Šta je novo?

Podmlađeni (takoreći nov) kompjuter se povremeno zamrzne

Ti sa štipaljkom labavo drže na tim matorim SSDovima i još štipaljka nema gde da se zakači. Isto je na mom HyperX 3k, dok kabl koji je došao uz njega bez štipaljke se jedva navlači i skida sa konektora koliko jako hvata.
 
s' obzirom da i nema neku cenu ako ga ne bi ubacao u neki laptop (gde bi možda i najbolje bilo zbog tog porta) ja bi fiksirao najduži sata kabal koji imam lepkom.
 
Matori Mushkin me je lepo upozoravao krahiranjem da mu se bliži kraj. Juče zakovao "bootmgr missing" na startu i to je bilo to. Nije mu više bilo pomoći.

Na sreću, još par dana ranije kupljen je Kingston A2000 250GB (za oko 5.300 dinara). Sve nešto nisam imao vremena da ga ubacim ovih dana, ali juče sam (jelte) morao.
Radi odlično, primećuje se prilična razlika u brzini podizanja sistema (iako sam već imao ssd), ima 5 godina garancije, valjda je dobra kupovina.
 
U međuvremenu (nakon kupovine Kingstona A2000) promenio sam još i grafičku i napajanje.
Napajanje je sasvim novo, FSP Hyper S 700W. Grafička je polovna, Sapphire Nitro RX 580 8GB.
I još uvek imam probleme. Poludeću.

Drajveri su najnoviji za sve, najnovije verzije programa, sistem nedavno podignut, Windows nadograđen.
I opet se povremeno desi neko smrzavanje. Znatno ređe nego sa starim SSD--om, tu nema dileme. Stari Mushkin jeste bio jedan od uzročnika. Ali očigledno nije jedini.

Od te stare konfiguracije ostala su samo dva hard diska (i kućište). Sve drugo sam promenio, čak i naponski kabal. Ne znam šta bi sve još moglo da bude problem.
Sve programe instaliram na novi SSD, samo podatke, multimediju i igre imam na hardovima. Kad kopiram nešto sa njih ili na njih, sve radi odlično, prebacivao sam i po više desetina GB odjednom.

Smrzavanja se dešavaju u čudnim trenucima. Nekako najčešće dok koristim browsere (ali sa različitim, i sa Firefoxom i sa Chrome, Brave). Ali možda je zato što upravo najviše vremena provodim u surfovanju.
Za gejming nikako ne nalazim vremena, ali nisam imao smrzavanja tokom igara niti tokom testova. Radio sam razne stress testove, uglavnom išlo sve OK. Osim jedne situacije kad je AIDA64 stress test sa uključenim CPU, GPU i ostalim opcijama pukao nakon nekih 45 minuta testa.

Kažem, najčešće se smrzavanja dešavaju tokom light upotrebe računara, što mi je i najčudnije. Ma, dovodi me do ludila nepredvidljivost toga kada se dešavaju smrzavanja.
Evo danas - par sati sam igrao Forza Horizon 4 demo, podešen na ultra, i sve je išlo fino, ni problemčića.
A onda malopre komp zakove dok u Steam klijentu podešavam koja igra ide u koju kolekciju.
Dakle, dok je bilo visoko zauzeće RAMa, GPUa, CPUa - sve je išlo odlično! A zakovalo dok je komp bio takoreći u idle (nijedan jači proces nije išao u pozadini, bukvalno bili otvoreni samo Steam i Firefox).
Ista priča - zaledi se miš, tj. cela slika (zvuk nije išao pa ne znam) i nakon nekoliko sekundi se gubi slika na monitoru, kao da je PC ugašen, ali komp nastavlja da vrti ventilatore. Ne restartuje se sam od sebe, moram hard reset.


WD Green 2TB je bio otkačen nekoliko dana, da vidim kako će raditi sistem sa SSD + WD Blue 640GB. Izgleda da nije do njega.
Možda sad da probam sa otkačenim WD Blue, ali evo na njemu su instalirane igre koje igram, ne primećujem nikakv problem. ne verujem da će biti rešenje ako ga skinem.

BIOS za ploču mi je od sredine godine, vidim na sajtu da su izašla dva nakon njega, ali da su prevashodno za podršku Ryzen 3xxx procesorima.
Jedino to još nisam apdejtovao.
 
Moguće je da BIOS obara napon procesora previše pod malim opterrećenjem. Probaj da namestiš 100/100% u Power planu.
 
Hvala na predlogu. Nisam postavio celih 100/100 u power planu, za sada sam podigao minimalnu vrednost sa 5% (što je bio default) na 10%, pa da vidimo kako ide. Uradio sam to pre par dana, nakon što sam pročitao tvoj predlog. Nije bilo zamrzavanja kompjutera od tada, ali je veoma malo korišćen.
 
Evo šta se dešavalo prethodnih dana. Nije bilo smrzavanja do danas (ali je i veoma malo korišćen PC). Danas sam par sati igrao Forza Horizon 3 (instaliran na novom sistemskom SSD, nije ni na jednom od starih hardova) i sve je radilo bez problema. Isto je bilo i sa Forza Horizon 4 demo (on jeste instaliran na najstarijem hardu, WD blue). Sve vreme imam dobre temperature, išlo bez greške i bez da štucne komp, FPS ne pada ispod 60. Bilo je jedno izletanje na desktop iz FH3 (ali čitam da se to dešava sa ovom igrom, plus što nije bilo smrzavanja celog sistema).

A onda malopre opet stara priča - lagana upotreba kompa i eto ga problem. Slušao sam radio iz jednog browsera (Firefox) i istovremeno otvaram drugi browser (Brave) u kom otvaram nekoliko linkova u nekoliko tabova. Baš u trenutku dok sam otvarao tab, primećujem da muzika iz Firefoxa ulazi u mali loop (ponavlja se kratka zvučna sekvenca) i to je trajalo sekundu-dve. Mislio sam da će uslediti smrzavanje, ali nije. Muzika se nastavila. Posle nekoliko minuta desilo se ponovo, sve isto, tačno u trenutku dok prebacujem na drugi tab. E kad se desilo i treći put, onda je potrajao duže taj zvučni loop pa je zvuk nestao i ukočio se miš, pa je usledio i crni ekran. Još jedno klasično smrzavanje koje se dešava ovih dana.

Nakon toga sam promenio hardove. Trenutno (od pre nekoliko minuta) je otkačen stari HDD (WD blue, ima preko 10 godina). Vratio sam noviji HDD posle nekoliko dana (WD green od pre 5-6 god), nije on bio uzročnik problema jer su se smrzavanja dešavala i bez njega. Sad ćemo videti da li matori WD blue nekako utiče na stabilnost.
Takođe sam i u Power Planu još podigao minimalnu vrednost za CPU na 20%.

Sad opet skoro sat vremena slušam istu radio stanicu u FF a u Brave čitam/pišem ovo sad. I nema problema za sada. Otvaram linkove, prebacujem tabove i browsere, nema da štucne muzika.
 
Poslednja izmena:
Igranje sa hard diskovima (unutra-van) nije pravilo neku razliku. Verovatno nije do njih.
Po svemu sudeći, problem nekako nastaje kad je kompjuter u idle (ili misli da jeste) pa se mnogo obore naponi.
Zato sam malo čeprkao po BIOS-u. Podigao sam dinamički napon za + 0,07 V (ne znam da li sam napomenuo da ovom BIOS-u nema opcije da stavim fiksni napon, ozbiljno - čitao sam i na stranim forumima, samo može neki offset da se daje/oduzima za dinamičke napone).

U Windowsu sam Power opcije prebacio na Performance, tako da procesor ne ide ispod 3 GHz (ranije u idle išao i na ispod 1 GHz, ako se ne varam).
Tim podešavanjima sam, valjda, naterao sistem da ne ide na preniske napone i brzine kad je u idle.

Delovalo mi je danima da kompjuter radi bolje. Sa igranjem nije bilo problema (kao ni ranije), niti tokom multimedije. Čak ni kočenja iz brauzera nije bilo.
Ali evo malopre se zaledio dok sam bio u LibreOffice. Jedan lagani word dokument bio otvoren. Ništa nije išlo u pozadini, čak ni muzika.


Mislim da probam da flešujem BIOS. Sada mi je BIOS F40 koji je došao sa pločom i na njemu AGESA 1.0.0.2.
Da li da instaliram neki kasniji BIOS sa AGESA 1.0.0.3 ili najnoviji F50 sa AGESA 1.0.0.4 B?
Ovaj najnoviji je izašao bukvalno pre nekoliko dana, pa sam malo oprezan, a čitam i da ljudi prijavljuju neke probleme po netu.

Evo svih verzija koje mogu da skinem:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-10/support#support-dl-bios
 
Poslednja izmena:
Procitao sam ceo thread i uglavnom sam mislio da je napajanje, ali kad si napisao da si kupio novo, zacudio sam se. Da nije do Deezera, jel koristis iz browsera ili aplikaciju? Aplikacija bar kod mene ume da restartuje komp, bagovita je. Jel imas integrisanu zvucnu ili eksternu?

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Deezer slušam iz brauzera, nemam posebnu aplikaciju. Ali juče je kompjuter blokirao dok je bio otvoren samo jedan word dokument, nije išla muzika u pozadini, niti je bio otvoren nijedan brauzer.
A onda nakon toga igrane su igre 2-3 sata i ništa nije bilo, kompjuter je radio odlično.

Već je jasan obrazac - sistem se zaledi prilikom laganog opterećenja, a dok je pod jačim opterećenjem radi dobro. Najverovatnije je nešto do napona koje dobijaju procesor ili RAM dok su idle. Probao sam razna podešavanja u BIOS-u. Trenutno je vraćeno sve na default, baš sve. Čak je i RAM bez XMP profila, tj. na 2133 umesto na 3000 MHz, radi testiranja.
A svakako mislim da flešujem BIOS, samo da još malo iščitam preporuke koja je najstabilnija verzija.
 
Poslednja izmena:
Moraš da ideš redom prvo novija verzija biosa pa nekoliko dana kako se ponaša pa sledeća verzija biosa i tako ako ne radi ni sa najnovojom verzijom biosa .......Tu stoji samo neka nekompatibilnost.Možeš recimo da odkačiš sve diskove i koristiš računar samo preko nekog live OS bilo preko diska ili usbea na primer Mint Linux i Strelec pošto ti pada na browseru i light korišćenju i to oboje. Nekoliko dana linux nekoliko dana Strelec.
 
Isti problem sa A320 M-K i Ryzen 3 1200. Mislo sam da je moje shitty napajanje (kupljeno pre nedelju dana) Raidmax RX-500XT ili polovna 1050ti, ali me sve nesto vuce na plocu ili RAM. Meni se komp samo restartuje inace, bez freeza
 
Moraš da ideš redom prvo novija verzija biosa pa nekoliko dana kako se ponaša pa sledeća verzija biosa i tako ako ne radi ni sa najnovojom verzijom biosa .......Tu stoji samo neka nekompatibilnost.Možeš recimo da odkačiš sve diskove i koristiš računar samo preko nekog live OS bilo preko diska ili usbea na primer Mint Linux i Strelec pošto ti pada na browseru i light korišćenju i to oboje. Nekoliko dana linux nekoliko dana Strelec.

Hvala na savetima. Već neki duži period baš nemam slobodno vreme. Evo i ove nove postove u temi nisam video nekoliko dana. Ne stižem da testiram detaljno. Valjda preko zime bude prilike da odvojim dan-dva pa da probam sve predložene varijante, pa i neki live Linux.

Ali u poslednjih 10-ak dana (otkako sam u BIOS-u sve stavio na default, pa i RAM bez XMP) nije bilo nijednog zamrzavanja kompjutera. Jeste relativno malo korišćen (uglavnom za neku igru, zajedno sa detetom) pa zato možda i nije merodavno. Možda bi se desilo neko smrzavanje da sam satima bio uz neki browser ili office. Ali ovako se nije desilo nijednom, a jesam otvarao i uređivao neke dokumente, surfovao, strimovao muziku itd.
 
Jel te i dalje zeza komp? Nabasah slucajno na opciju u biosu za tvoju plocu (imam i ja istu) pod sekcijom Power, opcija power loading. Kaze u manual-u da ako ti komp kresuje prilikom niskog opterecenja, postavi tu opciju na enabled.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Izvini, nije ista ploca, moja je gigabyte b450 aorus m. Ali potrazi, mozda ima slicna opcija.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Izvini što kasno odgovaram, ne otvaram ovu temu svakog dana.
Što se problema tiče, već skoro mesec dana je prošlo otkako sam BIOS vratio na podrazumevane vrednosti. Baš sve je bilo na default, čak i RAM bez XMP profila, pa je radio na 2133. Nije bilo nijednog zamrzavanja od tada.
Nisam apdejtovao BIOS, ostao je F40 sa kojim je ploča došla, samo sam sve vratio na početne vrednosti.

Da bih video kako će se nadalje ponašati, od pre 15-ak dana sam opet ubrzao RAM. Uključio sam XMP, ali nisam ostavio 3000 MHz nego sam spustio na 2933. Razlika u taktu je neznatna (a pogotovo neprimetna u realnom radu) ali sam čitao da može da utiče na stabilnost.
Elem, i sa tim taktom sve radi sasvim dobro kao i dok je bio na 2133. Nijedno zamrzavanje. Sistem deluje veoma brzo i stabilno.

Igraju se igre malo više ovih dana nego ranije (Control, Forza Horizon 3, sa detetom Lego Batman) i sve radi veoma stabilno. Ali znate da su se zamrzavanja ranije baš dešavala kad je kompjuter pod slabim opterećenjem, a ne kad se igraju igre. A ovih dana nisam mnogo koristio brauzere ili office. Ali jesam ih nešto koristio, takođe su koristili i žena i dete, i nije bilo nikakvih problema. Valjda tako bude i nadalje.

Iskreno, sada više ništa ne bih dirao s obzirom da radi baš kako treba. To što mi memorija ide na 2933 a ne na celih 3000, to mi ne pravi problem. To je razlika u taktu od otprilike 2%. Ne bih mogao da primetim razliku u performansama. Kompjuter radi izuzetno stabilno i deluje moćno (na njega sam prešao sa stare 775 platforme i DDR2, celu DDR3 generaciju sam preskočio, tako da mi je ovaj sad kao avion, a konačno i da radi stabilno).
 
Nazad
Vrh Dno