Šta je novo?

Ryzen 2700x + AsRock B450m pro4 - crni ekran tokom POST-a i u UEFI/biosu

Markomaniax

Čuven
Učlanjen(a)
16.06.2008
Poruke
4,084
Poena
625
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X & scythe mugen 5
Matična ploča
Asus TUF B550-Plus
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x16Gb kit
GPU
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Storage
M.2 NVMe Intel P660 1TB ; WDC 6TB 3.5 SATA III 256MB 7.200 Gold
Zvuk
Sound Blaster Z & Edifier 75w neki zvucnici
PSU
Corsair AX860i 80+ Platinum
Kućište
Lian Li Lancool II Mesh C RGB TG Snow edition
Monitor
ASUS TUF Gaming VG27AQ1A 170Hz
Miš & tastatura
Logitech MX Master 3 & Keychron V6 custom PBT Hot swap RGB Pro Braon lubed QMK
Ostale periferije
Xbox ONE joypad
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav ljudi,

Imam problem sa navedenom konfiguracijom iz naslova, koji nije postojao dok nisam instalirao win10 sistem od nule i nakon toga drivere.

Naime pre instalacije win-a su mi i post i bios bili normalni da tako kazem, 1024x768 rezolucija, sve citljivo i fino, da bi mi nakon instalacije wina sve preslo u 1080p native (koji moj monitor ne podrzava, samo 1680 x 1050).

Nakon instalacije drivera, post i bios su sada cist black screen (graficka Gigabyte 1660 gtx ti salje monitoru signal, preko hdmi-vga adaptera do duse).

Windows radi najnormalnije, stabilno, bez ikakvih problema.

Pokusao sam sa clear cmosom nekoliko puta razlicitim metodama, iskljucio fastboot u windowsu (mislim da je ultra fast boot enableovan u biosu), i jos neke trikove sa win koje sam nasao po netu za slican problem koji su imali ljudi ali bez uspeha.

Memorija je Adata gamix d30 3200mhz , mislim da je podesena trenutno na 2930 mhz ili slicno..
Napajanje je Thermaltake Smart SE 730W

Da li je neko imao slican problem ili ima neku ideju kako da ga resim?
 
ja sam imao bas pre 3-4 dana zaglupljivanje masine. desilo se nakon ubacivanja rx580 karte, medjutim problem je ostao i nakon vracanja nVidia 1660Ti. uvek brisem drajvere DDU-om. igrao sam se CSM-om u biosu i mislim da se tu nesto desilo.
pri paljenju masine bi se pojavljivala samo asus logo slika i nakon toga crn ekran. koristim DisplayPort na oba monitora. pojma nemam sta se kod mene desilo ali se problem resio sam od sebe kad sam povezao hdmi kablom... nakon toga vratio DP i sve je ok...

probaj druge kablove i portove i probaj da promenis u biosu prioritet grafike koja ce prva da baci sliku, ako je recimo iGPU stavi PCIe...
 
To je i meni palo na pamet, mada mi sada ni jedan drugi ekran/tv nije pri ruci. Moguce da sada vec vremesni Samsung T220 nema modove za digitalne standarde koji su sada ustaljeni kod modernih monitora.

Moracu ovih dana da nabavim izgleda DP-VGA (ili DP-DVI) adapter pa da vidim kako stvari stoje. A te prioritete za grafiku ci morati da sredim cim bude prikazao sliku u biosu, isto da disableujem jos neke stvari koje izgleda uticu na detektovanje hardvera tokom boot-a, cak i deljenje IRQ-ova.. u 2019.godini..).

Hvala na brzom odgovoru ericm. :)
 
nema na cemu, ne bih znao sta da napisem da se i meni slicno nije dogodilo. mada, ja i dalje ne znam sta je bio uzrok jer ni reinstalacija biosa nije pomogla.
eto, probaj prvo zamenu portova i kablova kad bude moglo, sigurno je neka glupost jer masina radi... a mozda se javi i neko ko zna sta moze biti tacan uzrok tako da pratim temu :)
 
Problem resen.

U servisu su mi rekli da su stavili njihovu grafu i vratili moju i da je tu vec i post i windows zaziveo. Bios je vracen nakon pravilnog clear cmos-a (cupanje kablova, psu off, vadjenje baterije na par sekundi uz power cycle) koji je potom updateovan. Cisto da zna neko ko naleti na slican problem. :)
 
Nazad
Vrh Dno