Šta je novo?

AMD Navi RX 5500/5500M

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poruke
5,899
Poena
385
AMD Radeon™ RX 5500 Graphics

AMD Announces Radeon RX 5500 Series: 1080p Gaming for Desktop & Mobile, Coming This Quarter

AMD、エントリー向けでRX 480を超える性能の「Radeon RX 5500」

Ref_4_678x452.jpg


3_o.jpg


4_o.jpg


Radeon%20RX%205500%20Series_11.jpg
 
To mu dođe otprilike RX 580 performanse, samo mnogo efikasnije i na manjoj karti, je li...?
Slabiji procesorski deo nego na RX 480 (PU i SP) ali vade performanse sa GDDR6 i to na duplo užoj magistrali, bar mi tako deluje.
Baš me zanima kolike su dimenzije te referentne karte...
 
Jeste, AMD stavlja TDP od 110W na ovo. Međutim, opet sam proverio i sad nema više 110W, već cela karta zajedno je 150W.

Moje glasno razmišljane je, kako bi ova kartica mogla da bude kao stara 7970 za manje od 100 W TDP-a. :D

Uostalom, tu spada 5500M ili bolje (od 7970).
 
Podseca me na 5770

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Ja mislim u startu ima da kosta oko 200-250€
 
Prevelika potrošnja po meni, uz sigurno veliku cenu u početku.Voleo bih da vidim AMD-ovu karticu dobrih performansi ( za 1080P ) koja troši 75W
 
EGwJ-PVU0AMxLnE.jpg:large
 
Ovo ce ici na GTX 1650 koja moze da se nadje za 140-150$. E sad, koliko ce RX biti pitaj boga. Ako bude stvarno 35%++ brza od GTX 1650 koliko amd reklamira to je onda 199$ msrp lagano.
 
Impresivno...dok se ne setimo da je u rangu 1060 6GB koja je 3 i po godine stara i na 16nm, ima više memorije i može se naći jeftinije.
Takođe, 1650 Super je izašla, sa sličnim performansama i cenom, i sa 2 bitna aduta - CUDA i NVENC.
 
Poslednja izmena:
Babe i žabe.

5500 ima dosta užu memorijsku magistralu.
 
Impresivno...dok se ne setimo da je u rangu 1060 6GB koja je 3 i po godine stara i na 16nm, ima više memorije i može se naći jeftinije.
Takođe, 1650 Super je izašla, sa sličnim performansama i cenom, i sa 2 bitna aduta - CUDA i NVENC.

WTF? :d Koja je to logika? Onda je i 1650S bespotrebna pošto je jedva nešto brža od 1060 koja je 3 i po godine stara i na 16nm, ima više memorije i može se naći jeftinije. I ima CUDA i NVENC. A inače to su najbitnije stavke kod ljudi koji kupuju gejming karte od ~150€. A AMD je sa Navijem dodao i novi Video Code Engine (VCN 1.0), tako da ne znam u čemu je prednost NVENC-a. S druge strane, AMD ima i još dva bitna aduta ProRenderer i ROCm :d

Ovo je sjajana zamena za RX 570, samo se nadam da MSRP neće ići preko 130€. Mada, AMD je ju je poredio sa 1650 koja ima MSRP 150$. U svakom slučaju, odustao sam od 570 i čekam 5300/5500 ili kako se već budu zvali AIB modeli. Jedino što moram ići na Tumbleweed ;)
 
Poslednja izmena:
A sta meni znace te nove tehnologije za casual igranje u 1080p?
Trazim zamenu za ovu moju da mogu da igram novije naslove. Bolje ovo novo za 150 nego polovna 1060 valjda.
 
Za igranje ne znače ništa, ali eto, nekome trebaju grafičke i za druge poslove ;)

Vidim da u EU(DE) konkurencija kreće od 150€ za 1650 i 170€ za 1650S. Tako da je ovo za do 150€ sasvim ok kupovina. Za 130€ bi bila odlična :D
 
Kod nas će da bude jedno 200€ u nekoj boljoj izvedbi.
 
Samo da ne bude (mnogo) lošijih od ove :d U ovom rangu nema smisla bacati pare na bolje modele. Možda 0dB vredi, ali ja se ne bih ni time opterećivao. Tj. ne bih doplaćivao više od 5€. Sad gledam samo konketore, pošto imam jedan VGA, jedan DVI i jedan HDMI monitor :D A i to rešavam prikupljanjem svih mogućih adaptera :)
 
1650S je brži, manje troši i bolje se klokuje, to su stvari koje se računaju i u ovoj kategoriji.
 
WTF? :d Koja je to logika? Onda je i 1650S bespotrebna pošto je jedva nešto brža od 1060 koja je 3 i po godine stara i na 16nm, ima više memorije i može se naći jeftinije. I ima CUDA i NVENC. A inače to su najbitnije stavke kod ljudi koji kupuju gejming karte od ~150€. A AMD je sa Navijem dodao i novi Video Code Engine (VCN 1.0), tako da ne znam u čemu je prednost NVENC-a. S druge strane, AMD ima i još dva bitna aduta ProRenderer i ROCm :d

Ovo je sjajana zamena za RX 570, samo se nadam da MSRP neće ići preko 130€. Mada, AMD je ju je poredio sa 1650 koja ima MSRP 150$. U svakom slučaju, odustao sam od 570 i čekam 5300/5500 ili kako se već budu zvali AIB modeli. Jedino što moram ići na Tumbleweed ;)

Tu nema "logike", to je AMD koji još uvek krajem 2019. nudi performanse kartica od pre 3+ godine. U tome je poenta. I govori mnogo.

NVEnc na Turing kartama je osetno bolji nego na prethodnim generacijama. Platiš manje da dobiješ više ili isto kao skuplje kartice prethodnih generacija, što se enkodovanja tiče...tu bi jeftini 1650S mogao lako da nađe mesto.
Prednost NVEnc i CUDA je što se koriste već duže vreme i provereni su dok su AMD-ovi aduti taze i pitanje je da li će i kada videti upotrebu u istoj ili sličnoj meri kao i NVidijine tehnologije. S obzirom na AMD-ovo softversko odeljenje, ne bih se mnogo kladio na to...

Naravno, onima koji traže karte samo za igre će 1060 ili RX 580 biti bolja kupovina zbog nižih cena i više VRAM-a, ako ih nađu jeftino. Zbog odlične efikasnosti, 1650S i RX 5500 su zgodni za ljude sa portabilnim SFF mašinama koji bi blaži 1080p gaming...
 
Čoveče, ovo je segment ispod. 1060 je genracija 480. Njihova cena je na izlasku je bila 240-250€. Ovo je segment gde je bila 1050 (Ti). Karta za ljude koji su kupili RX 460 ili 270X pre par godina. Trenutne cene Polarisa i Pascala su takve zbog čišćenja zaliha. Što se NVENC-a tiče, zaista ne znam o čemu pričaš. Imam tri gneracije GCN-a (2, 3 i 4), sa različitim verzijama VCE-a i svaka radi ono što joj je u specifikaciji. Ne znam šta poslednji NVENC nudi a da novi VCN nema, ali znam da sigurno neću baratati 8K video sadržajem ako to možda pravi razliku. Bukvalno, za običnog korisnika, jedina korisna stvar svakog CE-a je snimanje u 1080p sa h265 (ReLive ili Shadowplay) i reprodukcija do 4K. A to može svaka karta izašla u poslednjih par godina.

Da, CUDA može praviti razliku, ali ovde pričamo o gejmingu pre svega. Meni lično ni CUDA ne treba, osloniću se radije na ProRenderer ili CPU ;) Naravno da AMD-ove GPGPU tehnologije neće skoro, možda i nikad biti zatupljene kao i CUDA, pošto su krenuli 10 godina kasnije. Ali to što imaju manji % na tržištu ne znači da ne rade kako treba. Ako im veruje Dassault, Apple, PTC Creo, Samsung. Google... verovaću im i ja ;)

1650S je brži, manje troši i bolje se klokuje, to su stvari koje se računaju i u ovoj kategoriji.
To što je brža ne znači mnogo ako je toliko ili više skuplja karta. Ako RX 5500 bude ispod 160€ imaće isti ili bolji perf/price odnos. 1650S troši u proseku 15w manje (100W vs 115W), to niko ne gleda. Bukvalno ne postoji napajanje koje je dobro za 1650S a nije za 5500. (Skoro) niko ne klokuje karte u ovom rangu.

Suma sumarum, nVidia ne nudi ništa više, a nešto mi se čini da će nuditi i manje za uloženi novac. Ali ajde da sačekamo cene
 
Poslednja izmena:
To što je brža ne znači mnogo ako je toliko ili više skuplja karta.
WTF ?! Ne kapiram argument...kako ne znači ako je brža koliko je skuplja ?

1650S troši u proseku 15w manje (100W vs 115W), to niko ne gleda.
Ja gledam..uvek gledam proizvod sa tehnološke strane pre nego perf/$ strane.
A sa tehnološke strane Navi 14 mi ne deluje uopšte spektakularno. Sastoji se od približno isto tranzistora kao TU116, tek nešto malo manje troši od GTX 1660 Ti koji je 35% brži. I sve to sa velikom prednošću koju nosi 7nm proizvodni proces u odnosu na 12nm. Ruku na srce, ovo nije full implementacija Navi 14 čipa ali ni karta sa full GPU-om neće mnogo promeniti stvari jer će i vući više struje.

(Skoro) niko ne klokuje karte u ovom rangu.
To ti misliš..recimo kada sam ranije kupovao karte u ovom rangu uvek sam ih klokovao.

Suma sumarum, nVidia ne nudi ništa više, a nešto mi se čini da će nuditi i manje za uloženi novac. Ali ajde da sačekamo cene

Suma sumarum, većina ljudi će platiti 10-30 evra više za proizvod koji je sa svakog aspekta barem po malo bolji.
 
1. Kako znači ako nema prednost? 10 FPS/€ je isto što i 10 FPS/€, zašto bih uzeo proizvod A a ne proizvod B?
2. Ti gledaš. Ti si entuzijasta koji je među maksimalno 5% PC korisnika. Ljudi nemaju pojma ni o arhitekturi, ni o proizvodnoj tehnologiji ni o full čipovima, itd. Znaju samo za FPS, ako i toliko
3. Isto kao i 2. Ti si entuzijasta. Ali i ja sam. I ne klokujem karte ni iz ovog, ni iz nižeg ni iz višeg ranga. Koji će mi đavo 10% brži GPU. Ne klokujem ni procesor gde mogu da dobije 20+% brži proizvod za ulaganje od 0€.
4. Ja neću. Ako nije primetno bolji proizvod, da se može primetiti golim okom (uhom, računom za struju), neću dati ni 5€ više. Neće ni gomila korisnika iz ovog semgenta, pošto im je cena najbitniji faktor. A 1650S to nije u odnosu na ovaj 5500.

Inače, npr. RX 570 je imao značajno bolji perf/price od 1050 Ti i prodavao se višesturko manje (ne računajući rudare). S druge strane, RX 5700(XT) se prodaje značajno bolje u odnosu na 2060S/2070S nego što je to udeo AMD-a na tržištu (bar u DE), iako ne nudi ništa više, osim možda perf/price. Ovo je najbolji primer da sve što uglavnom navodite da ne valja kod AMD poslovanje uglavnom nije tačno ;)
 
1. Kako znači ako nema prednost? 10 FPS/€ je isto što i 10 FPS/€, zašto bih uzeo proizvod A a ne proizvod B?

Znači, ukoliko je i dalje isti perf/$, mnogi razmišljaju - što ne bih doplatio malo ako dobijem malo više. Pri tom, imaj u vidu da što ideš više prema high-end-u perf/$ karti opada..

Arhitektura je bitna ne samo za entuzijaste nego za proizvod u globalu jer od nje zavisi koliko će proizvod biti isplativ u budućnosti. Jer ako već sada nVidia grafike imaju bolji perf/watt šta će tek biti za manje od godinu dana kada pređu na 7nm ?

Što se tiče ovog drugog, u pitanju je brend a do njega se dolazi konstantnim kvalitetom. Upravo to sam i napisao gore - ljudi će pre dati ~20 evra više čak i za proizvod u ovoj klasi ako imaju dodatnu sigurnost i stabilnost...čak i ljudi koji imaju ograničen budžet.
Pa eto - ako se GTX 1050 Ti prodavao daleko više kao što kažeš a imao je lošiji per/$ šta će onda biti sa kartama koje imaju sličan perf/$ ;)

Što se mene tiče, ja brend nikada nisam plaćao iako sam daleko više imao nVidia-u nego AMD, pogotovo u poslednjih nekoliko godina. Recimo pre 2 meseca sam uzeo RTX 2070 Super po ceni skupljeg 5700XT, što je po meni odlično jer sam dobio približno isti perf/$ ako ne i bolji a pri tom sam dobio dodatne feature-e.
 
Poslednja izmena:
Prodaja 1050ti u odnosu na 570 ti jasno govori da ljudi ne žele da doplate ni 10€ više. Realnost je da će i obična 1650 ići kao alva. Činjenica da se Polaris i Vega i dalje prodaju, da RX 5700 (Navi) ide i preko očekivanja govori da svaki proizvod ima svog kupca

nVidia već 5 godina ima bolji perf/watt (arhitekturu). I od tada nije bilo značajne promene u tržišnom udelu. Korisnicima to očigledno nije prioritet. Tržište je takvo kakvo je. Najveći uticaj ima brend. Windows, Intel, nVidia... je ono što ljudi znaju. Na AMD-u je da pravi dobre proizvode koji joj donose profit. Finansijski rezultati govore da im za sada ide sasvim dobro. Najveći problem AMD-a za povećanje tržišnog udela je bio crypto boom

Tvoj novac, tvoj izbor, ali ni u jednom segmentu koji AMD pokriva, nVidia nema bolji perf/price odnos
https://www.computerbase.de/thema/g...t_wer_hat_das_beste_preisleistungsverhaeltnis

To je jedan od razloga zašto očekujemo da i sada bude slučaj. AMD pravi karte za svoje kupce, a ne za kupce koji očekuju da AMD spusti cene da bi kupili nVidia kartu
 
Lično, ako uzmemo da su slične cene i performansi (realno, jesu, razlike su zanemarljive), ja bih uzeo 1650S iz par razloga:
Prvo, zezancije sa Navi drajverima. Kome se čeka 6-12 meseci da AMD ispravi zvrčke (pardon - da sazri "fine wine"), slobodno.
Drugo, pre ću iskoristiti CUDA i NVEnc na karti iz ove klase nego za AMD-ove sveže render tehnologije na karti ove klase.
Treće, igre koje igram bolje sarađuju sa Nvidijom.

Čisto, moje rezonovanje.

Anyway, ne želim da "agitujem" za NVidiu u AMD temi, i mislim da RX 5500 jeste dobra karta. Samo me nervira kad po netu pljuju po Nvidiji i "sahranjuju" je sa RX 5500 a 1650S je odlična konkurencija i nije ništa gora. Obe karte će naći svoje kupce, tu se slažem sa Space Beerom...

I volim da podsećam da, osim 2080Ti koja je nedostupna velikoj većini i klasi je za sebe, praktično nismo videli napredak otkako je NVidia izbacila Pascal. Sve šta imamo sada, i od jednih i drugih, praktično parira ili kaska za kartama od pre 3+ godine...bruka.
 
taj treci razlog je jedini realan,ostalo je fanbojizam,samo se lazes da nisi.
 
Bukvalno
1. Navi je na tržištu skoro pola godine - Otpada priča o vremenu za novu arhitekturu
2. Ovaj model je već u OEM konfiguracijama (HP, Apple..) - Spreman je i za poslovne korisnike a ne samo za gejmere
3. U poslednjih nekoliko generacija, nVidia je svaki put imala problema, što sa drajverima što sa hardverom, baš kao i AMD. Razlika je što nVidia uvek prvo predstavi high-end karte, pa samo 2% kupaca ima priliku da ga tako nešto snađe dok se sve ne ispegla.

Što se napretka tiče, sličan je kao i do sada. Ali za svaku novu generaciju ide ista priča
 
GTX 1650 Super je u proseku 5% brza i to od referentne (OEM) varijante RX 5500, visi klokovi ce biti dostupni na custom modelima i to je sto se performiansi tice to, klokali su je ljudi fino bez nekih termalnih i akusticnih problema na onom jednom referentnom kuleru. A glavni razlog ove iniciajlne prednosti zelene karte po prvim benchmarkovima je prednost u DX11 naslovima i onim koji su jasno optimizovani za NV karte tipa AC Odyssey, meni npr. GTA je totalno nebitna stvar. Slicno vazi i za neke esports naslove gde obe karte daju 100+ fps.
Isto tako RX 5500 razbija GTX 1650 Super u Battlefieldu V.

Sve u svemu karte slicnih/istih performansi, gde nvidia trosi nesto manje, neprimetno. U takvoj situaciji AMD je jasan izbor na duze staze, jer znamo kako nvidia "misli i pazi" na svoje kupce sa driver podrskom kad izbace novi proizvod. Eno primera sa GTX 1060, karta koja je na launchu bila ispred RX 480 fino, kasnije nesto ispred RX580, sad u prakticno svim novijim igrama kaska malo za RX 570 ili je u najbolje slucaju na tom nivou sto je retkost. A slozicemo se, to su i dalje sve sasvim ok karte za ljude na budzetu i sa idejom da se igraju na 1080p, a to ce i biti narednih godinu jos sigurno.

Meni licno posto sam silom prilika vec godinu dana sa RX 560, ovo nije dovoljno (GTX 1650S ili RX 5500) pa cu sacekati RX5600 seriju i konkurenta GTX 1660S modelu, koja je btw odlicna karta sa nesto visom cenom kod nas, po pravilu.
 
Poslednja izmena:
Jeste, 1060 kaska za vegom 3, 570 je prejaka... samo mi cudno da ima isti fps u svim igrama kao od prvog dana...
Dajte ljudi ne lupajte vise, koji vam je... (mislim na oba tabora)

...riding on 720p...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno