Šta je novo?

Zanimljiv problem prilikom paljenja i podizanja sistema

zoxy99

Poznat
Učlanjen(a)
05.10.2019
Poruke
1
Poena
41
Pozdrav,
Imam Ryzen 5 3600, maticnu plocu Gigabyte b450 m Aorus, i 2 modula od po 16GB 2666MHz Kingston ukupno 32 Gb, Nvidia graficku kartu Zotac 1060 i napajanje LC power od 600W. Unapred se izvinjavam, posto se jako malo razumem u hardver, pa cu pokusati nekako da objasnim o cemu se radi.
Do pre nekih mesec dana sam imao 16GB rama, pa sam dokupio jos toliko. Moduli su identicni. Novi modul sam stavio u odgovarajuci slot, da bi radio u dual rezimu (proverio i memorije rade u dual rezimu sa programom CPU-Z). Sta se zapravo zanimnljivo desava. Prilikom ukljucivanja racunara, ventilator na procesoru, i kucistu rade, lampice na maticnoj, konkretno za ram se prva pali i tu svetli jedno pet sekundi, potom kratko zasvetli CPU lampica, pa ponovo ram opet nekih pet sekundi, pa se nakratko upali ponovo CPU lampica da bi nakon toga jos pet sekundi svetlela lampica od rama i potom kratko GPU i BOOT lampica. To sve ukupno traje nekih 20 sekundi i potom se pojavi logo i Windows 10 se podigne za nekih 10-12 sekundi.
Probao sam sve moguce kobinacije sa memorijom i zamenom mesta, ali nije dalo rezultata. Testirao sam obe memorije i sve je ok. Kada je jedna memorija u slotu, sistem se podize bez te zadrske. U biosu sam namestio na Fast boot i stavio da se butuje samo SSD na kome je sistem. Sve ostalo je na fabrickim podesavanjima. Sve komponente su nove i u servisu je odradjen apdejt biosa da bih mogao da koristim novi Ryzen 5 3600. Vadio sam i bateriju od maticne, ali nije dalo rezultata. Sistem je takodje sveze instaliran. Sto se samog rada u Windowsu tice, sve radi zaista perfektno, stabilno i nije se desavalo nista neobicno, tipa plavi ekran i sl. Temperatura CPU je 37-39C najveca pri opterecenju 75C (probao sam igricu i tu ispratio temperaturu).
Ako neko ima neku ideju, sta bih jos mogao da probam, bio bih mu jako zahvalan. Mozda je pak problem u Biosu i mozda treba sacekati neki novi koji bi resio ovaj problem. Da napomenem i to da je instaliran ovaj bios f42a.
Hvala unapred na pomoci i odgovoru.
 
Možda ti taj Fast boot pravi probleme ili je potrebno još neko štelovanje memorije u biosu. Očigledno da prilikom POST-a bios stane na memoriji pa je proverava i štimuje pa kada je naštimuje ondak krene Windows. Naravno valja čekati novi bios da flešneš..
 
izguglaj ili baš u cpu-z vidi tajminge memorije,stavi umesto xmp manuelni profil i ručno ih ukucaj kao i voltažu.
 
Nazad
Vrh Dno