Šta je novo?

Који windows, други проблем?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

calexx

Slavan
Učlanjen(a)
15.10.2013
Poruke
7,945
Poena
420
Сестричина ми је донела њихов комп, имали су неки windows 8.1 који су им инсталирали у радњи (једној од оних овдашњих која више не постоји) и средили да то ради. Да не бих био дежурни оправљач кад год нешто крене наопако, оставио сам им како јесте али додао и линух колико да сестричина проба и тако нешто. Наравно, безуспешан покушај.

Пре неки дан је њен син нешто чачкао (нико од њих се не разуме, сестричина уме да погледа неки сајт, вероватно ради фејс и слично док деца играју игре, слушају неку "музику" и гледају цевку) и више ништа не ради. Пробали су неки опоравак који им је био понуђен али безуспешно.

Пробао сам разне опоравке који се нуде али ништа није помогло, све иде у круг. Нема system restore па остаје варијанта да пробам опоравак реинсталацијом и остављањем постојећег али ... немам појма која им је тачно верзија осмице. Да ли може да се види тачна верзија па да кренем одатле?

Додатак, мали хоће десетку. Можда бих могао да пробам да њу инсталирам преко и да задржи све што постоји и прескочим опоравак? Мада ни ту не знам коју верзију да пробам, нажалост не пали оно што је радило код седмице, ентерпрајз па 6 продужења по 100 дана. Или да увалим нормалну и после се "сналазим" са решавањем??

За почетак копирам садржај системске партиције па ћу после да видим шта даље. Неки предлог?
 
Instaliraj http://puppylinux.com/ na USB flash, uradi Grub Rescue... Ako to ne uspe obriši linux koji si instalirao pa probaj da podigneš sistem...
Ako ništa drugo moći ćeš da kopiraš fajlove sa harda...
 
Poslednja izmena:
Немам ја проблем са линухом или грубом (мада јесте у једном тренутку прејахан када сам опорављао mbr али сам га вратио) и линух ради. Прооблем је што windows неће да стартује па размишљам како да сазнам тачну верзију постојећег тј коју десетку уместо њега.
 
Немам ја проблем са линухом или грубом (мада јесте у једном тренутку прејахан када сам опорављао mbr али сам га вратио) и линух ради. Прооблем је што windows неће да стартује па размишљам како да сазнам тачну верзију постојећег тј коју десетку уместо њега.

Nisam siguran da još uvek važi besplatna nadogradnja na win 10. U slučaju da radiš sve iz početka, kupi preko Ebay ja ključ za win 10 pro(3-4€). Skini najnovinu verziju sa zvaničnog sajta

- obavezno poveži win na hotmail nalog (ako nemaju napravi novi i zapiši negde šifru)
- obavezno napravi win backup preko nekog programa (kada završiš sve sa instalacijama). U slučaju ponovnog pada, sa fleške podigneš backup i gotovo.
 
Мислио сам да сазнам која је верзија била па да покренем ту исту да пробам опоравак. Ипак, делује ми да хоће десетку, ваљда је то сад ин у друштву па је то друга варијанта решавања проблема. Можда покренем инсталацију па он задржи постојеће инсталиране програме, свеједно да ли ће да остане легално (како год да је било "легализовано" код инсталације) или ћу после да размишљам о решавању.

Досадило ми да им радим бекап, обично бих то урадио и сачувао тај имиџ али нисам сигуран да ли сам то сада одрадио или нисам. Пошто немам намеру да им инсталирам игрице и сличне глупости, не знам ни колико ми се исплати бекап пре а колико после тих инсталација. Можда је најбољи бекап чисте инсталације па да знају да морају да пазе јер ако опет забрљају, остаће без игрица. А и време је да нешто науче, ајде за сестричину и нема теорије али би деца могла да се мало заинтересују.
 
Мислио сам да сазнам која је верзија била па да покренем ту исту да пробам опоравак. Ипак, делује ми да хоће десетку, ваљда је то сад ин у друштву па је то друга варијанта решавања проблема. Можда покренем инсталацију па он задржи постојеће инсталиране програме, свеједно да ли ће да остане легално (како год да је било "легализовано" код инсталације) или ћу после да размишљам о решавању.

Досадило ми да им радим бекап, обично бих то урадио и сачувао тај имиџ али нисам сигуран да ли сам то сада одрадио или нисам. Пошто немам намеру да им инсталирам игрице и сличне глупости, не знам ни колико ми се исплати бекап пре а колико после тих инсталација. Можда је најбољи бекап чисте инсталације па да знају да морају да пазе јер ако опет забрљају, остаће без игрица. А и време је да нешто науче, ајде за сестричину и нема теорије али би деца могла да се мало заинтересују.

