Šta je novo?

6 omski zvucnici na 8 omsko pojacalo

mean_machine

Slavan
Učlanjen(a)
24.01.2006
Poruke
1,300
Poena
350
Elem planiram da pazarim Yamaha R-S202D pojacalo risiver a koristio bih moje stare zvucnike, meni sasvim dovoljne snage (na kutiji pise max 30W, iako stara mini linija nije mogla preko 15W po zvucniku) problem je sto su to 6 omski zvucnici. E sad po netu citam da ne bi trebalo da bude opasnosti sem ako se pojacaju do kraja ali ni to mi bas nije jasno jer R-S202D po zvucniku isporucuje znatno vise od 30W cini mi se 100W negde videh i 140W, dakle tri do skoro pet puta vise nego sto je max snaga zvucnika koje imam.

Da menjam i zvucnike nisam bas zainteresovan jer mi se svidja zvuk ovih starih ali opet ne bih da pokvarim pojacalo ili zvucnike.

Inace R-S202D je jedino sto mi se uklopilo u budzet i ono sto hocu (BT pojacalo sa DAB+)
 
koji su zvučnici ako nije tajna? ovako napamet to ti je budženje sistem, džaba bacaš pare na risiver...u zvučnike se ulaže najviše para kad se pravi sistem, odatle se kreće...
 
koji su zvučnici ako nije tajna? ovako napamet to ti je budženje sistem, džaba bacaš pare na risiver...u zvučnike se ulaže najviše para kad se pravi sistem, odatle se kreće...

Od Panasonic SA-PM9 mini linije, meni su sasvim okej i sad odlucih da kupim novu mini liniju (stara se odavno pokvarila) koja ima i BT, kad vidim taj risiver uklapa mi se u cenu a zvucnike vec imam. Time imam opciju da kasnije uzmem druge zvucnike ako budem bas hteo, jedino me brine problem sa omazom.
 
ok, ali ne očekuj mnogo od tih zvučnika i svakako nemoj da pojačavaš previše risiver...omaža nije problem koliko to što su slabašni zvučnici...videćeš već i sam dokle možeš da ideš...
 
Ovo je pogrešno u startu na više načina. Da se ne udubljujem u priču, za te zvučnike kupi neko starije jeftinije pojačalo (Marantz, Nad) dok ne skupiš novac za dobre zvučnike i solidno pojačalo ili risiver. Što se Yamahe tiče umesto R-S202D, bolje ganjaj A-S500 (polovno za 150-180€) ili novo A-S501. Mnogo su kvalitetnija, a mislim da hoćeš da igraš na duže staze. Mada pošto se dobri zvučnici teže naleze prvo kupi nih, pa ćeš da vidiš i da se rapitaš za pojačalo. Zatim sledi igra bez granica sa kablovima i DAC om :)
 
Ali, ono što si pitao, može bez problema. Čak je i preporučljivo da je pojačalo dosta veće maksimalne snage nego što zvučnici mogu da podnesu, tako da uvek radi u sigurnoj zoni, bez klipinga.

To što su zvučnici 6 oma ne smeta, osim ako je pojačalo tako dizajnirano da ne sme ispod 8 oma, dok za tu jamahu u specifikacijama ima i podatak koju snagu daje na 2 oma, tako da je 6 skroz bezbedno.

Nešto što ima na primer 100w na 8 oma, ima tih 100w samo kada je odvrnuto do kraja sa ulaznim signalom pri kojem daje to pojačanje, što se u realnosti nikada ne koristi tako, većinu vremena se sluša na nekoliko vati.

Ja sam dugo držao rotel od 2x380w rms na b&w 705 koji trpe 125w rms. Naravno ne odvrneš do kraja nikada.
 
Ali, ono što si pitao, može bez problema. Čak je i preporučljivo da je pojačalo dosta veće maksimalne snage nego što zvučnici mogu da podnesu, tako da uvek radi u sigurnoj zoni, bez klipinga.

To što su zvučnici 6 oma ne smeta, osim ako je pojačalo tako dizajnirano da ne sme ispod 8 oma, dok za tu jamahu u specifikacijama ima i podatak koju snagu daje na 2 oma, tako da je 6 skroz bezbedno.

Nešto što ima na primer 100w na 8 oma, ima tih 100w samo kada je odvrnuto do kraja sa ulaznim signalom pri kojem daje to pojačanje, što se u realnosti nikada ne koristi tako, većinu vremena se sluša na nekoliko vati.

Ja sam dugo držao rotel od 2x380w rms na b&w 705 koji trpe 125w rms. Naravno ne odvrneš do kraja nikada.

Hvala da odlicnom objasnjenju. Zbunilo je sta pise na risiveru pozadi (minimum 8oma) ali ko sto ti rece u specifikacijama lepo pise koliko W daje na 2 oma.
 
Nazad
Vrh Dno