Šta je novo?

Windows 10 i Windows 7 na dva HDD-a

maxx79

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
15.04.2008
Poruke
810
Poena
170
Imam windows 10 na jednom HDD-u....kupio sam jos jedan HDD i na njemu bih hteo da instaliram windows 7 pa kada ukljucim komp da imam neki meni u kojem mogu da izaberm koji ce win da se startuje (win 10 sa glavnog HDD-a ili win 7 sa sekundarnog HDD-a)

Da li moze tutorijal step by step kako ovo da uradim i da sve radi OK?

HVALA!
 
vidi menjual od ploče ali najčešće je f8 boot manager.za ovo naravno treba da ti je pogašen fastboot što povlači da ta desetka ne može da bude uefi,ali ne verujem da ti je uefi kad su diskovi u pitanju...
 
Ja to ovako:
Svaki OS instaliran na svom disku bez drugog diska. Odredim jedan od njih u BIOS-u da bude default. Na njemu instaliram EasyBCD https://www.techspot.com/downloads/downloadnow/3112/?evp=406bf19b13c3763c2c53c17d1607797b&file= i u njemu namestim koji OS će biti primaran, tj sa koga da butuje. Svaki put kada upalim kompjuter dobijem menu koji OS da izaberem.Eabcd1.JPG
Možeš to da uradiš i na oba diska a kada jednom namestiš možeš da uninstalira[ program, radiće menu i bez njega.
 
Poslednja izmena:
ceniš da je bolji od gruba ?
 
Poslednja izmena:
grub mi je ubio bar 10 inače zdravih win instalacija te ga sigurno ne bih preporučivao u win podforumu. :) kao uostalom bilo koji boot editor.ovo je foolproof rešenje.
 
Груб не убија инсталације, то може да се деси само ако погрешиш. Иначе у конкретном случају биос избор је најбоље решење, нарочито ако нема линуха. Оне додатне програме избегавам јер се често завуку толико да их се тешко решити.
 
Nema šta de se EasyBCD zavuče, uninstalliraš kada završiš sa nameštanjem, on samo zapiše u BCD-u i to je to.
 
Suvišno rešenje pored fabričkog BIOS-a. Na stranu što mnogi veoma lako i često pogreše negde.

- Svaki hard zasebna instalacija, samostalno, bez ostalih
- Onaj koji najčešće koristiš, ili u mom slučaju koji klinci koriste :), namestiš na prvi kontroler i/ili prvi boot izbor u BIOS-u
- kada je potrebno da menjaš win u stvari menjaš hard pritiskom na Fxy taster za izbor boot sekvence prilikom uključenja kompa
- nema mešanja boot particija, slučajnog upisa gde ne treba, isl...ne smetaju jedan drugome
- Bonus - možeš da sakriješ hard ili određene particije od aktuelno pokrenutog OS-a. Nevezano za problematiku, samo (nekome koristan) predlog
 
Poslednja izmena:
Груб не убија инсталације, то може да се деси само ако погрешиш. Иначе у конкретном случају биос избор је најбоље решење, нарочито ако нема линуха. Оне додатне програме избегавам јер се често завуку толико да их се тешко решити.

smehotres,prvo me instiktivno demantuješ jer si linuksaš,pa onda potvrdiš...da grub i but loaderi tako lepo rade ne bi svi bežali od njih čak ni ti kao linuksaš ni ja koji znam kako da prepišem mbr...

ovo je nesofisticirano ali provereno rešenje,kao i praksa da se jedna instalacija vezuje za jedan mbr ili disk.sve druge varijante su svima donosile probleme i svi smo na kraju ubijali i te instalacije i mbr-ove,da se ne lažemo.
 
ma, mene zanima prosto motikarsko rešenje. easy bcd it is.
 
Motikarsko resenje ti je sto je BokiPK predlozio i to radi savrseno. Najvaynije je pri instalaciji otkaciti drugi disk. Odnosno posebno instalirati svaki za sebe.
 
Bios, in & out, mnogo rogobatno rešenje. Pogledaj šta sve ima u mom meniju, to ne može preko BIOS-a nikako. U drugom kompjuteru imam još komlikovanije. 7mica, W10 i dva Linuxa.
 
dečku ne trebaju 4 OS-a i par na istom disku,već levo desno.f8 sasvim dovoljan.trebali smo možda da mu preporučimo virtualizaciju desetke iz sedmice? :)
 
Ma treba mi neko najednostavnije resenje da win 10 radi na jednom hardu,a win 7 na drugom hardu.....i ja prilikom paljenja kompa da izaberem koji cu win pokrenuti.........probacu danas da insataliram sedmicu na drugom hardu,ali koliko sam shvatio najvaznije da prvo otkopcam disk sa desetkom,pa da budu dva nezavisna win-a....

