Šta je novo?

Monitoru za programiranje u paru

zholinho

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2010
Poruke
2,083
Poena
275
Pozdrav, treba mi neka preporuka za monitore. Znaci bice po 2 monitora sluzice za programiranje.
Mislio sam da se ide na 4K, 27" IPS. Ali koliko sam video da ljudi pisu da 4K nema smisla na 27". Jos je pitanje i da li je potrebno 27" ako imas 2?

Ako moze neke preporuke bio bih zahvalan :)
 
Sve zavisi sa koje daljine gledaš, pa prema tome biraš rezoluciju i dijagonalu. Ne bih išao na 4k zbog traljavog windows rescale koji ćeš na toj dijagonali verovatno koristiti.
Bilo koji dell iz U ili P serije će ti raditi posao, pošto imaju kvalitetno postolje sa odličnim mogućnostima za prilagođavanje monitora. U serija jedino ako ti je baš bitno da su boje precizne. Ovako kad ih gledaš jedan pored drugog, nema neke razlike.
 
zavisno koliko ti treba površine za tekst.ne programiram,ali se bavim ogromnim količinama teksta i ja sam sa dva prešao na jedan ultravajd i ne mogu da budem srećniji zbog te odluke.od 34" pa na dalje gledaj,ako je tekst u pitanju rezolucija ti ne treba toliko tj više je stvar površine koja ti treba i onda ti igra ulogu.
 
Ja radim dosta sa tabelama, često imam po 5-6 tabela otvorenih, mnogo je zeznuto na jednom monitoru raditi tako nešto, programiranje je slično, imaš više otvorenih prozora sa različitim verzijama koda ...
Ultrawide je možda lep ali i prilično skupa opcija.
Ja sam razmišljao isto o 27" i na kraju zaključio da će to biti preveliko pa sam ipak izabrao 24". Zbog lošeg iskustva nekoliko prijatelja koji su uzeli Dell njega sam odma izbacio iz izbora i gledao Lenovo, HP i AOC.
IPS displej, što tanja ivica jer će stajati jedan do drugog i konekcija preko displej porta da ne bi vukao debele DVI ili VGA kablove.
Izbor je pao na AOC 2490VXQ.
 
sigurno nije skuplji od dva polupristojna monitora.već od 300e pa na dalje su 34ke,150e ips 24ka sa tankim ivicama i displej portom ne verujem da može...jedini scenarij gde je bolje ići na dva kad treba maksimalna površina za dat novac po cenu svega,tu onda kupiš dva prva najjeftinija 2k monitora nevezano za panel,dijagonalu...ili dva 43" 4k tv-a.

za dva prosta prozora ultravajd je sasvim dovoljan i idealan čak.
 
Mozda smesno zvuci, ali 2 27" meni je to preveliko. Znaci na jedan ekran bacim IDE, na drugi browser, znaci nije u opste bitno da se nadovezeuju ili tako nesto. Trenutno imam dell 24" FHD i kod je kao iskrzan, vidim pixele :) A na 4k laptopu je sve lepo. Pa sam mislio da cu postici slican efekat sa ovim modelom, 2 komada:
https://www.gigatron.rs/monitori/dell_ultrasharp_u2518d-113117
 
Jeftiniji ultrawide modeli imaju "lošu" rezoluciju, ja kad sam birao gledao sam da ultrawide monitor ima sličnu rezoluciju koju bi dobio sa dva 24" monitora (3840 x 1080) dok recimo LG 34UM69G-B koji košta oko 41K din ima rezoluciju od 2560 x 1080, znači dva monitora 1920x1080 za nekih 35K din vs 1 i 1/3 monitora za oko 41K din, po meni jedina prednost bi bila što nema prekid po sredini koji imaš sa dva monitora.
Ako bi gledao da dobijem istu rezoluciju sa ultrawide monitorom, tipa 3440 x 1440, ulazimo u kategoriju od 100K + din, a recimo Samsung LC49HG90DMUXEN koji je 3840 x 1080 (ovo sam uzeo čisto zbog rezolucije, kao dve 24-ke) je ~150K din, i to VA panel, nije čak ni IPS...

@zholinho
na tom Dellu text ne bi trebalo da bude iskrzan, ili je do podešavanja ili ti je text suviše sitan (nije dobro za oči).
Ne bi imao komentar za ovaj U2518D jedino da je možda overkil, dobar je za grafički dizajn, pripremu za štampu, video editing isl. ali za programiranje bi rekao da je overkil. Rezolucija je super, može puno texta da se strpa ali text ne bi trebao da bude premali jer to uništava oči jako brzo.
 
Poslednja izmena:
Meni ljudi dolaze sa pricom da je 27" 4k standard za programiranje[emoji5]
Mislis onda da bilo koja 24 fhd je ok?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Hm standard, ne bi znao, ja sam gledao šta bi meni bilo zgodnije, trenutno koristim jedan od 22" i jedan od 18", to je ono što sam imao pa sam ih upario, iskoristivo je, ne pomeraš puno glavu, ne zauzima puno mesta.
27" monitor je oko 61cm širine (ekran), nisam gledao podatke na netu nego merio metrom odokativno, nek bude 62cm po širini ako uzmemo i plastiku oko monitora puta dva to je 124 cm po širini , moj sto je ukupno 118cm, znači bilo bi knap do ivice i morao bi zvučnike negde da pomerim.
U mom slučaju većina programa koje koristim (osim excela često koristim fotošop, ilustrator, lajtrum, korel isl.) imaju alatke uz levu i uz desnu ivicu programa, slično je i kod programiranja verujem, barem kod RAD alata, uz jednu ivicu budu opcije koje možeš da koristiš, uz drugu budu karakteristike (propertis) izabrane alatke/opcije, dole obično budu stop watchevi ili brejkovi itd. poenta je da ćeš u večini slučajeva morati da pomeraš glavu od skroz leve vidljive pozicije do skroz desne vidljive pozicije tj. celom širinom oba monitora. Sa udaljenosti od odprilike 75 cm od monitora ja bi rekao, opet odokativno mereno, da je to rotacija od nekih 60-70-80 stepeni, nije baš zgodno.

24" monitor nije mnogo manji, on bi bio oko 53cm po širini zajedno sa plastikom, znači oko 106cm za dva što meni lično deluje kao malo bolja opcija, uže je i od mog stola pa ne izgleda kao da mi je sto manji od monitora, onda bi morao veći sto da uzmem koji bi bio veliki za sobu pa bi morao veću sobu :D itd...

Kad se provodi puno vremena buljeći u monitor (kao recimo kod programiranja) bitno je učiniti to što prijatnijim i što manje zamarajućim, ako te boli vrat teško je razmišljati gde je problem između stotine ili hiljade redova koda...
 
Poslednja izmena:
Sad sam pogledao ovaj Lenovo što je rev pomenuo, ovaj je još bolji od onog AOC-a što sam ja planirao a samo je oko 4K skuplji, IPS, displje port, 2560x1440 znači 5120 x 1440 px za oko 40K din (možda bi izašli u susret i dali neki popust kad se uzmu dva ili više monitora) 540mm širina... mislim da sam našao novog favorita.
Mislim da je ovo bolja opcija od HP VH240a!

Evo poređenja između AOC 12490VXQ i Lenovo P24q-10
 
Poslednja izmena:
Kod dell monitora mi se svidja jos sto ima podesavanje visine. Ali uzecu u obzir i ovo. Ali ono sto mene na kraju zanima, 2k na tih 25" je ok sto se tice ostrine teksta?
Sad mi drugar kaze da on voli 24" FHD 1920x1200m posto su 16:10 pa stane malo vise sadrzaja po vertikali.
 
Pa ono, tvoja lova, ako ti nije problem 100K za dva monitora a koliko sam shvatio uzimaćeš više od dva onda raspali, ako imaš viška uzmi i meni jedan a ja ću se skrpiti nekako za još jedan :D
A što se rezolucije tiče to mora da se proba i uporedi na licu mesta.
 
sa većom rezolucijom sitniji/finiji je tekst na manjoj dijagonali,ali ga više stane.

sa manjom rezolucijom na većoj dijagonali krupniji i grublji je tekst i stane ga manje.

na windows-u je ovo još izraženije jer scsling mu je još iz win7 dana (skoro).dobrs stvar je što užurbano rade na njemu prateći apple trend povećavanja gustine piksela.

niko ti ne može reći za sigurno,u idealnom svetu veća gustina piksela bi bila uvek bolja,ali ne bivstvujemo u takvom.sve zavisi od tvojih potreba i želja,ono što mogu za sigurno da ti kažem kao neko ko se svakodnevno aka sa ogromnom količinom teksta na monitoru da mi definitivno odgovara malo krupniji piksel za tekst iako imam još nenačet vid.veća gustina piksela mi odgovara za sliku,ali ovde na tome nije akcent.

po meni što je tebi najbitnije je da odrediš krajnji budžet i koliko zapravo tebi treba linija teksta istovremeno da bude prikazano.sad,dal će na 25" 2k da ti bude presitno ili ne to ne možemo da znamo.
 
@Sirius biram monitore u firmi, ne uzimam licno :) Pokusavamo da napravimo neki standardan setup monitora koji ce svi dobijati. Pa pokusavam da nadjem nesto da bude dobro, al opet ne bih ni da se izivljavamo samo zato sto firma uzima.
 
Ja radim na jednom P2414H i planiram da dodam još jednu P seriju, to je 24”, po meni ne treba više....mada sve je stvar ličnog ukusa


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
http://itsvet.com/monitor_lenovo_l24q_10_65cfgac3eu-pdaa1-31.i?id=6213

Video sam ovu kombinaciju u 2x i odlična je. Jedina mana je što nema vesa mount podršku ali uz malo kreativnosti se može mountovati. Uz neki monitor arm za dva monitora mislim da je odličan budžetski izbor.

Ovo deluje super kombinacija s obzirom na cenu. 2x1440p pruza dosta radnog prostora za programiranje pa i ja razmisljam da predjem na njih sa 2x1080p. Meni licno je jos jedna mana sto je okvir svetlo siv umesto crn.

Inace, kakav workaround predlazes za montiranje s obzirom da nema vesa?
 
Meni je ok boja!.


Kada je vesa montiranje u pitanju ima na netu par rešenja, evo jedno elegantno (kome ne treba displej port)...
A može da se montira i na donje dve rupe na armu pa da izgleda ovako.
Takođe sam primetio da na amazonu (verovatno ima i na ebaju) ima ovih mounting bracket-ova pa samo treba videti koji je pravi.
 
Poslednja izmena:
+1 za gore pomenuti model, koristio sam ga nekih 6 meseci, slika je zaista odlicna, a takodje ima i dosta jako osvetljenje. Uzivo izgleda vrhunski, maltene samo donja ivica se vidi, u paru ce biti odlicno!
inace mora da se radi scaling, ali win i dalje nije bas dobar po tom pitanju, pa ce dosta aplikacija da deluje mutnije ako stavis tipa 150%
 
Sad sam nesto uzeo da racunam da steknem utisak koliko je to sitniji prikaz za rezoluciju 1440p na 24'' monitoru u odnosu na monitor istih dimenzija sa 1080p.

Dobio sam da je za velicinu fonta od 16px (sto je neki standard) na 1440p ekvivalentna velicina od 12px na 1080p. Znaci kada na mom 1080p 24'' smanjim font sa ugodnih 16px na 12px dobijem otprilike kako ce po defaultu da izgleda tekst na 1440p 24''. I to je meni malo sitno za ugodno citanje...

Npr benchmark forum koristi 13px za velicinu fonta u tekstu poruka pod uslovom da drzite browser na 100% (bez zumiranja). Ja licno drzim na 125% za ugodno citanje sto mu dodje nekih 16,25px.

Poenta price je da mozda je ipak previse sitno na 1440p na 24'' pa treba svako da proceni da li mu to odgovara pre nego sto kupi. Znam da se za browser moze menjati font ali za druge aplikacije mozda ne moze. A skaliranje u Windowsu kako kazu nije bas dobro a i u tom slucaju gubi se poenta kupovanja monitora vece rezolucije ako ce da se koristi na nizoj.
 
Npr benchmark forum koristi 13px za velicinu fonta u tekstu poruka pod uslovom da drzite browser na 100% (bez zumiranja). Ja licno drzim na 125% za ugodno citanje sto mu dodje nekih 16,25px.

Браво за пост. Не би ми пало на памет да ово прерачунавам.

Ја форум читам на 150% на 24" монитору. Ма 15,6" лаптопу на 125%.
 
Ja sam sebi narucio HP VH240, pa ako se dobro pokaze verovatno cu uzeti jos jedan da budu u paru. BTW što se tice rezolucije, na poslu koristim laptop koji radi na 1080p rezoluciji (15,6)i nikako da se naviknem, sve mi nekako sićušno. Kada koristim moj lap, koji radi na 720p, sve mi je nekako prirodnije, lakše mi da čitam i pisem. Vidim da neki preporučuju 1440p rezoluciju za 27 dijagonalu, ali meni je i 1080p odgovarala(dell P2717h).
 
Nazad
Vrh Dno