Šta je novo?

Konfiguracija za programiranje, neki best buy

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
159
Poena
180
Sklapam konfiguraciju za programiranje i office upotrebu.
Budzet nije odredjen jer biram prema potrebi tako da ne jurim top masinu vec neki best buy.
Igrice ne igram, overklokovanjem se ne bavim.
Otprilike sam se jedino odlucio za CPU, koliko memorije i koliko SSD prostora mi treba, za ostalo mi trebaju predlozi iskusnijih.

CPU: Ryzen 3600 ............... 220e (da li se uz ovaj CPU dobija stock cooler?)
Memorija: 32GB (koji brend, model i koliko memorijskih modula?
SSD: 512GB (koji model? moze sata3, ne jurim pci-e)
Ploca: ? (da nativno podrzava ryzen 3 da se ne zezam oko updejtovanja biosa, da mogu da prikljucim 2 stara sata3 hdd od po 1gb)
GPU: ? (koja god, treba da tera 2 monitora 1080p mada postoji mala mogucnost i dodavanja treceg monitora 1440p ili 4k)
Kuciste: ? (nije mi vazna estetika ali jeste funkcionalnost, da su uredno reseni kablovi, da nema ostrih metalnih ivica, da izoluje buku kulera, eventualno da ima neku rucicu na vrhu da moze lako da se podigne)
Napajanje: ? (kvalitetnije u smislu da mi ne sprzi komponente)

Ako mozete napisite okvirne cene komponenti u domacim prodavnicama i kod madjara.
 
CPU: Ryzen 3600 ............... 220e (da li se uz ovaj CPU dobija stock cooler?)

Da, ako kupiš tzv. "boxed" verziju, što je najverovatnije, tray dolaze bez, ali njih ima jako malo u ponudi, ili nema uopšte, i što je apsurdno, često su skuplji od "boxed" varijante, i imaju manju ili nikakvu garanciju (verovatno zato što su predviđeni za OEM tržište, ne za maloprodaju).

RAM: po mogućstvu dva modula (2X16GB), zbog bolje kompatibilnosti, idealno bi bilo na 3600 Mhz, ali ti modeli su znatno skuplji u odnosu na 3200.
Neki od kandidata sa ipon.hu (odatle kupuje većina):

PATRIOT 32GB Viper 4 DDR4 3200MHz CL16 KIT
PATRIOT 32GB Viper Steel DDR4 3200MHz CL16 KIT
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16 KIT
G.SKILL 32GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT
CRUCIAL 32GB Ballistix Sport LT DDR4 3200MHz CL16 KIT

Cene u Mađarskoj za gore navedene modele: od 172-182 evra, to je verovatno cena koju bi ti platio, pošto je prodavcima zarada od vraćanja poreza.

Ploča: najjeftinija opcija: MSI B450M MORTAR MAX (oko 100 evra na KP), ili MSI B450 Tomahawk MAX (oko 115 evra na KP).

Sledeća alternativa je neka od najjeftinijih X570 ploča (možda izbeći samo Biostar X570GT, VRM bez hladnjaka, loš BIOS verovatno).

MSI X570-A Pro počinje od 150 evra (KP), sledeća je Asrock X570 Phantom Gaming 4 (155), MSI MPG X570 Gaming plus (160), Gigabyte X570 UD (165).
Bilo koja od njih će biti dobra za Ryzen 3600. Za domaće prodavnice pogledaj ponude na sajtu eponuda.

Za ostale komponente će se možda još neko javiti, napajanje možda Gigabyte P650B navedeno u susednoj temi (Gaming mašina), za tvoju konfiguraciju predimenzionirano, ali deluje da je dobro za svoju cenu.
 
Hvala na preporukama. Ok izabracu neku od tih memorija, meni je bukvalno sve jedno.
Za plocu bih isao na B450, ne vidim razlog da idem na x570 za moje potrebe.

Jel moze neki predlog za graficku karticu? Znaci treba mi nesto sto podrzava 2 (a mozda i 3 monitora u buducnosti, mada to jos nisam odlucio) za office upotrebu, bez igrica.
Uzgred palo mi na pamet da mozda pogledam i Intel konfiguraciju jer tamo dobijam integrisan GPU koji verovatno zadovoljava moje potrebe. Sta kazete na to? Tako bih uzimao samo CPU+MB bez GPU.
 
Praktično sve move GPU kartice podržavaju bar 3 monitora.
 
Jel moze neki predlog za graficku karticu? Znaci treba mi nesto sto podrzava 2 (a mozda i 3 monitora u buducnosti, mada to jos nisam odlucio) za office upotrebu, bez igrica.

Ako dolaze u obzir polovne karte, neka Radeon RX570 sa KP (80-100 evra), ako ne, onda nova (oko 150).
Većinom imaju više nego dovoljno priključaka, ali nemaju sve isti broj. Bolji modeli dolaze sa 2 HDMI, 2 X DisplayPort, 2 X DVI.

Možeš proći i jeftinije sa polovnim modelima iz prethodnih generacija, RX 260 imaju većinom tri priključka (30-50 evra na KP), ali si donekle limitiran u izboru, obično je u pitanju 1 HDMI, 1 DVI i 1 displayport (zavisi od modela).

Prva dva monitora mogu koristiti bilo koje priključke, treći, pa naviše mora ići preko displayport, ovo je bitno zbog izbora monitora.

SSD: Samsung, Crucial, Intel, sa bilo kojim nećeš pogrešiti, slobodno uzmi jeftiniji, kapaciteta koji odgovara.
 
Poslednja izmena:
Gledao bih da uzmem vecinu komponenti u domacim radnjama najvise zbog garancije. Mozda bih jedino GPU preko oglasa jer mi se za nju ne daju vece pare.

E sad za memoriju u prodavnicama nisam nasao nista od ovih sto ste mi preporucili:

RAM: po mogućstvu dva modula (2X16GB), zbog bolje kompatibilnosti, idealno bi bilo na 3600 Mhz, ali ti modeli su znatno skuplji u odnosu na 3200.
Neki od kandidata sa ipon.hu (odatle kupuje većina):

PATRIOT 32GB Viper 4 DDR4 3200MHz CL16 KIT
PATRIOT 32GB Viper Steel DDR4 3200MHz CL16 KIT
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16 KIT
G.SKILL 32GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT
CRUCIAL 32GB Ballistix Sport LT DDR4 3200MHz CL16 KIT

Cene u Mađarskoj za gore navedene modele: od 172-182 evra, to je verovatno cena koju bi ti platio, pošto je prodavcima zarada od vraćanja poreza.

Ono sto sam nasao je Kingston HyperX Fury 16GB 3200Mhz: http://www.itsvet.com/ram_memorija_kingston_hyperx_fury_hx432c18fb/16-pdaa1-71.i?id=3759
Cena je slicna kao za ove gore. Jel ovaj kingston ok?

Plocu MSI B450M MORTAR MAX takodje nisam video da ima po domacim radnjama, moze li neka druga slicna?

Sto se tice GPU, preporucili ste mi Radeon. Jel to zato sto uzimam AMD procesor pa da se bolje ukombinuje ili to nema veze i mogu da uzmem neku nVidia?
Inace vidim da ima RX580 na oglasima za 100e. Kako proveriti da li je kartica ispravna na licu mesta? Da li ima neki programcic koji moze da se pokrene sa USB pa da se istestira nesto na brzaka? Ne bih da maltretiram vlasnika pola sata cekajuci da program odradi testove ali ne bih ni da kupujem bez da vidim da kartica radi u masini.
 
Ta memorija ima nešto više latencije (CL18), ali će poslužiti ako ne nađeš bolju.
Grafička može slobodno i nvidia, nema veze sa CPU.

Navodno se pojavila MSI B450 Tomahawk MAX u jednoj domaćoj radnji, proveri.
 
Da, uopste nisam obratio paznju na latenciju za RAM. Sta kazes onda na ovaj kit 2x16 Kingston HyperX Predator: http://www.itsvet.com/ram_memorija_kingston_hyperx_xmp_predator_hx432c16pb3k2/32-pdaa1-71.i?id=3932
To bi trebalo da je CL16 prema https://www.kingston.com/dataSheets/HX432C16PB3K2_32.pdf
Kingston RAM je ok pretpostavljam?

Za napajanje sam odlucio da idem na malo kvalitetnije ipak, pa prema istrazivanju na forumu mislim da cu ici na Seasonic Focus Plus Gold SSR-550FX

Za kuciste bih uzeo neko koje je tiho, pa treuntno gledam tu sta su opcije.
 
Napajanje je odličan izbor, ako ti se uklapa u budžet.

Memorija može biti ok, zavisi od ploče, ali idi bolje na tzv. "Fury" seriju, rade pouzdanije na AMD pločama u odnosu na Predator.

Pogledaj ponude ovde (link).
 
Cek ja sam mislio da uzmem Predator jer ima bolje latencije u odnosu na Fury (tipa CL16 vs. CL18, oba modela 3200mhz).

Posto bih uzeo plocu MSI B450 Tomahawk MAX malo sam istrazivao i nasao sledece:

1. QVL za ovu plocu (https://us.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX.html#support-mem-19) ima u listi HyperX Predator model koji sam gore nasao:
tomahawk max QVL.PNG
Znaci to je ovaj HX432C16PB3K2/32 tj. Kingston Hyperx Predator 2x16gb kit 3200Mhz CL16.

2. Na drugom forumu u temi "ram kompatabilinost sa ryzenom" (link) citiram jednog clana:
Moj ram HyperX 16GB Predator DDR4 3200MHz CL16 KIT HX432C16PB3K2/16 radi na 3200 mhz na b450 tomahawk !
Doduse ovo je za verziju ploce koja nije MAX i njegov kit je 2x8gb ali kapiram da to sve ne pravi razliku.


Kapiram da je onda ovaj Predator za plocu koju planiram ipak ok?
 
Poslednja izmena:
Nisam mislio na prvu Fury memoriju sa linka koji sam postavio, njoj jeste latencija CL18, već na dve sledeće: HX432C16FB3AK2/32 i HX432C18FRK2/32, one su CL16 (mada nisu na QVL listi).

Ali ako je ta Predator na QVL listi, + utisak korisnika kome radi, onda kupi slobodno nju.
 
Evo konacno sam sklopio konfu pa ako neko ima neki dodatni komentar ili sugestiju neka doda:

CPU: Ryzen 3600 ~ 206e
MB: MSI B450 Tomahawk MAX ~ 125e
SSD: 500gb Samsung 860 EVO ~ 83e
RAM: 32gb Kingston HyperX Predator 2x16gb 3200Mhz CL16 (HX432C16PB3K2/32) ~ 200e
GPU: Sapphire PULSE RX570 ~170e (ima 2x HDMI, 2x DisplayPort 1.4)
Napajanje: Seasonic Focus Plus Gold SSR-550FX ~103e
Kuciste: Fractal Design Meshify C ~86e

Sve cene su za domace radnje, ukupno izadje oko ~973e.
 
SSD - ima nvme (sx 8200) u domaćim radnjama za ~5e više. Iako nećeš verovatno osetiti razliku, izbacivanje nepotrebnih kablova je lepo.
GPU - baš deluje skupo, posebno jer ti ne treba toliko gpu. Išao bih pre na već predloženu polovnu varijantu ili kp za novu ali jaču.

Dodatno nisam baš obožavalac stock cooler-a na 3600, ja bih to gledao da zamenim u nekom narednom periodu.

Razmisli o ram-u i cpu-u na kp, nisu komponente koje se često kvare.
 
Slažem se s napisanim...
Definitivno bih uzeo kuler za 3600.
Ta grafika je overkill ako se neće igrati igre...baš ovde na sajtu neko prodaje GTX 1050Ti 4GB u garanciji za 90€, i više nego dovoljna karta.
Definitivno M.2 SSD, kad već podržava ploča...može i neki jeftiniji, ne mora NVMe ili Samsung.
 
Poslednja izmena:
Koliko je pouzdan taj AData sx8200? Ako sam dobro proucio tematiku, NVMe vs. SATA su slicnih performansi osim za sekvencijalno citanje/pisanje ogromnih fajlova. Kako ja radim uglavnom sa manjim fajlovima (ne bavim se video produkcijom i sl.) a pouzdanost mi je vaznija od male razlike u performansama odluka je po defaultu pala na Samsung sa kojim licno imam pozitivna iskustva sto se tice SSD.

Sto se tice grafike, taj segment hardvera nisam bas uspeo da proucim, previse su mi postale zbunjujuce sve te oznake i kod AMD i kod nVidia. Taj GTX 1050Ti je ekvivalentan kom Radeonu? RX 570 ili nekom slabijem?
Npr. MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4G ima sledece portove:
- DisplayPort (Version 1.4)
- HDMI 2.0b
- DL-DVI-D
Ako bih imao dva fullHD i jedan 4k monitor, da li ce biti nekih "zezancija" sto ce svaki biti nakacen na drugaciju vrstu porta?


I koji kuler preporucujete za 3600? Znaci overklokovanje me ne zanima, igrice ne igram pa me malo zacudi da box cooler nije dovoljan za to ali ok uzecu i to u obzir.
 
Zbog male razlike u korisničkom iskustvu i nisam pominjao brzinu kao prednost nvme odnosno m2 diskova. Meni se sviđa nedostatak kablova i što ubaciš tako neprimetno malu karticu kad imaš već slot za to. Ne mora da bude ni nvme kao što je jurodivi rekao.

Pouzdanost šta znam, Samsung valjda važi za najboljeg na tom polju ali nisam siguran da su ovi drugi išta ili bar toliko lošiji.

Grafika, rx570 je jača od 1050Ti ali daleko od toga da ova druga ne može da isporuči sve traženo od nje pa i da pokrene koju novu igru. Kada perf nisu u prvom planu gledaj da bude dobra izvedba, idealno sa garancijom.
Ja sam na mnogo starijim grafičkama istovremeno puštao različite rezolucije i to sa različitih portova, nikada problem nisam imao niti bih ga očekivao.

Kuler je dovoljan i to je to. Ja bih ga promenio čisto zbog performansi i tišine, mada sam sklon overkill-u po tom pitanju. Ostavi ga u početku pa ako budeš zadovoljan ostavi ga za stalno, ako ne širok izbor ima ali o tom po tom.
 
Na kraju je kupljena sledeca konfiguracija:
AMD Ryzen 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
32GB 3200Mhz CL16 HyperX Predator
Sapphire RX 570 Pulse 4GB
Seasonic focus plus gold 650w
kuciste Fractal Design Meshify C

Izgleda da nisam imao srece sa plocom (pisano ovde: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?456410-Da-li-je-crkla-graficka-(Sapphire-RX-570-Pulse-4GB)). Ploca verovatno ima neki problem ili se moze smatrati pokvarenom pa se spremam da je reklamiram (domaca prodavnica).

Posto je neki rok za resavanje garancije 30 dana (ako sam dobro procitao na garantnom listu) a nesto mi govori da to moze jos i vise da se oduzi u praksi (jer Srbija), trenutno razmisljam da kupim novu plocu jer mi je racunar neophodan. A ova sto je budem reklamirao kad mi stigne ce da ide na oglase ako bude nova (kapiram da se to ne popravlja nego zamenjuje?).

Sad pitanje: da li opet da kupujem istu plocu ili neku drugu (b450 gigabyte, asus... sta je vec dobro i da nativno podrzava Ryzen 3600)?

Sad mi je malo gorak ukus posle ovog iskustva sa ovim modelom ali ne bih da emocije uticu na racionalnu odluku pri kupovini :)
 
Mašina bombona. Ja bih uzeo istu ploču.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno