Šta je novo?

Sony Xperia 5 (2019)

Realno, ko zna kada cu biti u prilici da probam uopste ovaj telefon, za ''1'' su malo vece sanse.

XZ2 zvucnici gruvaju skoro 80dB i po snazi/kvalitetu su i dalje top stereo zvucnici na nekom sony telefonu i po svim parametrima su okviru vrha klase kojoj pripadaju (sve osim spikerfona ), iskreno ne vidim razlog da ih pojavacam iznad 75% pri normalnoj upotrebi, cak su i na 30-50% vise nego dovoljno glasni uz fin balans jacine zvuka i kvaliteta jer sta vredi i 100dB+ ako sve puca i krci. Ako je to ispod proseka za tvoje standarde onda tesko da ces naci smartfon koji ispunjava sve uslove, mislim da je bolje da kupis neki dobar, kompaktan BT zvucnik :)

Xperia 1 ima malo glasnije zvucnike od XZ2 ali sudeci po demo snimcima na YT zvuk je malo ''tanji'' od XZ2 serije tako da kapiram da i ''5'' stereo ima slicne karakteristke.
 
XZ2 zvucnici gruvaju skoro 80dB i po snazi/kvalitetu su i dalje top stereo zvucnici na nekom sony telefonu ...
"Na Sony telefonu"... Samo ističem bitno u tvojoj rečenici.

.
... jer sta vredi i 100dB+ ako sve puca i krci....
Naravno, tu se slažemo, pričali smo o pojedinim brendovima koji to rade.

.
... Ako je to ispod proseka za tvoje standarde onda tesko da ces naci smartfon koji ispunjava sve uslove, mislim da je bolje da kupis neki dobar, kompaktan BT zvucnik 
Ne treba meni bluetooth zvučnik ja imam HTC U11 :)
Jeste ispod proseka za moje standarde zato što mogu da ti navedem bar četiri telefona i to one za koje ja znam a sigurno ih ima više koji imaju bolje zvučnike od tog: HTC U11 / U11+ / U12+ i LG G7. ( od kojih je U11 najslabiji).

Ne radi se o merenju gsm arene koja isto to potvrđuje, poređenje je bilo manuelno na licu mesta. Htela sam da uzmem xz2 veliki, prvenstveno zato što je sonijev i zato što kao i ti imam mišljenje da japanski telefon ne može da se poredi sa... da ne navodim kojima. Dakle, imala sam kod sebe HTC U11, uključila sam YouTube na oba telefona, pustila istu melodiju i paralelno slušala iste delove. Xz2 činjenica ima kvalitet zvuka ali nema snagu tj kako si ti rekao nekako "ograniči li su ga". Razlika u jačini je bila očigledna i prosečnom slušaocu koji nije nikakav audiofil a to je bila moja drugarica koja je stajala pored mene i još neki likovi u prodavnici.

Iako sam bila zainteresovana za istu Compact verziju zbog veličine, mene je ovo za zvučnicima u startu odbilo i od kompakt verzije izvesno vreme, da bih sada shvatila da mi je ipak veličina bitna jer Sony Compact više nećemo moći da nađemo.

Što se tiče Xperia 1 i Xperia 5, bas ta "ozloglašena" GSMArena tvrdi da je Xperia 1 bolja u audio segmentu od Xperia 5. Ali ako si ti već čuo nedostatak basova na nekom klipu u odnosu na xz2, onda je to već problem. Bar za mene.

Kako god, ja verujem da ćeš ti doći i do jednog i do drugog telefona ( na neki misteriozan način :D ) i sigurna sam da ćemo u skorije vreme čuti od tebe detaljniju analizu oba modela. Ja to čekam. :) ... jer kao što rekoh, ja sam ovaj telefon (xperia 5) već "umislila" kao moji naredni, samo mi treba tvoja detaljna analiza :)

Ps. Ne smem da uzmem U12+, objasnila sam ti zbog čega, a G7 ne mogu da nađem polovni a da nije sumnjiv na neki način, a i on ima lošu kameru, koja će mi od od sada veoma trebati.
 
G7 nema "flagship-grade" kameru, ali nema ni lošu - naprotiv, sasvim je pristojna. Plus, uvek može i GCam za njega.
 
@ Dushana

Ne treba meni bluetooth zvučnik ja imam HTC U11

Svaki normalan BT zvucnik nudi primetno kvalitetniji zvuk od (stereo/mono) zvucnika sa smartfona.

Xz2 činjenica ima kvalitet zvuka ali nema snagu tj kako si ti rekao nekako "ograniči li su ga". Razlika u jačini je bila očigledna i prosečnom slušaocu

Kada kazem ''ogranicili su jacinu zvuka'' mislim na izlaz za slusalice, ne na zvucnike, u smislu da ne izbija bubnje opne. A i taj izlaz je vise nego dovoljno glasan za sve pa i nazahtevnije in-ear koje koristim, cak i za studijske Fostex, u tom smislu neka nikakvih problema i zvuk je odlican, iznenadjujuce malo zaostaje za desktop DAC/AMP koje koristim. Npr. najzahtevnije in-ear koje imam (DT6, 2x3 drajvera) zvuce toliko glasno da nema potrebe da pojacavam zvuk iznad 90% cak ni u bucnim okruzenjima.

Ali mi ovde pricamo o zvucnicima. Ako budes u prilici probaj ponovo XZ2 ali dobro proveri po audio opcijama sta je sve ukljuceno/iskljuceno jer su XZ2 i U11 zvucnici po ''glasnoci'' veoma uporedivi, skoro pa isti s tim sto XZ2 nudi malo kvalitetniji (stereo) zvuk dok U11 nema stereo setup, objasnio sam ti to vec jednom. Jedina mana XZ2 zvucnika (softversko ogranicenje) je to sto je spikerfon ''tise'' podesen od multimedia rezima rada, dakle - muzika, igre, video pregled, YT.. sve to zvuci glasnije od spikerfona na XZ2, sto je softversko ogranicenje. Ali i pored toga XZ2 zvucnici su jedni od najboljih jer je zvuk vise nego dovoljno glasan (rekao bih i previse glasan za normalnu upotrebu) dok je kvalitet svakako iznad proseka. Ovo je veoma bitno jer sta vrede i najglasniji zvucnici ako je kvalitet los ili drasticno opada sa pojacavanjem, ima sony i glasnije mono zvucnike na telefonima pa ne mogu da pridju flagship Z/XZ po kvalitetu. Sve iznad 75dB je vise nego dovoljno glasno i tu je neuporedivo bitnije da je zvuk pun i sto bolje izbalansiran nego da kresti sa 85dB+.

U11+ i U12+ su primetno glasniji od ogromne vecine ostalih flagship telefona (dakle, od proseka klase) i u tom smislu pripadaju samom vrhu, nikako proseku, bar kada je jacina zvuka u pitanju. Tako da ako ti je to prioritet onda potrazi neki od tih telefona po oglasima.

Nisam jos cuo uzivo ''1'' i ''5'' zvucnike ali sudeci po semplovima sa YT malo su glasniji od XZ2 ali uz malo ''tanji'' zvuk. XZ3 vrlo verovatno ima i malo puniji i malo glasniji zvuk od Xperie 1 & 5.
 
Poslednja izmena:
@hsv.stoned
Svaki normalan BT zvucnik nudi primetno kvalitetniji zvuk od (stereo/mono) zvucnika sa smartfona.
Znam ali me mrzi da zavisim još od jednog + gadžeta tj. nosim sa sobom :)
Kada kazem ''ogranicili su jacinu zvuka'' mislim na izlaz za slusalice, ne na zvucnike,...
Da, ja pisala o zvučnicima, znaš i sam da ne mogu u prodavnici da probam slušalice... ili mogu? Nije mi palo na pamet da ustvari mogu... ???

