Šta je novo?

Windows 10 i Windows 7 na dva HDD-a

Hmmm, da nije problem baš do BIOS-a? Tj na relaciji aktuelni drajveri i bios. Odnosno određeno (novije) izdanje drajvera traži i određeni BIOS. Viđao sam komentare po netu da jesu instalirali Win7 na pomenutom procesoru. Problema je jedino bio sa G serijom. Možda si imao poslednja izdanja, ne mogu to znati, onda problem traži drugačiji pristup. Ta ploča ima sve dostupne drajvere za sve sisteme 7/8/8.1/10 x86/x64...kažu da radi i Linux :d
Probaš jednostavno da deinstaliraš drajvere, zameniš proc, pa novi instal. Međukorak po potrebi apdejt BIOS-a. Ili možda daungrejd?

A zgodna fora, probao sam je pre par meseci, ono što sam naveo > pokretanje setapa iz PE okruženja Streleca...radi :)
P.S. Novo izdanje dostupno od juče...
Ubeđen sam da je do processora a da bih imao Ryzen2 morao sam do unapredim BIOS u svakom slučaju, Sve drajvere sam ubacio u instalaciju, radio je i USB2 i 3 pa je radila i tastatura i miš. Možda je i do BIOS-a ali bez novog BIOS-a ne može ni CPU da radi. Sada sa 3700x situacija mora da je još gora.
 
Zahvaljujuci kolegi Bokiju uspesno instaliran win7....:)

Znaci,napravljen butabilan flesh sa Sergejom i uz pomoc Rufusa...sa toga se butuje win 10,pokrene program win 7-10,i odmah krece instalacija.....ALI,opet nije mogao da nasatvi instalaciju ako iskljuci m hdd gde je win 10(vidi HDD,ali prijavljuje da tu ne moze instaitai win 7),samo kada je taj hdd ukljucen instalacija se nastavlja.....ne znam zasto ovako,ali eto......zavrsi se instalacija win 7 relativno brzo.....

Ono sto me je takodje odusevilo,sam se (nekako) napravi obican DOS meni,gde prilikom ukljcenja kompa izaberem windows 7 ili windows 10......i posle standardno,moraju svi drajveri rucno da se instaliraju u win 7..

Hvala jos jednom svima na odgovorima,a narocito kolegi Bokiju :)
 
Molim i drugi put :)
Dos meni, hehe. U osnovi običan tekstuialni fajl... To je normalan meni koji postoji kod sedmice, kada postoji više OS instalacija. Možeš da skratiš vreme čekanja ili promeniš redosled butovanja u msconfig alatu, pa tab boot...

Inače, to je nešto do ploče ili opet do tvog BIOS setapa da nisi mogao samostalno na nezavistan hard da instaliraš. Čim ti je tražio primarni hard, najverovatnije ti je boot bio namešten na UEFI.... Ili možda čak neka zvrčka oko PCIeX linija...kao ono da ne možeš da koristiš odeđeni sata priključak kada ti je ubodena grafa...
Nebitno sada, možeš da se igraš ;)
 
Poslednja izmena:
Da ne otvram novu temu pitacu ovde. Hocu da instalram win 10 na novi ssd.Vec imam win 7 na 1TB HDD koji je MBR. SSD formatiram u GPT otkacim HDD i instaliram WIN10. Gde treba da instalram EasyBCD da bi mi radio Dual boot. Pretpostavljam na HDD.
 
Na onom koji je prvi u redu za BOOT a možeš i na oba.
 
Ne moraš ni na jednom.
Otkačinješ hard, instaliraš sistem na nezavisnom drajvu. Boot biraš izborom iz BIOS sekvence.
 
Poslednja izmena:
Ne moraš ni na jednom.
Otkačinješ hard, instaliraš sistem na nezavisnom drajvu. Boot biraš izborom iz BIOS sekvence.

Znaci namestim win10 kao prvi,a win 7 drugi u biosu. Pa kad ocu da butuje sa win 7 ulazim preko F12 u boot menu i promenim.Kad ugasim komp on vrati na win10 kao defult za butovanje.
 
Upravo tako.
 