Hvala svima na odgovorima...:)
 
ne bi trebala sedmica da dira mbr od drugog diska ako joj daš ceo disk prilikom instalacije...nego jel' su ssd-ovi ili konvencionalni diskovi?jer ako su mehanički nije baš najmudrije držati OS na celom disku...particionisati na dve i na početnu staviti win.možeš i da sa hdd tune-om u megabajt vidiš koliko je početnih konzistentnih gigabajta (najčešče bude oko trećine,posle značajno pada i brzina i odziv) a ako te mrzi smisliš koliko ti okvirno treba za win i sitan propratni softver koji ti treba brz i zacepiš toliko (npr 120gb).

ovo ne utiče na dualboot tj boot manager ploče,a raskačiš drugi disk čisto ono da budeš siguran,neće mu biti ništa.
 
smehotres,prvo me instiktivno demantuješ jer si linuksaš,pa onda potvrdiš...da grub i but loaderi tako lepo rade ne bi svi bežali od njih čak ni ti kao linuksaš ni ja koji znam kako da prepišem mbr...
Ниси прочитао један детаљ из моје поруке, ако на компу нема линуха онда је груб сувишно решење а и питање је како би радио ако нема информације у /boot/grub/grub.cfg. Ако неко хоће један windows на једном харду, други windows на другом, онда је једноставно биос најлакши избор. Ако реши да убаци и неки линух, онда ћу да предложим груб.
Ја конкретно користим груб за све mbr оперативне системе док оне из efi фамилије стартујем из ефија.
 
Ne mogu nikako da instaliram win 7 na tom novom hdd-u....znaci,iskljucio sam onaj HDD gde je win 10,iz biosa pokusavam da instaliram na tom novom hddu win 7 (koji mi j na fleshu)....ali kada pocne instalacija,prijavljuje kako ne vidi gde treba da se instalira win 7.....I nece pa nece sta god uradio...

Mislim,sad mi nije jasno kako bih ja uopste na tim diskovima instalirao win 7?
 
Nešto si zeznuo oko podešavanja BIOS-a ili ti je instalacija Wina bez odgovarajućih drajvera za AHCI
Vrlo lako inače mogu da se zaobiđu oba problema:
Podigneš sistem sa butabilnog fleša mnogopominjanog brata nam Sergeja. Na desktopu postoji ikona Win7-Win10 setap. Dvoklik, pitaće te za izvor fajlova, gde želiš da instaliraš itd...odradiće svoj deo posla, restart, i potom se nastavlja klasičan instal.
 
Ne mogu nikako da instaliram win 7 na tom novom hdd-u....znaci,iskljucio sam onaj HDD gde je win 10,iz biosa pokusavam da instaliram na tom novom hddu win 7 (koji mi j na fleshu)....ali kada pocne instalacija,prijavljuje kako ne vidi gde treba da se instalira win 7.....I nece pa nece sta god uradio...

Mislim,sad mi nije jasno kako bih ja uopste na tim diskovima instalirao win 7?
Nije do diskova ako pokušavaš da instaliraš na Ryzen2. Ja sam jedno vreme pokušavao pa nije uspelo.
 
Ryzen 5 2600, ako je mašina iz potpisa.
Sedmica instalirana bez ikakvih problema na jedan sličan komp. I još nekoliko drugih, na zahtev vlasnika...

Ok, 'ajd, ja sam malo upućeniji korisnik, instalacija 7-ce je od poznatijih autora sa ubildovanim poslednjim apdejtovima i odgovarajućim drajverima.
 
Poslednja izmena:
Nešto si zeznuo oko podešavanja BIOS-a ili ti je instalacija Wina bez odgovarajućih drajvera za AHCI
Vrlo lako inače mogu da se zaobiđu oba problema:
Podigneš sistem sa butabilnog fleša mnogopominjanog brata nam Sergeja. Na desktopu postoji ikona Win7-Win10 setap. Dvoklik, pitaće te za izvor fajlova, gde želiš da instaliraš itd...odradiće svoj deo posla, restart, i potom se nastavlja klasičan instal.

Ma nista u biosu nisam cackao,osim sto sam odredio odakle da butuje,tj odakle da pokrene instalacija win 7,a to je sa flesha....(mada imam i DVD sa win 7 SP1,isto nece kao ni sa flesom).....

...i krene instalacija,pozdravi me,prihvatim sve uslove itd,itd.....i kad stigne do onog prozora gde trebam da odredim gde da instaliram win (na kom hdd-u),taj prozor stoji prazan i ne moze da vidi moj novi HDD sta god mu radio....ne moze da pronadje nikakve drajvere,bas nista.....tu sve sve "zakuca" i ne mogu dalje da nastavim sa instalacijom...

Naravno,taj novi HDD sam formatirao,vidi se u Windowsu 10.....u pitanju je Seagate baracuda od 2 TB.....podesio sam da je GPT,posto sam cuo da na MBR nece da instalira win.....ali nista ne pomaze,jer kod instalacije win 7 ga ne prepoznaje...

