Šta je novo?

Desktop, konfiguracija za 9-ogodisnjaka

Millan1

Cenjen
Učlanjen(a)
28.11.2013
Poruke
983
Poena
180
Kao sto naslov kaze, potreban nam je komp za dete od 9.god...:)
Razmisljao sam da li da kupimo nesto polovno ili nov komp, obzirom da je dete u pitanju, ali kako uglavnom i sebi kupujem nove stvari, tako cemo i nastaviti...:)
Nisam pristalica gotovih konfiguracija, mislio sam da pokupujem zasebno komponente i da sklopim, nemam iskustva oko sklapanja, ali imam vremena i brzo ucim.:D
Komp treba da mu sluzi bar par godina i da ima mogucnost nadogradnje, ako se za to ukaze potreba. Njega, kao i svu decu zanima YT i slicne stvari, ali i igrice, poput Fortnite, tako da sve to treba uzeti u obzir prilikom sklapanja konfiguracije.
Uopste nisam u toku sa komponentama(moj desktop ima 512mb Ram-a:eyebrows::D), pa bih molio pomoc iskusnih forumasa oko izbora, vidim da su bestbuy AMD Ryzen procesori...
Kupovina moze u domacim radnjama, a moze i sa KP, ako je opravdana razlika u ceni. Ne znam da li je 40000-50000 dovoljno?
Imam stari Samsung B2230N monitor, da li moze da posluzi ili da menjamo?

Hvala unapred na savetima i predlozima!
 
Hvala @sasa022 , @Caridze !

Koliko je dobra integrisana na Ryzen 5 2400? Koliko sam danas pretrazivao, moze ona da gura te neke igrice na srednjim podesavanjima...
Mozda bih pre odlucio za prvi predlog, malo "jaca" konfiguracija, a graficku da nadogradimo u nekom buducem vremenu, sledece godine npr... Taman i da imam nesto za izgovor:"Ako zasluzis...!":D

Inace i cene su najnize bas u Em..., samo sto vise nema ovog LC napajanja, koliko vidim.
 
Ryzen GPU Radeon RX Vega 11 je u ravni sa GeForce GT 1030

Ja sam dao samo okvirni predlog i rekao da pogledas cene na vise mesta ( nije e.... uvek najjeftiniji )

npr. u Mon.. je
Ryzen 5 2400G -14.170
LC Power LC600H-12 - 3.985
i memoriju mozes da uzmes
Kingston HyperX Fury Black 8GB 3200MHz HX432C18FB2/8 - 2kom x 5.380
1 TB Toshiba HDWD110UZSVA - 4.380

najobicniju "kantu" sa 2 dodatna ventilatora mozes da kupis za oko 2.000
 
Takođe, bez SSD-a ni ne planiraj kupovinu.

Muslim da ti prioritet za dete od 9 godine ne treba da bude konfiguracija za iganje. To košta, a za njegove kasnije potrebe u školi, 5. i 6. razred (Scratch i Python) je dovoljna konfiguracija iz prvog predloga.
 
Cisto onako radi informacije: za decu (kao i odrasle) nije toliko stetan monitor, vec osvteljenje (preslabo ili prejako), to treba samo normalno podesiti. A i ne utice na vid, vec na umor ociju i glavobolje. Na vid kod dece dokazano najvise utice ogranicenje sunceve svetlosti. T.j. dete mora da bude napolju minimum par sati svaki dan i da ima kontakt ocima sa suncevom svetloscu (ne mora direkt izlaganje suncu, vec samo da je napolju, a ne u prostoriji iza stakla, jer staklo ne propusta uv zrake, a upravo oni su najverovatnije bitni za pravilan razvoj oka kod dece). Iznesite mu racunar\laptop\mobilni\knjige napolje i naocara nece biti koliko god dugo sedeo za istim (sedenje/lezanje/mobilni su stetni za druge stavari naravno). To je mnogo bitno ako ne daj Boze zbog neke povrede ili bilo cega drugog (strogih roditelja koji teraju da samo uci kuci i ne pustaju napolje) dete mora da ostane u prostoriji i ima malo kontatka sa suncevom svetloscu neko duze vreme (nedelje, meseci) - ode vid 100%.
 
Poslednja izmena:
@sasa022
Mon... nema na eponuda, pa nisam video.

@old_bookmaker @DusanMilosevic

Laptop sam nekako izbacio iz izbora, iz razloga, jer za istu sumu novaca mogu kupiti bolju desktop konfiguraciju(bar mislim da je tako...:trust:), a i lakse je zbog nadogradnje kasnije...

Napisao sam vec da imam taj stari monitor, ali kupicemo nov, pogledacu te Benq. Mada nije tema za to, moze i preporuka za neki konkretan model...

Svakako, nisam ni planirao da sklapamo konfiguraciju za igranje, niti ih igra(nema na cemu:D), niti od obaveza ima vremena za to. On je to video i cuo kod/od drugara, pa sam ja iz price sa njim izvukao sta njih interesuje, a nekad kada imamo vremena, vikendom, moze i neka igrica da se odigra...:)

SSD obavezno, bar za sistem i programe.
Vidim da ovaj preporuceni Kingston A400 i ne hvale bas, ali ono jeftin je, pa ispada mozda kao bestbuy...
 
@Milan1, ako treba kvalitetniji ssd: kingston uv500, kingston a2000.
Ima solidnih laptopova za tih 50k din, ali ipak bolje dekstop na duze staze (a i manje su sanse da ce da ga razbije slucajno...)
 
Milane, neće da mu fali ništa ni da radi, igra se i uči na tom monitoru.

Generalno , bilo bi dobro ako možeš sad ili kasnije da kupiš neki monitor koji je flicker free.

Što se tiče planirane nadogradnje desktop je tu onda prvi izbor. Laptop sam spomenuo jer za 50-55k možeš solidnu mašinu da kupiš koja će da mu služi godinama ali bez preteranog "prženja" igrica. :)

Desktop je u tom smislu najbolji izbor. Imaš teme u podforumima "šta da kupim...", pa pogledaj i za SSD i kasnije za neki monitor.

Možeš da uštediš na memoriji i da kreneš sa konfiguracijom od 8 GB rama (jedan štap) pa kasnije ako ti zatreba dodaj još.
 
U sustini izbor se sveo na ovo, kao sto je i sasa022 predlozio, sa malim izmenama:

AMD Ryzen 5 2400G
Biostar AM4 B450GT3
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz CL16
120 GB Kingston SUV500/120G
1TB Western Digital WD10EZEX 3.5"
LC Power LC600H-12
MS Cyclops V

Ono sto me jos zanima je, da li mozda uzeti neku drugu maticnu, Msi, Gygabyte. Ova Biostar se cini kao odlicna kupovina za 8000, obzirom da je na KP 100e, a na Ipon 98e. Ali, vidim da svi preporucuju ove druge proizvodjace...

I jos nesto me zanima...
Verovatno cu kupiti sve u domacim radnjama(em.., mon..) jer razlika na KP nije velika, interesuje me za komponente koje imaju garanciju vecu od 2god, da li su u obavezi da ispisu garantni list?
Ne znam da li neko pise garantni list za ram, ssd, kako se ostvaruje garancija za te komponente, nakon 2godine?
 
Nazad
Vrh Dno