Evo kako je kod mene.

Screenshot_1.jpg

Na disku "C" je SSD + 1 igrica, koja mi je bitna. Kada radim backup Windows a, on to odradi sa programima i to tom jednom igricom. Backup smeštam na disk "F".

Screenshot_2.jpg

Disk "D" mi služi za ostatak igrica.

Nadam se da mu je običan HDD isparcelisan na 2 particije. Jednu za Win i programe (oko 70-80 GB), a ostatak za igre i ostalo. Tako da kada Win zabode, a hoće pre ili kasnije izbog nekog update a, ti sa Fleša odradiš backup, koji ti sve odradi da bude sve kao i pre crash a. Tako da možeš da izbegneš greške kod nove verzije drajvera za grafiku ili neke nadogradnje u Win u.

U kesici čuvam dva Fleša. Jedan sa Todo aplikacijom za backup, a drugi sa poslednjom verzijom Win a, za svaki slučaj. Što bi naši rekli ne traže ni hleba ni vode :)
 
Tako da kada Win zabode, a hoće pre ili kasnije izbog nekog update a, ti sa Fleša odradiš backup, koji ti sve odradi da bude sve kao i pre crash a.
Nažalost to je činjenica i samo pitanje vremena, win 10 update je dugoročno uvek napravio više štete nego koristi. U firmama ima ko je zadužen za saniranje problema, običnom korisniku je u potpunosti isključen win update bolje rešenje, malo toga se u realnosti gubi a windows je rock stable.
 
Nažalost to je činjenica i samo pitanje vremena, win 10 update je dugoročno uvek napravio više štete nego koristi. U firmama ima ko je zadužen za saniranje problema, običnom korisniku je u potpunosti isključen win update bolje rešenje, malo toga se u realnosti gubi a windows je rock stable.
Problem su "rupe" u sistemu koje dozvoljavaju "upad" u sistem. Tako da nikada ni jedan win nije bio kako ti kažeš "rock stable".
Svi sistemi (win, ios, android...) dobijaju obnove baš zbog tih nedostataka koji se tokom korišćenja otkrivaju.
"Microsoft je upozorio korisnike Windows 10 sistema da ga pod hitno ažuriraju zbog dve kritične sigurnosne "rupe".
Deset nostalgičnih zvukova računara koje niste čuli godinamaProblem sa Skype privatnošću
"Si-En-En" prenosi da je ta kompanija pronašla dva sigurnosna propustia koji omogućavaju da se malver i virusi šire putem zaraženih kompjutera, bez ikakve aktivnosti korisnika."
 
Ili se nismo razumeli ili vršiš zamenu teza. Za slučaj da je prvo u pitanju "win 10 rock stable" se odnosilo na dugoročnu stabilnost sistema sa uključenim i isključenim apdejtom.
Podrazumeva se da je svaki sistem "bušan" na X mesta, linux, windows, ios, android... bugovi su neminovnost i kod pojedinačnih aplikacija a kamoli kod sistema kao takvog.
 
Pa ti si u prethodnom postu napisao:"...običnom korisniku je u potpunosti isključen win update bolje rešenje, malo toga se u realnosti gubi a windows je rock stable.", u prevodu, ostavite bušan win, bolji je od "zakrpljenog". Jedino ako win budemo tretirali kao pocepane farmerice, u trendu su?
Nema ljutiš, samo čitam šta si napisao.
 
Update sistema služi izmedju ostalog i za stabilniji sistem i tako i treba da bude. Windows deset je pokazao nebrojeno puta da je kod njega po pravilu veća šteta od koristi uključen update.
Upravo ovako:

Tako da kada Win zabode, a hoće pre ili kasnije izbog nekog update
 
Meni nikada ni jedan update nije napravio problem tako da se ne slažem sa vašim tvrdnjama. Da je to tako, kako savetuješ, isključiti update, ispada da ljudi u microsoftu nemaju pojma šta rade i da im je bolje da dođu na ovaj forum?
Nikada individualne probleme ne pretvarajte u pravila! U tom duhu, ne savetujte da se win ne treba apdejtovati.
 
