Šta je novo?

Kupovina skromnijeg Android telefona

pera451

Cenjen
Učlanjen(a)
19.07.2008
Poruke
188
Poena
169
Posle par godina opet je doslo vreme za nesto u cemu ne uzivam - zamenu/nabavku mobilnog telefona.

Samsung i Motorola koje imam su postali spori i mali za moderan softver, a i rado bih umesto dva nosio jedan.

Prvi uslov je, dakle, da telefon bude Dual Sim.

Sto se budzeta tice, on je oko 150 EUR za nov/polovan (razumno star).

Telefon koristim primarno za razgovor, citam sa njega i neke knjige, tu i tamo, ekstremno retko gledam neke mape (imam dedicated navigaciju u kolima).

Pri tome kod kuce imam 3 aktivna laptopa pod razlicitim verzijama Linux-a i razne servere/NAS-ove/strimere/silent PC-jeve, tako da se tu stalno nesto prcka i time se zadovoljavaju sve potrebe za gadget-ima, update-ima, instalacijama i ostalim tehnickim poslasticama. Nema, dakle, nikakve potrebe da svoje potrebe za time zadovoljavam igranjem telefonima.

Kupim, pa sam neko vreme miran.

Razmisljao sam primarno o necemu tipa Xiaomi Mi A2, Xiaomi Redmi Note 5, Huawei P20 Lite ili OnePlus 2/3. Komentari iz neposrednog okruzenja - koliko ljudi, toliko misljenja. Tesko da ce pomoci oko odluke.

Otvoren sam za (obrazlozene) sugestije.

Hvala!
 
Ja ženi uzeo običan redmi 7. 3/32. Dual Sim sa zasebnim slotom za MicroSD. Baterija 2 dana komotno (a i duže ko ne igra igre). Kamera više nego solidna. Cena mu oko 120eu.

Nema da štucne. Radi sve na njemu bez seckanja. Facebook, Messenger, Viber itd.
 
Ja ženi uzeo običan redmi 7. 3/32. Dual Sim sa zasebnim slotom za MicroSD. Baterija 2 dana komotno (a i duže ko ne igra igre). Kamera više nego solidna. Cena mu oko 120eu.

Nema da štucne. Radi sve na njemu bez seckanja. Facebook, Messenger, Viber itd.
Apsolutno tačno. Brat je isti uzeo svojoj suprugi običnu sedmicu (lunar red, jako interesantnan kombinacija) a ja mojoj RN7. Upoređivali smo ih i na prvi pogled, razlike u radu su teško uočljive. Na fotografijama se mogu videti razlike ali kada bi neko prikazao fotografije bez toga da se zna koji je telefon u pitanju, pitanje je u koju bi kategoriju svrstali fotke sa obične 7-ce jer su fotke baš ok.
 
Mozda kad su novi rade lepo. P20 lite posle godinu dana prilicno koci, animacije ako imaju 15 fps ja glavu dajem. Nemam razloga da izmisljam, imam taj telefon u kuci vec godinu dana i znam o cemu pricam. Mozda tu ima malo uticaja sto koristim iphone ali svakako sebi ga ne bih kupio. Uzela je tašta nov Redmi note 7 i nije nikakvo otkrovenje. Mislim da je bolji od P20 lite i njega bih pre uzeo.

Jos jednom da ponovim da sam te telefone koristio posle ajfona koji stvarno leti kako radi.

Za bateriju ne kazem, ekran takodje, kamere onako, ali u radu nema sta da trazi pored ajfona SE nijedan od njih.

Imaju prednisti naravno, ekran, baterija, prijem signala, ali rad kao rad me nije odusevio. Imajuci u vidu da je RN 7 skoro 30 000 nov u radnji nikako me nije odusevio.
 
Taj iphone se je model iz 2016-te i možeš ga porediti sa jeftinim androidima. Kada se pojavio, varijanta od 16gb je bila oko 400$.
mana androida su aplikacije koje umeju da rade u pozadini i prosto opterećuju ram.
ja od gotovo samog početka brišem aplikacije koje ne koristim bar jedmo nedeljno. Veliki broj korisnika ima gomilu aplikacija koju i po više od mesec dana ne uključuje.
Od starih modela telefona, kojih ima baš dosta, mogu napomenutu da mi Samsung SII i S5 i dan dans rade bez problema, sem home tastera na S5.
Baterije su sasvim posebna priča.
Dolaskom u Rusiju, prvi put se susrećem sa xiaomi telefonima, pošto su ovde baš popularni. Na poslu, više od 50% ljudi koristi neki od xiaomi modela i niko se do sada nije žalio na rad, a mnogi su modeli iz 2016 godine.
Prijatno iznenađen, i ja sam prešao na xiaomi kao i supruga a i brat sa suprugom. Posebna je priča i cena xiaomija u Rusiji. Početkom decembra, u oficijalnoj radnji xiaomija X Store, kupiom sam poco za nekih 220 evra (imam popust na njihovu kartu lojalnosti) i sa urednom garancijom xiaomija u Rusiji.
Za te novce, dobio sam odličan hardver i sasvim ok podršku (obnavljanja sistema) i više ne vidim ni jedan jedini razlog davanja 4-5 više novca za "brend-irane" telefone koji nisu srazmerno bolji u srazmeri sa razlikom u ceni.
Kada na to nadovežem da telefon koristim koliko traje i garancija, najmanji novca gubim upravo na "jeftinim aždajama"!
 
Apsolutno se slažem. Flegšip androidi se mnogo sporije uspiravaju. Ja sam par godina imao samsung S2 i baš je dobro radio godinama.

A slažem se i da krš aplikacije usporavaju androide. Zato kažem da će stock android duže lepo da radi nego neki pretrpan tobože fabričkim aplikacijama.
 
Ja sam fanboy Samsunga (mada sad imam Huawei). Svidja mi se generalno Samsung UI, logika kojom su postavljene opcije i sl. Ali uvek sam većinu bloatwera stavljao na Disable. Isto i sa Huawei. I dok količina bloatwera ne utiče toliko na rad premium modela, na slabijim modelima to je užas. Recimo kada se u ruke uzme jedan J4+ koji ima samo 2 gb memorije, i kad se uđe u aplikacije, vidi se koliko gluposti on ima instalirano i koje mu drastično obaraju performanse.

Neko bi rekao da bi mi čist android pasovao, ali ne. Sve telefone (mahom Nokia i Motorola) koje sam probao sa čistim Androidom, nervirali su me. Rade oni lepo i brzo, ali me nervira ta jednostavnost. Xiaomi je sa svojim interfejsom negde između. Nema preterano gluposti u sebi, a opet ima neki šmek. I ultra je brz. Tako da moja preporuka u low segmentu ide za Redmi 7 koji me je stvarno odusevio. Za te pare ima baš sve što prosečnom korisniku treba (ko nije opterećen fotkama ili gejmingom).
 
Ima li neko predlog za nešto slično, ali da je što manji telefon? Xiaomi A2 Lite (iako je i ovo dosta veliko) ili nešto drugo?

Bukvalno ništa nije mnogo bitno, sem da nije baš jako jadna kamera i da je što manjih dimenzija, za osobu koja koristi WhatsApp, Viber, FB Messenger i kameru. Cena ~150e (moožda 200 max) ili manje.
 
Poslednja izmena:
Za 200e uzimati a40 ili ekvivalent xiaomi koji ima 3 puta bolji procesor je bacanje para po meni. Ako oces maximalno da izvuces za taj novac sacekaj Honor 9x sa Kirin 810

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Ima li neko predlog za nešto slično, ali da je što manji telefon? Xiaomi A2 Lite (iako je i ovo dosta veliko) ili nešto drugo?

