Šta je novo?

Da li vredi? Mictrolab solo 7c ili neki Vas predlog za neki drugi model?

scandalli

Slavan
Učlanjen(a)
13.10.2008
Poruke
218
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
intel 2.0 boxer
Matična ploča
msi
RAM
2gb
GPU
nvgf4
Storage
80gb inter + 50tb exter
Zvuk
ketron
PSU
p4
Kućište
noname
Monitor
15 crt
Miš & tastatura
a4T & samsung
Ostale periferije
honda
Mobilni telefon
samsung x200
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
:wave:
Pozz Svima!

Ne zamerite na opsirnosti!

Molim poznavaoce za savet, da li vredi kupovati zvucnike Microlab Solo 7c, da li njihova cena opravdava kvalitet koji pruzaju?
Citam utiske sa razlicitih izvora, neki ga hvale, neki ga kude, neki su ravnodusni!?

Neko moje licno misljenje (sto ne mora da znaci da sam u pravu) je da, kad sam ih uporedjivao sa npr. Solo 6c, dosao do zakljucka da imaju dublji i izrazeniji bas, da su visoki dosta otvoreniji u odnosu na zvuk kod solo 6. Solo 6 ima dosta izrazenije srednje tonove i oni po meni nekako preovladavaju u celom spektru kod 6, u odnosu na zvuk kod solo 7.

Ono sto bi me odvratilo od modela 7c je:

-ocajni daljinski po pitanju kvaliteta izrade kao i samih tastera na istom
-izgleda da su njegovi drajveri ustvari sa otporom od 4 a ne 8 oma kako se reklamiraju
-malo "brundaviji" bas za moj ukus
-nema nikakav konektor ni za slusalice ni za mikrofon
-ne videh "source select" na tom modelu
-zasebna postolja/stalci su obavezna s obzirom na gabarite i tezinu
-meni vise deluju kao dvosistemci, nego li kao trosistemci, kako se inace reklamiraju, gde su po dva bas drajva izgleda vezana redno,
-po specifikaciji, imaju ferkventni opseg od cak 55hz do 20khz, sto je opet (po meni) nedopustivo za jedan takav sistem i "kvalitet" zvucnika (da imaju od 20hz do 20khz, onda bi bili "druga prica"),
-diskutabilan kvalitet ic sekcije za daljinski, kao i samog trafoa, zbog kojih se mogu desiti smetnje u vidu povremenog pucketanja, brujanja, nedovoljne glasnoce i slicno.

Ispravite me ako gresim.

Neka moja "tiha patnja" je Edifier S350 DB, koji bi po svojim specifikacijama, raznim testovima i misljenjima, meni bas "legao". Nazalost, kod nas ga nigde ne nadjoh kao dostupnog za kupovinu.
Da li mozda znate gde je dostupan kod nas model S350 DB za kupovinu?

Slusam raznoliku muziku, instrumentale na gitari, saksu, klaviru, harmoniku, simfo metal, pop, rock, smooth jazz i slicno ( u formatu audio, hd audio, flac i slicno) sem rejv/tehno/dance/psiho/trash/rap.

Bitan (bash) mi je bitan kvalitet tona koji izlazi iz kutija, da se cuje sto kristalnije cisto, (npr. da se cuje prevlacenje prsta preko zice gitare, da se cuje kad pevac/pevacica uzima vazduh i slicno).

Trenutno (dugo unazad) koristim Genius 2.0 (sp hf 2000x) 2 x 30 W drveni, na 8 oma, frekvencija od 20 Hz do 20 Khz, dvosistemci sa po jednim 5,25 basom i po jednim visokotoncem, manuelnim kontrolama, konekcijama i za sluske i za mikrofon. Zvuk prirodan, mastan, otvoren, svaki ton koji izlazi iz njih je maksimalno prirodan i izdefinisan i pozicioniran bas kako treba, bez obzira na vrstu muzike koja svira.

"Novi" zvucnici su potrebni za prostoriju na drugoj lokaciji od oko 5 x 4 metara kv.
Ne bih kupovao nesto osrednjeg kvaliteta, jer smatram da se ovako nesto kupuje jednom u 5-6godina pa i vise godina, pa bih zeleo da kupim nesto kvalitetno, sto ce dugo i trajati.

Posedujem firmiranu razglasnu opremu ( dvosistemske 15" kutije, power mikser...), ali je za tako nesto potrebna je puno veca prostorija, za namenjenu prostoriju bi bio overkil.

1. Vredi li kupiti Microlab Solo 7c, ili ne i zasto?
2. Ako ne, koji drugi model preporucujete u slicnoj cenovnoj klasi? Mozda neki Behringer, Krk... i koji? 2.0, eventualno neki 2.1?
3. Za Edifier S350 DB moje je pitanje samo jedno - dobaljivost i cena kod nas?
4. Da li je dovoljno dobra da isprati bilo sta od napred navedenog zvucna Creative Exteme Fitelity (sa ext. konzolom) (imam negde i Audigy II, ali mislim da je ova bolja)?


Molim dajte savete.
Hvala puno!
Pozz!
:wave:
 
Koja je prednost solo 6c u odnosu na 7c ako vec preporucujes?

Ja sam gledao na YT ovog sa overclock sajta i covek je odusevljen. Govorim o tome da ce zvucnici biti pored TVa i da ce se sedeti 3 metara od njih a ne za stolom.
 
solo 7 su dvosistemci koji glume trosistemce. Donji bas glumi sub, dok gornji pokriva iste freq kao i kod solo 6c. T.j. nisu normalno razdeljene freq (na bas i mid) kao kod trosistemaca. Bolje uzeti klasicne dvosistemce, em jeftinije, em nema tog preklapanja freq izmedju dva basa.
https://www.youtube.com/user/skubny ovde imas dosta testova (sa solo 6c) uz original track, pa mozes da uporedis priblizno, jos bolje ako imas dobre sluske
https://youtu.be/9izukELbDc8 solo 6c vs edifier s350db (100e vs 300e) - samo zatvori oci kad budes prvi put slusao, da iskljucis predubedjenja (zna da utice na sluh).
 
Poslednja izmena:
Ne znam baš koliko ovi prikazi imaju smisla jer se na kraju slušaju zvučnici koje čovek trenutno poseduje, zvuk koji je YT dodatno uobličio. Neka nebitna razlika se opet može primetiti u ponekim numerama, ali ja ovakvo poređenje ne bih uzimao za ozbiljno.
 
@desp, sasvim dovoljno da se priblizno uporedi + ima original track, pa na osnovu njega moze se cuti sta je blize originalu. I naveo sam da je najbolje slusati u dobrim sluskama. Sve je to priblizno jer i soba unosi svoje smetnje, ali dovoljno za prvo upoznavanje. Ako po ps-u: sve zvucnike treba slusati licno i iskljucivo u svojoj prostoriji i sa tom jacinom zvuka, koju obicno koristite, ali ko to moze sebi da priusti da bira tako?
 
То су све играчке и могу проћи онако, за чисто да се нешто чује.
Ко жели квалитетан звук, прво мора да купи DAC ( квалитетан конвертор звука), неко појачало из 70 или 80-тих и звучне кутије (двосистемске), такође из тог времена. У то време квалитет је био на далеко вишем нивоу. Није било гомиле пластике made in prc.
 
@R1A1, klasicne zablude. Dac se kupuje u poslednjem kolu. Stare kutije su cesto unistene vremenom, zahtevaju kao minimum promenu vesanja. Stara pojacala takodje + ima dosta krseva, koji trose ko ludi, a urnisu freq resp, jedino sto lepo izgledaju.
Vec sam pisao o tome, iako malo ko se slaze: prvo se sredjuje prostorija (najvise uticaja na zvuk), posle se uzimaju aktivni studijski monitori (kao zvucnici pravljeni za ravnu freq resp na srednjoj jacini zvuka sa ugradjenim +- adekvatnim pojacalom, moguni pasivni ali to ce izaci dosta skuplje i zahteva pazljiv izbor pojacala), pa se uzima eq (moze i na racunaru, imaju skroz ok profesionalni programi), koji ce da pegla freq resp monitora u zavisnosti od prostorije, jacine zvuka na kojoj se slusa i osobina nasih usiju (skroz individualno, ma da opste ima 3 kategorije: neko voli bas, neko mid, neko high), pa tek onda dac (strogo uz proveru u rmaa) ili iole kvalitetna zvucna.
 
Poslednja izmena:
Tech-romantiku i sećanja kako je nekad tehnika bila odlična treba ostaviti gde joj je mesto - u uspomenama. Danas se za sitne pare može sklopiti sasvim solidan zvučni sistem.
 
Ne znam, ja sam na kraju poručio Edifier S1000DB, pa kada stigne uporediću ga sa vremešnim Microlab H-300. Znam da se mora uglavnom kupovati "na slepo", ali na neki način se treba odlučiti. Onako preslušavanjem na YT mi nekako skoro svi zvučnici deluju manje-više isto...
 
Poslednja izmena:
@desp, pa tako i jeste za vecinu ljudi. Eto za tebe je sve priblizno isto, i to je sasvim normalno, nemas natreniran sluh, nisi profi zvukoreziser. A audiofili i trgovci ce opisivati razliku kao nebo i zemlja, kao samo gluv nece cuti. Oni i kablove umeju da slusaju bolje od mernih uredjaja. :D
 
Edifier zvucnike i njihovu rasplozivost mozes proveriti na KP kod Fante.
 
@R1A1, najbitniji dac? Za zvucnike? Stvarno? Aj ti prvo malo poslusaj kako zvuce isti zvucnici u goloj prostoriji i u pravilno akusticno obradjenoj. A posle poslusaj kako isti zvucnici zvuce pre i posle peglanja freq resp uz pomoc eq i mernog mikrofona. Pa mi posle kazi kolika je to razlika izmedju kvalitetne integruse (sa ravnom freq resp i adekvatnim snr i thd) i bilo kog dac (koji god hoces uporedi). Vama su trgovci i audiofili isprali mozak sa tim glupostima, ni u jednom audio casopisu/sajtu/pa skoro i forumu nema ni n od nauke, vec cista komercija, gde je najbitniji dac, i jos kablovi i koje kakve gluposti uticu na zvuk toliko da se preporodis. Umesto da se uzme eq i merni mikrofon za stelovanje zvuka (freq resp) preporucuje se kupovina novog/skupljeg dac, pojacala, zvucnika, kablova i ostalih gluposti.
https://youtu.be/cp56A6TcL1E - akustika sobe
 
Poslednja izmena:
@Carifze,
besmisleno je diskutovati sa bilo kime ako ne razume suštinu. Ostani ti u tvojim ubeđenjima ali manje deli savete!
Kako ono reče, DAC se kupuje u pretposlednjem kolu?
No comment!
 
Bitno da ti razumes sustinu [emoji23]
 
@R1A1, a sta je sustina? Stavljati na prvo mesto nesto (dac) sto utice na zvuk zvucnika jedva par % i skoro totalno ima zanemarljiv uticaj dok se ne srede ostale stavke? To je kao:
"-Doktore pomagaj imam hemoroide
-Prvo sredi zube"
Dac/kvalitetne zvucne su koliko toliko stavrno bitne i imaju osetljiv uticaj jedino kod sluski, zbog amp'a. A i tu ima slucajeva, kad nece biti neke razlike.
@ivanbass1, sta da se radi kad godinama ljudima mozak ispiraju uz "nista licno, samo biznis".
 
@Caridze,
već sam ti napisao, samo ne savetuje nikoga!
To što si napisao, da DAC utiče par % na zvuk, govori koliko površno znaš tematiku.
U prevodu, kvalitet benzina ne utiče na rad motora, odnosno, utiče par %?
Za rad kvaliteta diskusije, bar se ogradi i reci da tebi DAC nije bitan. Ovako dovodiš mnoge u zabludu pisanjem komentara koji nemaju smisla.
Imaju jedino ako je tebi bitna količina vati a ne kvalitet zvuka.
 
@R1A1, ne znam vise kako da objasnim. Aj ovako: u poredjenju sa tim koliko neobradjena prostorija zna da utice/kvari zvuk, to koliko ga kvari integrusa u poredjenju sa dac je totalno zanemarljivo. Zbog toga prostorija je na prvom mestu. Aj dalje, sami zvucnici su nesto diskutabilno, jer u zavisnosti od namene (okvirno ih delimo na 3 grupe) hifi (slusati do daske, zurke), hi end (slusati tiho/opusteno), monitori (slusati na srednjoj jacini, dovolnjo glasno za citanje gresaka, ali ne zamara previse za 8h radno vreme) razlikuje im se freq resp. I da ne bi morali da drzimo svi po 3 para zvucnkika uzima se EQ i kao najmanje zlo - monitori, koji uz pomoc eq mogu da glume i hifi i hi end (pravi se nekoliko setup'a u zavisnosti kako ko voli da slusa) + isti taj eq pomaze da se koliko toliko nivelisu greske prostorije. To sve opet ima mnogo vise uticaja na konacan zvuk zvucnika u prostoriji nego dac. I tek kad se sve to odradi (prostorija, zvucnici, eq) tek onda moze se dobiti i cuti jos neko poboljsanje od kupovine dac/kvalitetne zvucne, koje ce biti znacajno manje nego kod odradjenih gore navedenih stavki. Aac 128 vs flac ima dosta vise razlike od kvalitetna integrusa vs dac. Pa da li svi mogu u blind abx testu na zvucnicima to da cuju? To sto neki cuju ogromnu razliku dac/integrusa moze biti predubedjenje ili jednostavno na dac je u startu veca izlazna snaga (glasniji zvuk se uvek cuje kao bolji/kvalitetniji).
 
Poslednja izmena:
@scandalli
Nisi naveo, ili ja makar nisam uočio u tvom pitanju, koji je izvor zvuka? U odnosu na to bi trebalo davati savete. Sudeći prema onome šta želiš od zvuka mislim da te navedeni zvučnici ne bi zadovoljili u nekom trenutku nakon kupovine. Bitan faktor je i koliko novca nameravaš da uložiš u sistem. Srećno.
 
@Arahne
Slusa se raznolika muzika, instrumentali na gitari, saksu, klaviru, harmonika, simfo metal, pop, rock, smooth jazz i slicno ( u formatu audio, hd audio, flac i slicno ).
A izvor zvuka bi bio desk top, ponekad lap top.
Po potrebi mogu upotrebiti zvucnu Creative Extreme Fitelity (sa ext. konzolom), ukoliko bude dovoljna da isprati navedeni/e model/e za koje pitam. Ili je i tu potrebna neka jaca / skuplja / bolja zvucna i koja ? AKo je stereo u pitanju, da li ce biti bolja namenska stereo zvucna?
Slobodno predlozite i neki Vas treci (opravdan) model koji bi se"uklopio" u moju pricu.
Sto se tice finansija, ne bih "ishao" preko cenovnog okvira navedenog Edifier S350 DB.

Josh nesto sto sam "merkao" izvesno vreme je Bose Companion 5 i 50, ali daleko prelazi planirani budzet i ima, po meni jednu manu, koju ne znam kako bih mogao da "nadoknadim" - ne poseduje kontrolu za visoke (treble), vec samo za jacinu i za bas.

Ukoliko ne bude drugih predloga, bash zadnja varijanta bi mi bila (mozda) pasivni "mini razglas" PeaVey triflex dvosistemac (1x8"+1x4") koji posedujem za sasvim druge namene (2 x 150 W na 8 oma). E tu bi mi bio jedini trosak neki adekvatni mini stalci i neki mini power mixer koji bi to poterao, sa 2 ili 4 kanala (eminent IV npr. ili nesto slicno). Kablove imam.
Dakle?
 
pokušavaš da za slušanje muzike napraviš nekog frankenštajna od profi opreme, pc zvučnika i pc opreme...mislim da si lepo primetio da se tako nešto ne kupuje svaki dan, moja preporuka ti je neki yamaha network risiver plus neki hifi bookshelf zvučnici ( monitor audio, q acoustics, ili nešto slično)..jeste nešto skuplje ali od kvaliteta izrade, trajnosti, vizuelnog utiska, pa do kvaliteta zvuka koji ćeš dobiti, to je nebo i zemlja od tih krševa sa kojih otpadaju delovi...

btw, bar meni je uopšte stran koncept ozbiljnog slušanja muzike na jeftinim 2.1 sistemima...za youtube i filmove na monitoru može...
 
solo 6c i topping d10. ćao, hvala, doviđenja.
 
Da li neko zna gde bih mogao da nabavim bass reflex cev koja bi omogucila da “ prebacim “ napred bass reflex, jer su 30-ak cm od zida kutije ( koji je pola cigle ) i trese se kuhinjski deo čim pojacam preko pola a i većinom slušam elektronsku muziku pa mi na neki način odgovara da se “ pojača “ gruvajući efekat... Dakle, nešto ovog tipa, samo da ima još jedno “ skretanje “.
4c6855275d54c1da6d7bbdd0c71873ed.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kanalizacione/vodovodne sive plasticne cevke? Imaju i kolena pod 45 i 90 stepeni pa mozes da zavijas unutar kutije kako ti odgovara, a realno se spolja ne vidi nista :)
 
Nazad
Vrh Dno