Šta je novo?

Huawei Mate 30 / Mate 30 Pro (nema Gapps)

Bice aplikacija u telefonu kao link koja ce da vodi kupce do tutoriala kako instalirati Play Store. [emoji1]

Послато са Nokia 7 plus помоћу Тапатока
Vrlo moguće, kao što ima za telefone sa kineskim ROM-om aplikacija da se doda Play Store.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Ja ne ocekujem da ce projektovana cena biti manja zbog ovoga..mozda cak bude i veca u kakvom *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*skom svetu zivimo
 
Kako starim, sve vise zelim da fabricki imam sve sto mi je potrebno, tako da nemam nikakvu zelju za ubacivanjem gapps preko twrp-a kako sam radio pre x godina... Zato za mene M30 nije izbor, iako me je veliki kamera senzor odusevio, blago receno. Jos ako naduvaju cene kao sto je postao trend...
 
Bice ovo Strasna kupovina 3-4 meseci posle izlaska.
Cene ce padati jos brze bez GApps-a.
A play store i ostale aplikacije se skidaju za minut i instaliraju.
E sad glupo je traziti 1000e za nesto sto ne podrzava ono sto 99% k o risnika koristi.
 
Na prste jedne ruke u Srbiji možeš da izbrojiš ljude koji koriste mobilni telefon i da im ne trebaju google servisi, pogotovo YT. Moj matori otvori YT na fonu da nešto pogleda, čovek penzija odavno. Teško ljudi menjaju navike, žele da im sve radi kako su navikli, nekad i ne promene zvono i raspored ikonica na telefonu, ali žele da pogledaju YT, puste neku pesmu, klip. Ne verujem da će kupci u EU isto da menjaju navike, zaborave na YT klipove i muziku kao i ostale google servise. Dobri pokloni mogu da ih navuku u startu, ali kada provale da to nije to eto problema.
 
Nek stave cijenu do 400 eura i mozda uspiju [emoji16]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Na prste jedne ruke u Srbiji možeš da izbrojiš ljude koji koriste mobilni telefon i da im ne trebaju google servisi, pogotovo YT. Moj matori otvori YT na fonu da nešto pogleda, čovek penzija odavno. Teško ljudi menjaju navike, žele da im sve radi kako su navikli, nekad i ne promene zvono i raspored ikonica na telefonu, ali žele da pogledaju YT, puste neku pesmu, klip. Ne verujem da će kupci u EU isto da menjaju navike, zaborave na YT klipove i muziku kao i ostale google servise. Dobri pokloni mogu da ih navuku u startu, ali kada provale da to nije to eto problema.
Naravno. Nema nista bez Gugla. U Kini da, ali u ostatku sveta nikako.
 
Nek stave cijenu do 400 eura i mozda uspiju [emoji16]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Ovo sam ja razmišljao :)

Kakav bi to potez bio , a realno mogli bi finansijski da ga izdrže godinu ,dve sigurno.

Mada bi ih sigurno tužili za neke fazon damping cene itd itd

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Moze biti samo skuplji, nikako jeftiniji. Makar dosao i sa WP. [emoji23]
 
Na prste jedne ruke u Srbiji možeš da izbrojiš ljude koji koriste mobilni telefon i da im ne trebaju google servisi, pogotovo YT. Moj matori otvori YT na fonu da nešto pogleda, čovek penzija odavno. Teško ljudi menjaju navike, žele da im sve radi kako su navikli, nekad i ne promene zvono i raspored ikonica na telefonu, ali žele da pogledaju YT, puste neku pesmu, klip. Ne verujem da će kupci u EU isto da menjaju navike, zaborave na YT klipove i muziku kao i ostale google servise. Dobri pokloni mogu da ih navuku u startu, ali kada provale da to nije to eto problema.

Ne da ne menjaju ikonice, zvono i wallpaper, nego ne znaju da to uopšte može da se uradi. Kako ga upale, tako ga i koriste dok se ne pokvari. Mnogi ne znaju ni da se uloguju na PS, niti da ga podese, pa im to drugi odrade.

Što se tiče Huaweia i njegovih budućih telefona, bez Google servisa i aplikacija, nemaju šta da traže na tržištu.



Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Moze biti samo skuplji, nikako jeftiniji. Makar dosao i sa WP. [emoji23]

Upravo to, visokim cenama ce pokusati da uvere javnost kako je sve u redu, kako su ti uredjaji (i dalje) stvar prestiza itd. Mozda im i prodje jer ako su za kratko vreme uspeli da ubede milione kupaca da im je ''brend'' tezine Apple/iPhone onda je sve moguce.

A novinari, YT-eri i razne tech-redakcije mogu zadovoljno da trljaju ruke jer ovakav razvoj situacije znaci da Kinezi nece zaliti sredstva za hajp i hvalospeve pa se ocekuje jos ozbiljnija $aradnja u svakom mogucem $mislu.
 
Nije samo bez Google servisa i aplikacija, nego svih americkih. Znaci ni FB, IG, WA, TW, SC, LI, itd.
 
Upravo to, visokim cenama ce pokusati da uvere javnost kako je sve u redu, kako su ti uredjaji (i dalje) stvar prestiza itd. Mozda im i prodje jer ako su za kratko vreme uspeli da ubede milione kupaca da im je ''brend'' tezine Apple/iPhone onda je sve moguce.

A novinari, YT-eri i razne tech-redakcije mogu zadovoljno da trljaju ruke jer ovakav razvoj situacije znaci da Kinezi nece zaliti sredstva za hajp i hvalospeve pa se ocekuje jos ozbiljnija $aradnja u svakom mogucem $mislu.
Upravo tako.
Naravno da od takvih cena nema nista. Pa na sta bi to tek licilo da kasnije, kada opet postignu dogovor, vrate cene na 1000+ €. Jednostavno ne ide. [emoji3]
 
I YT i gmail i FB mogu da se koriste bez googl servisa koliko ja znam. Preko internet pregedača, kao i na računaru što radimo. Naravno da je lakše preko aplikacija, ali za mene nije smak sveta. Ako neke hardverske karakteristike budu zadovoljavale ono što meni treba i ono što drugi telefoni nemaju i ako cena bude korektna, sigurno me to neće sprečiti da ga kupim. Instalacija gugl aplikacija i sva ta podešavanja će mi oduzeti nekoliko minuta, što je mizerno u odnosu na sate koje sam nekada gubio kada sam instalirao kuvane romove, pa još kada pođe nešto naopako... sada, ne misle svi kao ja, naravno. Zato što postoji veliki broj kupaca sa svojim karakteristikama, potrebama i željama, postoji i veliki izbor uređaja, hardvera, softvera... za svakoga po nešto. Inače, mate 20pro je prvi telefon na kojem ništa nisam menjao osim launcher-a i nadam se da će tako biti i na narednoj verziji. Što reče neko iznad-ostarilo se :)
 
Poslednja izmena:
Sta tacno mislite pod time "ako cena bude korektna"? Ne konkretno ti vec generalno. Tacnije ne znam sta ocekujete? Iz godine u godinu cene telefona rastu, tako da se ocekuje da ce i nova Mate serija imati visu cenu u odnosu na proslogodisnju.
Da su uslovi normalni opet bi bilo polemike vredi li toliko ili ne. Ovako kad nema Gugl servisa naravno da ne vredi. Ja bih mozda i mogao da predjem preko toga, ali veci deo korisnika ne, zele da imaju sve za taj novac, sto je potpuno razumljivo.
Nije skroz jasna situacija. Huawei cuti, a da izbacuju mob na EU trziste bez Gugla, ipak je to preveliki rizik, da ne kazem bas da nema sta da traze na EU trzistu sa tim potezom. Ostaje da se vidi sta su smislili. Samo ne ocekujte cuda vezana za cenu jer ih nece biti. [emoji4]
 
Ljudi ovde zaboravljaju da je jedan covek prakticno sam uradio "reverse-engineering" G servisa u vidu microG projekta (koji od pocetka ove godine ima i funding) , sta ne vidim sta zaustavlja Kineze da nasipaju brdo para u taj projekat i naprave da vecina aplikacija funkcionise bez problema, samo da ne dodje preinstalirano.

Mada slazem se apsolutno, bez funkcionalnih G servisa koji rade out-of-the-box i ne pucaju/baguju ikada, tesko da ce ljudi van Kine koristiti uredjaje.
 
Poslednja izmena:
Za mene lično korektna cena bi bila oko 600e, koliko otprilike koštaju i drugi jako dobri telefoni koji imaju za nijansu slabiji hardver, ali nemaju problem sa guglom. Lično, u tom slučaju se ne bih dvoumio, jer ću lako da nadomestim nedostatak GAPSa. Ne kažem da je 600e malo, daleko od toga, samo da po trenutnim cenama telefona, tel koji će verovatno imati najbolji hardver (ili među tri najbolja), a sa velikim nedostatkom za mnoge što se tiče aplikacija, tih 600e je korektana cena. Ne verujem da će Huawei to uraditi, ali se potajno nadam :)
 
Poslednja izmena:
Kakav nedostatak ako uz malo cimanja mogu da mu ubacim gapps kao na sve kineske telefone? To što ne znaju svi ili neće da se bakću sa time je njihov nedostatak. Ne branim huawei ni najmanje ali je neosporivo da su u zadnje vreme postali ozbiljni igrači sa ozbiljnim inovacijama! U svakom slučaju najgore će na nas korisnike da se odrazi

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Najbolje im je da naprave skriptu jednim klikom dok se setuje telefon pri prvom paljenju i da se sve instalira nakom aktivacije telefona..
 
Pa, ne može to tako. Ne može Huawei da napravi skriptu koja instalira nelicencirane Google servise :D To može Average Joe kući da instalira, ali ne bi smeo proizvođač da stimuliše pirateriju. Onda će im biti zaista bolje da razviju taj njihov nekakav OS pošto ih nikada više neće skinuti sa sankcija...

Mnogi ne razumeju da se Google licenca plaća, ali je plaća proizvođač hardvera. Ako ne plati, onda ne može da koristi. Da bi uređaj bio licenciran za Google mora da prođe složen proces sertifikacije koji podrazumeva rad sa Google-om mesecima pre izlaska uređaja na tržište. Inače, licenca se plaća po prodatom uređaju, tako da je to veliki gubitak i za Google.

Uprošćeno - kada kupite Mate 30 Pro i on nema Google Play Services to je kao kada kupite laptop sa FreeDOS-om, pa mu posle instalirate čuveni "narodni" Windows. To verovatno radi, ali nije legalno.

Takođe, neko je ovde napisao kao sam može da instalira Google Store i to je OK, ko ne zna - njegov gubitak. LOL. To je totalno nepoznavanje kako Google Services funkcionišu. To nije OK, ako se i zanemari legalni aspekt, jer se dosta aplikacija oslanja na rezidentne procese Google Play Services. Dakle, dosta aplikacija ne radi ili ne radi kako treba iako mu nabudžite Play Store. Čak i da aplikacija radi danas, sledeći app apdejt će zahtevati novu verziju Google servisa i ćao. Pa, onda AR Core servisi za AR aplikacije, aplikacije koje koriste Google Mape itd. O bezbednosti nabudženog Play Store-a da ne pričamo.

Imam par tableta iz Kine sa open source Android sistemom i to je neupotrebljivo za bilo šta, jer nema ništa na njima - ne možeš da se uloguješ na Google Account, nema location servise, synch servisi nedostaju, nema Play Store-a - nema ništa. Mislim da ni Youtube nije radio.

Uglavnom, valjda Huawei ima neki plan. Nikako ne bih kupio telefon koji nije licenciran, jer to znači potencijalno puno problema.
 
Poslednja izmena:
Za mene lično korektna cena bi bila oko 600e, koliko otprilike koštaju i drugi jako dobri telefoni koji imaju za nijansu slabiji hardver, ali nemaju problem sa guglom. Lično, u tom slučaju se ne bih dvoumio, jer ću lako da nadomestim nedostatak GAPSa. Ne kažem da je 600e malo, daleko od toga, samo da po trenutnim cenama telefona, tel koji će verovatno imati najbolji hardver (ili među tri najbolja), a sa velikim nedostatkom za mnoge što se tiče aplikacija, tih 600e je korektana cena. Ne verujem da će Huawei to uraditi, ali se potajno nadam :)
Razumem o cemu pises, ali to se nece nikada desiti. [emoji4]
 
Mnogi ne razumeju da se Google licenca plaća, ali je plaća proizvođač hardvera. Ako ne plati, onda ne može da koristi. Da bi uređaj bio licenciran za Google mora da prođe složen proces sertifikacije koji podrazumeva rad sa Google-om mesecima pre izlaska uređaja na tržište. Inače, licenca se plaća po prodatom uređaju, tako da je to veliki gubitak i za Google.
Nije. Korisnici Google (i ostalih) aplikacija ce svakako kupiti neki uredjaj, tako da je to samo gubitak za Huawei.

Sto se tice piraterije i sl. to je suludo a vrlo lako i nemoguce, sve zavisi koliko Google, Facebook, Microsoft i ostali postuju Trampa Srbina i njegove sankcije. Ako ne postuju - bice neki neoficijelni store, gapps i sl; ako postuju - nece pomoci ni narodne patch-ovane verzije.
 
Poslednja izmena:
Ako M30P oko nove godine bude koštao nov sa 2 godine garancije 500e biće to odlična kupovina (kp ne mora u radnjama). :d Naravno ako mogu da se instaliraju Gapps. Bez Gapps džabe su krečili.
 
Sigurno u Huawei-u sada prate i planiraju da ispune sve ove "muzičke želje" da M30 (pa još Pro!) treba da košta 400, 500 ili 600 eura... Vozićete vi Šiaomija i dalje :D
 
Ja sam cuo da poklanjanju 5, los ti je izvor. [emoji14][emoji23]
 
Što da ne vozimo Xiaomi/Oppo/Vivo...sem ultra mega giga reklamirane kamere po meni Huawei se ni po čemu ne izdvaja od ostalih.
Najbolje da daš 1000e za telefon koji out of the box nema Gapps i ota update. Pa radije bih kupio IPhone, kad već hoću da me toliko šišaju da onda dobijem uređaj koji radi bez budženja.
 
Apsolutno se slažem. Toliki novac za nešto što u startu ima "falinku" nije pametno davati, naročito kada ima za nijansu slabijih modela za značajno manje novca. Ako spuste osetno cenu ( u odnosu na tih 1000e), u redu je, a ako ne, Bože moj, ima i drugih modela, bez obzira što sam mate 20 serijom zadovoljan (isključujem video snimanje iz tog zadopvoljstva). Lično mislim da će cena biti možda malkice niže, ili na nivou prošlogodišnje, ali da će davati značajne poklone i to ne samo na startu, nego i malo duže nego prošle godine. Mislim na Watch GT2 i još poneku sitnicu uz to. Pa kada se slegne prašina i kada developeri razviju neku dobru opciju koja će lako i bezbolno da reši problem instalacije i za laike, onda će ukinuti poklone, a malo da snize cenu, jer ipak i ti pokloni nisu baš pokloni (znate da nema besplatnog ručka). Ili, u prevodu, cena telefona minus približna cena poklona koje su u prvim mesecima davali. Mogu i na starrtu da umanje cenu za poklone (voleo bih da tako bude), ali verovatno neće, jer ipak moraju da drže nivo uspešnog i kvalitetnog telefona, jer mnogi kvalitet vezuju ca cenu uređaja. Uostalom, manje je od dve nedelje, mi možemo samo da nagađamo, želimo i nadamo se, odlučuju neke mudrije glave o naših. Ne da nismo mi jedino tržište, nego smo i zanemarljivo mali za njih.
 
Niko ne zna trenutno pouzdano da li će telefon biti hendikepiran ili ne... Izvesnije je da neće koštati kao Xiaomi "flagship" nego da će biti neupotrebljiv zbog odsustva G-Servisa. Razumem da mašta može svašta, ali baš očekivati da će koštati 400 eura :D

Moguće da naprave konkurentnu cenu, svakako nižu od S10. Sa Note10 nema šta da traži, posebno ako bude problema sa G-Servisima.
 
Nazad
Vrh Dno