Šta je novo?

Monitor dijagonale 27 inča

nebeski.letac

Poštovan
Učlanjen(a)
20.07.2016
Poruke
707
Poena
80
Treba mi novi monitor pa sam odlučio da kupim neki sa dijagonalom od 27 ili 28 inča. Koristiće se najviše za programiranje i svakodnevni rad na računaru, manje za video igrice i gledanje filmova. Najbitnije mi je da je zaslon kvalitetan i da je što bolji za oči. Mislio sam da kupim neki 4K monitor i našao sam sledeće:
Asus MX27UC
LG 27UK850-W
Dell UltraSharp U2718Q
BenQ PD2700U

Šta bi ste mi vi predložili? Ima li neko neki monitor od navedenih i kakvo je iskustvo sa njim?
 
Npr. 1440p na 27" može da izgleda krzavo na MacOS-u, ali ako skaliraš na 1440p na 4k monitoru dobiješ sliku prijatniju za oči, pogotovo ako radiš sa tekstom.

@nebeski.letac Da li povezuješ na PC ili MacBook? I ja sam u procesu nabavke novog monitora, a zbog USB-C sam najbliži 27UK850. Ako ti ne treba USB-C, 27UK650 je isti monitor kao i UK850 samo bez USB-C i 100+ evra je jeftiniji.

Kod mene su Dell i Asus eliminisani, prvi zbog kvaliteta, drugi zbog ergonomije.

Što se skaliranja tiče, gledao sam 32UK550 (350-370e) i 32UL750 (600e) gde bi moglo da se skalira na neku veću rezoluciju, ali nisam se dosad susretao sa 32" monitorima, a ni VA panelima. Brinu me uglovi, posebno zbog toga što je panel jako velik.
 
Monitor mi treba za konfiguraciju navedenu u profilu. Ne razmišljam o monitoru dijagonale veće od 27 inča jer mislim da je to preveliko za stoni računar. USB-c mi nije neophodan ali nije na odmet, možda zatreba. Meni je najbitnije da je panel kvalitetan i da ima filtere kako se oči ne bi mnogo zamarale, odnosno da duži rad na računaru bude prijatan. Zato sam najbliži Asusu koga sam naveo. Mana mu je fleksibilnost. Kod Dell-a postoji problem sa probijanja pozadinskog osvetljenja. Za BenQ i LG nisam detaljno istraživao.

Neki tvrde da 4k nema benefita na ekranima manjim od 32 inča (ili čak 43 inča) uglavnom zato što je potrebno skaliranje da bi se nesmetano radilo na takvim ekranima, a tada nije iskorišćen pun potencijal 4k rezolucije, odnosno prostor koji na ekranu nudi ta rezolucija.
 
Meni je najbitnije da je panel kvalitetan i da ima filtere kako se oči ne bi mnogo zamarale, odnosno da duži rad na računaru bude prijatan. Zato sam najbliži Asusu koga sam naveo. Mana mu je fleksibilnost. Kod Dell-a postoji problem sa probijanja pozadinskog osvetljenja. Za BenQ i LG nisam detaljno istraživao.

Pozadinsko osveljenje može da bude problem na bilo kom od ova četiri modela, jednostavno svi su IPS i uz to ide rizik.

Što se tiče umaranja očiju Asus nije ništa bolji od Benq-a i LG-a. Svi su flicker free, osim Dell-a koji mulja.

Neki tvrde da 4k nema benefita na ekranima manjim od 32 inča (ili čak 43 inča) uglavnom zato što je potrebno skaliranje da bi se nesmetano radilo na takvim ekranima, a tada nije iskorišćen pun potencijal 4k rezolucije, odnosno prostor koji na ekranu nudi ta rezolucija.

Da nema benefita nije baš tačno. Dovoljno je pogledati 13 inča ekran sa native 1440x900 rezolucijom i 13 inača ekran na MacBook Pro skaliran na 1440x900. Najvažnije pitanje je koja rezolucija ti daje ok prostor za rad, ako je to 1440p, onda nema problema uzeti i 5k monitor dovoljne veličine i skalirati (osim ako ne postoji neki specifičan problem). 1440p je neki sweet spot na 27" kad se radi sa tekstom. Za veću korisnu rezoluciju, trebaće i 32" ili veći monitor.

Inače, generalno pričam sve vreme iz ugla rada sa tekstom, za igre ili gledanje filmova i serija 4k na 27 je već diskutabilan.
 
Mislim da je za računar ekran od 32 inča preveliki sem kada se stavi na zid i gleda sa veće daljine. Zato preko 27/28 inča neću uzimati ekran. Mislio sam neki od navedenih i svakako ću skalirati na 1440p ili 150 %. Treba mi samo pomoć koji odabrati.
 