Ako budes u prilici probaj ponovo XZ2 ali dobro proveri po audio opcijama sta je sve ukljuceno/iskljuceno jer su XZ2 i U11 zvucnici po ''glasnoci'' veoma uporedivi,
Nisam više u prilici... nema ga po prodavnicama da probam :(

Jedina mana XZ2 zvucnika (softversko ogranicenje) je to sto je spikerfon ''tise'' podesen od multimedia rezima rada,
To bi značilo i da je guglov glasovni unos teksta lošiji? Ako je spikerfon tih? Ili ne? (meni bitna opcija - ja glasom pišem, nikada tastaturom ili bar retko)
Da li to znači i da je diktafon tj snimač glasa / zvuka tiši? To mi je JAKO BITNO, tu opciju koristim na dnevnoj bazi više nego bilo šta... btw, kad pomenuh diktafon, ipak mislim da treba jedan taj gadžet da nabavaim sam za sebe, mnogo mi često treba a i treba da bude maleni, mnogo manji od fona, radi lakšeg i bržeg hendlovanja. Ima li tema o tome ovde? Ili predlog koji je najbolji?

jer sta vrede i najglasniji zvucnici ako je kvalitet los ili drasticno opada sa pojacavanjem,
To - DA. O tome smo već pričali. Ali ipak... kvaitetu treba i snaga :) u suprotnom si ograničen na 'kvalitet' u tihom i zatvorenom prostoru, jer samo tako možeš da ga čuješ.

U11+ i U12+ su primetno glasniji od ogromne vecine ostalih flagship telefona (dakle, od proseka klase) i u tom smislu pripadaju samom vrhu, nikako proseku, bar kada je jacina zvuka u pitanju. Tako da ako ti je to prioritet onda potrazi neki od tih telefona po oglasima.

Ja bih U12+ (ali sa strejt garancijom zbog...) ali na žalost više nema ovde kod nas, ako izuzmem Mađare; čak ni preprodavaca nema; malo mi je frka od onih softverskih dugmića, a da nemam neku garanciju... U11+ sam i razmišljala da uzmem od Mađara, ali onda konstatujem da osim zvučnika, on nema ništa bolje od U11 koji već imam, a lošiji mu je ekran i veći je (volim manje telefone; npr xz2 compact bi mi bio onako "taman")

Nisam jos cuo uzivo ''1'' i ''5'' zvucnike ali sudeci po semplovima sa YT malo su glasniji od XZ2 ali uz malo ''tanji'' zvuk.
Da, to si rekao. Nemaju basove znači.

XZ3 vrlo verovatno ima i malo puniji i malo glasniji zvuk od Xperie 1 & 5.
čula sam ga (u prodavnici, jeste jači od XZ2, ali mi je prevelik u tom momentu bio...)

.... čekamo svi tvoje mišljenje o 1 i 5; tj ja čekam o 5; 1 mi je velik :)
 
Odosmo u off, treba ove postove prebaciti u XZ2/c temu.

Nisam više u prilici... nema ga po prodavnicama da probam

Ozbiljno, XZ2 i U11 imaju zvucnike veoma uporedive glasnoce, iskreno ne bih mogao da ih slusam na 100% u normalnim (kucnim) uslovima jer su preglasni, to moze da znaci jedino za zvono i notifikacije, da se cuju u bucnom okruzenju.
XZ2c je izgleda za nijansu glasniji od oba, XZ3 verovatno najglasniji sony sa stereo zvucnicima. Ali je bitno da su XZ2 zvucnici sasvim solidnog kvaliteta, nazalost ovi sa ''1'' i ''5'', bar prema YT snimcima, zvuce malo glasnije ali i malo ''tanje''. Kapiram da je debljina XZ2/c i XZ3 kucista omogucila da zvuk bude malo puniji.

Ali kao sto napisah, spikerfon je dosta tisi od stereo zvucnika u ostalim rezimima rada a ni kvalitet zvuka je samo prosecan i to za spikerfon standarde.
To bi značilo i da je guglov glasovni unos teksta lošiji? Ako je spikerfon tih? Ili ne? (meni bitna opcija - ja glasom pišem, nikada tastaturom ili bar retko)
Da li to znači i da je diktafon tj snimač glasa / zvuka tiši? To mi je JAKO BITNO, tu opciju koristim na dnevnoj bazi više nego bilo šta... btw, kad pomenuh diktafon, ipak mislim da treba jedan taj gadžet da nabavaim sam za sebe, mnogo mi često treba a i treba da bude maleni, mnogo manji od fona, radi lakšeg i bržeg hendlovanja. Ima li tema o tome ovde? Ili predlog koji je najbolji?