Pa čije savete da sluša običan korisnik, forumske ili savete proizvođača?
U microsoft se slivaju podaci iz čitavog sveta i na osnovu svih tih odziva rade se "zakrpe" sistema. Po tvojim savetima, treba zaobići savete microsofta, jel oni nisu kopetentni, i treba slušati savete samozvanih eksperta?
Ne mogu da verujem da u microsoft-u, apple-u, google....sede paceri koji nemaju pojma i iz čiste dosade prave zakrpe i sa zakrpama prave ljudima probleme?
Biće da je u pitanju teorija zavere a ne sistemski propusti na koje upozoravaju korisnici širom sveta?
 
Meni nikada ni jedan update nije napravio problem tako da se ne slažem sa vašim tvrdnjama. Da je to tako, kako savetuješ, isključiti update, ispada da ljudi u microsoftu nemaju pojma šta rade i da im je bolje da dođu na ovaj forum?
Nikada individualne probleme ne pretvarajte u pravila! U tom duhu, ne savetujte da se win ne treba apdejtovati.

Izgleda da na sreću nikada nisi iskusio Win update problem. Što ne znači da nećeš. Ja lično nikome ne želim. Update je nepohodan jer isparavlja gomilu problema. Na žalost zna da napravi po nekad i više štete nego koristi. Zato sam i pisao o načinama zaštite. Posebno pred neku veću nadogradnju.
 
Pa, izgleda da ne samo ja nego da je i firma gde radim, sa silnim kompjuterima, imala sreće jer nikada nije imala problem kao posledicu apdejta?
Možda, jedino što mi u ovom trenutku pada na pamet, može biti nesklad između hardvera i verzije wina?
U svakom slučaju, ne želim da se prepucavam. Jednostavno ne stoji tvrdnja da ne treba apdejtovati sistem! Svaki sistem ima propusta i oni se daju videti samo u toku eksploatacije sistema. Ne postoji inžinjerig, razvoj, koji sve može predvideti iz prve!
Upravo nadgradnja, apdejt, svih os to potvrđuje. Svakim danom zahtevi su sve veći pa tako i nastaju problemi.
Da nije tako, i dan danas bi bili na prvim verzijama bilo kog os-a?
Zato se ne zalećite sa takvim savetima, ne apdejtujte os? Znači, instalirati prvi koji je izašao i ništa ne dirati jer je on najbolji a sve posle je problematično? Nemaju ljudi u tim kompanijama pojma šta rade pa prave probleme.
 
Upravo suprotno, to što ti nikada nisi iskusio win update problem nije pravilo nego izuzetak.

Pa sad da li je izuzetak... u pocetku jeste bilo zescih brljotina, ali se ne secam u zadnjih godinu+ da je bilo ikakvih problema. Pricam o legalnim win 10 na 5+ masina u familiji koje same odradjuju update, ni pogledao ih nisam od instalacije wina, niko se ne zali,, ni kod mene problema nema, takodje par masina sto kolegama kao odrzavam...

Vise sam za Win 7 jer imas donekle kontrolu ali je jednostavno vremenski pregazen, za obicnog korisnika win 10 je bolja varijanta...
 
u pocetku jeste bilo zescih brljotina, ali se ne secam u zadnjih godinu+ da je bilo ikakvih problema.
Biće ih, to je neminovnost i jedino je pitanje vremena kada će se desiti. Neprihvatljivo često se u desetci dešavaju raznorazni problemi.
1809 update iz oktobra prošle godine koji je izbrisao podatke od dosta korisnika i slično tome, da ne nabrajam.
 
Kada se pojavio win 10, probao sam ga na virtualnoj mašini i nije mi se dopao. Isto tako, kada se pojavio win7, takođe sam ga pokrenuo na virtuelnoj mašini i to je bila ljubav na prvi pogled.
U opšte win 10 i njegova koncepcija nisu po mom ukusu. To ne znači da je i za druge loš. Prosto treba sasmo isti prilagoditi sebi, koliko je to moguće.
Ja nikada nisam preuzimao apdejt automatski. Volim da malo sačekam i vidim komentare korisnika. Ono što pravi probleme to ne štikliram i to je to. Ono što je korisno, obavezno preuzimam.
Zato nikada nisam imao apdejt kao izvor problema.
 
Iz ugla korisnika benchmark foruma je to prirodna stvar i preporučljiva praksa. Prosečan korisnik ne treba da se informiše o updateu, to nije i ne treba da bude njegov problem.
Windows 10 koristim od dana kad je izašao i zadovoljan sam ali njegova mutirajuća priroda je garant češćih problema prilikom updatea.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno