Šta je novo?

Huawei Mate 30 / Mate 30 Pro (nema Gapps)

Mate 30 Pro sigurno neće biti jeftin. Za te pare, ljudi su itekako pragmatični, posebno kod nas. Bez direktne podrške Googlea, nemaju šanse.
 
i jeste i nije off, da li će novi huawei telefoni stići bez google servisa jeste legitimno i važno pitanje...a povezano je sa političkim odlukama, možemo mi sad da raspreavljamo do sutra o tehničkim rešenjima i da se klonimo politike, ali od toga zavise neke za kupce bitne odluke...
 
Cuj neke...pa bez toga ne mozes koristiti smartphone van Azije, a i tamo je tesko.
Yt, fb, insta i tweeter blokirani i to je dovoljno.
Cak i ovih 90% zaljubljenika u pixele, isti ne zanimaju bez share-ovanja, jer 90% ljudi vise nije bitno da napravi lepu fotografiju, vec da napravi i podeli lepu fotografiju.

Bez Gugla, taj telefon je maltene beskoristan.

Da ne pricam sto ne umeju najobicniji user interface za Android da urade kako treba, a magicno ce da urade ceo OS d aoarira Androidu i to ce super sljakati...ko zaista veruje u makar i promil verovatnoce toga?

Opet, mislim da je ovo klasican click-bait, da i oni znaju da Mate 30 izlazi sa Androidom.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kao da je Kirin bolji od Exynosa...a i aplikacije mogu da se zabrane/blokiraju
 
^ Pa i bolji je. Ne drasticno ali je bolji. [emoji4]
i jeste i nije off, da li će novi huawei telefoni stići bez google servisa jeste legitimno i važno pitanje...a povezano je sa političkim odlukama, možemo mi sad da raspreavljamo do sutra o tehničkim rešenjima i da se klonimo politike, ali od toga zavise neke za kupce bitne odluke...

Politici nije mesto na forumu. [emoji4]

Da ne pricam sto ne umeju najobicniji user interface za Android da urade kako treba, a magicno ce da urade ceo OS d aoarira Androidu i to ce super sljakati...ko zaista veruje u makar i promil verovatnoce toga?Sent from my SM-G955F using Tapatalk

To je tacno, nema sta. Posebno sto ljudi generalno ne vole promene, tj tesko se privikavaju na nesto novo.
 
Nije stvar u skepticizmu ljudi nego o cistom razumu,telefon ce kostati 1000e otprilike uz verovatno dobre preorder poklone i ko je lud da tolke novce da za nesto sto ne moze koristiti? Ko od obicnih korisnika zna sta je gapps?? 2% mozda ako i toliko tako da cela prica sto se huaweia tice pada u vodu ako im google zabrani da koriste sistem. Da propadnu sigurno nece ali ce im ovo biti tezak udarac sigurno od koga ce i i neki imati koristi naravno. Sto se mene tice i meni je vec muka price vruce hladno i na zalost kako god bilo izmedju njih mislim da cu dobro razmisliti da li uzamiti huawei

Sent from my phone using Tapatalk
 
Pa nece izbacivati poluproizvod koji nece moci da se koristi, to je sigurno.
Inace, naravno da ne vaze isti uslovi za sve. Za Apple ne vazi ta prica, od skoro ni za Samsung, postali su isti. Imam utisak da se sa nestrpljenjem cekaju kiksevi drugih kompanija, Huawei je najbolji primer.
Gde su tu Sony, HTC, LG... Otisli u senku, nazalost neki i pred gasenjem, a imali su toliko kultnih modela kroz istoriju. Zasto se njima nisu prastali kiksevi?
Ovo sto se desava Havajcu nije cak ni kiks, vec splet nesrecnih okolnosti, koji ce se verujem resiti na opsti interes svih korisnika.
 
Poslednja izmena:
Gde su tu Sony, HTC, LG... Otisli u senku, nazalost neki i pred gasenjem, a imali su toliko kultnih modela kroz istoriju. Zasto se njima nisu prastali kiksevi?
.

Čekaj, ko da im prašta kikseve? O čemu ti pričaš - ko je Sony-ju kriv što se drži onog cigla dizajna kao pijan plota, jer je neki tamo japanac uvrteo u glavu da je to cool, a niko ne kupuje. Ili HTC-ove krš kamere još od vremena One M7 dual-pixel gluposti... Tržište nikome ne prašta.

Samsung i Huawei su se toliko prilagođavali i menjali proizvode da bi stigli tu gde jesu. Jednostavno, neko zna da pravi telefone, a neko ne zna i to je to.
 
Ti kao da si prespavao poslednjih x godina i cinjenice da je sony menjao dizajn, da je htc godinama imao odlicne i jedne od najboljih kamera uz Pixele a da je Samsung imao katastrofu sa Note 7 modelom odnosno Huawei sa ozbiljnim propustima (M20 Pro/zelene fleke po displejima).

Jednostavno, Samsung i Huawei su ozbiljne masinerije za stancovanje (uglavnom) dobrih telefona ali (za razliku od htc-a, sony-a pa i LG/ostalih) imaju ozbiljna ''ledja'' i ogroman budzet za najagresivnije vidove marketinga tako da ih ni ozbiljni failovi pomenutih modela nisu mnogo uzdrmali. Sony mobile/HTC/LG su boranija, u tom smislu, u odnosu na Apple, Samsung, Huawei i to se nece promeniti u skorije vreme, samo moze da bude gora situacija i zato se trenutno desava sve ovo na relaciji USA - Kina (Huawei).
 
Ti kao da si prespavao poslednjih x godina i cinjenice da je sony menjao dizajn, da je htc godinama imao odlicne i jedne od najboljih kamera uz Pixele a da je Samsung imao katastrofu sa Note 7 modelom odnosno Huawei sa ozbiljnim propustima (M20 Pro/zelene fleke po displejima).

Jednostavno, Samsung i Huawei su ozbiljne masinerije za stancovanje (uglavnom) dobrih telefona ali (za razliku od htc-a, sony-a pa i LG/ostalih) imaju ozbiljna ''ledja'' i ogroman budzet za najagresivnije vidove marketinga tako da ih ni ozbiljni failovi pomenutih modela nisu mnogo uzdrmali. Sony mobile/HTC/LG su boranija, u tom smislu, u odnosu na Apple, Samsung, Huawei i to se nece promeniti u skorije vreme, samo moze da bude gora situacija i zato se trenutno desava sve ovo na relaciji USA - Kina (Huawei).

Sony nije tema, ali ova nova Xperia 1 im je kao Note8... Ne znam ko bi normalan to kupio sa onim velikim bezelom gore. Do prethodne generacije su imali one gigantske bezele gore i dole i posle niko neće da kupuje Sony telefone - baš me čudi. Toliko se dobro prodaju da ih više nema ni kod operatera po Evropi, a ni kod nas.

Pogledaj Samsung i Huawei... Samsung je celu A seriju promenio u 2019 samo da bi zadržao market share. Huawei isto - imaju svakakve modele. Naravno da tržište ne prašta kikseve tvrdoglavim kompanijama koje ne slušaju zahteve kupaca.
 
Meni su bitniji opsti kvalitet, softver i podrska od par milimetara bezela i ostalih beskorisnih trendova a ne zaboravi da je Samsung godinama imao ubedljivo najruznije pa i najlosije izradjene flagship modele od kojih su se neki ljustili kao leptir (lajsne na GS seriji) i da se flaster S5 prodao u rekordnom broju primeraka pored M8 i Z2/Z3 koji su bili i ostali generalno bolji. Dakle, ne radi se tu ni o dizajnu ni o opstem kvalitetu vec o cinjenici da je Samsung gigant, masinerija u svakom smislu a da su htc/sony mobile propustili svoje sanse u periodu do 2012. i da su postali boranija. HTC ce uskoro (verovatno) zvanicno propasti, sony se mozda izvuce jer kompaniji nije u interesu da napuste smartfon trziste.

Imas i OnePlus 7 telefone koji kidaju pa ce se svejedno prodati u visestruko manjem broju cak i od kojekakvih sljastecih Honora i to nije zbog loseg opsteg kvaliteta nego zbog marketinga/imidza medj' rajom, kapaciteta i planova same kompanije, ne mogu svi da ruse rekorde prodaje a posebno ne sada kada je pola planete ukapiralo da im sve poslove zavrsava i Xiaomi do 350$ i kada prodaja smartfona generalno opada.

Ne vredi nastavljati polemiku, posebno ne u ovoj temi a nije ni bitno jer slede godine klanja izmedju Samsunga, Apple-a i Kineza na celu sa samom drzavom i Huawei-em. Cene telefona su sve vise, potraznja ce padati a Apple i Samsung sigurno nece mirno ispratiti enormni rast i uspeh kineskih kompanija.
 
Poslednja izmena:
Marketing je cudo. Ubedljivo najbitniji deo price u ovoj industriji, nazalost. [emoji4]
 
Sony-u i LG-u puca ona stvar za smartfon divizije. Da je drugačije, i te kako bi platili stručnjake i vratili se u top 5. Prosto, različite kompanije imaju različite biznis strategije. Nije sigurno Samsung pametniji za telefone od LG-a. Prosto više se fokusira na to,takve stručnjake i planove ima i kraj. Da LG ili Sony imaju ozbiljne probleme i posledice slabih rezultata u ovom biznisu, i te kako bi se sredili. Prosto svako od njih ima svoju računicu, svoje ciljeve i u skladu sa tim posluje. Znaju kolike gubitke/profit ostvaruju sad, znaju šta treba da urade da bi to povećali na toliko i gledaju da li im je to potrebno i isplativo. Naivno je gledati da neko nešto ne zna ili ne može. Jedino je pitanje da li želi, ima li interesa u tome. Sada kada su Apple, Huawei i Samsung toliko dominantni , uz buđenje i jačanje Kineskih firmi, apsolutno nema logike za LG i Sony kao dve ogromne, diversifikovane firme da ulažu brdo kapitala kako bi pokušali da se trkaju sa njima. Zato na nekim drugim poljima LG i Sony prave novce koje ostali igrači mogu da sanjaju.
 
Poslednja izmena:
Сони се окренуо ка конзолама, камерама и ТВ уређајима. LG BT на популацију ТВ и клима. И то је то.


Послато са MI 6X помоћу Тапатока
 
Okrenuli su se tamo gde su jos uvek profitabilni i ugasili poslovanje tamo gde su doziveli fijasko. Vrlo prosto. Te price, mogao sam da budem znas koji fudbaler, ali eto, mrzelo me da treniram.. :d:smash: Ako te pregazi kineski smartfon startap u industriji u kojoj postojis 20 godina znaci da nesto nisi dobro radio. Bilo je tu debelih promasaja a trziste je surovo.
 
Cek, zar android kao OS nije otvoren? Odnosno, da gugl ne moze da zabrani nekome da koristi sam OS posto gugl nije vlasnik izvornog koda. Vec ono sto mogu da zabrane su gugl aplikacije i servisi koje traze aplikacije da bi uopste radile? Jer ovde Kini ako kupis android telefon on vec nema nista od toga ali sve aplikacije koje jednom kinezu trebaju rade potpuno bez problema. Zapravo, sve kineske aplikacije uopste ne koriste gugl servise. I zavisno od ROM-a na telefonu, instalacija gugl servisa moze da bude onemogucena ali promenom istog se i to resava. Mozda se varam ali kao da juce, prekjuce procitah da sam android kao OS nece biti onemogucen huawei-ju za koriscenje. Ako je zaista tako onda su mirni samo tako jer ce vrlo lako da zamene sve te aplikacije kineskim verzijama. U tome su kinezi daleko ispred ostalog sveta. Mozda nemaju OS koji moze da parira windowsu, macu, androidu, ali zato njihove aplikacije rade u najgorem slucaju kvalitetno kao i apple aplikacije (mislim na 1st party).
 
Kako mi da koristimo aplikacije na kineskom? Bude li im google onemogucio koriscenje nekih stvar tu je kraj huawei aparatima na globalnom nivou sigurno,moci ce da ih koriste samo kinexi i oni koji znaju kineski

Sent from my phone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mogu da stave AOSP, ali nema pristupa play store-u i play servisima, što čini osnovu androida.
Probaj da prodaš telefon u Evropi bez play store-a za €1000, neće da može.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Okrenuli su se tamo gde su jos uvek profitabilni i ugasili poslovanje tamo gde su doziveli fijasko. Vrlo prosto. Te price, mogao sam da budem znas koji fudbaler, ali eto, mrzelo me da treniram.. :d:smash: Ako te pregazi kineski smartfon startap u industriji u kojoj postojis 20 godina znaci da nesto nisi dobro radio. Bilo je tu debelih promasaja a trziste je surovo.
+100

Što se tiče novog mate30 , bez Google servisa mogu da zatvaraju radnju u Evropi..
Jasno je da će zbog toga u Kini biti još popularniji ali za ovoliku firmu to nije dovoljno.


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Okrenuli su se tamo gde su jos uvek profitabilni i ugasili poslovanje tamo gde su doziveli fijasko. Vrlo prosto. Te price, mogao sam da budem znas koji fudbaler, ali eto, mrzelo me da treniram.. :d:smash: Ako te pregazi kineski smartfon startap u industriji u kojoj postojis 20 godina znaci da nesto nisi dobro radio. Bilo je tu debelih promasaja a trziste je surovo.

Upravo tako. Mnogi veoma naivno misle da je dovoljno imati milijarde revnue-a i moći ćeš da uložiš i budeš prvi u bilo čemu. Malo sutra. I Intel je imao milijarde u R&D, pa nije nikada uspeo da napravi mobilni čip, iako je sudbina kompanije zavisila od toga kao što se vidi danas. Jednostavno nije imao dovoljno razvijen IP za tako nešto. Ne može to sve da se razvije preko noći, a ako nemaš IP onda ga licenciraš, a tada nema velikih margina i to je to - onda kažeš, telefonija to je tržište koje umire, ajde pravićemo televizore ili konzole za igru... Gde to ima da je televizor profitabilnije tržište od telefona - tek je tu ludnica koliko ima igrača i segmenata.

Bitna je kombinacija svega: IP, Marketing, supply chain itd, a to retko koja kompanija ima i zato propadaju na tržištu jedna za drugom.

Inače, imao sam prilike da probam nekoliko tableta bez Google licence - to je neupotrebljivo za bilo šta. Bukvalno nemaš Google login prilikom setup-a uređaja, nema nikakve sinhronizacije, nemaš ni lokacijske servise - baš ništa. Huawei to da bi razvio opet mora da radi sa zapadnim proizvođačima, a od toga opet nema ništa.

Baš me zanima da vidim kako će raditi taj Mate 30 bez Google-a.
 
Poslednja izmena:
U slucaju da se to sa Guglom stvarno zakomplikuje, sta ce se desiti sa starijim modelima? Ostaje li podrska?
 
^^ ja sam lagano furao China Rom sa naknadno instaliranim Google servisima.. nije baš isto kao global iskustvo ali može da se koristi

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Da li je tačno, videćemo uskoro.
https://www.youtube.com/watch?v=nvnVG6uC6kA
Zvuči logično, sad, koliko je dobro i pametno... Valjda će to značajno sniziti cenu kod nas, mada opet ne verujem, što bi kod nas bilo jeftinije nego u Kini koja je isto tako bez gugl aplikacija. Meni lično ne smeta, jer ja od gugla koristim jedino prodavnicu, a opet postoji i dosta alternativnih načina da se programi instaliraju.
 
Ali ko ce od prosecnih korisnika da se zeza sa alternativnim metodama? Ima i alternativna metoda za play store pa opet ne mogu da se plate aplikacije,ako ovo bude tacno mislim da nema svrhe ulagati veliki novac u marketing na globalnom nivou. Mozda ce i drasticno smanjiti cenu pa ce tako probati da nesto urade jer ako cena bude oko 1000e bez google servisa to ce biti osudjeno na propast sigurno

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nazalost bez Gugla nema sta da traze na globalnom trzistu.
Ali sacekajmo jos malo da vidimo sta ce biti.
 
Nazad
Vrh Dno