Nego,molim te,ako moze malo objasnjenja kako da dodjem do tog butabilnog flesa brata Sergeja?...(nikad nisam cuo za to,nisam bas neki comp/softwer/hardwer strucnjak)
 
Poslednja izmena:
Stručnost nije nikakav faktor :) Nisi pratio teme po Forumu.
Sergej Strelec butabilni imidž (iso), proguglaš malo i nađeš ga iz cuga. Aktuelno izdanje Win PE sistema, sa gomilom izuzetno korisnih alata u sebi. Postoji verzija na ruskom (naravno) i engleskom jeziku. Nabacuješ ga na flešku takođe čestopominjanim Rufus-om.
Obrati pažnju i na to koji win7 ti treba (naveo sam u svom prethodnom postu).
Ako nemaš takav Win možeš i sam da ga kreiraš pečovanjem odgovarajućim (potpuno legalnim) alatom, koji postoji u izdanju MSI-ja, ASUS-a i čini mi se Asrock-a.
Opet - diskutovano i o tome na Forumu više puta...
 
Poslednja izmena:
Hajde onda pa napiši neka uputstva, ja sam ubacivao sve drajvere, USB, chipset itd. ali nije fteo da radi zbog processora, Instalira do kraja ali neće da radi zbog processora. Imao sam 1600x i 1700x već instalirane na Asus Prime x370 Pro ali čim sam ubacio 2700x BSOD kada digne desktop. Znači. isti BIOS i sti W7 na istom disku, samo CPU zamenjen.
 
Mislim da procesor nema nikakve veze sa time,evo upravo pokusavam da pokrenem instalaciju win 7 na tom HDD na poslu (doneo sam ga od kuce) na nekom brendiranom DELL intel kompu,i sve isto kao kod kuce........znaci,ako se krene iz Biosa stigne do tog prozora gde treba da se izabere gde da se instalira win,i nista ne nalazi...

Ako pokusam instalaciju iz win 7 (koji je na poslu) dobijem poruku da na tom HDD-u ne moze da se instalira win...(?!).....uz poruku "windows cannot be installed to this disk.The selected disk is of the GPT partition style"
 
Poslednja izmena:
Možeš li da pogasiš sve particije i formatiranje na tom disku, treba da ostane samo raw, onda će windows da ga vide i particionišu kako njima treba.
 
možeš i iz desetke da prosto izbrišeš sve particije i prebaciš ga u mbr i onda je idealno vreme da ga preparticionišeš kako sam pre napisao,tj početna particija nešto manja da iskoristiš najbrži i najodzivniji deo tog diska i restlo druga particija.

minitool partition wizard free je jelte džabe i ima jako svrsishodan GUI,nema šanse da nešto zezneš ili da se ne snađeš sa njim.
 
Hajde onda pa napiši neka uputstva, ja sam ubacivao sve drajvere, USB, chipset itd. ali nije fteo da radi zbog processora,... Znači. isti BIOS i sti W7 na istom disku, samo CPU zamenjen.

Hmmm, da nije problem baš do BIOS-a? Tj na relaciji aktuelni drajveri i bios. Odnosno određeno (novije) izdanje drajvera traži i određeni BIOS. Viđao sam komentare po netu da jesu instalirali Win7 na pomenutom procesoru. Problema je jedino bio sa G serijom. Možda si imao poslednja izdanja, ne mogu to znati, onda problem traži drugačiji pristup. Ta ploča ima sve dostupne drajvere za sve sisteme 7/8/8.1/10 x86/x64...kažu da radi i Linux :d
Probaš jednostavno da deinstaliraš drajvere, zameniš proc, pa novi instal. Međukorak po potrebi apdejt BIOS-a. Ili možda daungrejd?

A zgodna fora, probao sam je pre par meseci, ono što sam naveo > pokretanje setapa iz PE okruženja Streleca...radi :)
P.S. Novo izdanje dostupno od juče...
 
Poslednja izmena:
I dalje nisam uspeo da pokrenem instalaciju win 7....probacu kada dodjem kuci sa ovom forom koju je BokiPK predlozio,tj sa tim Sergejevim butabilnim flesom.....ako ni to ne uspe,mislim da cu dici ruke....

Nego,malo sam guglao o ovoj temi (instalacija win 7 na ryzen i b350,450 plocama) i izgleda da zaista neka vrsta nekompatibilnosti postoji,posto se ljudi zale da imaju problema......izgleda da je jedan od osnovnih problema USB2 port koji na ovim novijim AMD-ovim chipsetovima nije podrzan kako treba.......zato meni i ne vidi onaj flesh sa win 7 koji ubodem u USB port....inace,meni nije radila ni tastatura ni mis kada krene instalacija win 7 (na sta se takodje mnogi ljudi sirom neta zale),ali taj sam problem resio tako sto sam ubacio neku staru tastatruru sa PS/2 portom,pa onda radi ok bar tastatura.....
 
Nazad
Vrh Dno