Zašto se zezati sa BIOS-om ako može samo samo preko jednostavnog menija ? Jednom kada se namesti boot order, program može da se uninstalira. To je samo GUI za BCDboot. Može da se doda i Safe mode itd.
 
A ovo nije jednostavno? Jedan taster prilikom pokretanja računara :)
 
Za sada cu da ostavim ovako kakoje @BokiPK napisao pa kad imam vremena cu da probam EasyBCD. Nisam ga nikad koristio, pa da pogledam neki tutorijal da ne zeznem nesto. Hvala
 
A ovo nije jednostavno? Jedan taster prilikom pokretanja računara :)
Pa nije samo jedan taster, o tome se i radi, Moraš da "spamuješ" više puta, da uhvatiš pravo vreme, kada je uključen fast BOOT može lako da se promaši pa Jovo nanovo, to sve usporava. Pa onda da pronađeš koji disk, ako su 2 ista kako da znaš koji je OS na njemu ? Ovako sa windows boot menijem možeš i mišem da biraš, menjaš default OS bez menjanja kablova, dodaš Safe mode za sve OS itd.
 
Da ovaj metod ne koristim godinama (kahm, više od decenije) na nekoliko računara, pa ajd....:)
Jedan taster (F8/F12) ako ga i lupkaš par puta ne pomeraš prst. Znam zasigurno koji je hard po redu jer sam ih lično bockao u sata portove. Mogu da ih odelim i optikama pa nisu sukcesivni...
Sve u svemu nekoliko sekundi prilikom uključenja računara ako za time ima potrebe (jedan OS je primarni, drugi ili treći po potrebi). Odnosno namenski restart pa opisani postupak. Sigurno kraće od kliktanja mišem da pozovem dotični softver i izaberem šta mi je potrebno.


P.S. U Safe mode na ličnim računarima nisam otišao ne sećam se poslednji put kada...

Svako može da radi kako mu je lakše ili zgodnije, ili smatra da tako treba...nikome nije prislonjen pištolj uz glavu da ga prisiljava :)
 
Poslednja izmena:
Ne pozivaš nikakav "dotični software" jednom se namesti i više ti ne treba. Uključiš computer, pojavi se standardni windows boot menu i izabereš koji OS hoćeš ili ako ostaviš nekoliko sekundi (možeš da namestiš koliko hoćeš, kod mene je 5 secundi) on sam butuje default OS koji sam namestiš koji će da bude default.
 
Taj "standardni boot meni" možeš i sam da napraviš, zar ne.
 
Mogu, to sam i radio dok nisam našao EasyBCD samo treba zbati šta tačno da se napiše, ovako je lakše i sigurnije:
BCD1.JPG
A isto to preko programa:
BCD2.JPG
Samo mu kažeš na kom disku da napravi
BCD3.JPG
 
Imam na SSD (u GPT)win 10 a na hard disku win 7(MBR).U pocetku radilo sve ok sada poceo da skenira diskove na win 7 start upu. Diseblujem preko cmd.chknfts /x c: d: e:.I posle nekoliko dana ne mogu da udjem u windows ni 7 ni u 10.win 10 izbaci poruku da mora da restartuje stopcode ntfs.Udjem preko safe mode na win 7 i preko cmd uradim chkntfs c: izbaci volume c is dirty.Stavim chkdsk c: i on prekine pa posle chkdsk c: /f irestarta on nesto popravi i startuje normalno.Takodje iz win 7 ne mogu da udjem u SSD koji ima oznaku E(drive E is not accessible).ALi kad sam u windows 10 mogu da udjem u hard disk sa windows 7 normalno. Koja opcija treba da bude u BIOSu za butovanje UEFI and Legacy,Legacy first i ima jos nesto.
 
Poslednja izmena:
Evo kako mi je sada podeseno u Biosu
Boot mode seletion UEFI and Legacy,ima jos UEFI only,Legacy only
Storage boot optoin control: Legacy first,ima jos UEFI first,UEFI only,Legacy only,Disabled.
Boot 1 Hard
Boot 2 SSD
Sad butuje prvo win 7 sa harda, a menjam na F12.
 
Nazad
Vrh Dno