Šta je novo?

Ventilator- start sistema

Altru

Slavan
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poruke
4,379
Poena
335
jesenas sam sklopio konfiguraciju i sad su mi se javili prvi problemi...kad startujem sistem čuje mi se neki ventilator, kao da malo struže i brže radi, i nakon pola minuta- minut sve se vrati u normalu...sve sam čistio i usisavao, ali i dalje radi isto...i to samo kad je hladan..ako ga restartujem ili uključujem nešto češće, podiže se bez bilo kakve buke...što je najgore ne mogu da provalim koji ventilator pravi problem, da li od napajanja ili procesora...inače kad se smiri nakon toga satima radim na kompu bez problema, samo je start sistema problem...

sve je pod garancijom, ali hteo bih da znam šta je u pitanju i šta da reklamiram, kako to da ustanovim...?
 
Prasina, mozda je otisao lezaj. Resice ti to u reklamaciji najverovatnije zamenom, eventualno podmazivanjem.

Proveri tako sto, kada se cuje taj zvuk stavis prst na sredinu (lezaj) venta od procesora, da usporis ili zaustavis vent. Za napajanje bi vec verovatno morao da gurnes neku mekaniju olovku u vent.
 
Napajanje verovatno, ako nije neko kvalitetno, procesori imaju kvalitetne ventilatore. Cuje se kad ga ukljucis jer se stegne mast i prasina koja je usla u osovinu pa kad radi neko vreme mast se zagreje i onda prestane. Vremenom ce biti sve gore i na kraj vent stane skroz.
 
tražiću onda da stavi neko drugo kvalitetnije, a jeste stavljeno neko bezveze, šta mi preporučujete da tražim od onoga što može ovde da se nađe? ploča je msi a320 plus ryzen 5 2600 sa 8 gb rama i ssd kingston uv500 i grafika 1030...šta bi bilo neko pouzdanije rešenje za ovu konfiguraciju? dajte mi nekih par predloga da vidim šta može da se iskopa...

ne znam ni sam zašto nisam odmah reagovao i tražio neko bolje, ali mislio sam možda se pokazalo ok pa ajde...
 
Poslednja izmena:
standardni gigabyte od 5k din je best baj trenutno,više nego dovoljno njemu.
 
dajte ljudi neku oznaku :) to je gigabyte od 500W?
 
Poslednja izmena:
Ja bih pre išao na EVGA B1 500W, mada u kategoriji od 50 do 60€ baš može da se bira. Potraži neki Corsair, Seasonic.
 
šta od ovih

Seasonic S12II-520

Corsair VS550

FSP Fortron Hexa 500+
 
Nisi napisao konfiguraciju, ali mislim da ti jače napanje od 500W ne treba. Bitno je da je kvalitetno i da isporučuje deklarisanu snagu. Ovo što sam napisao za EVGA B1 500W , znači da ima "80 Plus Bronze standard" što je zapravo preko 80% efikasnosti pri normalnom oterećenju. Ovaj Seasonic S12II-520 je još bolji kao marka, mada i skuplji. On je deklarisan na "80 PLUS® Bronze certification
The 80 PLUS® Bronze certification guarantees greater than 82 %, 85 % and 82 % efficiency at 20 %, 50 % and 100 % operating loads, respectively. Sea Sonic’s Bronze Series is an economical choice with great performance and high built-in value". Na taj Seasonic fabriaka daje 5 godina garancije, na EVGA 2 + 1. Od ovog što si naveo bez razmišljana za sebe bih išao na Seasonic S12II-520.
 
Napisao je. Seasonic je uvek najbolji izbor, cak i ta entry level napajanja.
 
na tu konfu apsolutno nema potrebe za bilo čim jačim/boljim od onog gigabyte-a.i da,imaš taj jedan model i onaj kao od 700+ ukupno kod nas,tako da nema greške.najjeftiniji je u monit*ru čini mi se (mada proveri na itsvet/eponudi) bar u tom trenutku kad sam ja uzimao,uzeo sam 3 komada,svako radi skoro ceo dan na solidnim opterećenjima,sve kako treba.3g domaće i ostvarive garancije,dugo nije bilo krštenog napajanja ispod 100e da se uzme kod nas,morali da se dovijamo sa mađarima i spomenutim evga,ss i sličnim za puno veće pare i živce...
 
Oznaka tog Gigabajt napajanja je GP-PB500. Nema mnogo modela u ponudi pa ces tesko da pogresis. :)
 
Seasonic koji sam pomenuo mogu da dobijem za 50 evra, nov naravno...
 
dugo nije bilo krštenog napajanja ispod 100e da se uzme kod nas,morali da se dovijamo sa mađarima i spomenutim evga,ss i sličnim za puno veće pare i živce...

Upravo suprotno. Što se napajanja to je baš za navedene modele manje para, i ako bude reklamacije biće mnogo manje izgubljenih živaca. Ja sam za sve ove godine imao samo 3 reklamacije tog tipa, i sve je prošlo u redu za 2-3 nedelje, i to samo uz jedno "halo halo, imam problem". Ti kao da ne čitaš šta sve naši prodavci i uvoznici rade. Za kraj da se ogradim

- nije sve kod Mađara jeftinije
- kupovati samo od proverenih Mađara.
 
Rekoh da ne otvaram novu temu,
u starom PC-u dodao sam stari vent i priključio ga na 20190929_180029.jpg, kad sam upalio PC, vent se celo vreme vrti najvećom brzinom, evo iz biosa 20190929_175545.jpg, kako da ga unormalim? Postavljen je da ubaca vazduh u kućište.
 
Poslednja izmena:
3 pin samo u biosu a tačno kako zavisi ne samo od proizvođača već i od modela matične.najčešće je ili fiksno po procentima ili generalni profil odvojeno za 3 pin ventilatore.jako mali broj ploča ima softversku kontrolu 3pin ali ne košta da vidiš menjual od ploče i dal i šta može softver koji ti daju.

tu je i speedfan,ako si ono baš teški mazohista. :)
 
Radi se o ovoj ploči, koliko sam razumeo, fan sa 3 pina nema mogućnost podešavanja rpm-a dok sa 4 pina ima? Pomenuta slika bios-a, može da se podešava kada da se pali, pri kojoj temp., zadavao sam i te parametre ali promene nije bilo vent. je radio na najvećoj brzini.
E sada ako vidiš nešto, kaži?
 
nije me mrzelo da pročitam menjual i tamo lepo kažu da ta ploča podržava q fan (regulaciju obrtaja) samo na cpu fan hederu.tako da jedino da pokušaš sa 4pin pwm spliterom ili hardverskim fan kontrolerom.
 
Poslednja izmena:
Hvala Vam na savetima, rešio sam problem tako što sam drugi vent stavio preko molexa, nije mi jasno čemu onda služi taj 3-pinski priključak na ploči ako tera vent na maximum, da bi se priključio Fan Controller?
 
imaš 3pin ventove na fiksnoj brzini,gađaj tu do 1200rpm malo debljih lopatica,fino vazduha guraju a ne čuju se.nekad bilo onih sa krstačom za mislim 600din,još imam par po računarima vrte i dalje.
 
Hvala Vam na savetima, rešio sam problem tako što sam drugi vent stavio preko molexa, nije mi jasno čemu onda služi taj 3-pinski priključak na ploči ako tera vent na maximum, da bi se priključio Fan Controller?
Zato što određene ploče (i tvoja verovatno) imaju aplikaciju kojom iz Windowsa možeš da podesis fan i obrtaje.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
njegova nema,kao ni 99,posto i sličnih i iz perioda,fiksna je voltaža na tom pinu.
 
Znači na tom pinu može samo vent koji ima ograničen rpm ili da se postavi fan controler što kaže vladat1@ pa da on reguliše rpm?
 
ili da uzmeš y spliter pa da ga kopčaš na cpu header.
 
Ja bih pre išao na neki jeftini fan controler.
 
Nazad
Vrh Dno