»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 49

Tema: Podmlađeni (takoreći nov) kompjuter se povremeno zamrzne

Member Avatar korisnika star-duster
        Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        666
      2. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 2600
        • MoBo: Gigabyte B450M S2H
        • RAM: 16GB (2x8) DDR4 Corsair Vengeance LPX 3000MHz
        • VGA: Sapphire Nitro RX 580 8GB
        • MON: ViewSonic VX2336S-LED IPS + LG 43UJ670V
        • HDD: Kingston A2000 250GB + WD Blue 640GB + WD Green 2TB
        • Case: Cooler Master Elite 332 + FSP Hyper S 700W
      3. Podmlađeni (takoreći nov) kompjuter se povremeno zamrzne

Stara konfiguracija je izdržala desetak godina korišćenja, uz povremene manje nadogradnje (na kraju bio Xeon E5440 kloknut na 3,40 GHz, 4GB DDR2, ploča ista otpočetka MSI P43 Neo-F). Mašina je postala i slaba i nestabilna, dešavala su se česta zamrzavanja celog sistema, bilo je itekako vreme za nadogradnju (čak odavno prošlo).

Pre desetak dana kupljeno je novo sledeće:
        Gigabyte B450M S2H
        Ryzen 5 2600
        16GB (2x8) DDR4 Corsair Vengeance LPX 3000MHz

Ostalo je od stare konfiguracije:
        Mushkin Chronos SSD 90GB (sistemski, od pre 7 god, ukupno 7 TB upisa) + WD Blue 640GB (od početka, tj. 10-ak godina) + WD Green 2TB (od pre 5 godina)
        napajanje Cooler Master B Series RS-500-ACAB-M3 500W (od pre 5 godina)
        Sapphire 7850 OC 1GB DDR5 (predviđena da bude prva sledeća stavka za zamenu)

Montiranje i instalacija prošli bez problema. Instaliran Windows 10 Prof 64-bitni, čist sa Microsoft sajta, zasad neregistrovan.
        Skok u performansama naravno ogroman. Sve ide glatko i brzo, zauzeće procesora minimalno pri bilo kom zadatku (neki heavy-gaming nisam isprobavao jer je grafička stara, probao demo za Forzu Horizon 3, slab FPS ali ide; dok npr. Dirt 3 cepa bez problema).

Ali desilo mi se 4-5 puta da se komp sasvim ukoči, što nisam očekivao sa novom mašinom, tj. računao sam da su ključne komponente nove.
        - Jednom je bilo neposredno po podizanju sistema kad sam kliknuo na Firefox i sve se ukočilo. Morao hard reset, ali i onda je stao i na početnom crnom ekranu, pre butovanja. Tek još jedan reset je uključio sistem.
        - Drugi put se desilo kod moje žene, dok je koristila Chrome, ne znam tačno šta je sve bilo otvoreno.
        - Detalje za treći put se ne sećam.
        - Sinoć se desilo dok sam prebacivao veću količinu slika kablom sa telefona. Prebacivano je na WD Green, a kad sam u toku prebacivanja kliknuo da startujem Firefox (opet on) koji se nalazi na sistemskom SSD, onda se ukočilo sve na nekoliko sekundi i izgubila se slika, monitor crn. Ventilatori su nastavili da se vrte i da svetle lampice na kućištu (uključujući i onu za aktivnost diskova, ako se ne varam). Ali je komp bio sasvim blokiran. Naravno, reset na dugme kućišta i proradio je. Nakon toga je ponovljen transfer slika (oko 1000 slika) i sve je prošlo bez problema.

Gde prvo da tražim krivca?
        - SSD? Jeste mator, ali ga HD sentinel i još neki programčić za SSD vide kao 100% ispravan i daju mu još desetak godina rada.
        - Hardovi? I oni su na 97-100%
        - Napajanje? Da li bi bilo moguće da ono zeza? Ali prilikom gejminga nije bilo problema, kad povuče više struje.
        - Grafička? I ona radi dobro čak i kad se oznoji, ne verujem da je do nje.
        - Kablovi? Prilikom montiranja ubacio sam i nove SATA kabliće, samo je jedan stari hard ostao sa starim kablom.
        - Softver? Ali koji, jedva da imam ponešto na sistemu.

Ništa nije klokovano, niti čeprkano po BIOS-u, sve je na fabričkim vrednostima. Samo je za RAM uključen XMP i odmah je poterao na 3000.
        Nisam mnogo merio, ali rekao bih da su temperature sasvim dobre. Uostalom, jedno zamrzavanje se desilo neposredno po podizanju sistema, nije tad bilo vremena da se išta pregreje.

Hvala svima koji odvoje vremena da sve ovo pročitaju i da daju neki predlog.
        Menjao star-duster : 17.09.2019. u 16:48

Member Avatar korisnika RazbojNick
        Na forumu od
        Feb 2004
        Poruka
        5.593
        Ima li šta u Event Viewer?
        uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...

Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        666
      6. Moja mašina
      7. Sad ću da proverim.

A evo pre par minuta žena uključila komp i odmah Chrome pa na neki sajt, otvorila se strana, ali se ukočio kursor i posle nekoliko sekundi pojavio se plav ekran sa porukom "Your PC ran into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and then we'll restart for you" i dugo je stajao na 0% complete, pa sam ga restartovao na dugme.
        Onda je pre butovanja radio neki check diska C, ali posle toga nije javio problem i evo startovao komp normalno. Upravo na njemu pišem.

EDIT: evo ga Event Viewer

Click image for larger version. 

Name:	eventviewer1.jpg 
Views:	137 
Size:	373,7 KB 
ID:	274881

Na šta da obratim pažnju? Šta da otvorim dalje?
        Menjao star-duster : 17.09.2019. u 17:28

Member Avatar korisnika djalf
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        6.334
        Probaj drugo napajanje ako mozes posto ima godine. Test RAM memorije. Pa javi.
        Da dodam da sam i ja imao problema sa masinom iz potpisa, graficki drajver to jest AMD softver je zezao i imao sam i jedan plavi ekran zbog kog sam sumnjao na podesavanja A-XMP profila na 3000Mhz da nesto nije ok. Odradio update BIOS-a i ostavio samo zadnji stable graficki drajver bez softvera a stavio MSI Afterburner da radi kontrolu ventilatora. Onaj Wattman je tesko djubre.
        Menjao djalf : 17.09.2019. u 17:35

Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        666
      10. Moja mašina
      11. Evo, testirao sam RAM, Windows Memory Diagnostic odradio test za nekoliko minuta i nema grešaka.

Member Avatar korisnika djalf
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        6.334
        Skini MemTest86, za 16GB test traje 45min.

Member
        Na forumu od
        Mar 2011
        Poruka
        1.028
        Imaš u tom Event Viewer-u upozorenje za disk, pre Kernel Power upozorenja, tako moguće da sa diskovima nešto ne štima.

Šta stoji u S.M.A.R.T.-u (HDSentinel, HDtune - kartica Health...)?

Probaj drugi sata kabel. Uradi ažuriranje drajvera i Windowsa.
        Menjao Rick : 17.09.2019. u 20:55

Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        666
      15. Moja mašina
      16. Pogledaću kasnije. Trebutno se vrti MemTest.

Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        666
      18. Moja mašina
      19. Ovako, MemTest86 sam pustio da uradi tri prelaza, trajalo je ukupno oko 2 sata i 50 minuta. Nema nikakvih grešaka.

Što se tiče Health kartice u HDtune, evo slika:

Name:	HDtune MKN.jpg 
Views:	104 
Size:	146,1 KB 
ID:	274891

Name:	HDtune WD 640BG.jpg 
Views:	118 
Size:	129,8 KB 
ID:	274892

Name:	HDtune WD 2TB.jpg 
Views:	100 
Size:	77,8 KB 
ID:	274893

Member
        Na forumu od
        Mar 2011
        Poruka
        1.028
        Ima sa tim hard diskovima problema, istestiraj sa Data Lifeguard Diagnostic for Windows, možeš sa HDtune, HDD scan, chkdsk i sl.

Probaj i druge sata kablove.

Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        666
      22. Moja mašina
      23. Gledao sam logove u Event Vieweru, svaka greška koja se odnosila na disk bila je u vezi sa diskom 0, a na toj poziciji mi je WD Green 2TB (inače najmanje star drajv u kućištu). HDsentinel za njega vidi health na 100, a performanse na 96 zbog grešaka u komunikaciji sa njim. Sutra ga probam sa drugim kablićem.

Member
        Na forumu od
        Feb 2018
        Poruka
        2.032
        sve ovako kumulativno meni liči da je napajanje oslabilo od rada i landara sa naponima na +5v grani bar,možeš to lako da isčekiraš sa hwinfo programom,obrati pažnju i na +12v naročito u idle-u i lakom load-u (malo jači yt video npr).

idealno je unimer ali ovako na brzinu sasvim okej metod.takođe možeš da probaš sa pouzdano ispravnim napajanjem,ili da izmenjaš sata grane ili konektore i gađaš dobre ili bar bolje na diskove koji su problematični...

Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        666
      26. Moja mašina
      27. Hvala svima na savetima.

HWinfo očitava normalne napone, tj. ako znam gde da gledam. Ne variraju mnogo u idle i pod opterećenjem.

Name:	HWinfo.jpg 
Views:	79 
Size:	145,1 KB 
ID:	274929

Danas sam imao dva kočenja ranije, jednom po pokretanju brauzera, a jednom dok je išao neki FHD klip sa YT preko celog ekrana.

Nakon toga sam se bavio zamenom SATA kabla, ubadanjem u druge SATA konektore, kao i menjanjem konektora za napajanje na HDD i SSD.
        Win 10 je apdejtovan (već bio, prijavljuje da nema novih nadogradnji), a nadogradio sam i Radeon paket, tj. drajver itd.

Posle toga nije bilo kočenja, ostavio sam sistem da radi par sati, kopirao veću količinu fajlova sa jednog HDD-a na drugi, a otvarao istovremeno tri brauzera sa većim brojem tabova u svakom. Poslednjih sat i po je išao full screen nekog klipa sa YT, u 4K rezoluciji.

Ne verujem da je problem sasvim rešen, ali trenutno radi stabilno kako treba. Javljam kasnije kako se ponaša.

Member Avatar korisnika RazbojNick
        Na forumu od
        Feb 2004
        Poruka
        5.593
        Citat Citiram korisnika: star-duster Pogledaj poruku
        Sad ću da proverim.

A evo pre par minuta žena uključila komp i odmah Chrome pa na neki sajt, otvorila se strana, ali se ukočio kursor i posle nekoliko sekundi pojavio se plav ekran sa porukom "Your PC ran into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and then we'll restart for you" i dugo je stajao na 0% complete, pa sam ga restartovao na dugme.
        Onda je pre butovanja radio neki check diska C, ali posle toga nije javio problem i evo startovao komp normalno. Upravo na njemu pišem.

EDIT: evo ga Event Viewer

Name:	eventviewer1.jpg 
Views:	137 
Size:	373,7 KB 
ID:	274881

Na šta da obratim pažnju? Šta da otvorim dalje?
        Ima prekid od 5 minuta od 16:11 do 16:16. Tad je pao jedan smrz. Kernel-power samo javlja da se dogodilo nepravilno gašenje. S obzirom da ima tri reda u 16:11 i dva se odnose na registraciju vindousa, tu nema ništa pametno.

Pogledaj "EventLog" i "disk" erore u 16:16, jedino što privlači pažnju, ali sumnjam da ima išta pametno da piše.

Diskovi/kablovi/portovi na ploči mogu da zezaju, a dobar test je normalan rad samo sa sistemskim diskom neko vreme.

To napajanje nije sjajno, ali valjda ne pravi problem. Za PSUje možda i najteže reći da li pravi problem bez unimera itd.

Ja bih se fokusirao na softver: utegao vindous, stavio proverene drajvere (može i malo starije za GPU), checkdisk, sfc /scannow, proverio setovanja BIOS/UEFI i apdejtovao ga ako ima noviji. Indikativno je da je nešto tu, jer vindous pokrene njegov "BSOD" koji ti prekineš nasilnim restartom.
        Menjao RazbojNick : 18.09.2019. u 16:24
        uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...

Member
        Na forumu od
        Feb 2018
        Poruka
        2.032
        sfc bez dism-a nema puno poente,samo dism sa restorehealth skida nepipnute sistemske fajlove.dakle full dism pa sfc i garantovano bar u tom trenutku sistem je u perfektnom stanju.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •