»RSS Benchmark sajt

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
      Prikazani rezultati od 16 do 20 od ukupno 20

Tema: Kuler + ventovi

Member
        Na forumu od
        Dec 2013
        Poruka
        153
      2. Moja mašina
        • MoBo: Asus Crosshair IV Formula
        • VGA: Gigabyte 5850 OC
        • MON: BenQ XL2411T
        • HDD: Samsung Evo 840 250GB + WD Black 2TB
        • Case: Cooler Master HAF 932
        • SND: Creative Soundblaster Z
      3. Imam 4 200/230mm ventilatora u ormaru skupljaju prasinu, proveo sam vise vremena i konkretnih sati u mom HAF 932 kucistu nego u materici drndajuci se sa njima i sa drugim stvarima.

Ni najbolji 200/230mm ventilator danasnjice https://www.thermaltake.com/riing-pl...ontroller.html ne moze da prismrdi konkretnom 140mm ventilatoru koji ima dobar staticki pritisak/potisak. (Ovo sve bez uracunavanja koliko kosta thermaltake, ...).

U osnovi svega su zakoni fizike, i konkretno zakon fluidne dinamike. Ventilator svakih dimenzija ima sweet-spot odnos svojih duzina/sirina sa svojom dubinom/debljinom. Ako se iz ovog izadje, ventilator postaje anemican.
        Da bi 200/230mm ventilatori mogli da ostave static pressure koji ostvaraju 120mm ventilatori (kojima je sweetspot 24mm+), morali bi da budu mnogo deblji. Iste debljine 20-30mm nisu ni priblizno dovoljno za 200/230mm dimenzije.

To je srz problema zasto, i zasto su 200/230mm sarena laza, marketniski trik, i velika prevara (Voleo bih da nije, meni su oni najdrazi ventilatori i najdraza stvar kod hladjenja, i svakih 2-3 godine se borim sa mislima da uzmem neki novi, ili stari i da probam opet, bice bolje, bice drukcije, jedva se iskontrolisem).

200/230mm ventilatori postaju jedva skoro pa mozda adekvatni samo ako ispred i iza njih nema nista, znaci ISECENO sve, ni mesh, ni filter, i onda i kad to uraditi, i opet 140mm sije, samo da placete mozete.

Click image for larger version. 

Name:	arctic madjari - Copy.JPG 
Views:	23 
Size:	57,0 KB 
ID:	273456

5 Arctic sa ugradjenim splitter-ima 2200 din, sto ispadne 440 din ventilatoru (+, - 100 din, ako je vise pogresnog madjara ste pitali na KP) sa uracunatim troskovima slanja, dostupni vama na kucu za 4-6 dana (stoji uspod cene da madjaru stize od 15-18-og (shvatam da je drugi datum dalji ali to je u najgorem slucaju, ja sam uzeo prosek) i onda 1-2 dana kurirskom sluzbom do vas)
        Ja vise ne mogu da se ponavljam, i molim admine da ako ovo krsi pravilo o reklamiranju ostave sliku samo dovoljno dugo da osobe koje prate i pisu u ovom thread-u pogledaju, posle brisite vi, brisem ja, sta god, ...
        Menjao Dogzilla : 13.08.2019. u 14:06

Member
        Na forumu od
        Dec 2013
        Poruka
        153
      5. Moja mašina
      6. 440 din - 6-8 godina (izdrzava), 2000 din - 17 godina (prozujace).

440 / 7 = 62, 2000 / 17 = 117.

Matematika kaze i da ti traje 3 godine Arctic samo da si isto potrosio za njega ko za Noctu-u, mislim da brojevi govore sami za sebe. A trajace mnogo vise od 3 godine.

Arctic ima 5 godina garancije, odnosno 10 kod samo proizvodjaca. Ortaku sam stavio Arctic pre 7 godina, jos uvek su tip-top u pusackoj prostorija sa psom, kuciste unutra i ventilatori izgledaju kao da su iz Lovecraft price izasli, i jos nisu umreli Arctic. (Znaci ona Cthulhu crna sluz, odnosno ko iz The Secret World identicna, kad prospes u WC solju cistis je samo maljem.