Kod mene su Dell i Asus eliminisani, prvi zbog kvaliteta, drugi zbog ergonomije.

Zašto Dell zbog kvaliteta? Ja sam lično sa Dell Ultrasharp i bilo kojim drugim starijim njihovim monitorima imao uvek pozitivna iskustva, a kroz ruke mi je prošlo preko 15 monitora, što poslovno, što privatno...

@nebeski.letac Ja sam takođe već neko vreme zainteresovan za kupovinu 27" ili 32" 4K monitora i to u multi monitor setup-u i jedini način da odredim koja mi je radna površina odgovarala jeste da to istestiram na nekom 32" TV-u sedeći na oko 0.5m (trenutno rastojanje između očiju i monitora). Na 0.5m nisam uspeo da vidim ni celu površinu jednog 32" TV-a, tako da mogu da zamislim tek kakvo bi pomeranje glave bilo u Multi Monitor setup-u (bilo horizontalni bilo vertikalni). Iz ovog razloga ti preporučujem da ideš na 27".

Što se tiče rezolucije, verujem da će neki scaling morati da se koristi za 27" 4K, jer će na 100% scaling-a prakitčno svaki element i tekst biti skoro duplo manji u odnosu na 24" 1080p.

Ukoliko se odlučiš za Dell-a 27" 4K, moj savet je da sačekaš još koji mesec jer bi do kraja godine trebao da izađe U2720Q koji će imati USB C konektor i nešto bolji dizajn u odnosu na trenutni U2718Q. Za ovo imam potvrdu od Dell sales USA rep-a.
 
Ne verujem da ću čekati do decembra jer najverovatnije neće doći kod nas do početka godine. Baš bih voleo da čujem kakva su iskustva sa ostalim navedenim monitorima. Koristiću samo jedan monitor, eventualno i stari kao dodatak.
 
Mislim da je za računar ekran od 32 inča preveliki sem kada se stavi na zid i gleda sa veće daljine. Zato preko 27/28 inča neću uzimati ekran. Mislio sam neki od navedenih i svakako ću skalirati na 1440p ili 150 %. Treba mi samo pomoć koji odabrati.

Ako vec ides na skaliranje 4k -> 1440p zasto onda ne kupis 27'' monitor sa nativnom rezolucijom od 1440p?
Ja licno nemam iskustva sa ovim ali dosta ljudi na netu se zali da skaliranje 4k -> 1440p nije bas dobro i daje blurry sliku jer se 4 pixela skaliraju na 3 sto smanjuje kvalitet slike.
 
To ti je vazilo na CRT monitorima, kod tft-lcd sve sem nativne rezolucije izgleda odvratno, izuzev 4x skaliranja, tipa 4K -> 1080p (gde se 4 piksela na 4k rezoluciji 'konvertuju' na 1 piksel u 1080p).
 
Zašto Dell zbog kvaliteta? Ja sam lično sa Dell Ultrasharp i bilo kojim drugim starijim njihovim monitorima imao uvek pozitivna iskustva, a kroz ruke mi je prošlo preko 15 monitora, što poslovno, što privatno...

Muljaju sa PWM-om na U2718Q (a i na U3219Q). Nisam mislio na kvalitet izrade.

Ako vec ides na skaliranje 4k -> 1440p zasto onda ne kupis 27'' monitor sa nativnom rezolucijom od 1440p?
Ja licno nemam iskustva sa ovim ali dosta ljudi na netu se zali da skaliranje 4k -> 1440p nije bas dobro i daje blurry sliku jer se 4 pixela skaliraju na 3 sto smanjuje kvalitet slike.
To ti je vazilo na CRT monitorima, kod tft-lcd sve sem nativne rezolucije izgleda odvratno, izuzev 4x skaliranja, tipa 4K -> 1080p (gde se 4 piksela na 4k rezoluciji 'konvertuju' na 1 piksel u 1080p).
Neće biti da samo 4x skaliranje daje dobre rezultate, sve zavisi od setapa. Ponavljam se, pogledajte npr. skalirano 1440x900 (native rezolucija je 2560x1600) na Macbook Pro 13.

Skaliranje u ovom konkretnom slučaju, 1440p na 27", na MacOS-u, radi tako što se slika renderuje u 2x1440p, iliti 5k, a onda se downsample-uje na 4k, što naravno nije apsolutno savršeno, ali je mnogo bolje nego native 1440p na 27"

Dobar video gde je objašnjen potencijalni problem ako se ne koristi 4:1 skaliranje i razlika između Windowsa i MacOs-a - https://www.youtube.com/watch?v=Y-c8UbtHrJY
 
Nazad
Vrh Dno