Šta je novo?

Instalacija WIN7 preko vec instaliranog WIN10

sheva7

Slavan
Učlanjen(a)
19.04.2008
Poruke
149
Poena
320
Pozdrav ljudi

Treba da instaliram win7 na HP laptopu na kojem je vec instaliran WIN10 dobijen uz kupovinu. Medjutim, kako lap nema opticki uredjaj, napravio sam butabilni usb, medjutim kad pokusam da ga butujem sa usb-a, on ne prepoznaje, vec konstatno mi izbacuje samo opciju da ga butuje sa particije na kojoj je windows vec.

Tako da ..ako ima neko neki savet..unapred zahvalan!
 
Pa to znači da nisi dobro napravio USB ili (što je teško poverovati) laptop ne može da butuje sa njega.
 
A koji Win7 pokusavas da instaliras, 32 ili 64-bitni? Imaj na umu da 32-bitni Win7 i UEFI nisu kompatibilni. Koji je laptop u pitanju, jel ima Legacy boot opciju?
 
A koji Win7 pokusavas da instaliras, 32 ili 64-bitni? Imaj na umu da 32-bitni Win7 i UEFI nisu kompatibilni. Koji je laptop u pitanju, jel ima Legacy boot opciju?


U pitanju je HP neki model, provericu kad dodjem kuci, ima Legacy boot, i to sam enable-ovao.
 
A jesi li siguran da imaš drajvere za 7micu za njega ?
 
Nisam... Da l mogu to da proverim? Čudno mi da te butuje uopšte...provericu posle koji je model
 
Zanaš kakav je HP gnjavator sa drajverima, proveri dobro.
 
drajveri su manji problem,sigurno ima čak i sve da se iskopa...promeni port,usb,na kraju skuvaj npr strelec usb jer on ima i uefi i csm boot,tj svaka ploča na kojoj uopšte može da se butuje sa usb-a butovaće nekako strelec-a.

smrdi na secure boot ali bi prebacanjem na legacy/csm brejkovao isti i ne bi pravio problem...ako je nekako zaključan imaš opciju da vadiš disk,i da instaliraš do prvog reseta na bilo kom računaru,gasiš i ubaciš disk natrag i nastaviš sa instalacijom...prosto je nemoguće da su tako napisali bios da neće butuje csm...treba izguglati i pokušati flešovati poslednji bios sve i da je već na njemu...
 
Dzaba sto ima legacy boot kada Windows 7 ne podrzava secure boot , ugasi secure boot za pocetak.
 
U pitanju je HP neki model, provericu kad dodjem kuci, ima Legacy boot, i to sam enable-ovao.

OK, to je dobar pocetak. Ostavi Legacy boot enabled za sada.

Reci mi tacno kako si napravio butabilni USB (koji si softver koristio i koje si opcije stiklirao)?
Da li si taj USB napravio za UEFI/GPT?
 
OK, to je dobar pocetak. Ostavi Legacy boot enabled za sada.

Reci mi tacno kako si napravio butabilni USB (koji si softver koristio i koje si opcije stiklirao)?
Da li si taj USB napravio za UEFI/GPT?

Koristio sam Windows 7 Usb DVD download tool. Ovo sam pratio. https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool a tu nema opcija za UEFI / GPT

model HP 15-BS155NM

Od ovog Image-a sam napravio USB boot.

Windows 7 AIO Pre-Activated R2
______________________________


Activated Editions:

1.Starter 32Bit
2.HomeBasic 32Bit
3.HomePremium 32Bit
4.Professional 32Bit
5.Ultimate 32Bit
6.HomeBasic 64Bit
7.HomePremium 64Bit
8.Professional 64Bit
9.Ultimate 64BIt
 
Poslednja izmena:
Windows 7 Usb DVD download tool podrzava samo legacy boot to je program iz 2009 godine , HP BS serija imao sam jedngo iz te serije , moze legacy boot ali tesko da ces naci drivere za njega za sedmicu i ako uspes nesto.
 
Taj image file koji si koristio je neka bas teska budzevina, Microsoft nikada nije stavljao 32 i 64-bitnu verziju Windowsa 7 na isti disk, pa je onda pitanje - sta je sve budzeno i koliko je na kraju dobro nabudzeno.

Elem, posto taj HP laptop fabricki podrzava Win 7 64-bit, a Win7 64-bit podrzava UEFI 2.0, moj ti je predlog sledeci:

1) Napravi butabilni USB pomocu Rufus-a (www.rufus.ie) za Legacy mode, na laptopu ukljuci Legacy mode i iskljuci secure boot i probaj.
2) Ako nece, napravi opet butabilni USB preko Rufus-a ali za UEFI, na laptopu iskljuci i Legacy mode i secure boot i probaj opet.
3) Ako ni ovo nece, udji i BIOS i pogledaj da li BIOS vidi/prepoznaje USB stick. Ako ga ne prepoznaje, nabavi drugi USB stick pa javi rezultat.
 
Taj image file koji si koristio je neka bas teska budzevina, Microsoft nikada nije stavljao 32 i 64-bitnu verziju Windowsa 7 na isti disk, pa je onda pitanje - sta je sve budzeno i koliko je na kraju dobro nabudzeno.

Elem, posto taj HP laptop fabricki podrzava Win 7 64-bit, a Win7 64-bit podrzava UEFI 2.0, moj ti je predlog sledeci:

1) Napravi butabilni USB pomocu Rufus-a (www.rufus.ie) za Legacy mode, na laptopu ukljuci Legacy mode i iskljuci secure boot i probaj.
2) Ako nece, napravi opet butabilni USB preko Rufus-a ali za UEFI, na laptopu iskljuci i Legacy mode i secure boot i probaj opet.
3) Ako ni ovo nece, udji i BIOS i pogledaj da li BIOS vidi/prepoznaje USB stick. Ako ga ne prepoznaje, nabavi drugi USB stick pa javi rezultat.


Uspeo sam ovo da uradim,i ušao u instalaciju. Ali sad je problem što kaže da nema device drajvera na prvom koraku Collecting information
 
To sam i mislio da če se dogoditi, zar nisi pronašao i skinuo bar glavne drajvere ? HP nije baš poznat po ažuriranju a specijalno ne unazad.
 
Taj problem se javlja kad nesto ne valja sa ISO fajlom, ili kada drajveri zaista fale. Da krenemo redom:

1) Idi na https://the-eye.eu/public/MSDN/Windows 7/ i skini "en_windows_7_professional_with_sp1_x64_dvd_u_676939.iso" (u pitanju je originalni Win 7 x64 ISO, moze se lako proveriti preko MSDN-a, SHA1: 0bcfc54019ea175b1ee51f6d2b207a3d14dd2b58).
2) Snimi ga na USB stick i vidi dokle ce instalacija da dogura.
3) Da li si dobio drajvere za bilo koji OS uz laptop?
 
Poslednja izmena:
Pa nema podrsku za Windows 7 , laptop je iz 2019 a Windows 7 iz 2009 , daj Boze da nadjes drivere.
 
Instalirao sedmicu, ali j*b*g... sto ti kazes, tesko ce biti sad naci drajvere :(
 
Cekaj, jesi uspeo da instaliras Win 7 koristeci originalni ISO iz posta iznad? Ako jesi, otvori Device Manager, klikni na svaku komponentu za koju nemas drajvere >> Properties >> Details >> Hardware Ids i napisi ovde sve sto tamo pise.
 
Instalirao sedmicu, ali j*b*g... sto ti kazes, tesko ce biti sad naci drajvere :(

Ne brini se, nije uopste toliko tesko. Taj tvoj laptop ima komponente iz 2015 i drajveri za Win7 za njih postoje. Iako ih na sajtu HP-a nema za taj tvoj model, evo ti ispod nekoliko drugih HP laptopova koji imaju prakticno isti chipset:

- https://support.hp.com/ca-en/driver...00-notebook-pc-series/10862300/model/11830212
- https://support.hp.com/emea_middle_...P-15-Notebook-PC-series/8499326/model/9720001
- https://support.hp.com/us-en/drivers/selfservice/HP-15-Notebook-PC-series/8499326/model/8819310
- https://support.hp.com/us-en/drivers/selfservice/HP-15-Notebook-PC-series/10862300/model/11968426

i svi imaju i Win10 x64 i Win7 x64 drajvere za download. Ako iz nekog razloga ne mozes da mi dostavis Hardware Ids (vidi post iznad), skini drajvere sa nekog od ovih linkova - velika je verovatnoca da ce raditi.
 
...ili lepo sve ih nađeš po VID-u sa driver indentifier portable,sve što ti treba je kakav bilo brauzer i gugl ili mislim fejs nalog.skoro garantujem da ćeš naći ali sve sa njim.
 
...ili lepo sve ih nađeš po VID-u sa driver indentifier portable,sve što ti treba je kakav bilo brauzer i gugl ili mislim fejs nalog.skoro garantujem da ćeš naći ali sve sa njim.

kako da ga instaliram na tom laptopu? Nemam drajvere da bi uhvatio net, a ne registruje mi ni usb kad ga ubacim.
 
Nazad
Vrh Dno