Kad sam bio mlad, uzeo sam ondak 2 skupe premium noctue, prasina se lepila vise nego na Arctic i Cooler Master providni crveni bangavi onaj, brze ih zakrcivala, uzasan odnos performansi i buke, posle godinu dana sam ih prodao ortaku i uzeo Scythe Gentle Typhoon, Koji koristim i dan danas ...

Ja sam moj problem resio i napravio najbolji protok vazduha/raspored ventilatora za ovo kuciste od bilo koga na celoj planeti (naravno sa slicnim ventilatorima, ako neko koristi Sterrox noctu-u da je stavim opet bi bilo isto ili bolje, nemojte praviti sofizam od ove recenice, veoma je jasno sta sam hteo da kazem, ...)

Samo onaj koji je isekao i izmenio celo svoje HAF 932 moze da ima bolji protok vazduha od mene i mog HAF-a (temperatura sobe mi je 34-35, pred ulaz u CPU kuler, 38-39, temperatura procesora 38-39 idle/browsing, imam skoro iste brojke kao open bench ali sa filterima, veca mi je temperatura komponenti kad skinem stranicu nego dok stoji koliko sam predobro optimizovao airflow u kucistu, ...)
        Kad je ambijentalna normalna/manja zbog nepreciznosti senzora temperature eksternog desi se da je temperatura procesora manja nego u kucistu koliko je blizu, jos malo pa krsim zakone fizike, ...

Takodje da dodam ja kad pricam da 200/230mm nemaju pritisak ne govorim o preprekama tipa diskovi (HAF ima sa strane i gore isto 200/230mm ne zaboravi), i ne pricam iz samo iskustva sa HAF 932 kucistom takodje. Lim/Mesh i Filter su dovoljne prepreke da naprave beskorisnog svaki 200/230mm ventilator.
        Menjao Dogzilla : 13.08.2019. u 14:44

Member Avatar korisnika johnlocke
        Na forumu od
        Aug 2011
        Poruka
        146
      8. Moja mašina
        • CPU: Intel 3570K, Alphacool Eisbaer
        • MoBo: GA-Z77N-WiFi
        • RAM: Kingston HyperX, DDR3 2x4GB 1600MHz
        • VGA: GTX 1060 WINDFORCE OC 6G
        • MON: BenQ G2320HDBL
        • HDD: Samsung 840 Series. 120GB
        • Case: Raijintek Metis, Corsair SF 450
        • SND: NuForce Icon-2, Canton Karat 920
      9. Malo pogadjam a malo pisem na osnovu iskustva sa ITX kucistem sa slicnim rasporedom.

I ja bih, kao i ostali, rekao da ces najbolje ohladiti sve to unutra sa 140mm ventilatorom napred, nekim tower hladnjakom i dva 80mm ventilatora nazad.

Mislim da ce ventilator od 200mm napred praviti turbulencije zbog te donje pregrade u kucistu. Slicno tako i donji od dva 120mm ventilatora koji mogu da se nameste napred.

Ako se ipak resis za neki nizak hladnjak, jedini koji sam probao i koji se vrlo dobro pokazao je Big Shuriken 2 Rev. B. Nova verzija, Big Shuriken 3, bi trebalo da je makar jednako dobra. Malo je visa od prethodnika, ali to tebe ne treba da brine.
        In the room the women come and go
        Talking of Michelangelo.

Member
        Na forumu od
        Dec 2013
        Poruka
        153
      11. Moja mašina
      12. Redux nije klasicna Noctua, prilicno je losija serija iz onog sto sam pohvatao po netu, ali takodje ja licno ne postujem nista od Noctue-e osim nove sterrox 120mm (svaka cast Noctua!) i 14-cu sto ide u NH-D15/NH-D15S smatram solidnom (Thermalright i Phanteks je siju u toj kategoriji). I sa starim NF-P12 imam lose iskustvo, ali smatram da je solidan ventilator, sve ostalo 120mm/140mm od noctu-e je ili inferiorno ili ima neceg drugog sto ima bolji odnos cene/ulozenog.

Odnosno ima mnogo slicne cene i boljih, jeftinijih i veoma blizu, i jeftinijih i dovoljno dobrih. Da, da nisu dovoljno bolji za porast u ceni je ono sto sam hteo da kazem.
        Imam sto krci koliko hoces , i 2 noctue su isto u toj listi, stare NP-F12-ce, pre NP-P12 koje sam imao, prokrcale blago , i morao da se vratim na prozirne crvene LED Cooler Master dok nisam uzeo P12 noctue i opet imao lose iskustvo.

Ja trenutno imam 2 Scythe Gentle Typhoon (1850RPM), koji rade 900-1450 zavisno od doba godine, opterecenja i koliko mi krci hard disk novi koji dodje pa moram da ga prekrijem hukom vazduha
        One su napred ispod usb port-ova prva, bez prepreka, ispred nje samo filter za prasinu, iza prazno do CPU kulera, druga odmah ispod (obe u 5.25 pregradama u HAF 932-ci), a ispod njih je Cooler Master Silencio FP120 PWM koji radi na 1000-1200RPM i hladi disk i ssd-ove i ima ispred sebe mesh i filter, a iza diskove i prepreku gde oni stoje.

To su sa CPU ventilatorom jedina 4 ventilatora koja imam u kuciste sva tri intake. Uskoro stavljam i 4-ti intake ili pored napajanja na dnu da daje svez vazuh grafickoj ili na levoj stranici najblize podu i prednjem delu kucista da daje vazduh grafickoj. Jedini izolacionom-trakom ne-zatvoreni delovi kucista su prazni PCI-E slotovi sa svim limovima sklonjenim, prazno mesto gde bi treba da bude izduvni ventilator, mali deo na vrhu kucista poklopljen filterom za prasinu koji skidam po potrebi, i mrezom za komarce obavijena leva strana kucista da ne ulazi prasina.

Graficka ima 2 Arctic F9 92MM ventilatora na sebi goli na heatsinku, plastika i stock ventilatori sklonjeni. 5 senzora za temperaturu, 1. odmah ispred gde je filter prednji na kucistu za merenje sobne ambijentalne temperature, 2. zaboden u heatsink CPU kulera gde heatsink dobija svez vazduh, 3. izmedju zavrsetka kaveza za diskove i gde graficke, i 4. i 5. pored napajanje ispod graficke gde ona uzima vazduh.
        Menjao Dogzilla : 13.08.2019. u 15:50

Member Avatar korisnika jurodivi
        Na forumu od
        Aug 2011
        Poruka
        1.755
      14. Moja mašina
        • CPU: Intel i5-4670K + Phanteks PH TC-14PE
        • MoBo: Asus Z87 Pro (V Edition)
        • RAM: 2x4GB DDR3 Patriot Viper 3 2400MHz
        • VGA: Asus Expedition GTX 1060 6GB
        • MON: BenQ GW2750 27" 1080p VA
        • HDD: 850 EVO 120 GB + Toshiba P300 3TB + ext. Verbatim 4TB
        • Case: Fractal Design Define R4 (white) + ThermalTake SPS-730M
        • SND: SMSL SD-793II + Takstar Pro82
        • INET: DSL
        • Ostalo: Drevo Tyrfing v2 + CM Xornet II
      15. Kol'ka rasprava, lol...

Anyway, Cryorig H7 definitivno staje u Core V1:
        https://forums.tomshardware.com/thre...i-itx.3052755/
        https://www.google.com/amp/s/amp.red...leeved_cables/

Čak nisu potrebni 80mm fanovi. Noctua U9S je za nijansu bolja termalno, mislim, i može da posluži za neku buduću ITX mašinu, ali je i skuplja id H7...ja bih uzeo jedan od ova dva kulera. I pristojan vent za napred (možda i jedan ili dva umesto stock za H7).

H7 je u HU 35-40€, U9S je 60...
        Menjao jurodivi : 13.08.2019. u 19:20

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •