Šta je novo?

Kuler + ventovi

JohnnyB

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2007
Poruke
524
Poena
345
Pošto sklapam/sklopio sam novu mašinu (čekam ploču da stigne s apdejta biosa), razmišljam o hlađenju.

Mašina je:
R3600+asrock Fatal1ty b450 itx/ac+msi armor rx570 + a data xpg spectrix d40 3000 mhz 2x16gb + crucial p1 nvme 1tb + seasonic m12 520w.
Sve čeka da se spakuje u thermaltake core v1.
Sad, pošto verujem da će hlađenje biti potencijalno problem, iako kućište ima 200mm prednji vent, razmišljam kako da pomognem.

Prva ideja, da stavim umesto Wraith kulera Be Quiet Shadow Rock LP, koji bi došao iznad VRM. Pitanje je da li je to dobra ideja i da li vredi dodatnog novca (40€ Cooler + pasta)

Druga ideja, da ubacim nazad dva venta da izduvavaju toplotu iz kućišta. E, sad, ploča ima 2 pwm headera za chasis ventove, jedan ide za 200mm, a na drugi mislim da stavim spliter.

Pitanje broj dva je, koja dva 80mm venta I neka preporuka za spliter. .

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Najbolja stvar koju mozes da uradis je da izbacis taj 200mm ventilator i uzmes krsten 140mm sa jakim potiskom ( Arctic Cooling P14 PWM preko madjara ~7 evra trenutno).

A tog tipa kuler umesto Be Quiet-a je mnogo bolji PHANTEKS PH-TC12LS isto preko madjara za 30 evra, cak je i jeftiiji od Be Quiet-a a suri ga.
Nego zar ne mogu da stanu do 140mm kuleri u to kuciste ? THERMALTAKE Frio Silent 12 je trenutno na fenomenalnom snizenju kod madjara za 34 evra.
A ako se slucajno proda ALPENFÖHN Ben Nevis je ok opcija za 25 evra isto.

A za 80mm najbolja opcija su ARCTIC COOLING F8 PWM PST preko madjara isto za 6 evra po komadu.
Takodje ima ovih 80mm za istu/malo vecu cenu u firmi sto pocine na Nov kod nas.

Takodje PST verzije Arctic ventilatora vec imaju ugradjen splitter za ventilator pa ne moras da ga kupujes :)

maxresdefault.jpg
 
Poslednja izmena:
Na zadnjoj strani za izbacivanje staju samo 2x80mm, nažalost. Ovo za splitter je sjajna informacija, hvala.

Iskreno, nisam neki sff entuzijasta, da sad to nešto prebudzavam, više je to želja + realna potreba zbog mesta na stolu.
Cilj mi je da mašina radi stabilno, neću ja to klokovati najverovatnije. Više sam bio da okruzima vrm i zbog nvme na poleđini ploče.

Da, jedino što sam gledao i da mi je zapalo za oko je Arctic cooling od Ventova, sve ostalo mi je delovalo kao điuđicu

Edit br. 2:

Staju tower kuleri do 140mm, ali mi je ovaj be quiet bio zanimljiv, jer ide i iznad vrm

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Np, Arctic je skriveni dragulj hladjenja o kome sefovi i svi u finansijskim odeljenjima drugih velikih firmi imaju nocne more da ce Arctic postati jos poznatiji.

Umesto tog od 200mm sam mislio da stavis 140mm, 200/230mm ventilatori su prevara (pretanki su za svoju velicinu i imaju ocajan potisak/staticki pritisak).
Arctic od 140mm ce mnogo vise vazduha proturiti kroz kuciste nego sto taj 200mm moze da sanja da proturi.

Ako bas tipujes da VRM jos ohladis, najbolji izbor bi bio najeftiniji Raijintek Palas 120 (ili cak stara 140mm crvena verzija) kod madjara, i jedan Arctic PWM PST P12/P14 ventilator isto
umesto tankog sto dolazi sa Palas-om. Ako ti je to previse kinte kad se sve uracuna, onda da, Be Quiet je najbolja opcija.
 
Poslednja izmena:
Hvala na preporukama (hvala i @johnlocke na linku, bas je koristan).

Gledam sad cene na KP, ovi opet preteruju…
AC F8 PWM ne moze ispod 15eur komad, bas lepo deru.

Mislim da cu direktno s nihovog sajta 6eur komada + 6eur slanje
 
Kupi onda dve noctue redux 80mm za po 1150din kod nas, sta se zezas. Za dva komada tih arctica, i da narucis po toj ceni od 6e, platis postarinu jos 3 (ili 6, gde vec nadjes), to je vec 15/18e.
Pritom ces cekati bar nedelju dana i fakticki nemas garanciju, jer sve i da crkne, najbolje da ces se cimati zbog jednog venta da reklamiras u inostranstvo.
Kecap senf spliter je fazon 50din, oni fensi slivovani 150.

Inace ne znam cemu opsednutost tim arcticima, ventilatori ko ventilatori, ok ali bas nista specijalno, kad su kostali po 750 i 900din kod nas za 12/14, bili su dobra kupovina, sad i ne toliko.
Imao sam i stariju i noviju verziju, i 12ice i 14ice, novija je i bucnija i plastika je mnogo jeftinija, treba i to imati u vidu. Noctue redux su bar za klasu ako ne i dve bolji kuleri.

edit: Inace arctic 80mm ima kod nas za 800din - https://nova.co.rs/index.php?route=product/product&product_id=1528 Sta ste zapeli za te madjare :)
 
Poslednja izmena:
Noctua C14s je najveći i možda najbolji kuler koji možeš da staviš u Core V1. Zavisi od visine RAM-a, doduše, proveri kompatibilnost sa pločom. Alternativno, Be Quiet Shadow Rock TF.
Ako hoćeš standardni tower kuler, Noctua U9s je najbolji, Cryorig H7 nešto jeftinije rešenje.

Napred stavi 140mm sa visokim pritiskom umesto tog sporog 200mm, i nakači ga unutra, ne spolja. Malo pomaže i uklanjanje sunđera koji služi kao filter, ako si voljan da živiš sa malo više prašine. Nazad 2x80mm.

U svakom slučaju, premesti mrežastu stranicu gore a onu sa prozorom stavi na stranicu suprotno od grafičke...pogotovo ako uzimap tod-down kuler, a ne tower.
 
Predlog za LC-CC-95 kao budzet resenje za CPU kuler, jedino sto nije toliko lep kad se gleda odozgo jer je cudnog oblika, ali je jeftin, tih i odlicno hladi.
Objektivno ti ne treba kuler koji ce da se nadvija nad vrm-ove, pa ne koristis klokovani 12 core. Airflow koji ces imati sa fanom napred i 2x80mm nazad je vise nego adekvatan.
Cak mislim da ti je za tu vrstu builda bolji tower, da sav vazduh usmeris u jednom pravcu.
 
Poslednja izmena:
Gledam sad cene na KP, ovi opet preteruju…
AC F8 PWM ne moze ispod 15eur komad, bas lepo deru.

Mislim da cu direktno s nihovog sajta 6eur komada + 6eur slanje

Nemoj na KP da gledas cene, cene nisu azurne, ili su jednostavno pogresne. Kad kupujes kod madjara uvek ide na isti nacin:

Iskopiras link sa iponcomp.com/shop odnosno ipon.hu, i das prodavcu na KP, cena mora da bude tu negde inace trazis drugog prodavca, najsigurniji je Fanta, ako ne mozes da nadjes kazi, poslacu ti PM poruku.
Ja sam bas uzimao nedavno kutiju od 5 komada 92mm arctica bilo na snizenje za 20 evra 5 komada, postarina i slanje je ispalo standardno malo ispod 300 din za kurirsku, rade na 2 graficke, 1 u kutiju, Arctic 92mm su toliko dobri (performanse, odnos buke cene svega), da su jednostavno best buy.

@rev

Ni slucajno REDUX noctu-e majko mila zasto davati toliko pare, jedino sto podrzavam jeste ako neko hoce estetski da mu bude lepo,(ili ekstremna tisina) ali onda uzimas klasicne Noctue, Be Quiet! Shadow Wing 2/Silent Wing 2, ...
Zato sam i rekao paket od 5 kod madjara je najisplatljivija opcija sa odnosa cene kvaliteta. Naveo sam isto da ima i kod nas samo dosta skuplje arctic.

A za garanciju ne razumem komentar, ventilatori traju dugo, sansa da dodju pokvareni ili se pokvare je mizerna, potrosna su roba, i samim tim sto je jako mala cena to izvlaci i omogucava da ne brines o garanciji, ...

Ja uvek ako mogu da nadjem u nasim prodavnicama isto ili slicno cak i za malo vecu cenu kupicu (sto se i desilo dosta puta), al dzabe kad najboljih i najisplatljivijih stvari nema ni u snovima, tako da je redudantan taj odgovor ako je meni upucen.

Redux ni slucajno nisu dovoljni bolji od Arctic-a u svim kategorijama ventilatora. Klasicne Noctue jesu, ali Redux ne.
 
Poslednja izmena:
Imaš Noctua Ventilator 80x80x25 mm - NF-R8 redux-1800 PWM - 8cm, 1800 RPM, 12V PWM, 4-pin za 1150 din u domaćoj prodavnici, puno kvalitenije od Artic-a, u istoj prodavnici imaš i PWM račve.

Mada ja mislim da je 200mm ventilator dovoljan, bez tih 80mm, pošto ti 80mm nemaju neki protok.
 
Mozda cu sad malo da rasirim pricu sta sam i zasto odabrao, pa da probam i da objasnim neku svoju logiku (koaj mozda I nije ispravna, zato i diskutujemo :)

Nadam se da nece smetati jer pisem u temi gde su kuleri, ali veoma je povezano, pa se nadam da ce moci ovde da ostane.

- malo mesta na radnom stolu I selidbe su uslovile da hocu Mini Itx masinu
- kao osnovu sam gledao ploce s b450 cipsetom. Geldao sam MSI I Asrock, MSI zbog boljeg VRM, a Asrcok jer je imao vise svega (fan header, usb-c...). Odabrao Asrock
- CPU: gledao r2600,r2700, ali kada sam sacekao r3600 I video performanse, na duze staze (narednih 5 godina) mi deluje kao bolja kupovina od 2600
- napajanje: hteo SS focus plus 550w, ali nestalo ih je po povoljnim cenama. S obzirom da ne planiram CPU upgrade u narednih 5 ogdina, a graficka mi nije veliki potrosac (rx 570), odlucio se za SS M12 520w.
Diskutovali smo to na drugoj temi, ali s obzirom da necu klokati, a sve slotove za sve zivo na maticnoj cu popuniti, maximalna snaga koju ce vuci ova masina je daleko ispod 480w an 12v grani koju isporucuje ovo napajanje.
opet, znam da se mnogima to nece svideti, ali resio sam da uskrtarim na napajanju, I tu sacuvao 40eur.

- e, sad, dolazimo to hladjenja: tih 40eur bih rado ulozio u CPU cooler, jer je i to konstanta koja ce pratiti tu masinu u narednih 5 godina.
Posto prvi put pravim MIni Itx masinu, razmisljam o hladjenju.

Ako uzmem top down, tipa Shadow Rock TF&LP , to ce pomoci I okolnim komponentama, tipa MOSFET, VRM, ako se ne varam, garantovati im duzi zivot.
Koliko se razumem i razmisljam, meni tower cooler ne igra posao jer on samo odvodi sa CPU.
Eto, dobro je da sam pisao, TF nisam ni uvrstio u izbor. Hvala na preporuci.

Noctua 14s je dobrih 9000 dinara, pa mi je nelogicno da dajem vise za kuler nego napajanje, tj.ako idem na neki srednji segment kakav je ostatak masine…

Pritom, kao sto rekoh ne planiram overclock, samo hocu stabilnu masinu u malom pakovanju.

- opet, koliko je moje znanje, 200mm vent na malom broju obrtaja moze da ima isti protok kao manji vent na vecem.
Naravno, ovo je teoretski, za isti korak propelera i oblik krila.
Zato bih ga ostavio za prvo vreme, pa bih video ima li potrebe za menjanjem.

Zato bih stavio samo dva bolja venta nazad, koja bi isto mogla da isprate tih planiranih 5 godina i pomognu celokupnom hladjenju.
Opet, neka moja logika je da ni oni ne treba da budu neki najskuplji/najbolji, vec iz tog nekog srednjeg segmenta.
800din mi je realna cena za 1 kom.

Kolega ovde mi je posalo link ka prodavnici vec u DM, I hvala mu na tome. Stvarrno, ovi "madjari" pocinju da preteruju.

edit:

opet, dok otkucam ovoliki post I saberem misli, vec stigne 5 odgovora :)
 
Poslednja izmena:
Ljudi o cemu vi pricate 2 noctue te i racve su skuplje od kutije od 5 Arctic-a, ...

A razlike da opravda skok u ceni nema sem ako se ide na specificnu boju i estetiku, ili je neko osetljiv na buku i trazi najtise ventilatore u toj kategoriji
(To potpuno razumem i u tom slucaju idu klasicna noctua ili Be Quiet Shadow Wings 2/3 ili Silent Wings 2/3).

Sve sam ja to prosao sve pracenje brend-ova i slicno, i uporedjivao i racunao i pitao i istrazivao i testirao,
i posle nekoliko godina procesljanih stranih foruma i video snimaka i razgovora sa ljudima i licnog testiranja iskristalizovalo mi se intuivno sta je koliko dobro i za koga i za koju cenu,
i sad prenosim i pomazem koliko stignem, kome stignem.

Svi mi koji dajemo savet nismo ni u pravu, ni u krivu, nego sve je relativno u zavisnosti sta treba osobi i koliko para moze da izdvoji. To je sustina svega.

Dati najbolji savet u najboljem trenutku na najbolji nacini, znati najbolje prilagoditi ili promeniti savet ili ne ako zatreba.
 
Poslednja izmena:
*mjau**mjau**mjau* ti Arctic ventovi su bili nekad super kupovina. Kakve su sad ovo nalupane cene...

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Te osmice pozadi su toliko blizu vrm hladnjacima da ce oni svakako praviti pristojnu promaju preko njih, a 3600 je procesor koji ih ne moze da ih optereti u tolikoj meri da ih treba dodatno hladiti i to je cinjenica.
Top down je meni ok u low profile kucistu, gde on direktno uzima svez vazduh sa strane i prakticno radi i kao intake fan. U tvom kucistu zaista ne vidim smisao.
Ono sto je po meni kljucno u malom sistemu jeste da se topao vazduh izbaci van kucista, gde mislim da je tower bolje resenje, jer imas direktan airflow u jednom pravcu, bez muljanja toplog i hladnog vazduha po kucistu.

Da se razumemo, sa 2x arctic 80mm i LC-CC-95 si ti resio pitanje hladjenja celog kucista za 3000din ukupno. Sve preko toga je luksuz, ali dokle god si toga svestan i ok si sa tim, ko smo mi da ti kazemo kako da trosis svoje pare :)

Inace napred u to kuciste staju 2x 120mm ventovi, a polovina ovog 20cm je bukvalno blokirana metalom, imaj i to u vidu kad budes razmatrao da li da ga menjas ili ne.

A mozes da stavis i 240mm aio napred :-devil-:

@rev

Ni slucajno REDUX noctu-e majko mila zasto davati toliko pare, jedino sto podrzavam jeste ako neko hoce estetski da mu bude lepo,(ili ekstremna tisina) ali onda uzimas klasicne Noctue, Be Quiet! Shadow Wing 2/Silent Wing 2, ...
Zato sam i rekao paket od 5 kod madjara je najisplatljivija opcija sa odnosa cene kvaliteta. Naveo sam isto da ima i kod nas samo dosta skuplje arctic.

A za garanciju ne razumem komentar, ventilatori traju dugo, sansa da dodju pokvareni ili se pokvare je mizerna, potrosna su roba, i samim tim sto je jako mala cena to izvlaci i omogucava da ne brines o garanciji, ...

Ja uvek ako mogu da nadjem u nasim prodavnicama isto ili slicno cak i za malo vecu cenu kupicu (sto se i desilo dosta puta), al dzabe kad najboljih i najisplatljivijih stvari nema ni u snovima, tako da je redudantan taj odgovor ako je meni upucen.

Redux ni slucajno nisu dovoljni bolji od Arctic-a u svim kategorijama ventilatora. Klasicne Noctue jesu, ali Redux ne.

Ne znam sta znaci dovoljno bolji. Bolji su i dosta bolji. E sad, ako mozes da kupis Arctic za 4 evra, a noctuu za 10, pod svim istim uslovima onda verovatno nisu dovoljno bolji da opravdaju kupovinu ako si na to mislio.
Medjutim imaj u vidu da si ti uzeo na akciji i to pet komada i izasli te 560din komad (20e+300rsd dostava). Sta on da radi sa pet kad mu trebaju dva? Pritom si se akao sa madjarima, kuririma, cekao nedelju dana i nemas nikakvu garanciju.
On moze u radnju i da za 1600din uzme dva komada, zavrsi posao odmah i ima dve godine garancije, sto je po meni daleko bolja varijanta. Ali kad vec daje 1600, 700 dinara vise za osetno bolje i dokazano kvalitetnije ventove nije mnogo.
Narocito ako razmatra da da 40e za CPU kuler, nema razloga da se skrtari na 700din razlike izmedju Arctica i Noctua.
Sto se garancije tice, ventovi ponekad prokrce i crkavaju kao i sve ostalo, neretko i u garantnom roku. Ako ti nije crklo bar par komada, nisi ih dovoljno izmenjao ;)

I za kraj samo moram da kazem da su Noctue definitivno bolje, makar 12 i 14 verzije. U isto vreme sam imao originalne braon noctue na kojima su sadasnji Redux-i bazirani i Arctike i razlika u kolicini vazduha koje su pomerali pri istom nivou buke su frapantne. Pritom su Articima definitivno nesto radili, pre fazon dve godine sam kupio nove u emiju na akciji i bukvalno za par dana prosledio ovde na oglase, to nisu oni ventovi koji su prvobitno bili. Bili su glasniji i izgledali su mnogo jeftinije od originalnih, plastika je bila daleko losija. Sa druge strane Noctue redux su prakticno iste kao nekadasnje braon, samo lepse i jeftinije.

Inace sam dugo furao Arctic 12 i 14 starije, imao sam i novije, imao originalne P braon noktue, nzxt, a sad sam na silent r3 fraktalima. Pricam iz iskustva i zaista se trudim da budem objektivan.

I ne znam sto trosimo tastature za njegovih par stotina dinara, nek radi sta hoce :)


edit: i izvinjenje dogzili, prevideo sam da je tvoja cena bila za 5x92, a da su 5x80mm jos jeftiniji, pa se matematika malo menja.
 
Poslednja izmena:
Imam 4 200/230mm ventilatora u ormaru skupljaju prasinu, proveo sam vise vremena i konkretnih sati u mom HAF 932 kucistu nego u materici drndajuci se sa njima i sa drugim stvarima.

Ni najbolji 200/230mm ventilator danasnjice https://www.thermaltake.com/riing-plus-20-rgb-case-fan-tt-premium-edition-single-fan-pack-w-o-controller.html ne moze da prismrdi konkretnom 140mm ventilatoru koji ima dobar staticki pritisak/potisak. (Ovo sve bez uracunavanja koliko kosta thermaltake, ...).

U osnovi svega su zakoni fizike, i konkretno zakon fluidne dinamike. Ventilator svakih dimenzija ima sweet-spot odnos svojih duzina/sirina sa svojom dubinom/debljinom. Ako se iz ovog izadje, ventilator postaje anemican.
Da bi 200/230mm ventilatori mogli da ostave static pressure koji ostvaraju 120mm ventilatori (kojima je sweetspot 24mm+), morali bi da budu mnogo deblji. Iste debljine 20-30mm nisu ni priblizno dovoljno za 200/230mm dimenzije.

To je srz problema zasto, i zasto su 200/230mm sarena laza, marketniski trik, i velika prevara (Voleo bih da nije, meni su oni najdrazi ventilatori i najdraza stvar kod hladjenja, i svakih 2-3 godine se borim sa mislima da uzmem neki novi, ili stari i da probam opet, bice bolje, bice drukcije, jedva se iskontrolisem).

200/230mm ventilatori postaju jedva skoro pa mozda adekvatni samo ako ispred i iza njih nema nista, znaci ISECENO sve, ni mesh, ni filter, i onda i kad to uraditi, i opet 140mm sije, samo da placete mozete.

arctic madjari - Copy.JPG

5 Arctic sa ugradjenim splitter-ima 2200 din, sto ispadne 440 din ventilatoru (+, - 100 din, ako je vise pogresnog madjara ste pitali na KP) sa uracunatim troskovima slanja, dostupni vama na kucu za 4-6 dana (stoji uspod cene da madjaru stize od 15-18-og (shvatam da je drugi datum dalji ali to je u najgorem slucaju, ja sam uzeo prosek) i onda 1-2 dana kurirskom sluzbom do vas)
Ja vise ne mogu da se ponavljam, i molim admine da ako ovo krsi pravilo o reklamiranju ostave sliku samo dovoljno dugo da osobe koje prate i pisu u ovom thread-u pogledaju, posle brisite vi, brisem ja, sta god, ...
 
Poslednja izmena:
440 din - 6-8 godina (izdrzava), 2000 din - 17 godina (prozujace).

440 / 7 = 62, 2000 / 17 = 117.

Matematika kaze i da ti traje 3 godine Arctic samo da si isto potrosio za njega ko za Noctu-u, mislim da brojevi govore sami za sebe. A trajace mnogo vise od 3 godine.

Arctic ima 5 godina garancije, odnosno 10 kod samo proizvodjaca. Ortaku sam stavio Arctic pre 7 godina, jos uvek su tip-top u pusackoj prostorija sa psom, kuciste unutra i ventilatori izgledaju kao da su iz Lovecraft price izasli, i jos nisu umreli Arctic. (Znaci ona Cthulhu crna sluz, odnosno ko iz The Secret World identicna, kad prospes u WC solju cistis je samo maljem.

Kad sam bio mlad, uzeo sam ondak 2 skupe premium noctue, prasina se lepila vise nego na Arctic i Cooler Master providni crveni bangavi onaj, brze ih zakrcivala, uzasan odnos performansi i buke, posle godinu dana sam ih prodao ortaku i uzeo Scythe Gentle Typhoon, Koji koristim i dan danas ...

Ja sam moj problem resio i napravio najbolji protok vazduha/raspored ventilatora za ovo kuciste od bilo koga na celoj planeti (naravno sa slicnim ventilatorima, ako neko koristi Sterrox noctu-u da je stavim opet bi bilo isto ili bolje, nemojte praviti sofizam od ove recenice, veoma je jasno sta sam hteo da kazem, ...)

Samo onaj koji je isekao i izmenio celo svoje HAF 932 moze da ima bolji protok vazduha od mene i mog HAF-a (temperatura sobe mi je 34-35, pred ulaz u CPU kuler, 38-39, temperatura procesora 38-39 idle/browsing, imam skoro iste brojke kao open bench ali sa filterima, veca mi je temperatura komponenti kad skinem stranicu nego dok stoji koliko sam predobro optimizovao airflow u kucistu, ...)
Kad je ambijentalna normalna/manja zbog nepreciznosti senzora temperature eksternog desi se da je temperatura procesora manja nego u kucistu koliko je blizu, jos malo pa krsim zakone fizike, ...

Takodje da dodam ja kad pricam da 200/230mm nemaju pritisak ne govorim o preprekama tipa diskovi (HAF ima sa strane i gore isto 200/230mm ne zaboravi), i ne pricam iz samo iskustva sa HAF 932 kucistom takodje. Lim/Mesh i Filter su dovoljne prepreke da naprave beskorisnog svaki 200/230mm ventilator.
 
Poslednja izmena:
Malo pogadjam a malo pisem na osnovu iskustva sa ITX kucistem sa slicnim rasporedom.

I ja bih, kao i ostali, rekao da ces najbolje ohladiti sve to unutra sa 140mm ventilatorom napred, nekim tower hladnjakom i dva 80mm ventilatora nazad.

Mislim da ce ventilator od 200mm napred praviti turbulencije zbog te donje pregrade u kucistu. Slicno tako i donji od dva 120mm ventilatora koji mogu da se nameste napred.

Ako se ipak resis za neki nizak hladnjak, jedini koji sam probao i koji se vrlo dobro pokazao je Big Shuriken 2 Rev. B. Nova verzija, Big Shuriken 3, bi trebalo da je makar jednako dobra. Malo je visa od prethodnika, ali to tebe ne treba da brine.
 
Redux nije klasicna Noctua, prilicno je losija serija iz onog sto sam pohvatao po netu, ali takodje ja licno ne postujem nista od Noctue-e osim nove sterrox 120mm (svaka cast Noctua!) i 14-cu sto ide u NH-D15/NH-D15S smatram solidnom (Thermalright i Phanteks je siju u toj kategoriji). I sa starim NF-P12 imam lose iskustvo, ali smatram da je solidan ventilator, sve ostalo 120mm/140mm od noctu-e je ili inferiorno ili ima neceg drugog sto ima bolji odnos cene/ulozenog.

Odnosno ima mnogo slicne cene i boljih, jeftinijih i veoma blizu, i jeftinijih i dovoljno dobrih. Da, da nisu dovoljno bolji za porast u ceni je ono sto sam hteo da kazem.
Imam sto krci koliko hoces :), i 2 noctue su isto u toj listi, stare NP-F12-ce, pre NP-P12 koje sam imao, prokrcale blago :), i morao da se vratim na prozirne crvene LED Cooler Master dok nisam uzeo P12 noctue i opet imao lose iskustvo.

Ja trenutno imam 2 Scythe Gentle Typhoon (1850RPM), koji rade 900-1450 zavisno od doba godine, opterecenja i koliko mi krci hard disk novi koji dodje pa moram da ga prekrijem hukom vazduha :)
One su napred ispod usb port-ova prva, bez prepreka, ispred nje samo filter za prasinu, iza prazno do CPU kulera, druga odmah ispod (obe u 5.25 pregradama u HAF 932-ci), a ispod njih je Cooler Master Silencio FP120 PWM koji radi na 1000-1200RPM i hladi disk i ssd-ove i ima ispred sebe mesh i filter, a iza diskove i prepreku gde oni stoje.

To su sa CPU ventilatorom jedina 4 ventilatora koja imam u kuciste sva tri intake. Uskoro stavljam i 4-ti intake ili pored napajanja na dnu da daje svez vazuh grafickoj ili na levoj stranici najblize podu i prednjem delu kucista da daje vazduh grafickoj. Jedini izolacionom-trakom ne-zatvoreni delovi kucista su prazni PCI-E slotovi sa svim limovima sklonjenim, prazno mesto gde bi treba da bude izduvni ventilator, mali deo na vrhu kucista poklopljen filterom za prasinu koji skidam po potrebi, i mrezom za komarce obavijena leva strana kucista da ne ulazi prasina.

Graficka ima 2 Arctic F9 92MM ventilatora na sebi goli na heatsinku, plastika i stock ventilatori sklonjeni. 5 senzora za temperaturu, 1. odmah ispred gde je filter prednji na kucistu za merenje sobne ambijentalne temperature, 2. zaboden u heatsink CPU kulera gde heatsink dobija svez vazduh, 3. izmedju zavrsetka kaveza za diskove i gde graficke, i 4. i 5. pored napajanje ispod graficke gde ona uzima vazduh.
 
Poslednja izmena:
Kol'ka rasprava, lol...

Anyway, Cryorig H7 definitivno staje u Core V1:
https://forums.tomshardware.com/threads/will-cryorig-h7-fit-in-the-thermaltake-v1-mini-itx.3052755/
https://www.google.com/amp/s/amp.reddit.com/r/sffpc/comments/8me6l3/updated_my_core_v1_build_with_sleeved_cables/

Čak nisu potrebni 80mm fanovi. Noctua U9S je za nijansu bolja termalno, mislim, i može da posluži za neku buduću ITX mašinu, ali je i skuplja id H7...ja bih uzeo jedan od ova dva kulera. I pristojan vent za napred (možda i jedan ili dva umesto stock za H7).

H7 je u HU 35-40€, U9S je 60...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno