
Pogledaj na YT koliko VRAM-a zauzimaju igre koje te interesuju i na kojim podesavanjima (@1080p) pa ako vecina ''jede'' preko 4GB video memorije (a sve ih je vise) onda je izbor (ogranicen) i jednostavan - RX 580 8GB ili RX 590 (npr. ove XFX na snizenju, pod uslovom da mogu da stanu u kuciste i da je napajanje dovoljno jako/kvalitetno). A za tih 20-ak hiljada bi mozda mogao da nadjes i neku jos brzu, polovnu, sa 6-8GB VRAM.
 
Slabo i igram neke igre, osim gta online koji igram skoro dve godine, dok mi nije riknula kartica avgusta. Jedino sto sam igrao ove godine bio je Rage 2, mnogo mi treba da se nateram da uzmem nesto da skinem/instaliram. Tako da mi je svejedno, samo mi je bitno da ako vec uzimam uzmem nesto bolje od prethodne kartice (7950), a svakako skoro svaka nova kartica osim rx560 je bolja od nje. S druge strane ako vec moram da uzimam gledam sta je best buy, tako da videcu vec. Ne verujem da ce Rx 5500 da izadje pre januara naredne godine, ali ako 1650s bude ispod 30k u domacim prodavnicama, to ce da bude dobra kupovina.
 
RX 5500xt prema glasinama izlazi 12. decembra, a GTX 1650 super ima na kp gigabyte verzija za 180e, prodavac iz Subotice, verovatno nabavlja iz Madjarske. Na osnovu te cene koliko bi bila skuplja ova kartica kod domacih derikoza? Ne bi valjda trebala da bude vise od 230e?
 
Gigabyte GTX 1650 (bez 6 pin) je oko 160e u nemackoj i kod madjara,ista je 175e u emmi,ocekuj slicnih 15e vise.
 
Poslednja izmena:
Gigabyte GTX 1650 (bez 6 pin) je oko 160e u nemackoj i kod madjara,ista je 175e u emmi,ocekuj slicnih 15e vise.

Da, ali to je gtx 1650, 1650 super ima 6 pin za napajanje, jaca je i skuplja za 10 dolara po preporucenoj ceni, ali ne znam koliko ce biti skuplja kod nas. Na primer u win je gigabyte gtx 1650 24k, sad ne znam koliko bi super verzija bila skuplja na, jer nece sigurno biti za 10 dolara ili evra, nego barem za 30e. I koliko im vise treba kad su ove kartice izasle pre 10 dana:trust:
 
Da, ali to je gtx 1650, 1650 super ima 6 pin za napajanje, jaca je i skuplja za 10 dolara po preporucenoj ceni, ali ne znam koliko ce biti skuplja kod nas. Na primer u win je gigabyte gtx 1650 24k, sad ne znam koliko bi super verzija bila skuplja na, jer nece sigurno biti za 10 dolara ili evra, nego barem za 30e. I koliko im vise treba kad su ove kartice izasle pre 10 dana:trust:
Mislio sam na super varijantu,obicnu 1650 samo naveo kao primer,takodje cekam gigabyte windforce verziju koja je jedina povoljna sa ok hladjenjem,nadam se da je nece preceniti.
Sta se tice cene grafickih na domacem trzistu,gledaj ih na drugim povoljnijim mestima,ta obicna 1650 npr ima za (dosta) manje od 24k.
 
20k dinara je po mom misljenju, skomnom, neka realna cena koju treba dati za GTX 1650 Super, sad to sto ce kod nas u radnjama biti 25k++ to je vec nesto drugo. Tih 180e za pocetak je malo preko 21k sto je ok za pocetak, govorimo o KP ceni...

RX 5500XT dolazi izgleda sledece sedmice, videcemo sta ce ona doneti, cena kao cena sigurno kao ~GTX 1650 Super sto je i logicno. Izgleda da ce RX 5500 biti samo/ekskluzivno za OEM partnere, a da ova XT ide za sire narodne mase, sto je super, vise shadera i visi klokovi, trebalo bi da bude dovoljno da pobedi GTX 1650 Super koja je tipa 5% brza od OEM RX 5500.
Opet ovo sve treba da kosta (i crveni i zeleni) ~150e, ali avaj...
 
Na osnovu cega?
Nemam perfirmanse jos ni review-ove. Ako gledamo cisto price/perf bez potrosnje/arhitekture onda je i gtx 1650 super bezveze u odnosu na pascal.
 
Nema ga Jebaited :D

4GB varijanta je skoro ista po performansama sa GTX 1650 Super, s tim što više troši i skuplja je a 8GB za 200+ tek nema smisla.

5500XT.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno