Šta je novo?

Nadogradnja na AMD ryzen, misljenja, saveti

terzazak

Čuven
Učlanjen(a)
27.02.2007
Poruke
2,353
Poena
805
Posto je ova moja kofa vec ohoho omatorila planiram neku nadogradnju.
Nesto sam sklopio, ali se dvoumim oko nekih komponenti, pa dajte mi vase misljenje ili savet sta odabrati.

AMD Ryzen 5 2600 3.40GHz AM4 BOX Wraith Stealth..............130

MSI B450 Tomahawk MAX...............110
Gigabyte B450 AORUS ELITE............95
Ovde i nije neka dilema jer mislim da je bolje ici na MSI zbog kasnije nadogradnje na Ryzen 3600.


Corsair 16GB Vengeance LPX DDR4 3600MHz CMK16GX4M2D3600C18.....................95
Corsair 16GB Vengeance LPX DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16
G.Skill 16GB Sniper X DDR4 3200MHz F4-3200C16D-16GSXWB
G.Skill 16GB Ripjaws V DDR4 3200MHz F4-3200C16D-16GVGB
Za RAM stvarno ne znam st bih odabrao, kontam da su sve tu negde..Inace cena je ista za sve.

Arctic cooling Freezer 34 eSports white..................35

Corsair TX Series Modular TX650M Gold 650W...................85
SEASONIC Focus Plus 650 Gold 650W...............................105
Znam da je Focus Plus bolje napajanje, ali me interesuje da li je i ovaj TX dovoljan (dobar). A i jeftiniji je, treba stedeti pare za grafu.;)

Toshiba P300 2TB 3.5" 7200 rpm 64 MB SATA 3 HDWD120UZSVA.................55

Ostale komponente ostaju iste, za sada.
Imam nameru prvo sledece da menjam grafiku, sa nekom jacom. Ali otom-potom.

Pa, dajte misljenja, ne moraju bas ove komponente koja sam napisao. Mogu i neke trece ako smatrate da je bolje.
 
Pa to je manje vise to.
Mozda bih razmotrio i MSI B450A-PRO za 11200din zbog domace garancije, mislim da nije nista losija od Tomahawka, samo je manje usminkana. Tomahawk MAX je svakako dobra kupovina, oko toga nema zbora.
Takodje mozes da razmotris LC-CC-120-RGB, meni je lepsi i osetno je jeftiniji od Arctica, a vise nego adekvatan za klokovan 2600 i mislim da je on best buy.
U fazonu sam da ako bih vec davao 35e za taj arctic, onda bih pre dao 50 i uzeo recimo Scythe Mugen 5 rev B koji je bas zver, ali ti on apslutno nije potreban.

Inace mislim da R5 2600 i Focus Gold 650 mozes uzeti jeftinije od cena koje si stavio, ja i jos par clanova smo nedavno uzimali 2600 po 116-118e.
 
Poslednja izmena:
Cene sam stavljao okvirno, samo jedan prodavac sa KP, verovatno kombinacijom prodavaca moze da se ustedi koji evro.
Za CPU, PSU i cooler po 10-ak evra, sto nije zanemarljivo (skupe su RTX:p).
Tomahawk MAX je u igri zbog buduce nadgradnje.
Jedino nisam siguram za RAM, koliko je koji kompatibilan sa plocom, znam da je ranije bilo problema sa time.
 
Sta mislis da ces moci da stavis na Tomahawk Max, sto ne mozes na B450A-PRO?
Jedino ako mislis da ce MSI dati podrsku za Ryzen 4000 samo B450 MAX plocama, ali mi je jako malo verovatno da bi im amd dozvolio da se tako zezaju. A posle se svakako ide na ddr5.
Istina da trenutno postoji taj problem sa velicinom bios cipa (a ni on nije strasan, *mjau**mjau**mjau* nemas graficki bios, big deal, radi sve), ali msi ga resava tako sto izbacuje razlicite verzije biosa za razlicite generacije procesora, koji ce opet ce biti sa grafickim user interfejsom i sa svim funkcijama. Pa ako menjas generaciju procesora, stavis bios na usb, fleshujesh, ubodesh drugi procesor i vozis...
Da se razumemo, ne kazem ovo jer mislim da ne treba da uzmes Tomahawk, mislim da ploca definitivno tih 15e vise, da je garancija ista. Ovako ja ipak preferiram domacu garanciju, barem za plocu, jer to je realno komponenta koja se najvise kvari i najzajebanija je za reklamaciju. To su moja dva centa, ali mislim da tu nema lose odluke.

A za ram ne bih brinuo previse, memorijska kompatabilnost je znatno poboljsana, a i to su sve dosta popularne memorije i da ima nekih problema sa njima znalo bi se.
 
Poslednja izmena:
Evo iz prve ruke Patriot Viper Steel radi bez da stucne na B450A-PRO.
 
Sta mislis da ces moci da stavis na Tomahawk Max, sto ne mozes na B450A-PRO?

Pa izbegao bih to flesovanje biosa, koliko sam razumeo MAX dolazi sa biosom za ryzen 3000, sto mi u pocetku naravno nece trebati, ali kasnije da.
A i ja sam "stara" (matora:)) skola...bolje malo kvalitetitnija ploca i malo jace napajanje nego sto treba..

Evo iz prve ruke Patriot Viper Steel radi bez da stucne na B450A-PRO.

Ali je i skuplja od ove dve gore..
 
Kako skuplja, ja je platio 85e? A sto se tice kasnije nadogradnje na 3600, mislim da to nema preteranog smisla...
 
Poslednja izmena:
Jel mora bas 3200? Moja je 3000MHz i radi na 3200 cl14. Jedino ako su u medjuvremenu cene skocile
 
Sta mislis da ces moci da stavis na Tomahawk Max, sto ne mozes na B450A-PRO?
Jedino ako mislis da ce MSI dati podrsku za Ryzen 4000 samo B450 MAX plocama, ali mi je jako malo verovatno da bi im amd dozvolio da se tako zezaju. A posle se svakako ide na ddr5.
Istina da trenutno postoji taj problem sa velicinom bios cipa (a ni on nije strasan, *mjau**mjau**mjau* nemas graficki bios, big deal, radi sve), ali msi ga resava tako sto izbacuje razlicite verzije biosa za razlicite generacije procesora, koji ce opet ce biti sa grafickim user interfejsom i sa svim funkcijama. Pa ako menjas generaciju procesora, stavis bios na usb, fleshujesh, ubodesh drugi procesor i vozis...
Da se razumemo, ne kazem ovo jer mislim da ne treba da uzmes Tomahawk, mislim da ploca definitivno tih 15e vise, da je garancija ista. Ovako ja ipak preferiram domacu garanciju, barem za plocu, jer to je realno komponenta koja se najvise kvari i najzajebanija je za reklamaciju. To su moja dva centa, ali mislim da tu nema lose odluke.

A za ram ne bih brinuo previse, memorijska kompatabilnost je znatno poboljsana, a i to su sve dosta popularne memorije i da ima nekih problema sa njima znalo bi se.

Sad ponovo citam sta si mi napisao, pa se razmisljam: sta li sam zapeo za ovu MAX plocu kad je i B450A-PRO veoma dobra ploca, koja sa ryzen 2600 sljaka odlicno.
Dok ja odradim sve ovo ima da prodje toliko da ce da se pojavi i Ryzen 4,5 serija:D..
Takodje cu da poslusam savet za RAM i uzmem Patriot Viper Steel.
Hvala obojici na savetima.
 
Sad ponovo citam sta si mi napisao, pa se razmisljam: sta li sam zapeo za ovu MAX plocu kad je i B450A-PRO veoma dobra ploca, koja sa ryzen 2600 sljaka odlicno.
Dok ja odradim sve ovo ima da prodje toliko da ce da se pojavi i Ryzen 4,5 serija:D..
Takodje cu da poslusam savet za RAM i uzmem Patriot Viper Steel.
Hvala obojici na savetima.

Mislim da ni kod jednog "ugarina" nema trenutno MSI B450 Tomahawk (a ni Gaming Plus,mozda ni A Pro)....a i kada budu dobili nove zalihe (koje ce takodje brzo da se rasprodaju) skoro sve ce biti sa oznakom MAX (i Tomahawk i Gaming Plus i A Pro)
 
Nazad
Vrh Dno