Ne koristim glasovni unos teksta :d Bez zezanja, malo sam ''ko$tunica'' kada su te opcije u pitanju.
Zvuk koji telefon snima je u skladu sa ocekivanjima od sony-a, tu mislim i na kamkorder i na klasican audio rekorder, nema nikakvih problema ali naravno ne moze da se poredi sa kvalitetnim eksternim mikrofonima. Ipak, kvalitet je malo bolji od vecine smartfona.


Za klasican diktafon ne znam sta da ti kazem, i u srb mogu da se kupe kvalitetni ali nisam pratio ponudu i cene.
Za Android telefone postoji solidna opcija, Sony STM10 eksterni mikrofon: https://www.amazon.co.uk/Sony-STM10-Stereo-Microphone-Black/dp/B00HX9AJ2A
Tesko se nalazi ali ih ima na ebay/amazonima, 25-30$ uglavnom, sto je 2-3x niza cene od pocetne iz 2014. godine. Za taj novac tesko da moze da se nadje bolji eksterni mikrofon sa android podrskom mada je pitanje kako sve to danas radi, u vreme eliminisanja 3.5mm dzekova, mozda moze da radi uz adapter ali treba proveriti.

Tebi bi verovatno (pored U12+ i slicnih htc) odgovarao i LG G8: https://www.gsmarena.com/lg_g8_thinq-review-1917p3.php
Izmerili su ''ringing tone'' cak 92dB (vise od U12+, 88.5dB), dok su XZ2/U11 oko 78-79dB. Uz to ima i najbolji audio hardver u klasi (DAC) i uopste je prilicno mocan uredjaj, jedino sto ima LG UI i najsporiju podrsku u klasi ali to je LG.
 
Poslednja izmena:
Pa da. Dođosmo i do konklužna: meni treba LG G8 :D Nemam ništa ni protiv G7. Nešto od pomenutih LG / HTC će će se naći, uzeti, kada bude trebalo, kada bude bilo...
A nigde ne žurim mogu da sačekam Xperia 5, ako se pojavi ovde, odgovara mi veličina.
Btw, pojavile su se bežične sluške LG tone, da znaš pošto voliš dobre sluške a nemaš 3,5 Jack.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Pa eto, onda U12+ ili G7, do 350e ocigledno ne postoji bolji fon za tebe :)

Btw, pojavile su se bežične sluške LG tone, da znaš pošto voliš dobre sluške a nemaš 3,5 Jack.

Videh ali u sustini maksimalno izbegavam LG proizvode i realno, poslednji brend cije bih slusalice kupio (pa jos bezicne) je LG :d I da se pokazu ''ok'' u praksi, tesko da ce biti bolje od Sony/Sennheiser i ostalih True Wireless koje stizu iz daleko pouzdanijih kompanija..

Nemam 3.5mm dzek na telefonu ali imam adapter, verovatno cu kupiti i onaj iBasso, necu se odreci kablova jos duzi niz godina.
 
Poslednja izmena:
Jedino što g8 nikada nije ni došla do Evrope.. velika šteta pošto je to po meni odličan telefon.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Da da... tebi verujem kada su u pitanju sluške... Zapamtila sam link sluški koje si sam procenio kao najbolje i kupio i samo čekam da uzmem telefon sa 3,5 džekom i nekim dobrim Dakom unutra, meni smetaju nastavci... A to što nećeš bluetooth nego si još uvek na žicama, pa mnogi su u tom fazonu iz raznoraznih razloga, od navodnog uništavanja sluha do sigurnosti komunikacije i svega ostalog itd.
A što se telefona tiče, na moju veliku veliku veliku žalost, to neće biti U12+, ne usuđujem se da ga kupim bez domaće garancije a nema ga više ovde. Ako se budem odlučila na u11+, u private message ćeš mi preporučiti najsigurnijeg Mađara. A LG telefone sa ugrađenim Dakovima i boom speakerima... čekam da vidim da li će da se pojavi G8 na nekom (domaćem) mestu, pa da vidim šta mi je činiti. Kod mađara ih ima, nije problem.
I kao što rekoh, ne odustajem od Xperia 5, jer sam ga "vizuelizovala" kao moj sledeći fon, te ja to moram probati, pa makar da ništa ne valja, ali moram ga probati, pa onda da odlučim šta ću. Nadam se da će se pojaviti kod nas da možemo da ga probamo??? Ili bar da probamo velikog brata Xperia-u 1?
Btw, za par sec, baci look na pm...

Edit - DODATAK:
Naknadno sam primetila poruku:
Jedino što g8 nikada nije ni došla do Evrope.. velika šteta pošto je to po meni odličan telefon.
Sent from my MI 8 using Tapatalk
Kako misliš nisu stigli u Evropu? Eno ih na KP kod mađara koliko hoćeš.


Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To je lg g8s, po meni mnogo gori nego standardni g8.

Mnogo veći , sa većim notchem i mislim gorim kamerama.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9540&idPhone2=9608

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Upravo sam to pomislila - zašto pominješ G8 kada je na KP ima milion oglasa za g8s. Nisam shvatila da je tolika razlika u pitanju. Iskreno nisam ih ni poredila što ću morati da uradim.
No, pošto vidim da si ih ti već uporedio, u audio segmentu da li ima razlike?

DODATAK EDIT:
pardon, kad ja sve na brzinu radim, na brzinu pišem, na brzinu zaključujem, pa nisam primetila da si mi poslao link sa poređenjem ta dva modela. Hvala. Pogledaću. Kako god, moje pitanje po pitanju audio segmenta i dalje stoji tebi upućeno?

DODATAK EDIT 2:
Pogledala sam link koji si mi poslao.
Na brzinu naravno kao i uvek. Međutim ono što mene zanima nije loše, čak naprotiv bolje je. G8s ima stereo zvučnike dok G8 nema; doduše to ništa ne znači a i nema audio merenja za g8s pa se to čeka; g8s ima za nijansu jaču i bateriju. Znači pretpostavljam da u audio segmentu može biti bolji.
Da, vidim da je cigla u odnosu na G8. Da, vidim da je kamera bolja na G8 (ovo poslednje me ne dotiče preterano).
Još malo ću proučiti i sačekati neka audio merenja za g8s. THX :)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebalo koliko sam ispratio. Doduše odgledao sam samo 1 review , Ali po meni nema poente uzimati ovaj "osakaćeni " g8s..
Klasični lg koji ne zna više gde udara

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ne bi trebalo koliko sam ispratio. Doduše odgledao sam samo 1 review , Ali po meni nema poente uzimati ovaj "osakaćeni " g8s..
Klasični lg koji ne zna više gde udara

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Ja se uopšte ne snalazim na ovom TT u pogledu sinhronizacije poruka. Tako da ne znam na koju moju poruku je ovaj tvoj odgovor upućen pošto sam prethodnu poruku editovala dva puta.

Zašto je g8s osakaćen? U kom segmentu? Ogroman jeste slažem se, kamera je bolja na G8. Audio merenja ne postoje za g8s ne mogu da uporedim; G8S - STEREO ZVUK; G8 - MONO ZVUČNIK. Što naravno ne znači ništa.

Osim kamere i veličine, po čemu je g8s gori od G8? Možeš li mi reći svoje utiske?
Da li možda misliš da je G7 bolji telefon od g8s?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Pa baci pogled na review g8s :)
Po meni su dovoljne samo njegove dimenzije i dizajn star 4god da ga nikome ne preporucim :)


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Pa baci pogled na review g8s :)
Po meni su dovoljne samo njegove dimenzije i dizajn star 4god da ga nikome ne preporucim :)


Sent from my MI 8 using Tapatalk
Ok. :[emoji3526] Odjednom sam shvatila da ne smem više da pišem o ovim telefonima jer mi odosmo u off sa ovim poslednjim porukama. [emoji854]
Pogledaću recenzije pa ću ti izneti svoj utisak. Btw, ne odbija me design star 4 godine ako mu je software nov, i ako ima ono što je meni važno a to je jak audio. Veličina je fakat malo kao građevinska cigla, .... Ali i to ću da progutam ukoliko mi tamo napišu da je ultra mega super u audio segmentu....

MODERATORIMA:
ako budete odlučili da brišete ove poruke koje se ne odnose na Xperia i 1 i Xperia 5, nemojte ih obrisati nego ih prebacite u adekvatne teme koje pominju druge telefone (lg7/ lg8/ htc u11/htc u12, ako se uopšte mogu razvrstati, jer se više telefona pominje u jednoj poruci); zato što u ovim konverzacija ma ima mnoštvo korisnih informacija koje će koristiti drugim potencijalnim korisnicima zainteresovanim za pomenute modele. Hvala.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nemam 3.5mm dzek na telefonu ali imam adapter, verovatno cu kupiti i onaj iBasso, necu se odreci kablova jos duzi niz godina.

Da li znate da ti USB-C na 3.5mm adapteri, postoje aktivi i pasivni?!? A i telefoni bez 3.5mm porta, ne mogu svi da rade sa pasivnim adapterom, već neki zahtevaju isključivo aktivni. A ako imate aktvini adapter, zvuk u slušalicama će da zavisi isključivo od adaptera (koji ima da se nađu već od 1$, i koji je to onda kvalitet zvuka?!?)

Proizvođači su napravili zbrku za medalju.

A posebno iducka na živac što 99.9% testova telefona uopšte ne obrate pažnju na ovo. Čak ni testeri nemaju pojma da postoji ova razlik(kic)a među telefonima.
 
ili kupiš dobre bluetooth sluške i zaobiđeš uopšte tu papazjaniju.
 
Dobre BT sluške, bez obzira koliko su dobre, bacićeš u đubre kada im crkne interna baterija, pošto zamena uglavnom nije moguća. :(
BT sluške ne mogu biti dobre kao žičane, zbog ograničenja BT veze. (Nebitno za većinu konzumenata, ali bitno za HiFi entuzijate.)
Neko je dao velike pare za kvalitetne žičane slušalice, a sada može da ih okači na kuku u špajzu, tamo međ' šunke...
Neko je DAC i headphone amp ugradio u telefon, a neko očekuje da to postoji u donglu od 0.8$. I to niko ne navede nigde u specifikacijama.

Bla.bla.bla... da ne širimo sada (opet) gunđanje na ukidanje 3.5mm porta.
 
Onda možda pomognu ovakvi adapteri.
US $32.54 | Meizu headphones amplifier audio HiFi lossless DAC Type-C to 3.5mm audio adapter Cirrus Logic CS43131 Chip 600Ω high impedance
https://s.click.aliexpress.com/e/KaGXI2su


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
nshappy:

da,uginuće pre nego što ćeš da zameniš telefon,baš sbc ubije više nego dac koji fon ima i koje bubice i to kineske mogu da uopšte isporuče (kao uostalom da je sbc i obavezan)...na kraju si najbolje i rekao,gunđanje.

niko ne spori da je ukidanje 3,5" porta glupost,ukidanje analognog izlaza na c portu još veća,ali izvini što ne plačem za generičkim dacom u telefonu.2019ta je,vreme je da i ta tehnologija zaživi i da je obični korisnik dobije,biće samo unapređivana (kompletno prepisivanje bletooth steka se već najavljuje za sledeću iteraciju androida).
 
Da li znate da ti USB-C na 3.5mm adapteri, postoje aktivi i pasivni?!? A i telefoni bez 3.5mm porta, ne mogu svi da rade sa pasivnim adapterom, već neki zahtevaju isključivo aktivni. A ako imate aktvini adapter, zvuk u slušalicama će da zavisi isključivo od adaptera (koji ima da se nađu već od 1$, i koji je to onda kvalitet zvuka?!?)

Proizvođači su napravili zbrku za medalju.

A posebno iducka na živac što 99.9% testova telefona uopšte ne obrate pažnju na ovo. Čak ni testeri nemaju pojma da postoji ova razlik(kic)a među telefonima.

Znam. I u pravu si kada kazes da su napravili zbrku za medalju (objasnio si ovo vec u nekoj drugoj temi). Tesko je doci do tacnih informacija, posebno kod ovolikog broja raznih android telefona bez 3.5mm dzeka.

Postoje USB C uredjaji koji imaju ugradjen zaseban DAC (ili koriste DAC cipseta) i oni se uglavnom isporucuju sa pasivnim (analognim) adapterima ali mogu da koriste i aktivne sto je plus svakako jer je moguce dodatno unaprediti zvuk kupovinom kvalitetnog aktivnog adaptera (dakle, mogu da koriste obe vrste).

Prakticno svi Sony telefoni pripadaju ovoj grupi uredjaja, uglavnom se isporucuju sa pasivnim EC260 adapterima mada su neki flagship modeli na odredjenim trzistima stizali i sa EC270 uz koji je moguce puniti telefon i koristititi slusalice u isto vreme. XZ2 je stigao sa EC260 i zvuk je odlican uz kvalitetne slusalice ali ipak nije bas u rangu desktop DAC/AMP koje koristim mada nije drasticno losiji od njih, cak nudi i malo veci soundstage od FiiO E10k npr. ali nema bas tako cist i utegnut zvuk sto je i logicno, ipak je E10k jedan od najboljih DAC u klasi.

Tako da i Xperie 1 i 5 gotovo sigurno pripadaju ovoj grupi i nude odlican audio kvalitet preko slusalica ali (tradicionalno) uz zvuk koji nije preglasan, sony odavno prakticno ''zakljucava'' AMP na telefonima (Z3 su na xda otkljucali toliko da je gromoglasan a bez gubitka kvaliteta, glasniji cak i od iphone modela sto je potvrdio i clan komsa u Z3 temi).

Drugu grupu uredjaja cine oni koji nemaju ugradjen DAC ili su se proizvodjaci iz nekog razloga odlucili da ne koriste qualcomm (cipset) DAC vec su za zvuk zaduzeni aktivni adapteri. Nazalost, vecina takvih adaptera je jeftina, skromnog kvaliteta mada verovatno ima i dovoljno dobrih koji dolaze kao deo osnovne opreme telefona (zavisi i od klase uredjaja). Ovi uredjaji mogu da koriste samo aktivne dongle. Takvi modeli su npr. U11/U12, Pixeli.

U tom smislu (i vezano za ovu temu), Sony je napravio korektan potez, telefoni koriste interni DAC. Pored toga, za razliku od nekih drugih kompanija, uz telefone isporucuje pasivne (analogne) adaptere pa korisnik ne mora da trosi dodatnih 5-10 evra na originalni dongle (mada moze da kupi i neki od no-name sa AE za 2-3$ ali je vecina krs kvaliteta).

Ko zeli, zvuk moze da unapredi kupovinom Hi-Fi USB C adaptera a jedan od najboljih je iBasso DC02, kosta samo 50-ak evra a kazu da je po kvalitetu izrade i zvuka ipak bolji od kineskih modela slicne cene. Postoji i ''balanced'' (2.5mm) verzija DC01 ali je za vecinu korisnika DC02 (3.5mm) logicno resenje. Izgleda da se razlikuju po ''jacini'' izlaza, DC01 je glasniji ali kapiram da ce vecina slusalica raditi odlicno i sa DC02, osim mozda najzahtevnijih over-ear.

DC01 - Output: 113mW @32ohm (sto je za nekih 20-ak mW slabije od desktop X6 DAC-a, koji je doduse u low gain modu ali svejedno je veoma glasan).
I DC01 i DC02 koriste odlicne AKM DAC.

The DAP days are over (Part 5: iBasso DC01, DC02)
Malo preteran naslov, svakako ce kvalitetni DAP i dalje imati mesto na trzistu ali ovakvi hi-fi dongle ce sigurno poslati jeftne plejere u penziju :)
https://audio123reviews.com/2019/06/19/ibasso-dc01/5/
https://twister6.com/2019/07/10/ibasso-dc01/3/

Ali tek sledi ekspanzija takvih malih hi-fi sprava, ko zna sta ce sve moci da se kupi do 100$ u narednim godinama.

BT sluške ne mogu biti dobre kao žičane, zbog ograničenja BT veze. (Nebitno za većinu konzumenata, ali bitno za HiFi entuzijate.)
Neko je dao velike pare za kvalitetne žičane slušalice, a sada može da ih okači na kuku u špajzu, tamo međ' šunke...
Neko je DAC i headphone amp ugradio u telefon, a neko očekuje da to postoji u donglu od 0.8$. I to niko ne navede nigde u specifikacijama.

Unapredjen je BT zvuk ubacivanjem LDAC podrske u Android (saradnja sony + google, od Oreo verzije) a i Apple ima nesto slicno.
Ne moraju zicane slusalice da idu medj' sunke, bar ne velika vecina :) Kad XZ2 moze fino ''da pogura'' Fostex (80Ω) onda tu nema nikakvih problema za in-ear i ostale manje zahtevne sluske.
Za ovo trece si 100% u pravu.
 
Poslednja izmena:
To je neki nebitan telefon, samo za Japan. Cena je tragikomicna za takav hardver.

A oznake jesu de6ilne mada je jasno da idu po sistemu 1 = flagship, 5 = umanjena (i malo oslabljena) verzija flagshipa, 8 = nebuloza od telefona, 10/plus = nebuloze od telefona.
Samo me zanima kakve ce oznake odrediti za sledecu godinu, bar kada su vodeci modeli u pitanju. Ne znam sta je falilo da nastave sa XZ oznakama, ionako su se svi navikli na to.
 
https://www.flickr.com/photos/117174144@N05/albums/72157711408203972
https://www.digitalcameraworld.com/reviews/sony-xperia-5-review

Koliko bedno deluje ovakav otvor zvucnika na dnu telefona, bas onako low/mid-range https://www.flickr.com/photos/117174144@N05/48924450518/in/album-72157711408203972/
Jeste da i 1 i 5 imaju stereo zvucnike ali front-facing su bolje resenje a i deluju mnogo mocnije.

Kamere su ok (ne mislim na link iznad) ali ono, klasicne 12MP flagship sa dosta ostrenja, kao vecine telefona samo sto je reprodukcija boja prirodnija od Samsunga i sl. Verovatno ce i sony sledece godine preci bar na 1/1.7'' velicinu senzora ali bih voleo da se vrate na ~20MP rezoluciju primarnog modula, ipak stare 19MP IMX400 kamere snimaju vise ''mesa'' od ovih novih 12MP, posebno za kropovanje fotografija snimljenih na dnevnom svetlu. Za low-light je i 12MP sasvim dovoljno.

 




Jos cute za Android 10.
 
Dobar video.


3:35, bukvalno.
 
3:04 - vrlo verovatno je u pitanju 120Hz podrska ali samo pri igranju odredjenih igara koje podrzavaju i aktiviraju skriveni 120Hz mod.
Na XDA su jos pre 3 godine provalili da sony na flagship modelima koristi 120Hz displeje koji su zakljucani na 60Hz. Postavljao sam vec u Xperia 1 temi klipove nekih YT-era iz Azije, koji navode da postoje igre koje automatski pokrecu taj neki smooth 120Hz rezim rada. S obzirom da 1 i 5 koriste OLED-e, mozda nije u pitanju 120Hz kao kod Xperia sa IPS displejima, mozda je i 90Hz ali ocigledno u tim igrama moze da napravi primetnu razliku. Uglavnom, nema cudnijih ljudi od Japosa.





Realno, Pixel 4XL fali u poredjenju pa da bude prikaz najbrzih/najfluidnijih smartfona.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno