Šta je novo?

Ryzen 5 2600 ili 3600

Milosnis018

Cenjen
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruke
645
Poena
180
Moja oprema  
Ostale periferije
Sony Playstation 5
Laptop
LENOVO IdeaPad 1 Ryzen 7 5700u 16gb ddr4 1TB NVMe
Tablet
Lenovo Tab M10 FHD Plus
Mobilni telefon
Motorola Edge 40
Pametni uređaji
Honor Watch GS Pro
Steam
jomilos84
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Treba da kupim procesor, plocu i ram, ostalo imam. Imam grafičku AMD R9 380 2gb. U dogledno vreme ne bih da kupujem novu. Ne znam da li da idem na varijantu x570 i 3600 ili na x470/b450 i 2600. Pošto mi treba mini itx ploča razlika je čitavih 200e za x570/3600 varijantu. Da li da idem na skuplju varijantu ili se ta razlika na R9 380 neće ni primetiti?

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Bio sam u slicnoj dilemi skoro, uzeo 2600 i apsolutno se nisam pokajao. Po trenutnim cenama, mislim da 3600 ima smisla uzimati samo za 144hz gaming a i to je diskutabilno, previse je skuplji od 2600 pa cak i od 2700, koji je 8core/16thread procesor.
Tako da bih ja dao glas za B450 i 2600.
 
Poslednja izmena:
Jos jedan glas za b450 i r5 2600
 
Asrock b450m-pro4 +2600 = 200e

Остаје опција да продаш картицу, додаш разлику и узмеш нешто да се фино изиграш.

Бар сам ја тако :)
 
90% idem na varijantu ASRock Fatal1ty B450 GAMING-ITX/AC + R5 2600 + 16gb ddr4 3000Mhz



Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Mogu ti reci da nisi pogresio.

Uzeo sam istu plocu i R3600.
Za sad, bios je bagovit, dok sam dosao do post ekrana, otelio sam se.

Mislim, ne kajem se zbog proc, vec samo je zreliji bios i manje problema ima sa R2000 serijom.

Eto iz prve ruke.
 
Mogu ti reci da nisi pogresio.

Uzeo sam istu plocu i R3600.
Za sad, bios je bagovit, dok sam dosao do post ekrana, otelio sam se.

Mislim, ne kajem se zbog proc, vec samo je zreliji bios i manje problema ima sa R2000 serijom.

Eto iz prve ruke.
Hvala. To bi onda bilo to.
Ova varijanta za komp za svakodnevne potrebe i povremeni 1080p gaming a za 4K gaming se čeka novi PS5 ili XBOX

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Mogu ti reci da nisi pogresio.

Uzeo sam istu plocu i R3600.
Za sad, bios je bagovit, dok sam dosao do post ekrana, otelio sam se.

Kakva je sada situacija sa Biosom? Da li si morao da radiš update ili je ploča već bila sa najnovijim Biosom ?


Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Na ploči je bio bios koji je podržavao r2000, ali je KP prodavac stavio bios 3.4, koji podržava i r2000 i r3000. Pošto s ovim biosom nemam nikakvih problema otkad sam prošao muke s inicijalnim postom, ostavio sam ga. Neki ljudi na asrock forumu prijavljivali bootloop ili teško buđenje iz sleep moda, nemam ništa od toga. Izašao je i agesa abb bios, čeka se ABBA.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Druže pošalji mi u inbox-u preko koga si uzeo.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Da ne otvaram novu.
Pošto su sličnih cena da li je bolje kupiti R7 2700 ili R5 3600 ?

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
3700x !!!! Šalim se, samo se zapitaj šta ti više treba, više jezgara ili brži single core.
 
Služiće za povremeno igranje sada u 1080p na 120hz kasnije verovatno za 4k gaming

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Pa 2600(x) je jeftiniji ali je 3600 prilično brži. Po meni je bolje 3600 sada ako to ne utiče na budžet tako da se "krpi" na nečem drugom. Sa druge strane, sve b450/x470 ploče podržavaju 2600 "out of the box" ali ne i 3600 mada sada neke nove imaju pravi BIOS.
 
Poslednja izmena:
ASRock Fatal1ty B450 GAMING-ITX/AC ima "pravi" BIOS ?

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Poslednji je ABB (3.5), nije još izašao ABBA, mada meni radi i sa Bios 3.4

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Moram da se dopunim:
ja licno nemam, ali postoje dosta ljudi koji imaju problema.

Poslednji post na Asrock support forumu
Annotation 2019-10-03 174801.png

Tako da, pazljivo. Mada vidim da su izbacili taj 3.52 (beta) BIOS, znaci da rade na tome...

Koliko sam shvatio, memorija pravi dosta problema.

Ja imam neku malo stariju (ali opet 3000Mhz) memoriju, pa je mozda tu kvaka sto nemam problema.
Ne znam...
 
da iskoristim temu:
da li ima smisla za 4k gaming menjati 1700 ryzen i asus x370 prime pro za neki 3700/3800 cpu? grafika je 1080ti/2080...

ako nema smisla ne bih bacao pare. ali ako je dovoljno isplativo, onda bih i uradio upgrade
 
Ako ne juriš 120+ fps (na 4K, heh), ja ne bih. Na visokim rezolucijama grafička karta igra mnogo veću ulogu.
Mada, tehnički, dobio bi na brzini ali pitanje je koliko i mislim da se ne isplati...
 
Jedan mali update oko ponasanja R3600 i Asrock b450 itx/ac:

iskljucio sam danas masinu iz struje, jer sam menjao kuler.
Sve postavke iz BIOS-a su nestale, a kada se butovao, sam se restartovao 3x dok se lepo nije butovao to post ekrana. BIOS 3.40.

Inace, mozda nekog zanima, ubacio sam moj stari (verni) CM Hyper TX3 Evo, kupljen 2012. godine.
Pase na AM4, i oborio je temp CPU-a znacajno, pritom je i vise nego tih.
Sad drzi idle 38-41, a kad sam mu pusti CPU-Z stress test 1 sat, nije presao 66 stepeni.
Inace, CPU je na [email protected].

Prilicno sam zadovoljan.

Asrock je preskocio ABBA Bios za ovu plocu, izbacuje 1.0.0.4 direktno (postoji beta).
 
Ako je baterija dobra (a verovatno jeste) mora da si spojio nešto pa je ispraznilo CMOS dok si muvao sa kulerom. Probaj opet sa strujom pa da vidiš, nebi smelo da se događa.
 
Pazi, čitao sam na Asrock forumu i nisam jedini. Ljudima se dešava da ako ne pale komp nekoliko dana da im se Bios resetuje. Meni je bilo čudno da s 3.40 nisam imao nikakve gremline (bar ne do sad})

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Da ne otvaram novu temu, pa da probam ovde da dobijem neki odgovor, glas razuma ili sta god.
Imao sam gaming HTPC vec tri godine koji nije upaljen 2, od kada je stigao PS4 Pro (koji se jedva i igra... i to samo PES).

Juce sam prodao taj HTPC, a vec danima citam o "neverovatnom" Ryzenu 3600.
Na radnom stolu mi stoji iMac 5K koji nisam upalio mesecima jer koristim Retinu iz fotelje/kreveta. I njega planiram da stavim na dobos.
Racunar ne bih koristio ni za sta ozbiljno (osim ako ne pocnem da se igram malo)

Odavno mi stoji Fractal Design R5 u koji planiram da sklopim neku masinu. Budzet mi nije problem, ali ne bih bacao preterano velike pare posto je veliko pitanje da li cu to da i koristim (ali poslednja dva dana mi se pogodilo da mi je trebao desktop racunar). Igrice ne znam ni da li bih igrao... ali nije iskljuceno da se opet navucem, zato razmisljam o racionalnosti.

Najvecu muku mucim sa izborom procesora i ploce.
Hteo sam da idem na taj hvaljeni Ryzen 3600 i neku X570 plocu (uz to neki brzi ram)... i to izadje na osetnih 500+.
Tu bih morao da bocnem grafiku (ne bih isao ispod 1070) pa to vec sve izadje na ozbiljnu cifru (kao resenje, imam rig sa XFX RX580 8GB pa bih mogao jednu grafiku da izbacim i prebacim u racunar).

A posto nisam gadljiv na polovne stvari, poceo sam i da razgledam oglase trazeci kombinaciju za mene, a da je razumna.
Ne bih isao starije i7 6770K ili i5 6600K, mada sam na oglasima nasao i zanimljiv i5 8600K komplet, koji sa ramom izadje 400e... sto opet samo 20% manje od novog Ryzena 3600.
8600K mi je u opticaju najvise sto bih mogao da ga koristim bez grafike (ne ulazem lovu tu) a ako mi zatreba bocnem RX580 za neku igru (normlano, ako se navucem, kupovina neke jace bi bila obavezna).


Sto se tice monitora, verovatno bih uzeo Lenovo L24Q-10 (posto mi deluje da je bestbuy), mada otvoren sam za predloge.

O napajanju nisam ni razmisljao dok ne resim gore pomenuti dileme.


Nadam se da nisam previse smorio, ali sam totalno ispao iz price zadnje 2-3 godine, a kontam da ce moj rad bilo sta od ovoga da isprati sa pismenim M2 diskom.

Hvala
 
realno, za tvoje potrebe Ryzen 2600 od 120€ na KP i neka B450 ploča od 80-100€ je sasvim ok. I ubaci taj RX 580 da se ne razmišljaš stalno dali ili ne, ovo, ono, tu je ako zatreba... :) I završio si posao. 2600 + B450 Tomahawk MAX + 2x8GB Crucial Ballistix Sport LT bi izašlo oko 300-320€ ako pazariš od Mađara na KP...

Eventualno, možeš i neki Ryzen APU - 2400G/3200G/3400G pa imaš procesor sa grafikom za nezahtevne igre, sve u jednom. I procesorski i grafički ti je slabije od 6-core procesora i zasebne grafike ali i dosta jeftinije, pa ako ti zadovoljava potrebe, razmisli...
 
@jurodivi

Vidis, u tom pogledu nisam razmisljao.
Gledao sam da uzmem poslednju generaciju kako 2/3 godine ne bih menjao nista.

Ali kontam da u realnom radu za moje potrebe necu da osetim razliku izmedju 2600 i 3600/9600K.
Svakako planiram da uzmem neko ozbiljnije vazdusno hladjenje i malo da ga OC-ujem.

Ici na B450 ili X370/470?
Bilo bi lepo da ploca ima BT/WiFi ali to mogu da resim preko adaptera.

Vidim i da dosta pominju na forumu Thomahawk Max. (A vidim i ti da je preporucujes)
Mada na KP ima zanimljiva kombinacija sa Asus B450 Prime.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno