Šta je novo?

Laicko pitanje u vezi danasnjih grafickih kartica

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
158
Poena
180
Prestao sam da pratim ovaj tip hardvera odavno jer sam prestao i da se igram tamo negde 2004-05, pa imam jedno laicko pitanje koje ce mozda nekome zvucati smesno.

Da li se graficke kartice iz razlicitih segmenata razlikuju samo po kvantitativnim parametrima (sirova snaga procesora, kolicina memorije) ili postoje i kvalitativne razlike (npr. neki koprocesori i cipovi koji postoje u visim segmentima a nema ih u nizim). Npr uzimimo RX570 i RX580, kako se oni porede? Ili 1050 Ti vs 1080 Ti? Da li su razlike medju samo u taktu, kolicini i brzini memorije i TDP-u ili ima jos nesto?

Secam se ranije pre tipa ~15 godina da su skuplje kartice imale te neke dodatne cipove "shejdere" koji su omogucavali da grafika u igrama ima efekte koji nisu mogli da se postignu sa slabijim grafikama. Te slabije kartice nisu imale te cipove pa je bilo pozeljno da se neke opcije u settings-u igara iskljuce jer ih kartice ne podrzavaju. Da li je to slucaj i danas ili...? Ovo pitam jer vidim da se uglavnom prica o broju frejmova koje odredjene kartice postizu u razlicitim igrama. Da li danas postoje "detail levels" opcije u igrama ili su sve igre uvek furaju na "maks detaljima" pa se samo meri fps?

Zaista nisam upalio ni jednu noviju igru u zadnjih 10 godina pa eto mozda malo cudno pitanje postavljam :smash:
 
i dalje su 'šejderi' glavni u tandemu sa taktom,posebnih tehnologija u vidu čipova ili softverski i dalje nešto ima,ali se sve konsoliduje.memorija tj magistrala danas kod čak i low mid segmenta ne igra ulogu.

nvidia ima veliku prednost pa diktira uslove i cene i dere nas kao volove u kupusu.amd pokušava cenama da ostane konkurentan ali nema hardver da trči trku u high i premium (da,sad imamo i premium segment za vražije grafičke).tako da se sve svodi na to da kupiš najjačeg radeona kojeg si možeš priuštiš ili si prinuđen na nvidijino dranje u high i premium segmentu.

što se tiče igara,ogromna većina su portovi sa konzola da dobudženim (najčešće loše) cakama i forama za pc.s toga najčešće može da se podesi da radi i izgleda pristojno i na low mid i definitivno midrange karti.high i premium su za maks detalje,120-144hz monitore,4k i ultrawide.

po meni,jedina stvarno vredna stvar koju smo dobili je baš ultrawide,uz određene kompromise izvodljiv je i na mid kartama.
 
Nazad
Vrh Dno