Šta je novo?

Dva rutera u kući

boxandroid

Cenjen
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruke
247
Poena
170
Поздрав...

Посједујем "m:tel" рутер (IAD) "ZTE H267N", који у себи има интегрисан "VOIP". Дакле, на тај јефтини рутер сам накачио два фиксна телефона, два рачунара и око 12 уређаја који користе "WIFI", гдје се мрежа због преоптерећености губи и пуца. Планирам купити дуал рутер "TP-Link Archer C20", међутим он нема "VOIP".
Да ли могу на том "ZTE H267N" прикључити само фиксне телефоне, а преко "TP-Link Archer C20", рачунаре на "LAN" портове и остале уређаје на "wifi". Дакле, први уређај само за телефоне, а други за све остало. Основно питање је како би рутере требао конфигурисати???
 
Kupi Ti gigabitni svič. Iz modema LAN kabal u svič, a sve što možeš poveži kablom u svič. Naravno telefoni ostaju u modemu. Rasteretićeš WiFi, ako treba jači signal - brža veza, uzmi taj TP-Link i poveži ga LAN kablom u LAN port - nikako u WAN. U TP-Linku obavezno isključi DHCP.server. Ja bi mu i zadao fiksnu IP adresu.
 
Е друже.... Хвала.... Само ми још појасни...

1. Зашто у "LAN" порт, а не у "wan" на TP-Link из "ZTE" модема?
2. Зашто да искључим DHCP?

Kupi Ti gigabitni svič. Iz modema LAN kabal u svič, a sve što možeš poveži kablom u svič. Naravno telefoni ostaju u modemu. Rasteretićeš WiFi, ako treba jači signal - brža veza, uzmi taj TP-Link i poveži ga LAN kablom u LAN port - nikako u WAN. U TP-Linku obavezno isključi DHCP.server. Ja bi mu i zadao fiksnu IP adresu.
 
To je napisao za drugi slučaj, da ti treba jači signal, da ne bi imao dva zasebna rutera, nego da taj tp-link postane switch i da preuzme wifi. Da bi postao switch mora u LAN port kabl i mora se isključiti DHPC da bi Telekom ruter dodeljivao lokalne IP adrese. Drugačije ne bi radilo kako treba.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Kupio sam danas TP-LINK C20. Uz njega imam m:tel ruter ZTE H267n. E sad na ZTE ću isključiti DHCP, da sad ima samo ulogu modema, a s obzirom da se svi uređaji budu spajali na TP-link na njemu ću uključi DHCP. Iz ZTE ću "LAN kabl" ubosti u "WAN" TP-Link ulaz.
Ovako sad izgleda DHCP na TP-LINK:


(optional)2019-09-18_21-57-11.png

Jel to OK?
 
Poslednja izmena:
A u NEWORK podešavanju je drugi opseg adresa. Šta uraditi????

2019-09-18_23-06-29.png
 
Na ZTE ostavi uključen dhcp sa opsegom 192.168.1.x kao što je na slici. Iz ZTE LAN porta utp kabel u tplink wan port. Na tplink ostavi isto dhcp uključen sa adresom 192.168.0.x (kao sa slike).

Svakako nemaš javnu IP adresu pa ti je ne bitno što je na oba uređaja uključen dhcp.
 
Kupio sam danas TP-LINK C20. Uz njega imam m:tel ruter ZTE H267n. E sad na ZTE ću isključiti DHCP, da sad ima samo ulogu modema, a s obzirom da se svi uređaji budu spajali na TP-link na njemu ću uključi DHCP. Iz ZTE ću "LAN kabl" ubosti u "WAN" TP-Link ulaz.
Ovako sad izgleda DHCP na TP-LINK:


(optional)Pogledajte prilog 274939

Jel to OK?


Ja bih ostavio DHCP uključen na ZTE, a isključio DHCP na TP-linku. LAN kab bih povezao na lan port TP-Link-a. Svi uređaji bi se povezivali preko TP-link-a, uključujući i wifi i lan portove, ali bi IP adrese dobijali od ZTE rutera. Ovako se dobija jedna mreža. Ako ubodeš LAN kabl u WAN port TP-link-a dobićeš odvojene mreže. Meni je konkretno važno da mi svi urđaji budu na jednoj mreži. Na primer da bih kontrolisao smart TV preko mobilnog telefona i sl.
 
Na kraju sam nazvao m:tel i drugara koji je nekad radio u m:telu, stavio ZTE u "BRIDGE" mode, povezao ZTE sa TP-Linkom LAN kablom (LAN u WAN), a nakon toga u TP-Linku stavio Connection type: PPPoE ukucao PPP user name i password (koji sam dobio od m:tela). Na ovaj način, cijeli ruting, NAT, DHCP Server… se nalazi na TP-Link ruteru, dok je ZTE ruter (IAD) rasterećen i služi samo za povezivanje dva fiksna telefona.
 
Ja imam skoro identičnu opremu (m:tel) tj zte h267n u bridge modu + tp w1043nd koji zapravo sve radi (PPPoE, dhcp..)..Dakle sve povezano kao na postu iznad, ali telefon koji sad mora da ide preko VOIP na zte (on jedino ima voip ulaze) neće da radi kada je zte u bridge modu. .Naravno telefon radi kada zte prebacim u route mode..Sve u svemu, korisnik boxandroid u postu iznad kaže da mu rade i fiksni telefoni i sa zte u bridge modu pa mi nije jasno kako?
 
Nazad
Vrh Dno