Šta je novo?

Problem oko instalacije OS na ssd

pachino

Poštovan
Učlanjen(a)
16.08.2014
Poruke
42
Poena
54
Ne ide instalacija windowsa na ssd.
Stvari stoje ovako. Sve što sam pročitao ovde i još ponegde nije mi pomoglo. Na laptopu Acer 7750g windows mi je pao u safe mod, nije mogao da podigne normalno OS. Skinem sedmicu, ubacim DVD i lepo sve instaliram, ključ imam jer je na laptopu licencirana verzija w7, sve radi kako bog zapoveda. Hard malo cvili u daljini, čuje se više, da me nesto ne iznenadi kupim lepo ssd Gigabyte 240. Sa istog dvd na taj novi ssd podignem w7 bez problema, sve radi bez greške. Ne da mi đavo mira i pokušam da nadogradim na w10. Čitam po stranim forumima da će ključ od sedmice biti prihvaćen pri nadogradnji bez obzira što su kao rokovi istekli davno. Kod nadogradnje traže mi ključ, ukucam ovaj od sedmice i sve prolazi, krenula nadogradju. Kada se sve završilo pri podizanju desetke samo stoji onaj logo od w10 i vrti onaj prsten u nedogled. Jednog momenta mi se otvorio meni da biram ono tipa da li želim da se sve samo pokuša popraviti...reset i jos ponesto. Nista nije pomoglo i zadnje prihvatim RESET. Tu sam kontao, kao neiskusan, da će me vratiti na w7, međutim sve je zakocilo ni tamo ni vamo. Formatiram SSD da bih jedostavno instalirao w7 kao sto je vec i bio pre ove zezancije sa pokušajem nadogradnje. E tu sad nastaje problem, nece da krene instalacija. U biosu vidi ssd, vidi i dvd ali instalacija se ne pokreće. Mislim već sam instalirao jednom sa istog dvd na isti ssd na istim podesavanjima. Gde je sad zapelo??? Da li je W10 iza sebe nešto ostavio što me blokira, šta treba da uradim?
Hvala unapred
 
Moze da ostane rep od Win10 posto koristi neku vrstu hibernacije prilikom Shutdown opcije (da bi se brze podizao). Najbolje je da radis instalaciju sa USB flash-a, pitanje je kakvi su DVD diskovi danas, kvalitet im je uzas. Koji Win10 si stavljao, koja verzija?
 
Kako si formatirao SSD? Imao sam jednom problem slican tvom i morao sam fizicki da ga vadim iz kompjutera i preko USB kabla da ga formatgiram na drugom kompjuteru.
Da li kod tebe krene instalacija WIN7? Da li u opste mozes da dodjes do dela gde biras gde ce ti biti instaliran operativni?
 
Desetku sam samo nadogradio direktno sa microsoft sajta, znači išla je nadogradnja, nemam je na dvd ili usb.
Sad pokusavam da instaliram sedmicu koju imam, ali ne ide. Sad sam probao w7 sa usb na ssd i neće, na hdd hoće i sa usb i sa dvd_a. Probao sam na ssd nešto da u snimim, testirao ga, radi.
 
Kako si formatirao SSD? Imao sam jednom problem slican tvom i morao sam fizicki da ga vadim iz kompjutera i preko USB kabla da ga formatgiram na drugom kompjuteru.
Da li kod tebe krene instalacija WIN7? Da li u opste mozes da dodjes do dela gde biras gde ce ti biti instaliran operativni?
U biosu postavim na vrh dvd, ispod pod 2 ssd, klik na f10 next next i ekran potamni kao da ce krenuti instalacija, medjutim nista, samo u levom gornjem uglu trepce crtica
 
Rokno laptop pre će da bude. Sve radi samo instalacija windowsa netće. Skini Mint Linux pa njega probaj da instaliraš za probu da vidiš da li uopšte nešto oće da prođe. Mint zato što radi u boot režimu bez instalacije ne treba mu hard disk a na desktopu imš opciju za instalaciju na hard.
 
@pachino skini Sergei Strelec (naći češ lako), napravi butabilnu flešku od njega sa Rufusom pa kad se butuje videćeš u odeljku sa softverom alate sa kojim možeš proveriti zdravlje ssd diska.
Ako imaš drugi računar na raspolaganju možeš to obaviti i tako što ćeš izvaditi ssd pa ga priključiti na taj drugi i na njemu obaviš dijagnostiku.
Ovako ili onako dijagnostika ssd diska ti je prvo za obaviti, posle toga ćeš znati na čemu si.
 
Na laptopu su oba diska i hdd i ssd. Sa hdd dižem w7 bez problema. Na ssd mogu da snimam i brisem. Sad cu da probam uraditi dijagnostiku ssd.
 
Krenem da uradim formatiranje ssd na drugom kompu koji mi stoji ugašen dva meseca - ni da mrdne. Ugasio ga ispravnog. E do mog.
 
Tad prekontroliši sve drugo još jednom, ako je ssd zdrav mora da može da se pokreće instalacija kao i na hdd. Možeš i pobrisati sve particije na ssd-u (isto iz Sergeja), možda će to pomoći. Uglavnom prekontroliši sve, boot order i sve ostalo.

Krenem da uradim formatiranje ssd na drugom kompu koji mi stoji ugašen dva meseca - ni da mrdne. Ugasio ga ispravnog. E do mog.
Kako misliš, šta si tačno radio i desilo se.
 
U biosu postavim na vrh dvd, ispod pod 2 ssd, klik na f10 next next i ekran potamni kao da ce krenuti instalacija, medjutim nista, samo u levom gornjem uglu trepce crtica
Da li si probao preko boot menija (trebalo bi da je F12) da pokrenes instalaciju?
 
Ovo sa drugim kompot mislim neće da se upali komp, nisam ni kačio ssd na njega, samo sam hteo da ga upalim a on mrtav, ugasio ga ispravnog i odložio.
Probaću formatirati ssd kod druga na njegovoj mašini, čisto da probam formatirati na drugoj kompu, ako ne pomogne neće ni da naškodi
 
Probaću formatirati ssd kod druga na njegovoj mašini, čisto da probam formatirati na drugoj kompu, ako ne pomogne neće ni da naškodi
Nema nikakve potrebe, ako si skinuo Sergej i koristio ga za dijagnostiku na njemu imaš profi alate za formatiranje. Ako nisi u mogućnosti da to uradiš jer ti nijedan računar nije u funkciji onda ok. Svakako proveri sve još jednom, poseban format ssd-a može da sačeka, ta opcija je za svaki slučaj.
A kako si napravio instalacionu flešku, mbr ili gpt opcija?
 
U koji program gledaš, Rufus? Pomozi nam da ti pomognemo, budi precizniji..
Rufus može da napravi mbr i gpt instalacionu flešku a u zavisnosti od tvog računara treba izabrati jednu ili drugu. Pitam za svaki slučaj, i to je jedna od stvari koje trebaš prekontrolisati.
 
Ponovo formatiram fleku usnimim w7, odem u bios postavim sve na svoje mesto i instalacija počela iz prve, trenutno je na 51% Javljam kad završi i ako završi
 
Hvala druze. Sve radi kako treba. Jbmt foratiranje fleske. Znaci ponovo sam formatirao flesku, prebacio Windows sa dvd_a i intalirao os iz prve. Još jednom hvala.
 
Nazad
Vrh Dno