Šta je novo?

Mirror RAID degraded - jedan hard ima BB

Učlanjen(a)
19.09.2000
Poruke
3,865
Poena
815
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 3600 + Scythe SCMG-5100
Matična ploča
Asus B550 TUF Gaming Plus
RAM
Kingston 2x16 GB DDR4 3200 CL 16
GPU
ASUS GTX 1080 ROG Strix 8 GB
Storage
Kingston SA2000 1 TB + 2x4 TB WD Red
Zvuk
Integralac
PSU
Cooler Master V750 gold
Kućište
Thermaltake Urban T31
Monitor
HP Envy 27'' 4K
Miš & tastatura
Mad Catz RAT 5 + Genius tastatura
Mobilni telefon
Samsung Note 20 Ultra SD 256/12
Pristup internetu
  1. Optički internet
Na jednom racunaru imam 2x 500 GB WD AAKS seriju, i od pre neki dan je pocelo da se degradira i stalno pokusava rebuild, sto mu ubija performanse.
Sentinel kaze da jedan od diskova ima BB, sto znaci da je za zamenu. S obzirom na to da se bas ne razumem, voleo bih da me neko upuceniji posavetuje sta i kako.
Po serijskom broju sam identifikovao koji je hard los, sta sad dalje, ako moze korak po korak :)
Izvadim taj hard, stavim drugi i sta dalje? Da li u biosu moram njega da selektujem za RAID mirror? Da li posle u windowsu u Intelovom rapid programu idem na rebuild?
I treca stvar, AAKS serija se davno ne proizvodi, vidim na oglasima u radnjama da ima slican WD od 500 GB, ali AAKX... da li on moze da posluzi?

Windows 7, a ploca je neka ASUS 1156 socket.

Podaci su bitni, pa ne bih bas nesto da upropastim :)

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Posto se radi o maloj velicini, odradi dodatni backup na nas ili ext.usb hdd. sto je sigurno, sigurno je.

Koliko mi je poznato, razlika u hdd-u odnosno u seriji nece praviti problem.Realno, svaki ce ti posluziti. Vazno je da su im brzine iste.
Naravno da je pozeljno imati istu seriju ali u tvom slucaju i nije presudno.

Citao sam dosta o ovoj tematici, upuceni kazu da u slucaju "mirrora" kad se pojavi fajlovi koji su korumpirani, da se to prenosi i na drugi.
Nebi bilo lose da otkacis taj problematicni ako je glavni da nebi "zarazio" i drugi.
 
Hvala!

Los hard je izvadjen, i sada sistem radi normalno sa jednim hardom.
S obzirom na to da ne mogu nigde na nadjem AAKS hard, razmisljam da uzmem 2 x 500 GB SSD. U teoriji, da li je moguce da sada stavim jedan ssd, napravim mirror raid sa starim WD 500 GB, i posle izvadim taj hdd i stavim drugi SSD koji ce da povuce podatke sa prvog SSD-a i onda da to bude mirror raid sa 2 x SSD? Pretpostavljam da ce SSD morati da smanji svoju briznu na brzinu HDD-a, sto mi apsolutno nije bitno, vec samo da svi podaci budu tu i da moze da se kasnije ubaci drugi SSD i onda da sve to radi kako treba.
Taj sistem radi ok, nema pristup netu, ima dosta programa koji zahtevaju mnogo podesavanja pa me patoloski mrzi da radim kompletnu reinstalaciju sistema i svega toga, a mislim da je ovo sa raidom elegantno resenje, cak i bolje od Acronisa, ako moze?
 
Poslednja izmena:
Mozes probati, sto da ne?!

Jeste da niko nije dosad tako nesto uradio, ali ne vidim razlog da nebi funkcionisalo.
Da to je tacno sto se brzine tice ssd vs. hdd. Licno nemam iskustva sa raid mirror ali
ako tvoje iskustvo kaze da se podaci mogu cimati sleva na desno i obrnuto, ne vidim
razlog da to sto si naumio,ne uradis.

U svakom slucaju javi kako je proslo.
 
Moje iskustvo sto se tice raida je 0 :D
To fakticki nije moj komp, vec sam ga takvog dobio da se brinem o njemu :) i posle toliko godina je dosao prvi problem. Ovo sve ostalo je u domenu teorije, citao sam malo na netu, i teorija je na mojoj strani :) ali praksa nije, zato sam se ovde obratio jer znam da ima ljudi koji sve to drze u malom prstu.
 
Poslednja izmena:
Uzmeš lepo software za kloniranje pa napraviš klon sa HDD na ssd. Ostaviš HDD sa strane i nediras više :) Zatim od tog SSDa sa podacima i novog napraviš novi RAID 0. Ne znam Intel software ali bi trebalo da radi. Ako ništa drugo pošto je Windows možeš i na Windows RAID.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Kad se samo setim kako sam direktoru objasnio da za RAID 5 treba pet istih diskova. 4 stavio u server, a peti u fioku za svaki slučaj :-devil-:
Tako sam imao isti disk ako zatreba. :angel:
 
Dobro da nisi pravio RAID 0 :)

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Dobro da nisi pravio RAID 0 :)

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Moze i raid0 ali da uzme "dobre" diskove.Nevalja se zezati sa nizom i srednjom klasom.
Kod mene je 840 Pro(256gb X 2) i za ove 4 godine, za sad ni jedan problem.
U Nas-u imam 2 MX500 od 500Gb u raid0.Doduse u ladici od 5.25 inch koja ima chip za raid0/mirror/BIG.
Ni tu nema problema za sada. Jedino je brzina niza od direktne veze sa sata portom.

Dakle Samsung i Crucial.
 
Uzmeš lepo software za kloniranje pa napraviš klon sa HDD na ssd. Ostaviš HDD sa strane i nediras više :) Zatim od tog SSDa sa podacima i novog napraviš novi RAID 0. Ne znam Intel software ali bi trebalo da radi. Ako ništa drugo pošto je Windows možeš i na Windows RAID.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Moze i tako, ali ti programi kostaju, a ne bih narodne verzije sa kojekakvim 'lekovima' da koristim, a i inace bi se taj program iskoristio samo jednom. Kada vec imam jedan ispravan HDD, plus uskoro dolaze 2 x 500 GB SSD, voleo bih da iskoristim raid mogucnosti kada vec postoje. Zato me zanima da li teoretski postoji mirror raid sa hdd+ssd, pa posle izbacivanje hdd i ubacivanje ssd, gde ce na kraju da bude mirror od 2 ssd.
 
Sad sam pogledao, program deluje razumljivo i jednostavno :) E sad, da li da ovaj jedan hard izbacim iz RAID-a (i kako), i da li ce on da ostane butabilan, pa onda da ubacim ssd i uradim clone?
 
Ako znas kako se program zove, potrazi po netu ili na njegovoj stranici za upustvo kako se koristi.
Ili na youtube-u.

Ti si rekao da si problematicni hdd vec izbacio fizicki ili si mislio na softwerski?

Da ti mi nebismo nesto pogresno posavjetovali, bolje ti prouci upustvo !!!
Pa onda mozemo dati smjernice.

U vecini slucajeva, u svim programima koraci su istovjetni ili slicni.
Prvo se hdd softverski odjavljuje, pa tek onda fizicki.
Mozda taj tvoj program ima opciju u slucaju BB da se zamjeni problematicni tako sto ces slijediti proceduru tipa korak po korak.

Nebi bilo lose da nam kazes ime programa pa da i mi ostali potrazimo dodatne informacije?!

https://www.google.com/search?q=how...69i57j33l5.21906j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Odgovor mozda lezi ovdje-nisam gledao citav klip:
https://youtu.be/P9VH5pBaHDE

Model hdd-a nije vazan. Vazna je velicina !!!
 
Poslednja izmena:
Izbacio sam ga fizički (izvukao sata i napojni kabl). Sada intel rapid storage (ili kako se vec zove intelov program za raid) kaže missing hdd :) i to je to.
Meni je samo frka da kada ubacim novi hard da taj mirror raid ne povuče podatke sa tog praznog na ovaj pun, pa da imam dva prazna (iako je na tom gardu sistem i sve ostalo, valjda nije toliko lud da sebe obrise) :) možda je ovo smešno, ali nikad to nisam radio, pa mi je problem
 
Pogledaj snimak ili procitaj upustvo i to je to.
 
1. Ubaci samo jedan SSD u komp.
2. Kloniraj podatke sa HDD na SSD.
3. Izbaci HDD i stavi u fioku.
4. Probaj da podigneš sistem sa SSDa. Ako radi super, predji na 5. Ako ne probaj drugi kloning alat. Ako i to ne radi napravi full backup da Veeam agentom npr. pa restore na SSD.
5. Ubaci novi SSD i napravi RAID 1 of ta dva diska. Treba da te pita koji od ta dva ima podatke pa se potrudi da izaberes pravi :)

Eto, imaš algoritam.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Hvala!

Los hard je izvadjen, i sada sistem radi normalno sa jednim hardom.
S obzirom na to da ne mogu nigde na nadjem AAKS hard, razmisljam da uzmem 2 x 500 GB SSD. U teoriji, da li je moguce da sada stavim jedan ssd, napravim mirror raid sa starim WD 500 GB, i posle izvadim taj hdd i stavim drugi SSD koji ce da povuce podatke sa prvog SSD-a i onda da to bude mirror raid sa 2 x SSD? Pretpostavljam da ce SSD morati da smanji svoju briznu na brzinu HDD-a, sto mi apsolutno nije bitno, vec samo da svi podaci budu tu i da moze da se kasnije ubaci drugi SSD i onda da sve to radi kako treba.
Taj sistem radi ok, nema pristup netu, ima dosta programa koji zahtevaju mnogo podesavanja pa me patoloski mrzi da radim kompletnu reinstalaciju sistema i svega toga, a mislim da je ovo sa raidom elegantno resenje, cak i bolje od Acronisa, ako moze?

Samo da javim da je ovo moje resenje uspelo :)

Znaci, ovo je procedura ako nekog zanima:

"U teoriji, da li je moguce da sada stavim jedan ssd, napravim mirror raid sa starim WD 500 GB, i posle izvadim taj hdd i stavim drugi SSD koji ce da povuce podatke sa prvog SSD-a i onda da to bude mirror raid sa 2 x SSD? Pretpostavljam da ce SSD morati da smanji svoju briznu na brzinu HDD-a, sto mi apsolutno nije bitno, vec samo da svi podaci budu tu i da moze da se kasnije ubaci drugi SSD i onda da sve to radi kako treba."
 
Nazad
Vrh Dno