Bukvalno ništa nije mnogo bitno, sem da nije baš jako jadna kamera i da je što manjih dimenzija, za osobu koja koristi WhatsApp, Viber, FB Messenger i kameru. Cena ~150e (moožda 200 max) ili manje.

Zbog podebljanog, mozda polovan iPhone SE (kao najkompaktnije resenje ali uz napomenu da je to telefon iz 2016. koji ima displej dijagonale samo 4'') ili Sony XZ1 compact (top 2017. hardver u malom pakovanju, 4.6'' 720p displej). Samo sto se tesko nalaze po oglasima, nedavno su bila 2 ocuvana XZ1c za 150-170e ali su izgleda brzo prodati.

Poredjenje dimenzija: http://j.mp/2TuUeYH

Ipak, ne treba zaboraviti da se i stariji korisnici lako naviknu na vece telefone sa manjim bezelima/displeje iznad 5'', to im je cesto cak i prednost u kombinaciji sa vecim ikonicama itd.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da čekam niti imam živaca da tražim. Kupiću ili na KP ili kod operatera.

iPhone SE nažalost ne dobija iOS 13 a i osoba je navikla na Android.

Kad ne bismo gledali dimenzije, koja bi preporuka bila, možda Xiaomi A2 (lite)?
 
Manji(144,4 x 69,2 x 7,9mm) je od predlozenih Xiaomija, Amoled ekran, 4/64gb, i moze da se kupi na oglasima za 190/200€.

Послато са SM-G970F уз помоћ Тапатока
 
Samsung A3 ima samo polovan, hoću nov telefon da uzmem.

Bacio sam pogled na sajtu što je okačio hsv.stoned i nije mnogo A2 lite veći od A40. Mislim da će biti A2 lite ipak, jeftiniji je 50e od Samsunga i ima čist Android. Neko nešto protiv? :)
 
Najsmesnije mi je to kad se napise, da je naviknut na android ili na ios.
Pa to je sve stvar navike, i ako nema potrebe da se budzi , i tako to, vec samo kamera, viber, whatsapp, youtube, ne vidim sta ima da se navikava.
za 2 dana se navikne na ios, ili na android.
 
iOS je specifican, nije za svakog, Android se lako prilagodi da pocetni ekran izgleda/funkcionise kako kome odgovara.
 
Ako možeš opiši mi tu "specifičnost" i "teško prilagođavanje na početni ekran".

Šta ima ovde teško?

IMG_3294.png

Swipe na levo:

IMG_3295.png

Swipe na desno:

IMG_3296.png

Baš je komplikovano. :d
 
U suštini ios je baš jednostavan, problem može da bude što je drugačiji pa ko ne zna da ga koristi njemu je komplikovan.

Elem, ja sam odlučio da uzmem A3. Mislim da je to ono što tražim. Menjam iphone posle 2 godine samo zato što bih malo promene. Inače stvarno uživancija koristiti ga.

Kako sad na KP ima onih što prodaju A3 cene ga 215 eur, a to je koliko znam jeftinije nego zvanična cena. Kako to i gde je tu transport, zarada, porez... Daju i pisanu garanciju 1 god. Nije prevara, imaju preko 1000 pozitivnih ocena, al odakle nabavljaju kad su tako jeftini.
 
Stvarno nema tu nikakve komplikovanosti, samo svajp levo desno na iOS, ili kao na miui, na ostalima je svajp up, ali to je uglavnom to. za instalaciju apk koristis appstore ili play store, jedno i drugo isto. nema ni pola dana navikavanja, ne znam zasto sam i sam napisao 2 dana.
 
Ako možeš opiši mi tu "specifičnost" i "teško prilagođavanje na početni ekran".

Šta ima ovde teško?

Swipe na levo:

Swipe na desno:

Baš je komplikovano. :d
Nisam rekao da je tesko, nego da ne moze da se promeni i da nekome moze biti gadno, vecina ljudi je naviklo na app drawer.

Ikone su kriminalne svakako.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno