Šta je novo?

Pravljenje napajanja za Sinclair QL

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,748
Poena
695
Pošto mi je trebalo još jedno QL napajanje, a nedavno sam konačno sakupio sav materijal (odnosno, nedavno sam našao 9V 2A napajanje na buvljaku zahvaljujući Markovom oštrom oku), evo i kako je napravljeno...

Prvo, lista materijala:
ql1.JPG
  • Jedno napajanje od 15V AC (našao sam neko od 1A, no 0.2A je sasvim dovoljno)
  • Jedno napajanje od 9V 2A DC
  • Konektor za QL (neki konektori za ventilatore za PC ploče sasvim lepo pašu, našao sam jedan u svojim kutijama, koji je čak takav da se u QL može utaći na samo jedan način, odnosno ne može se desiti da se ušteka naopako)
  • Kućište za novo napajanje (kada sam ugrađivao napajanje u Fuller ZX tastaturu, ostala mi je baš lepa kutija sa kablovima)
  • Kabl od napajanja do QL-a (iskpristio sam kabl od raskomadane PC tastature koji je imao i oplatu)
Oba napajanja sam rasturio i proverio da li se mogu nekako ulgaviti u kućište. Ispalo je da može, nakon malo seckanja viška plastike unutar kućišta:
ql2.JPG

Nakon jedno sat vremena dodatnog planiranja, seckanja žica i lemljenja dobio sam ovo:
ql3.JPG

Pošto sam proverio da se na izlaznim žicama nalaze naponi koji mi trebaju, na red je došlo stavljanje QL konektora. Originalni izgleda ovako:
ql4.JPG

Kabl od PC tastature je imao praktično 5 žica, oplata plus 4 tanke za signale. Od tih 4, 3 sam odvojio za +5V (pošto treba dosta jača struja za ovaj vod), a jednu za ~15V. Nalemio sam kontakte i sve zaštitio bužirima:
ql5.JPG
 
Poslednja izmena:
Ql sasvim lepo radi sa novim napajanjem:
ql6.JPG

A i finalni izgled samog napajanja uopšte nije loš:
ql7.JPG
 
Sada jedno logicno pitanje za tebe zarko. Zasto nisi dupliro vod za 0V? Struje koje prolaze kroz 5v i 0v su iste.
Ovo je tipicno misljenje da nema opterecenje u 0v vodu odnosno gnd. Tehnicki si trebao da odvojis po 2 zice za 5v i gnd.
Inace je lepo spakovano u canon kuciste fali jos da samo odstampas sinclair etiketu :)
 
Sada jedno logicno pitanje za tebe zarko. Zasto nisi dupliro vod za 0V?
Eh, da, to nisam napisao, zaboravio sam, za GND sam iskoristio oplatu, tu ima duplo više žice više nego u sve 4 signalne zajedno... Sorry, trebao sam naglasiti. Odnosno, jesam vodio računa o tome da ide struja i kroz GND :) Svakako hvala što si to primetio, inače bih zaboravio da napišem.
 
Svaka cast Zarko, lepo spakovano, sto kaze Dejan fali samo Sinclair nalepnica.

Da ne otvaram novu temu imam pitanje u vezi kompozitnog video izlaza za Spectrum 128K 2+. Posto imam gray verziju mislim da ona ima kompozitni video izlaz na pinu 1
index.jpg

Prepostavljam da jeste, ali da li je bezbedno izvuci pin 1 na RCA konektor i vezati shild za shild da bi napravio AV kabel sa tim da bi zvuk izvukao iz 3.5 ulaza za zvuk na racunaru?
 
Nazad
Vrh Dno