Šta je novo?

Mreža uređaji i striming

Altru

Slavan
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poruke
4,373
Poena
335
nedavno sam uveo orion optiku i dobio eltex ruter koji je dual band...trenutno imam dve wifi mreže na 2.4 i 5g...pošto mi je striming muzike dosta važan pokušavam da nađem najbolje rešenje pa mi treba pomoć...

na mrežu se kače yamaha wx-ad 10 audio strimer ( radi samo na 2.4), chromecast audio ( dual band), ebook reader ( 2.4), samsung smart tv ( valjda je dual band), samsung telefon ( dual band) i još par telefona, ipad, koji su takođe dual band...

problem nastaje kod yamaha strimera koji radi samo na 2.4, ako je telefon na 5g nema načina da kontrolišem strimer...trenutno sam sve uređaje povezao na 2.4...

pitanja...ako objedinim obe mreže u jedan naziv, da li će uređaji biti dovoljno pametni da izaberu frekvenciju na kojoj mogu da rade? recimo, hoće li yamaha umeti da ignoriše 5g i nakači se na 2.4? ili ću na taj način samo da napravim zbrku, pa će uređaji okolo da šetaju od jedne do druge frekvencije levo desno i biće još gore?

malo mi je bezvezna situacija, dobio sam 5g a praktično nemam ništa od toga jer dosta uređaja traži samo 2.4 i niklve koristi nemam od te veće brzine na 5g...ne znam sad ni koja je poenta dual band rutera u 99 posto kućnih situacija...sam domet 5g mi nije kritičan jer nemam previše prepreka i dobro pokriva stan...
 
Vidi ja imam nesto slicno, audio receiver (network streaming) je povezan na 2.4 sve ostalo na 5g, i radi bez problema. Ti ili imas neki problem sa ruterom ili sa aplikacijom, tj. audio uredjajem. Znam da ti nista nisam resio ali cisto kao info. Ruter je Archer C9.
 
Stavi to na 2.4 i zaboravi na 5ghz, za audio striming je to apsolutno nebitno.

Meni je aktivan 5ghz band Ali ga jako retko koristim (samo da pokažem da može [emoji2]) nisam našao neku praktičnu svrhu jer dobar 2.4ghz ruter sve to progura isto dobro.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@bakara

znam ja, naravno, da je za audio 2,4 i više nego dovoljno, nego eto recimo da prebacujem dosta fajlova na telefon preko wifi i hteo bih da telefon radi na 5g...ako je na 5g onda strimer neće da komunicira sa telefonom...

zato i pitam, ako stavim isti naziv za obe frekvencije wifi mreže hoće li uređaji biti dovoljno pametni da se nakače na onu na koju mogu? i onda bi u tom slučaju telefon nastavio da radi na 5g a strimer na 2.4, ebook reader na 2.4, chromecast na 5g, i svi srećni i zadovoljni, ili će se u tom slučaju uređaji opet zbunjivati?

mislim, ono kad kao imaš 5g ali ga zapravo nemaš :)
 
I treba da budu obe mreze sa istim imenom. Uredjaji se onda obicno kace na 5GHz al kad im nije dovoljno jak signal sami se prebace na 2.4GHz.
 
zato i pitam, ako stavim isti naziv za obe frekvencije wifi mreže hoće li uređaji biti dovoljno pametni da se nakače na onu na koju mogu? i onda bi u tom slučaju telefon nastavio da radi na 5g a strimer na 2.4, ebook reader na 2.4, chromecast na 5g, i svi srećni i zadovoljni, ili će se u tom slučaju uređaji opet zbunjivati?
Uredjaji ce biti dovoljno pametni da biraju brzu mrezu, ali po nekom mom iskustvu posle nekog vremena ako je malo slabiji ruter on ce da se zaglupi prilikom hendlovanja sa obe frekvencije i to se obicno manifestuje da ne mozes da se zakacis ili odjednom nema neta na wifi i slicne gluposti a ti dok uklaviris da je to zbog 5ghz prodje ceo dan, pa resetujes ruter jer ne verujes da je do toga pa to opet radi neko vreme pa jovo nanovo...

Samo ima da se nerviras.


U sustini taj audio uredjaj ne bi trebao da ima problema u komunikaciji sa telefonom koji se kaci na 5ghz jer su u okviru iste lokalne mreze, tako da ce pre biti da ih ruter tretira kao da nisu u istoj mrezi, pa proveri da nesto nije do podesavanja u njemu.

Isto ti je kada je jedan uredjaj na 2.4 ili n 5ghz ili na kablu svi oni bi trebalo medjusobno da se vidi i da mogu da komunicirati.
Takodje je isto kada je isti naziv mreze pa uredjaji "pametno" biraju i kada su dve mreze odvojene na istom ruteru komunikacija bi u oba slucaja trebala da postoji uvek osim kada nije ukljucena izolovana mreza.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno