Šta je novo?

Podmlađeni (takoreći nov) kompjuter se povremeno zamrzne

star-duster

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2008
Poruke
791
Poena
345
Stara konfiguracija je izdržala desetak godina korišćenja, uz povremene manje nadogradnje (na kraju bio Xeon E5440 kloknut na 3,40 GHz, 4GB DDR2, ploča ista otpočetka MSI P43 Neo-F). Mašina je postala i slaba i nestabilna, dešavala su se česta zamrzavanja celog sistema, bilo je itekako vreme za nadogradnju (čak odavno prošlo).

Pre desetak dana kupljeno je novo sledeće:
Gigabyte B450M S2H
Ryzen 5 2600
16GB (2x8) DDR4 Corsair Vengeance LPX 3000MHz


Ostalo je od stare konfiguracije:
Mushkin Chronos SSD 90GB (sistemski, od pre 7 god, ukupno 7 TB upisa) + WD Blue 640GB (od početka, tj. 10-ak godina) + WD Green 2TB (od pre 5 godina)
napajanje Cooler Master B Series RS-500-ACAB-M3 500W (od pre 5 godina)
Sapphire 7850 OC 1GB DDR5 (predviđena da bude prva sledeća stavka za zamenu)


Montiranje i instalacija prošli bez problema. Instaliran Windows 10 Prof 64-bitni, čist sa Microsoft sajta, zasad neregistrovan.
Skok u performansama naravno ogroman. Sve ide glatko i brzo, zauzeće procesora minimalno pri bilo kom zadatku (neki heavy-gaming nisam isprobavao jer je grafička stara, probao demo za Forzu Horizon 3, slab FPS ali ide; dok npr. Dirt 3 cepa bez problema).

Ali desilo mi se 4-5 puta da se komp sasvim ukoči, što nisam očekivao sa novom mašinom, tj. računao sam da su ključne komponente nove.
- Jednom je bilo neposredno po podizanju sistema kad sam kliknuo na Firefox i sve se ukočilo. Morao hard reset, ali i onda je stao i na početnom crnom ekranu, pre butovanja. Tek još jedan reset je uključio sistem.
- Drugi put se desilo kod moje žene, dok je koristila Chrome, ne znam tačno šta je sve bilo otvoreno.
- Detalje za treći put se ne sećam.
- Sinoć se desilo dok sam prebacivao veću količinu slika kablom sa telefona. Prebacivano je na WD Green, a kad sam u toku prebacivanja kliknuo da startujem Firefox (opet on) koji se nalazi na sistemskom SSD, onda se ukočilo sve na nekoliko sekundi i izgubila se slika, monitor crn. Ventilatori su nastavili da se vrte i da svetle lampice na kućištu (uključujući i onu za aktivnost diskova, ako se ne varam). Ali je komp bio sasvim blokiran. Naravno, reset na dugme kućišta i proradio je. Nakon toga je ponovljen transfer slika (oko 1000 slika) i sve je prošlo bez problema.

Gde prvo da tražim krivca?
- SSD? Jeste mator, ali ga HD sentinel i još neki programčić za SSD vide kao 100% ispravan i daju mu još desetak godina rada.
- Hardovi? I oni su na 97-100%
- Napajanje? Da li bi bilo moguće da ono zeza? Ali prilikom gejminga nije bilo problema, kad povuče više struje.
- Grafička? I ona radi dobro čak i kad se oznoji, ne verujem da je do nje.
- Kablovi? Prilikom montiranja ubacio sam i nove SATA kabliće, samo je jedan stari hard ostao sa starim kablom.
- Softver? Ali koji, jedva da imam ponešto na sistemu.

Ništa nije klokovano, niti čeprkano po BIOS-u, sve je na fabričkim vrednostima. Samo je za RAM uključen XMP i odmah je poterao na 3000.
Nisam mnogo merio, ali rekao bih da su temperature sasvim dobre. Uostalom, jedno zamrzavanje se desilo neposredno po podizanju sistema, nije tad bilo vremena da se išta pregreje.

Hvala svima koji odvoje vremena da sve ovo pročitaju i da daju neki predlog.
 
Poslednja izmena:
Sad ću da proverim.

A evo pre par minuta žena uključila komp i odmah Chrome pa na neki sajt, otvorila se strana, ali se ukočio kursor i posle nekoliko sekundi pojavio se plav ekran sa porukom "Your PC ran into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and then we'll restart for you" i dugo je stajao na 0% complete, pa sam ga restartovao na dugme.
Onda je pre butovanja radio neki check diska C, ali posle toga nije javio problem i evo startovao komp normalno. Upravo na njemu pišem.


EDIT: evo ga Event Viewer

eventviewer1.jpg

Na šta da obratim pažnju? Šta da otvorim dalje?
 
Poslednja izmena:
Probaj drugo napajanje ako mozes posto ima godine. Test RAM memorije. Pa javi.
Da dodam da sam i ja imao problema sa masinom iz potpisa, graficki drajver to jest AMD softver je zezao i imao sam i jedan plavi ekran zbog kog sam sumnjao na podesavanja A-XMP profila na 3000Mhz da nesto nije ok. Odradio update BIOS-a i ostavio samo zadnji stable graficki drajver bez softvera a stavio MSI Afterburner da radi kontrolu ventilatora. Onaj Wattman je tesko djubre.
 
Poslednja izmena:
Evo, testirao sam RAM, Windows Memory Diagnostic odradio test za nekoliko minuta i nema grešaka.
 
Imaš u tom Event Viewer-u upozorenje za disk, pre Kernel Power upozorenja, tako moguće da sa diskovima nešto ne štima.

Šta stoji u S.M.A.R.T.-u (HDSentinel, HDtune - kartica Health...)?

Probaj drugi sata kabel. Uradi ažuriranje drajvera i Windowsa.
 
Poslednja izmena:
Ovako, MemTest86 sam pustio da uradi tri prelaza, trajalo je ukupno oko 2 sata i 50 minuta. Nema nikakvih grešaka.

Što se tiče Health kartice u HDtune, evo slika:
HDtune MKN.jpg
HDtune WD 640BG.jpg
HDtune WD 2TB.jpg
 
Gledao sam logove u Event Vieweru, svaka greška koja se odnosila na disk bila je u vezi sa diskom 0, a na toj poziciji mi je WD Green 2TB (inače najmanje star drajv u kućištu). HDsentinel za njega vidi health na 100, a performanse na 96 zbog grešaka u komunikaciji sa njim. Sutra ga probam sa drugim kablićem.
 
sve ovako kumulativno meni liči da je napajanje oslabilo od rada i landara sa naponima na +5v grani bar,možeš to lako da isčekiraš sa hwinfo programom,obrati pažnju i na +12v naročito u idle-u i lakom load-u (malo jači yt video npr).

idealno je unimer ali ovako na brzinu sasvim okej metod.takođe možeš da probaš sa pouzdano ispravnim napajanjem,ili da izmenjaš sata grane ili konektore i gađaš dobre ili bar bolje na diskove koji su problematični...
 
Hvala svima na savetima.

HWinfo očitava normalne napone, tj. ako znam gde da gledam. Ne variraju mnogo u idle i pod opterećenjem.

HWinfo.jpg

Danas sam imao dva kočenja ranije, jednom po pokretanju brauzera, a jednom dok je išao neki FHD klip sa YT preko celog ekrana.

Nakon toga sam se bavio zamenom SATA kabla, ubadanjem u druge SATA konektore, kao i menjanjem konektora za napajanje na HDD i SSD.
Win 10 je apdejtovan (već bio, prijavljuje da nema novih nadogradnji), a nadogradio sam i Radeon paket, tj. drajver itd.

Posle toga nije bilo kočenja, ostavio sam sistem da radi par sati, kopirao veću količinu fajlova sa jednog HDD-a na drugi, a otvarao istovremeno tri brauzera sa većim brojem tabova u svakom. Poslednjih sat i po je išao full screen nekog klipa sa YT, u 4K rezoluciji.

Ne verujem da je problem sasvim rešen, ali trenutno radi stabilno kako treba. Javljam kasnije kako se ponaša.
 
Sad ću da proverim.

A evo pre par minuta žena uključila komp i odmah Chrome pa na neki sajt, otvorila se strana, ali se ukočio kursor i posle nekoliko sekundi pojavio se plav ekran sa porukom "Your PC ran into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and then we'll restart for you" i dugo je stajao na 0% complete, pa sam ga restartovao na dugme.
Onda je pre butovanja radio neki check diska C, ali posle toga nije javio problem i evo startovao komp normalno. Upravo na njemu pišem.


EDIT: evo ga Event Viewer

Pogledajte prilog 274881

Na šta da obratim pažnju? Šta da otvorim dalje?
Ima prekid od 5 minuta od 16:11 do 16:16. Tad je pao jedan smrz. Kernel-power samo javlja da se dogodilo nepravilno gašenje. S obzirom da ima tri reda u 16:11 i dva se odnose na registraciju vindousa, tu nema ništa pametno.

Pogledaj "EventLog" i "disk" erore u 16:16, jedino što privlači pažnju, ali sumnjam da ima išta pametno da piše.

Diskovi/kablovi/portovi na ploči mogu da zezaju, a dobar test je normalan rad samo sa sistemskim diskom neko vreme.

To napajanje nije sjajno, ali valjda ne pravi problem. Za PSUje možda i najteže reći da li pravi problem bez unimera itd.

Ja bih se fokusirao na softver: utegao vindous, stavio proverene drajvere (može i malo starije za GPU), checkdisk, sfc /scannow, proverio setovanja BIOS/UEFI i apdejtovao ga ako ima noviji. Indikativno je da je nešto tu, jer vindous pokrene njegov "BSOD" koji ti prekineš nasilnim restartom.
 
Poslednja izmena:
sfc bez dism-a nema puno poente,samo dism sa restorehealth skida nepipnute sistemske fajlove.dakle full dism pa sfc i garantovano bar u tom trenutku sistem je u perfektnom stanju.
 
Evo ga, desilo se ponovo. Računar je radio možda samo oko pola sata, a na njemu nisam radio ništa zahtevno - otvoren samo Brave browser, svirao je Deezer u pozadini, možda još jedan-dva taba bila otvorena. Gledao sam neke oglase na kupujemprodajem i skrolovao po njima.
Odjednom je zvuk ušao u loop, tj. ponavljanje dela sekunde pesme, istovremeno se i kursor ukočio i nakon nekoliko sekundi ekran je postao crn, zvuk je nestao i kompjuter je bio ukočen. Nije se resetovao, niti sasvim ugasio, nastavili su da rade ventovi. Kao što se i ranije dešavalo.

Stvarno mi nije jasno šta se dešava. Sinoć sam ga mučio kopiranjem veće količine fajlova, i velikih i malih, ostavljanjem da radi 4K snimak, ma sve je išlo bez problema. A danas pukne dok samo surfujem netom.

U Event Vieweru se vide neke greške koje su se desile nekoliko minuta pre krašovanja, a vidi se i posle reboota da prijavljuje da PC nije bio pravilno isključen. Ali baš u trenutku kočenja (što je bilo u 16:13, eventualno 16:14 - pogledao sam), u tom periodu od 2-3 minuta gore-dole nema nikakvih zabeleženih grešaka.

Probaću ono popravljanje Windowsa što preporučuju RazbojNick i Orchard. Takođe, probaću i da radim samo sa sitemskim drajvom a da hardovi budu otkačeni.

EDIT: Odradih DISM pa SFC. Prijavio je da je bilo grešaka i da su popravljene.

EDIT2: Nije pomoglo, evo opet se ukočio tokom običnog surfovanja.
 
Poslednja izmena:
isprobaj da na ssd-u izmenjaš sata granu,ako imaš više od jedne...ako pomogne,logično do napajanja je.
 
Identican problem mi se javljao sa Gigabyte HD 7770, s tim sto se meni desavalo dosta redje, tipa jednom u 5 dana.
 
Sad primećujem da je SATA konektor na SSD pomalo raskliman. Koji god kablić da ubacim, on je labavo povezan, vadi se lako bez da se klikne onaj metalni deo. Isti kablovi na hardovima stoje dobro povezani.
 
Iste sam simptome kao i ti imao. Kod mene je problem pravio drajver graficke karte, malo sam se pomucio ali sam uspeo da ga nadjem u Event Viewer-u.
 
OK, eto vas već dvojica kod kojh su grafičke pravile takav problem. Kako ste rešili? Instaliranjem starijih drajvera? Zamena grafičke?

Nisam napomenuo da su ova kočenja gotovo identična kao što su se dešavala pre nadogradnje (into još češće tada). Dakle, nešto od mog starog hardvera pravi problem. Da li je napajanje, grafička, diskovi - videćemo.
Za vikend ću testirati razne varijante, npr. otkačeni HDD-ovi itd.
Mada mi trenutno labavi konektor na SSD baš izgleda sumnjivo. Mnogo lako se izvuče SATA kablić iz njega, vrlo laganim povlačenjem.
 
Samo sam pocistio drajvere i instalirao najnovije. Od tada je sve radilo kako treba.
 
Problem je resen zamenom graficke. Kakvi crni drajveri, ni flash najnovijeg biosa nijr pomogao.

Ako imas neku drugu pci-e, bilo koju, probaj je na par dana.
 
Imao sam isti problem sa grafickom 5770 pre nekih godinu dana.. u igrama je radila super, bez smrzavanja, ali je prilikom surfovanja ili gledanja filmova blokirala komp.. kako kada, nekada nakon par sati, nekada nakon 2, 3 dana. Da je graficka problem utvrdio sam tako sto sam je uvalio ortaku da je koristi par dana.. kukao je vec isti dan, ali je nastavio da je koristi jos par dana, ono, radi reda. Izgubio sam vreme na menjanje biosa i raznoraznih drajvera bezveze, i na kraju sam kupio drugu.
 
takav problem se rešava editovanjem biosa i dizanjem voltaže u 2d modu...
 
Iskreno, nije mi palo na pamet da editujem bios sa vecom voltazom za 2D i uflesujem, moguće da je to resenje.
 
takav problem se rešava editovanjem biosa i dizanjem voltaže u 2d modu...

kako kada; u mom slucaju konkretno ne.. i meni je to tada bilo palo na pamet s obzirom da su igre radile bez problema, onda sam i povecavao voltazu i brzine za sporije profile preko RBE... ali na kraju kao sto rekoh izgubio vreme bezveze..
 
Da se ne radujem prerano, ali deluje da sam našao krivca.
Reklo bi se da jeste problem sa labavim konektorom na SSD. Verovatno od vibracija kućišta kablić počne da ispada iz konektora i sledi smrz. Izvlačio se takoreći bez da se povuče, samo dodirneš i on krene.

Zato sam preksinoć fiksirao (koliko god mogu) kabal tako što sam ubacio iznad i ispod konektora po parče isečeno od neke stare platne kartice. Bar privremeno, za svrhu testiranja, kabal je pričvršćen i ne stoji labavo kao ranije.
Epilog je da juče nije bilo nijednog smrzavanja, tokom raznolikog korišćenja, tokom celog popodneva i večeri. Od jutros takođe sve radi bez greške. Evo prebacujem nekih 20-ak GB slika sa harda na spoljni HDD. Istovremeno ovo kucam i nema problema. Ranije su takve situacije dovodile do zamrzavanja sistema.

Videćemo, deluje da je problem pronađen. Ako jeste to u pitanju, to je i najbezbolnije rešenje. SSD-ovi su baš pojefitnili, taman ću da se opružim za neki većeg kapaciteta (ovaj trenutni je od svega 90 GB).
 
Ono metalno na kabliću? Imam i takve. Probao sam i sa štipaljkom i bez nje, ali nijedan ne hvata dovoljno stabilno.

Imao sam malopre jedno zamrzavanje. I pored uglavljene plastike, opet je konektor malo ispao. Promenio sam kabal, isprobao ih nekoliko i našao neki stari (bez štipaljke) koji se najčvršće hvata. Jedino kod njega se osteti blagi klik. Ostali samo kliznu.

Otkačio sam SSD od onog mounting bracketa (za 2.5" diskove da se stave u 3.5" slotove) i povezao taj stari kablić. Trenutno je SSD nezašrafljen i samo spušten na dno otvorenog kućišta.
 
Nazad
Vrh Dno