Šta je novo?

Umrezavanje kuce (adsl, iptv)

vladafkv

Poštovan
Učlanjen(a)
31.12.2016
Poruke
880
Poena
95
Trenutno renoviramo i pravimo drugi sprat pa bih umrezio kucu sa Cat6. U svaku prostoriju bih stavio 2 ethernet jacka sto znaci da mi treba 16 port switch ali bih u isto vreme presao na zasebno modem, ruter i access point.

Da li mogu da kupim bilo koji modem(ruter?) ne znam sta je zapravo vazno, da bi mi radio IPTV?

Edit: I da, da li mi treba patch panel i cemu on sluzi?
 
Poslednja izmena:
Skontao sam sta je patch panel, i njega cu kupiti.
 
Da li mogu da kupim bilo koji modem(ruter?) ne znam sta je zapravo vazno, da bi mi radio IPTV?

Zavisi od provajdera da li mora njihov modem za IPTV ili moze bilo koji drugi, ako ne znas, onda racunaj da mora njihov modem. U tom slucaju ethernet kabl za IPTV mora biti direktno povezan na ethernet port modema, ne moze na eksterni switch.
 
Poslednja izmena:
Što ti ne otežava posao, označiš pod kojim ti je brojem na patch panelu stb i u njega ubodeš kabl direktno sa rutera od provajdera, na ostale utičnice idu kablovi sa switch-a.

Pretpostavljam da si odredio mesto za ruter, modem, switch, vodi računa da access point bude u sredini kuće, a po mogućstvu ostavi mesta i za više AP. Ako budžet dozvoljava, idi na neki kvalitetniji AP, recimo Ubiquiti Unifi AC Lite, može da se nađe za 80e. Napajanje većine AP ide preko poe, vodi računa da li ruter/switch imaju poe portove, ako ne, moraš kupiti poe injector, nije skup :)
 
@e6111 Telekom/mts je provajder. Kombo uredjaj EchoLife HG520c

@dexyco Baš sam i hteo taj AP, mislim da ima modela za koje treba ac adapter.
 
Mislim da za mts IPTV i dalje mora STB da bude povezan na odredjeni ethernet port njihovog modema (sa patch panela). Za sve ostalo (internet) mozes da instaliras svoj ruter, ap i switch.
 
Poslednja izmena:
Da li uopšte ima smisla da kupim zasebno ruter onda? Ostaviću ovaj mtsov kombo uredjaj i samo nakačiti switch.
 
Tehnicki nema svrhe za dodatni ruter, osim ako nedostaje neka funkcija rutera koja je potrebna, npr. traffic shaping za internet i slicno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno