Šta je novo?

Restauracija Fuller tastature za ZX Spectrum

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Pre nekog vremena sam nabavio Fuller tastaturu za ZX Spectrum u prilično lošem kozmetičkom stanju, ali srećom skoro ništa nije polomljeno sem jednog plastičnog stubca za šraf kojeg sam uspešno vratio na mesto i učvrstio hot-glue pištoljem i lepkom za plastiku.

f1.jpg

Pozadi, neko je napravio otvor za napajanje (može se ugraditi unutra), koji mi se uopšte nije dopao, pa sam rešio da, kada je kućište već isečeno, da to odradim malo drugačije:

f2.jpg f3.jpg

Tasteri su nakon pranja izgubili male papirne nalepnice, ali pošto su već bile toliko izbledele da su bile neupotrebljive, mislim da nije velika šteta. Sada je mašina konačno počela da izgleda pristojno:

f4.jpg
 
Matična koja je bila unutra nije radila, ali sam srećom imao jednu ispravnu i neiskorištenu u rezervi (hvala Marko!). Pošto sam našao i odgovarajuće donorsko napajanje (bilo mi skrnavo da očerupam originalno za ZX, iako za njega postoje ležišta u kućištu), došao je rad da se i ono ugradi. Posle nešto razmišljanja, rešio sam da zasečem kućište pozadi na još jednom mestu i da ugradim on/off taster:

f1.JPG f4.JPG

Umesto prekidača koji je neki od prethodnih vlasnika montirao gore na kućištu, stavio sam reset taster. Ispostavilo da dioda pored tastera ne radi, pa sam je zamenio:

f3.JPG

Unutra sam sve, čini mi se, lepo organizovao. Izbacio sam konektor za napajanje i napravio novi koji se povezuje na unutrašnje napajanje. Reset taster i dioda su takođe spojeni konektorom, pa kad ploča crkne (a svi znamo da hoće :) ), biće lak pristup ploči:

f2.JPG

Mislim da na kraju uopšte nije loše ispalo...
 
Izgleda odicno nakon ciscenja i restauracije. Izgleda da su i sva slova na dirkama tu. Jedino bih izolovao spojeve pod mreznim naponom, izolir trakom ili termo buzirom.
 
Gledaću da to uradim, hvala!

Kao bivši vlasnik dve INES tastature radio sam isto da napravim "laptop" pa su me u JATu gledali kao vanzemaljca kada sam došao sa minivox televizorim i spekijem i zakacio se sa RS-232 i na lepazastom štamašju odštampao svoje obaveze iz dohotka na virmanima

Ali privukla me tvoja observacija "a znamo da će ploča a crkne"

Obzirom da imaš sexy tastaturu ja bih za sledeću reviziju (da te ova služi u zdravlju što duže) razmislio da izbegnem problem napajanja stavljanjem spekija u PC kućište i eliminaciju oscilatore i invertora sa AT-PC napajanjem koje ima sve potrebne napone, a onda kačenjem bafera na tastaturu produžio kabel tastatrue da bude pokretna kao pc tastatura

Tako smo odradili kod ortaka i radilo je na kablu dužine 1.5 metara

U zavisnosti šta ti više odgovara stabilnost ili mobilnost ;)
 
Nazad
Vrh Dno