Šta je novo?

VoIP

Dominator08

Slavan
Učlanjen(a)
25.08.2007
Poruke
438
Poena
320
Pozdrav svima,
u firmi imamo Panasonic KX-TEM 824 centralu i hoćemo da pređemo na VoIP. Pošto nisam nikada ranije imao dodira sa VoIP sistemima, treba mi pomoć.
Mislio sam da postoje samo hardverske centrale, pa sam naleteo na ovu temu gde su članovi preporučivali Trixbox server. Trixbox više ne postoji, sada je alternativa 3CX. Kod 3CX mi se sviđa kontrolni panel koji pruža sveobuhvatni pregled i uvid kao i mogućnost detaljnih podešavanja.
Nisam siguran da li bi u našem slučaju trebalo da gledamo hardversku centralu nekog proizvođača ili da idemo na tu opciju kupovine servera + Trixbox.

Ono što su zahtevi u firmi je sledeće:
- imamo 4 telefonske linije
- 24 lokala (sa mogućnošću proširenja do recimo 40, ali to u dalekoj budućnosti),
- pozdravna poruka i usmeravanje do lokala (IVR)
- svi lokali su na jednoj fizičkoj lokaciji (nema drugih poslovnih jedinica) pa nema potrebe za određenom povezanošću sa drugim centralama
- GSM gateway
- u firmi imamo aparat za plaćanje karticama i FAX liniju, nažalost morali bismo to da zadržimo
- snimanje razgovora

Koliko sam video, 3CX i FreePBX jesu besplatni, ali samo u obogaljenoj verziji a za sve funkcionalnosti (gde bismo i mi koristili određene) plaća se dodatna licenca.

Da li na strani provajdera (Telekom) treba menjati nešto (npr. nove linije) zbog VoIP-a ili .. ?
Od telefonskih aparata da li bi preporuka bila za Yealink ili nekog drugog proizvođača? Korisnici imaju bukvalno samo najosnovnije potrebe - obični razgovori dve strane, tj. digni / spusti slušalicu.
 
Nisam stručnjak za VoIP, ali u preduzeću gde sam radio (pre par godina) probali smo i softversku varijantu u varijanti na namenskom računaru a i u virtualnoj mašini - nismo primetili razliku. Probali smo i VoIP centralu - najbolje ali i najmanje flexsibilno. Tada se cena centrale kretala oko 3k €, sad su džabaka. Na ulazu od MTS-a smo imali 6 voip linija i 2 obične analogne telefonske linije. Isto kao i Ti tu je bio stari analogni fax, 1 GSM gateway i 16 lokala. Pored toga još i link prema inostranstvu na njihovu VOIP centralu.
Uglavnom najveći problem su bile digitalne linije. Naš voljeni MTS je koristio neke čudne parametre. Tek kad je došao njihov majstor i promenio podešavanja na njihovoj strani onda je sve proradilo. Jedino što je počeo da gunđa kad je video link ka inostranstvu.
E sad mi smo koristili, u softverskoj varijanti, 8 kanalni Voice-over-IP gateway (i danas su skupi) za izlaz prema faxu i nekim lokalima (portir, radionica...) - predpostavljam da ako se odluliš za softversku varijantu možeš da ih koristiš na ulazu. Za fax smo žrtvovali 1 broj i prosledili ga na odgovarajući analogni port. Imali smo i fax u centrali koji je uglavnom služio za slanje. Nismo imali snimanje razgovora.
 
Kod nas je defacto recimo Freepbx ili Elastix(mada u manjoj meri sada). Podigni na VM i vidi otprilike.
 
Možda Issabel, kolega kaže da je prilično jednostavno za konfiguraciju.
 
Hvala vam na preporukama, definitivno ste mi pomogli, u smislu da zaboravim na hardversku centralu i da se odlučim za server.
Issabel mi deluje fino, i pre bih se odlučio za to rešenje nego za FreePBX. Međutim, pošto nisam vičan podešavanjima ni telefonskih centrala ni VoIP sistema, već vidim da će mi trebati pomoć uputstava, foruma i tutorijala sa YouTube-a. A FreePBX (i 3CX) je tu stvarno u prednosti pošto ima gomila toga da se nađe na netu. Možda bih se snašao sa instalacijom i osnovnom konfiguracijom oko Issabel ali bih verovatno zabo kod IVR podešavanja i snimanja razgovora..

Ali imam još jednu nedoumicu sa tehničke strane koju nikako da prokljuvim - kako da povežem svoje analogne telefonske linije sa serverom? Treba mi FXS VoIP gateway (kao što je npr. Yeastar TA)? Da li kod Telekoma treba nešto da menjam po pitanju telefonskih linija da bih u ovom slučaju mogao da koristim VoIP ili ostajemo na analognim?
 
Ako koristis analogne,treba ti kartica koja to konvertuje,ali nemam pojma koja trenutno.
 
Ali imam još jednu nedoumicu sa tehničke strane koju nikako da prokljuvim - kako da povežem svoje analogne telefonske linije sa serverom? Treba mi FXS VoIP gateway (kao što je npr. Yeastar TA)? Da li kod Telekoma treba nešto da menjam po pitanju telefonskih linija da bih u ovom slučaju mogao da koristim VoIP ili ostajemo na analognim?

Plašim se da ti ne dam pogrešan savet, ali mislim da bi mogao da staviš ovako neku FXS PCIe karticu. Onda bi te četiri linije mogao da staviš u pool za eksterne pozive, ili možda jednu da rezervišeš za fax. Ja jesam u VoiP-u, ali u skroz drugim vodama. Kada sam se nakada davno u labu bavio ovakvim stvarima, svaki put bih rodio mečku dok ne proradi. :S:
 
Malo mi je konfuzan prvi post, tako da ću ponoviti kako sam shvatio.

Trenutno stanje:
-ulaz je 4 analogne linije koje vode do Panasonic centrale preko koje su razvedeni svi lokali (analogno), POS terminal i fax

Željeno stanje:
-mogućnost snimanja poruka na centrali i IVR-om na dolaznim linijama
-zadržavanje POS terminala i faxa
-GSM gateway
-da/ne želite da menjate tehnologiju privoda kod Telekoma?
-analogni/IP lokali? (pretpostavljam da želite IP telefone umesto trenutno analognih pa nisam opisao varijantu sa analogijom)

Ovako na prvu loptu preporučio bih da idete na kompletno integrisano rešenje (ono što nazivaš "hardverska centrala"), zbog lakoće podešavanja i održavanja celog sistema. Yeastar ima liniju centrala (recimo S50) koje su modularne i u koje možeš ubaciti kartice i za prihvat analognih linija i za GSM, čime bi (nadam se da ne postoje limitacije) sveo ukupan broj hardverskih uređaja na 1. Ispod haube svi Yeastar gateway-i i PBX centrale furaju Asterisk softver (kao i FreePBX, 3CX i drugi), samo sa obogaljenom varijantom Linux operativnog sistema (Kinezi obično instaliraju BusyBox, zavisi od modela), i imaju intuitivan web interfejs za sva podešavanja. Ukoliko ti ovo zvuči kao realna varijanta mogu da te uputim na firmu koja prodaje takve uređaje i sa kojima možeš da popričaš o rešenju koje bi ti odgovaralo (ne radim za njih, ali sam sarađivao sa njima, i takođe ne koristim tu seriju Yeastar centrala u produkciji ali znam okvirne specifikacije).

Ono na šta bih skrenuo pažnju su POS terminal i fax - ukoliko je moguće njih ostavi na analognoj liniji i nevezane na IP centralu ni u kojoj varijanti. Nije napisano kako su trenutno povezani, pa ću pretpostaviti da su na Panasonicu i ne dele broj sa lokalima.

Ali imam još jednu nedoumicu sa tehničke strane koju nikako da prokljuvim - kako da povežem svoje analogne telefonske linije sa serverom? Treba mi FXS VoIP gateway (kao što je npr. Yeastar TA)? Da li kod Telekoma treba nešto da menjam po pitanju telefonskih linija da bih u ovom slučaju mogao da koristim VoIP ili ostajemo na analognim?

FXS portovi na analognim prenosnicima služe da predaju voltažu krajnjem uređaju (analognom telefonu, FAX uređaju i slično), a FXO prihvataju analognu liniju (koja dolazi od Telekoma recimo). Pošto pretpostavljam da govoriš o dolazne 4 linije od Telekoma, imaš varijantu da kupiš FXO karticu sa N ulaza i ubaciš u server, ili u varijanti Yeastara dokupiš takav modul za centralu i ne smaraš se sa podešavanjem Asterisk-a. Najbolje da kontaktiraš prodavce firme u kojoj bi kupovao bilo kakav hardver za analogiju, jer je lako zbuniti se.

Što se privoda tiče, možeš zatražiti SIP trunk od Telekoma. U tom slučaju oni bi morali da reše IP privod (ili puste voice preko postojećeg internet linka ukoliko firma ima njihov internet), i na tvojoj novoj centrali bi podesio IP parametre koje bi ti poslali. Sve ostalo je isto kao gore napisano, uz potencijalnu komplikaciju sa POS terminalom i fax-om.
 
Hvala svima na odgovorima i izdvojenom vremenu! Istraživao sam u međuvremenu i čitao po internetu, i video da postoje i Ethernet POS terminali, tako da bismo prešli na taj sistem a FAX bi povezali direktno na analognu liniju ili bismo ga možda i izbacili, gledao bih to da uradimo da olakšam sebi život :)


Malo mi je konfuzan prvi post, tako da ću ponoviti kako sam shvatio.
Trenutno stanje:
-ulaz je 4 analogne linije koje vode do Panasonic centrale preko koje su razvedeni svi lokali (analogno), POS terminal i fax

Željeno stanje:
-mogućnost snimanja poruka na centrali i IVR-om na dolaznim linijama
-zadržavanje POS terminala i faxa
-GSM gateway
-da/ne želite da menjate tehnologiju privoda kod Telekoma?
-analogni/IP lokali? (pretpostavljam da želite IP telefone umesto trenutno analognih pa nisam opisao varijantu sa analogijom)

FXS portovi na analognim prenosnicima služe da predaju voltažu krajnjem uređaju (analognom telefonu, FAX uređaju i slično), a FXO prihvataju analognu liniju (koja dolazi od Telekoma recimo). Pošto pretpostavljam da govoriš o dolazne 4 linije od Telekoma, imaš varijantu da kupiš FXO karticu sa N ulaza i ubaciš u server, ili u varijanti Yeastara dokupiš takav modul za centralu i ne smaraš se sa podešavanjem Asterisk-a. Najbolje da kontaktiraš prodavce firme u kojoj bi kupovao bilo kakav hardver za analogiju, jer je lako zbuniti se.

Što se privoda tiče, možeš zatražiti SIP trunk od Telekoma. U tom slučaju oni bi morali da reše IP privod (ili puste voice preko postojećeg internet linka ukoliko firma ima njihov internet), i na tvojoj novoj centrali bi podesio IP parametre koje bi ti poslali. Sve ostalo je isto kao gore napisano, uz potencijalnu komplikaciju sa POS terminalom i fax-om.

Tako je, to je pravo trenutno stanje. Hvala na razjašnjenju za FXS i FXO, sad je jasno.
Jedino što me i dalje buni, a u vezi je sa željenim stanjem:

-da/ne želite da menjate tehnologiju privoda kod Telekoma?

nisam siguran da znam odgovor na ovo pitanje, pošto ne znam u čemu bi bila razlika između analognog i IP privoda za korisnika kao što smo mi? Da li bismo imali bilo kakvu dobit menjanjem privoda? Da li bismo dobili bolji zvuk na slušalici ili nešto drugo? Smanjenje (ili možda povećanje) fiksnih troškova održavanja? Eto, samo bih još taj odgovor voleo da čujem ako je moguće i mislim da će mi se kockice posložiti.. imamo ADSL kod Telekoma pa bi verovatno to bilo rešenje s obzirom da si napisao:

U tom slučaju oni bi morali da reše IP privod (ili puste voice preko postojećeg internet linka ukoliko firma ima njihov internet)

Svakako sam rešio da pošaljem slična pitanja i Telekomu pa da vidim šta će i oni dati kao odgovor, ali bih voleo i da čujem od nekog neutralnog iz prve ruke, a ko ima iskustva i znanja u vezi toga, jer ne znam koliko će odgovor iz Telekoma biti objektivan i nepristrasan :)
 
Da, Telekom mislim da pušta SIP trunk i preko ADSL/VDSL konekcija. Sa jednom običnom analognom linijom dobijaš striktno jedan govorni kanal na jednom broju telefona, dok je SIP trunk mnogo fleksibilnija varijanta i tu možeš da biraš kombinacije (npr. 4 broja telefona i 2 kanala, 4 broja telefona i 10 kanala, 100 brojeva i 5 kanala) i time u dobro isplaniranom slučaju smanjiš troškove pretplate.

Audio kvalitet bi u idealnim uslovima trebalo biti nešto bolji preko SIP-a, ali zavisi od kodeka koji se koristi, kvaliteta internet konekcije preko koje ide voice i samih telefonskih aparata. U slučaju lošeg kvaliteta ili podešavanja internet konekcije zvuk može da bude krzav ili deformisan, a ukoliko se izgubi internet veza prekida ti se i mogućnost da praviš i primaš pozive van lokala. Ukoliko sada imate jasan zvuk u slušalici ne bi trebalo da ima neke bitne razlike prema spoljašnjim pozivima, dok sa modernim IP telefonima možeš dobiti značajno bolji kvalitet zvuka bar u lokalu (što verovatno nije posebno atraktivan razlog zbog koga bi uveo IP telefoniju).

Gledano iz ugla novog troška ukoliko uzimaš bilo koju centralu koju smo ti pomenuli ovde, sa SIP trunk-om pojednostavljuješ implementaciju time što ti neće biti potrebna kartica za prihvatanje analognih linija. Dalju isplativost izračunaš tako što sabereš koliko košta pretplata za 3 analogna broja (ili 4 ako ne bi ostavio jednu liniju za fax), i uporediš sa njihovom ponudom za 1 SIP trunk sa 3 broja telefona i 3 kanala (ili nekom drugom kombinacijom koja ti odgovara). Takođe možeš otvoreno da ih pitaš da li će biti nekih dodatnih stavki koje se naplaćuju.

Na malom broju kanala između SIP trunk-a i običnih analognih linija ne bi trebalo da bude velika razlika ni cenovno ni u pogledu fleksibilnosti, ali sam ti svakako otkucao neke glavne stvari čisto zbog konteksta.
 
Imam čest problem sa zvukom sagovornika na Yealink IP centrali koja je povezana preko SBB SIP-a. Pretpostavljam da je problem u podešavanju codec-a. Da li može neko da pomogne? Unapred zahvalan.
 
Imam čest problem sa zvukom sagovornika na Yealink IP centrali koja je povezana preko SBB SIP-a. Pretpostavljam da je problem u podešavanju codec-a. Da li može neko da pomogne? Unapred zahvalan.

Ovako napamet bi ti mogao pomoći samo neko ko je slučajno imao taj isti problem na istoj centrali sa istim provajderom. Za pravilnu analizu treba da se napravi network trace problematičnog poziva, pa da se pogleda SIP handshake i RTT stream i uporedi sa dobrim pozivom da se vidi gde je problem.
 
Pozdrav svima,

u fazi sam implementacije digitalne telefonske centrale ali pošto ovo radim prvi put ne uspevam da rešim registraciju SIP trunka ka Telekomu. Pa ako ima neko ovde ko bi mogao da mi pomogne ili makar usmeri bilo bi super.

Za sada sam pokušao sa nekoliko softwareskih rešenja i ono što mi najviše pravi problem jeste privatni link ka Telekomovom SIPu, odnosno 2 mrežna adaptera na digitalnoj centrali. Najviše uspeha do sada imam sa FusionPBX, tu sam uspeo da namestim statički routing i uspevam da pingujem Outbound proxy (10.0.0.2) koji sam dobio od Telekoma ali ne uspevam da se registrujem na SIP. Pokušao sam i sa FreePBX ali tu nešto ne uspevam da setujem statički routing.

Da li neko ovde ima savet kako najlakše da pogidnem digitalnu centralu? Koje softwaresko rešenje? Da li imate neke komande za konfiguraciju routinga? Kroz WebGUI nisam nigde video podešavanja za routing...

Deluje mi da ne bi trebalo da bude nešto izuzetno komplikovano ali ne uspevam da nađem nekih korisnih informacija na internetu u dual NIC variantama.

Hvala!
 
Ne mogu bog zna koliko da ti pomognem, ali prvi korak u čačkanju ti je uvek wireshark, uhvatiš saobraćaj na mrežnom adapteru kada pokušavaš da registruješ svoj SIP trunk. PBX bi po pravilu morao da odgovori kada dobije SIP Register zahtev, onda iz header-a tog paketa sa odgovorom vidiš šta mu se ne sviđa. Ako odgovora nema, onda se zahtev ili odgovor izgubio negde na mreži, nije bilo rute ili ga je pojeo firewall. Digitalna telefonija ti je muka živa, slavio sam kad sam pobegao iz tih voda.
 
Deluje mi da ne bi trebalo da bude nešto izuzetno komplikovano ali ne uspevam da nađem nekih korisnih informacija na internetu u dual NIC variantama.

Dual NIC ili ne, mislim da ti fale rute i DNS zapisi na PBX-u.

Obzirom da sam već prošao igrariju koju ti je @morbius pravilno predložio, izvlačim deo konfiguracije koju sam imao na jednom starom ruteru.

Rute koje bi trebalo da imaš:
Kod:
# SIP
10.0.0.2
10.10.8.4

# NTP
10.10.3.146

DNS zapisi koje bi trebalo da imaš:
Kod:
10.0.0.2 ims.telekomsrbija.com
10.10.8.4 sbc.ims.telekomsrbija.com

Šta je od ova dva servera proxy a šta auth server nisam u mogućnosti da testiram trenutno jer to nemam u bekapima, a nemam ni pristup uređaju koji je podešen na osnovu ovih informacija.
 
Nazad
Vrh Dno