Šta je novo?

Nokia 6.2 / 7.2

ryzen

Poštovan
Učlanjen(a)
19.07.2018
Poruke
909
Poena
70
Ajde da posvetimo temu i predstavljenim Nokia telefonima, koji ce za oko mesec dana stici i kod nas. Stavljam ih u istu temu, jer su predstavljeni prakticno kao "blizanci".


nokia-6-7.jpg


Ono sto dele jeste isto telo, skoro. Dimenzije - 159.92 x 75.15 x 8.25mm, 180g

HMD potencira nordijsku izradu kod oba telefona, koja se razlikuje od prethodnika. Telefoni imaju okvire od alumijuma, koji su oblozeni kompozitnim polimerom, za koji HMD tvrdi da je po jacini jednak onim kod prethodnika, uz duplo manju masu. Oba telefona dolaze sa GG3 spreda i pozadi, s tim da 6.2 ima klasican mirror efektat na poledjini , a 7.2 ima satensku mat zavrsnicu.
Takodje, kuciste kamere je identicno, cirkularne postavke, uporedivo sa Motorolom, iako je verovatno omaz nekada slavnim Lumia modelima.

Oba telefona dolaze sa istim PureView ekranom - 6.3", IPS LCD, 1080 x 2280, 19:9, sa HDR10 podrskom uz maksimalnu osvetljenost do 500 nita. Prema preliminarnim recenzijama, ekran je proglasen vodecom karakteristikom u odnosu na konkurenicju u segmentu.

Oba telefona imaju 2.0, Tip C 1.0 USB konekekciju, uz podzan OTG, i NFC.

Takodje, oba modela imaju baterije od 3500mAh, po svemu sudeci bez brzog punjenja.

A razlike...

Nokia 6.2 - SD 636, 3/32 GB, odnosno 4/64/128 GB (jos nije poznato koja ce se verzija, zapravo koliko njih, pojaviti na domacem trzistu); kamera - 16 MP, f/1.8 (glavna) / 8 MP, f/2.2 (sirokougaona) / 5 MP (dubinska); prednja - 8 MP, f/2.0

Nokia 7.2 - SD 660, 4/64 GB, odnosno 6/128 GB (takodje, jos nije poznato verzija koja ce biti dostupna); kamera - Zeiss 48 MP, f/1.8 (glavna) / 8 MP, f/2.2 (sirokougaona) / 5 MP (dubinska); prednja - Zeiss 20 MP, f/2.0

Sto se tice cena, preporucene su 200 € za Nokia 6.2, odnosno 300 € za Nokia 7.2, u osnovnim verizijama. Za modele sa vise RAM-a cena skace za 50 €.


Verujem da ce biti zainteresovanih za ove telefone, iako po ovim cenama ima boljih telefona kod konkurencije, ali ko je privrzen Nokia starom, ili novom imenu, voli Android One, zeli telefon koji je napravljen da bude izdrzljvi, i ko nije prezahtevan korisnik, verujem da ce ispuniti zahteve ovim modelima. :)
 
Poslednja izmena:
Verujem da ce biti zainteresovanih za ove telefone, iako po ovim cenama ima boljih telefona kod konkurencije, ali ko je privrzen Nokia starom, ili novom imenu, voli Android One, zeli telefon koji je napravljen da bude izdrzljvi, i ko nije prezahtevan korisnik, verujem da ce ispuniti zahteve ovim modelima.

Moji telefoni svi su bili nokia pa i sad lumia, ove nokie nemaju veze sa nekadasnjim nokiama
 
Vredjaju ljude sa procesorima iz proslogodisnjih modela, koji su vec zastareli. Trebali su po ovim cenama da stave bar sd710...
 
Procesori su dobri i nije potrebno da se iko sa njima opterećuje.

Послато са HTC U12 life помоћу Тапатока
 
Ali su poprilicno slabiji od ovogidisnjih 710/730 kao i grafika u njima.
Po veni po kojoj se oni telefoni prodaju trebala je Nokia vise da se "ispruzi"...
 
Procesori su dobri i nije potrebno da se iko sa njima opterećuje.

Послато са HTC U12 life помоћу Тапатока
Nisu, to su modeli iz 2017-te, tada su i bili dobri, sada idu u telefone od 120-170e.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima iz koje su godine ako nisu falični (kao 808...), a po performansama i dalje zadovoljavaju 99% korisnika. Ionako su svi ti noviji procesori u neku ruku varijacija starih, mahom budu snažniji za nekih 20% (grafička malo više, 40%), malo manje troše i to je to. Bespotrebno robovanje procesorima.
Da su falični, da troše duplo više, da su duplo sporiji, itd., da se oseti poteškoća zbog procesora, a ne zbog lošeg softvera i ja bih rekao da su zastareli. A ovako je više ovo prepucavanje na nivou deteta zašto nisu ovo, ono. Nemam ništa protiv i da su neke novije stavili, ali u ovom slučaju kada su falični procesori iščezli, a postali više nego dovoljno dobri za funkcionisanje telefona, nema se ko žaliti. Tj. ima po svakog po nešto i u Nokia taboru, a kod konkurencije još više.

Послато са HTC U12 life помоћу Тапатока
 
Nisi razumeo. Poenta je koliko se naplati stariji hw a ne performanse istog. Za 100e manje imas ako ne i bolji telefon, momci bolje znaju od mene, zasto bi davao nekom vise, jer je lazna Nokia?

...riding on 720p...
 
Pa zato i kažem da postoji konkurencija, za svakog po nešto.

Послато са HTC U12 life помоћу Тапатока
 
Vidis da se razumemo :D

...riding on 720p...
 
Ocekivano je bilo da 6.2 dodje sa 660/665 a 7.2 sa SD 710... Iznenadili su sve.

Ajde 6.2 i nekako moze da prodje sa 636, bio je prosle godine u 7.1, i da kazes nema razloga da ne bude dovoljan za zahteve prosecnog korisnika koji ce traziti telefon u tom cenovnom rangu, ali 7.2 ipak s obzirom da se kotira, bar po ceni, u nesto visem srednjem segmentu, malo je da nudi 660, s obzirom da konkurencija isti stavlja u 100e jeftinije telefone. Mislim i 7.2 je opet telefon ko niko nece kupovati za igranje igrica, ili neki jaci multitasking, tako da ni njemu ne bi trebalo nista da fali u praksi, ali opet...

Ovo je klasina prica kada udjes u prodavnicu i trazis neki telefon pri pristupacnoj ceni, i to ti je jedina mera, i eto vidis lep dizajniran telefon, sa velikim i zivopisnim ekranom, jednostavnim OS-om, i pazaris. To je ta filozofija verovatno kojom se Nokia vodi.

6.2 mogu da vidim da ce da kupuje, ako bude 30k, kao i 6.1, ali 7.2 ne vidim kao pametnu kupovinu u odnosu na cenu, i narocito u razliku u ceni za koju konkurencija nudi daleko vise.
 
I ja sam bio skeptik malo u vezi 7.2, ali sta znam, nije strasno sto ima samo S660. Mene on lepo sluzi na N7 plus, dosta fludino radi fon, cak i sam neke igrice probao ranije i sve je ok funkcionisalo.

Sent from my Huawei P30 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Prijatelj koji je u poslu sa distributerima rece da ce se kod 6.2 pojaviti u verziji 4/64 za 30k, dok bi 7.2 90% trebalo da dodje u verizji 6/128 za 40k, sto se i poklapa sa objavljenim cenama u zemljama EU gde ih je moguce vec naruciti.

EDIT: info nije proveren naravno, prosto je "naucuo", jedino mi nekako deluje 7.2 u ovoj ceni nekako logicnija za 4/64
 
Poslednja izmena:
Cena u CH malo ispod 300e (350fr) za 6/128gb model
 
To je po meni skroz korektna cena. Brat se zagrejao za 6.2, on ima jos onu prvu 6-cu, i dalje sljaka sve kako treba, ali ga smorio 16:9 ekran. Sada mu vagam da ipak nije bolji izbor RN8, ne znam kolika je realna razlika izmedju SD636 i 665. Podrazumevano da 6.2 dodje u varijanti od 4GB, vidim da su u Rusiju pustili onu od 3/32...
 
malo OT: a vidiš, meni bi bilo idealno da su i danas displeji ostali u 16:9 formatu, najbolji je i najpregledniji. ili u krajnjem slučaju da nisu išli dalje od 18:9.
 
Jedno 100$ preko neke realne cene. Ovo kod nas na oglasima nece ici ispod 350e, a zvanicnoj prodaji da ne pricamo. A realno neke prednosti (ako su uopste i vredne pomena) u odnosu na Mi A3 su jako male, a govorimo o fonu koji se moze kupiti za 185e.
 
7.2 je dobar telefon, ali precenjen... U odnosu na Mi A3 vidim jedino prednost veceg PureView HDR ekrana, i verovatno je kamera nesto bolja s obzirom da je Zeiss optika. Medjutim za ove pare su morali bar SD 710 da stave, ili bar 665 kao stedljiviju verziju, jer cenim da uz ovoliki ekran i bateriju od 3.500mAh, ne moze nikako da parira autonomiji Mi A3. Baterija od 3.500 u ovoilikom telefonu mi je bas neopravdan potez. Opet, dobar telefon, svidja mi se taj akcenat na izradu, ali za te pare je trebalo da isporuci vise.
6.2 ce biti slicna prica, sve je isto samo slabije, ali opet uz cenu uz koju bude dosao sa SD 636 bice skuplji izbor od Mi A3.

Nekako mi deluje da je Nokija krenula mnogo korektnije sa prvobitnom 5 i 6, i kasnije 6.1 i 7+...
 
Da, msm ne kazem da je los fon, ali ako se ipak malo pogleda cena i trziste onda i nije daleko od toga, uslovno receno.

Za 350e sve isto da ima, ali uz SD 710 + Amoled ekran. Ovako ni slucajno za preporuciti, slicno vazi (u vezi preporuke i za 6.2, koja bar na papiru cak i bolje deluje za novac koji traze).
Realno ako uzmemo u obzir Android One uredjaje samo, cenim da ce na oglasima Motorola One Zoom biti oko 350e i manje. A to je ipak don koji nudi Amoled, SD 675, 3x optical zoom, telephoto i najbitnije za kameru OIS. Steta sto nema always on display i HDR10 ekran (ovo drugo bas bezveze) ali opet mnogo, mnogo bolji paket od 7.2...
 
Samo mi zao sto su odustali od "armiranih" telefona, od monobloka aluminijuma. Bukvalno sam 6.1 kupio kada sam odgledao Jerry-jev video kada ju je nahvalio kao tenk od uredjaja. :D I onaj osecaj hladnog metala u ruci kada ga otpakujes, nezamenljiv.
Mada kapiram da je staklo jeftinije, a odgledah vec jedan 7.2 "durability" video, znam da su to preterivanja, ali deluje da onaj ram od polikarbonata ima savitljivost kao svaka plastika, iako su izreklamirali neki hajtek izdrzljiv materijal.
 
I ja sam veliki fan metala, konkretno aluminijuma. Nazalost, to polako postaje proslost...
 
Mislim da bi svi pa i mi drugacije gledali na ovaj uredjaj da je dosao bar sa SD710 chipom. Ovako je ipak sto ste i pomenuli za paket koji nudi preskup.
 
+amoled. Ok nudi HDR 10, meni je to super, imace super kameru za svoj segment, ali nema OIS sto glavni konkurent ima + 3x optical zoom uz osetno jaci cip i pomenuti amoled.

Malo su se kinezi preigrali, ako je motorola otisla korak napred u srednjoj klasi sa ova tri modela one serije, onda su ovi definitivno napravili korak nazad. Realno i pored notcha proslogodisnja Nokia 8.1 je bolji deal podosta od ive 7.2.
 
Jedan nas.



Dakle 45k za 6/128... Za te pare da biras Xiaomi/Redmi.
 
Dobar review, prilicno ga je nahvalio. Jedino cena kao 7 plus, a kraj 2019te. Mozda bude lepo isao ako ga bude po nekoj ok ceni kod operatera.
 
Videh danas 7.2 u crnoj varijanti, stigla kod nas. Na prvi dojam jako lep telefon, i bas kvalitetan LCD, osetno bolji kada se recimo uporedi sa onima iz Redmi Note linije. Ali opet, 45k za SD 660, misilim da je bas previse kada se pogleda sta drugi nude.
Osim ako neko nije bas Nokia fan, pa da zagrize.
 
Mnogo je 45k. Ja jesam Nokia fan, imam i 7 plus i osmicu, ali sto je mnogo mnogo je.
Dodas jos par hiljada i uzmes Mi8 nov sa garancijom.

Sent from my Huawei P30
 
Morali su da idu sa 7xx cipsetom, u poredjenju sa 7 plus je gotovo slican telefon, isti cipset, manja baterija jos. Njima zapravo i jeste ista cena, ahahah, 45k su oba.

Kamere imaju drugacije postavke, a pitanje je da li je bolja uopste na 7.2, gledao sam recenzije i primetne su razilke u bojama kada se koristi ultrawide kamera, da li je to softverska mana, ne znam.
 
Nazad
Vrh Dno