Šta je novo?

SSD preoporuka.

dejan2311

Cenjen
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruke
128
Poena
170
Zamolicu vas za preporuku. Imam amd procesor sa 4 jezgra, ram 8gb, hdd 1tb, asus plocu sa sata 3 prikljucima. Uzeo bi ssd disk ali imam nedoumica, ako moze neka preporuka u cenovnom rangu do 4000 dinara. U ponudi su biostar oko 2400 din pa navise

, kingston oko 3000 i ostali proizvodjaci do 4000... To su ssd sa 120 gb i 240gb. Ono sto me zanima koliko je bolji , brizi


gde stoji da ima opciju Marvell Dean Controller i prednost 5 godina garancije. Ovu opciju sam guglao ali nisam naso razumljivo objasnjenje.
Ostli su skuplji za manje od 1000 dinara i imaju 240 gb, npr


Vasa preporuka , koji uzeti, da li je ovaj prvi po nekim karakteristikama dosta brzi jer je razlika u ceni zanemarljiva a dobije se vise prostora za ova druga dva modela. Prvenstveno me zanima brzina jer vec imam 1 tb hdd koji bi sluzio sada za skladistenje. Sta preoporucujete , mozete navesti i neki koji nisam naveo . Hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
I da ne pravis novu temu za 1001. put postavljeno pitanje...
 
Evo , saljem samo nazive diskova , obavesten sam da ne moze link.

SSD SATA3 120GB BioStar S100 Series 530/380MB/s

SSD SATA3 120GB Kingston UV500 520MB/320MB/s ima opciju Marvell Dean Controller i prednost 5 godina garancije.

SSD SATA3 240GB Kingston A400 500/350MB/s

SSD SATA3 256GB BioStar S120 Series 540/460MB/s S120-256GB
 
Neki od ova dva sa većim kapacitetom.
 
sve ti je to isto u suštini, dobićeš ogroman boost u odnosu na običan HDD... Ako ti nije potreban prostor na disku uzmeš od 120 gb, ako ti treba prostor uzmeš od 256 gb ili 512 već od terabajta je preskupo.
 
Hvala na pomoci. Na kraju sam uzeo onaj koji je trenutno bio u radnji obzirom da sam se odlucio za 120 gb. Uzeo sam SSD SATA3 120GB BioStar S100 Series 530/380MB/s on je 2400 din. Evo navescu iskustva mozda nekom pomogne da se opredeli za ovaj ili ga odvrati ukoliko mu se ne dopadne kako radi u praksi.
Racunar brze radi, podizanje operativnog sistema je za skor 30 sekundi , sada ne znam da li je ovo previse posto citam da se to dize za mnogo manje, da li to konfiguracija koju imam utice ili sta vec utice ne znam .. ovo je kada se samo isntalira windows a posle do 5 sekundi duze kada se svi programi instaliraju ... Video sam na nekim klipovima da se to podize za oko 15 sekundi zato sam naveo ovaj podataka pa bi zamoli korisnike da iznesu i svoja neka iskustva...
Kada se gasi racunar po instalaciji vindovsa on to uradi za manje od 4 sekunde ali kada se instaliraju programi to gasenje traje do 10 sekundi. Inace jedan stvar koja je neobicna je to da se ovaj ssd kod mene gasi 30 sekundi onda kada je uboden blutut, koristim slusalice i bez obzira da li su u tom trenutuku ukljucene ili iskljucene on ce ga gasiti kako sam gore naveo... Kod paljenja nema nikakve razlike da li je blutut usb stavljen ili izvadjen iz ploce...
Isto kada govorimo o popunjenosti diska, on po instalaciji ima 111gb, i windows 7 zauzme jos oko 30gb, medjutim namerno sam ga napunio i mogu reci i da kada je pun gotovo do kraja nema neke drasticne razlike u radu , oseti se gotovo zanemarljivo ali nikada nisam imao na C particiji punih 100 gb tako da ovo iz neke znatizelje ucinio. Eto nekih iskustava vezanih za biostar, ne znam kako bi se ponasali drugi proizvodjaci, ono sto bi zamolio korisnike ssd je da mi kazu koliko je vreme paljenja kod njih posto sam pogledao par klipa vidim da se oni pale za nekih 15 stak sekundi... Evo i slike programa koji vidim neki koriste za procenu rada diska, ovako radi kod mene...
2019-08-29 18_34_04-Program Manager.png
 
Poslednja izmena:
Biostar S100 koliko se secam se malo vise pregreva ide od 45 do 50 temperature proveri u CPUID HWMonitor prati par sati temperature i vidi sta se desava , realna cena po meni mu je 15 evra.
 
sve je to ok, nemoj ga sad odmah plasiti bezveze i da se opterecuje, uzivaj u brzoj masini sad i bas te briga za temperature i dal je 15 ili 20 ili 30 sec. da si dao 100-200e na ssd pa i da polemises, ja imam kingston a1000 i isto mi se sporije bootuje od nekog drugog kingstona ne znam oznaku u drugom pcu... a zavisi sta ti je podeseno da se startuje sa winom, moze se desiti da mu treba i minut dok ''nije spreman'' za start... ja sam sve pogasio osim par stvarcica
 
Ne smeta meni to sto se pali mozda sporije mozda bi na mojoj konfiguraciji tako radio bilo koji ssd , inace komp je star oko 10 godina :) , biostar je meni sada turbo u odnosu na HDD :) . To oko pregrevanja nigde nisam video pre kupovine inace da ima tih problema izbegao bi ga svakako, a i prodvac kod koga kupujem dugo vremena me nikada nije prevario... pomenuo mi da se najvecim delom on uzima od 120 gb i da nije imao reklamacija za pomenuti model. Samo sam eto naveo posto je ssd disk, mada pogledah slucajno neku recenziju i to nasu uporednih testova vise najpozantijih proizvodjaca i isto je pomenuto da se neki sporije gase i pale , neki brze ali to je potpuno nebitno u nekom radu jer rade slicno, samo su nijanse u pitanju kako kaze recezent osim za izuzetno zahtevne zadatke na koje vecina korisnika nikada u praksi ne nailazi. Jos jedna koji sam razmatrao UV500 kingston ima hardverski dodadak za zastitu podataka koji se podesava iz biosa lap topa , recezent pomenuo da nije pronasao plocu desktop racunara koja bi imala tu opciju :D , jedina prednost mu je duza garancija , pa eto rekoh da navedem mozda nekome to znaci. . Racunar radi daleko drugacije, posle dana koriscenja ostao mi operativni sisite na starom hdd koji je sada storage i kada sam ga slucajno pokrenuo ko da sam se vratio 10 godina unazad :type: , lako se naviknem da bolje :wave:..
 
Poslednja izmena:
Dok su bili novi, bilo malo proizvođača i koštali 100€+, onda je možda oklevanje i bilo opravdano. Sada kada se više i nezna koliko proizvođača i modela ima a cene su toliko pale da praktično nema opravdanja da se ne uzimaju bar za OS. Razlika u brzini između naj sporijeg SSD-a i naj bržeg HDD-a je daleko veća nego između naj bržeg i najsporijeg SSD-s uključujući i NVMe. Čak ni SATA2 nije prepreka a što sporiji kompjuter, to je SSD efektivniji.
 
nvme je 5x brži od ssd-a
na novim pločama ima fora sa optane memorijom, recimo ako koristiš hddono mu napravi virtuelni keš i radi kao ssd
 
To znam, imam primerke obe verzije, jedan brz NVME i 3 SATA 3 ali skok nije ne približan onome između SATA SSD-a i obično sporog HDD instaliranog u starijim systemima. Skoro sa sređivao jedan stariji SATA 5200rpm 2.5" iz jednog laptopa, bože mili kakva je to gnjavaža čak i na mom kompjuteru, zamisli sada razliku na nekom laptopu !!!
 
Nazad
Vrh Dno